Πάγιο θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Lisat

Re: Πάγιο θέρμανσης

Δημοσίευση από Lisat »

Ειμαστε με αυτονομη θερμανση.
Ο προηγουμενος διαχειριστης μου εστειλε γραπτως, πως βγαζει τα κοινοχρηστα.
Λεει οτι το παγιο ειναι μονο για μονοσωληνιο συστημα θερμανσης και οτι τα κοινοχρηστα τα υπολογιζει βασει ενος πινακα κατανομης που εκανε ο μηχανικος-μου παρεδωσε ενα χειρογραφο πινακα χωρις υπογραφες, οπου ολοι εχουμε απο 100 χιλιοστα ενω τα 2 διαμερισματα ειναι 78 τμ και τα αλλα 4 ειναι μεζονεττες με σοφιτα ή υπογειο-προφανως δεν εχουν δηλωθει ετσι? Δεν ξερω....λεει γραπτως, οτι ετσι κι αλλιως τα διαμερισματα αυτα " χρειαζονται περισσοτερη ωρα για να θερμανθουν που σημαινει οτι εχουν μεγαλυτερη καταναλωση καυσιμου" (νεος νομος φυσικης). Το δε καταστατικο λεει οτι ¨ολοι πρεπει να πληρωνουν τα παγια εξοδα θερμανσης συμφωνα με τον πινακα κατανομης" αλλα δεν λεει κατι για "παγιο"-ο παλιος λοιπον διαχειριστης λεει οτι δεν υπαρχει παγιο, και οτι θα πληρωνουν ολοι τα ιδια αφου στον πινακα κατανομης λεει απο 100 χιλιοστα ο καθενας, χωρις να χρησιμοποιησουμε τυπο.
ητοι τα κοινοχρηστα τα υπολογιζουμε
ποσοστο ωρων που εκαψε ο καθενας* 100 (ιδιο για ολους) χιλιοστα=χ

Α. ισχυει τελικα με τα παραπανω, οτι δεν πρεπει να πληρωνουμε παγιο??? ειναι νομιμο??
Β. ειναι σωστος ο τυπος ο παραπανω?

ειμαι ετοιμη να μετακομισω- :roll:

Manager

Συμμετοχή 30% στα κοινόχρηστα έξοδα θέρμανσης

Δημοσίευση από Manager »

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

πολύ ενδιαφέρον το forum, με πλειάδα θεμάτων που άπτονται της διαχείρισης.
Πρώτο μου post, και θα επιθυμούσα αν έχετε την καλοσύνη να με ενημερώσετε τι γίνεται ακριβώς με το ποσοστό συμμετοχής στα κοινόχρηστα έξοδα θέρμανσης, ήτοι : σε οικοδομή με ωρομέτρηση και ενιαίο λέβητα για οκτώ διαμερίσματα, έχει κάποιος την δυνατότητα να μην πληρώνει το ποσοστό καίτοι δεν κάνει χρήση?

Υπάρχει σχετική νομοθεσία που να προβλέπει κάτι..?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Manager

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: Συμμετοχή 30% στα κοινόχρηστα έξοδα θέρμανσης

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Το ποσοστό του παγίου που πληρώνει κάποιο διαμέρισμα είναι σταθερό για κάθε διαμέρισμα (και δεν είναι 30%), διαφέρει από διαμέρισμα σε διαμέρισμα και βγαίνει από έναν συντελεστή βάση μελέτης θέρμανσης.
Ο μόνος τρόπος να μην το πληρώσεις, είναι να έχεις βάλει ένα άλλο μόνιμο σύστημα θέρμανσης στο διαμέρισμά σου (πχ φυσικό αέριο) με την συμφωνη γνώμη της απλής πλειοψηφίας της γενικής συνέλευσης της οικοδομής (50%+1)

Manager

Re: Συμμετοχή 30% στα κοινόχρηστα έξοδα θέρμανσης

Δημοσίευση από Manager »

ΠΕΤΡΟΣ Κ. έγραψε:Το ποσοστό του παγίου που πληρώνει κάποιο διαμέρισμα είναι σταθερό για κάθε διαμέρισμα (και δεν είναι 30%), διαφέρει από διαμέρισμα σε διαμέρισμα και βγαίνει από έναν συντελεστή βάση μελέτης θέρμανσης.
Ο μόνος τρόπος να μην το πληρώσεις, είναι να έχεις βάλει ένα άλλο μόνιμο σύστημα θέρμανσης στο διαμέρισμά σου (πχ φυσικό αέριο) με την συμφωνη γνώμη της απλής πλειοψηφίας της γενικής συνέλευσης της οικοδομής (50%+1)

ευχαριστώ,

elen

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΠΑΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από elen »

Καλημέρα σας!
Είμαι νέα στην παρέα σας και θα ήθελα να με ενημερώσετε κατά πόσο είναι νόμιμο και δίκαιο να αποφασίσει ένας διαχειριστής (έστω και κατόπιν από συμφωνία με τους ιδιοκτήτες), να εξαιρέσει κάποια διαμερίσματα από το πάγιο θέρμανσης.
Θεωρώ ότι για όσους επιλέξουν να έχουν θέρμανση είναι πολύ άδικο να επιβαρυνθούν με τα πάγια των άλλων διαμερισμάτων.
Είναι νόμιμο κάτι τέτοιο και εφικτό;

Ευχαριστώ πολύ!

taz

Δημοσίευση από taz »

Τα πιο σημαντικά καθήκοντα του διαχειριστή είναι να τηρεί τους νόμους του κράτους, τον κανονισμό τις πολυκατοικίας, και τις αποφάσεις των Γενικών Συνελεύσεων, δεν μπορεί να πάρει αποφάσεις από μόνος του.

emmaniko

Αποχώρηση από κεντρική θέρμανση και αυτονόμηση

Δημοσίευση από emmaniko »

Καλησπέρα!
Είμαι καινούριο μέλος στο forum και πιστεύω ότι θα μου φανείτε πολύ χρήσιμοι όλοι στο μέλλον μιας και εχθές μόλις ανέλαβα και τα κοινόχρηστα της οικοδομής μας!
Το θέμα μου αρχικά είναι το εξής: Πέρυσι αποχωρήσαμε από την κεντρική θέρμανση της οικοδομής και τοποθετήσαμε σόμπα-λέβητα πέλετ, δηλαδή την συνδέσαμε με τα καλοριφέρ. Κόψαμε από κάτω τους σωλήνες (δεν τους κλείσαμε απλά!) και μάλιστα φέτος φτιάξαμε και δικό μας εξωτερικό σύστημα σωληνώσεων!Η δικηγόρος μας σε ερώτησή μας αν είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε το 30% της θέρμανσης, μας είπε ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχει στο καταστατικό της οικοδομής τέτοια υποχρέωση, δεν είμαστε υποχρεωμένοι. Παρόλες κάποιες λίγες αντιδράσεις, λέγοντας στους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες την απάντηση της δικηγόρου και αφού πιστεύω ότι ρωτήσαν και εκείνοι, η πλειοψηφία δέχτηκε την αποχώρησή μας και την μη πληρωμή του 30%.
Φέτος όμως προέκυψαν 2 θέματα!
1) Τρύπησε το καζάνι του πετρελαίου και παρά την αποκοπή μας από ότι αφορά την κεντρική θέρμανση, μας ζήτησαν να πληρώσουμε το μερίδιό μας στην αγορά νέου, παρόλη την αντίδρασή μας ότι εφόσον εμείς δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουμε δεν οφείλουμε να πληρώσουμε στο νέο. Στην απάντησή τους ότι τόσα χρόνια που το χρησιμοποιούσαμε οφείλουμε να το αντικαταστήσουμε, εμεις τους είπαμε ότι το χρησιμοποιούσαμε μεν, πληρώναμε την συντήρηση κανονικότατα δε! Και με την ίδια λογική, αν προκύψει κάτι αντίστοιχο στον καυστήρα πρέπει να το πληρώσω και αυτό??? Ποια η λογική της αυτονόμησής μου τότε? Αν είναι έτσι ας πληρώσουν και αυτοί τα έξοδα του δικού μου συστήματος!!!

και

2) Στη χθεσινή μας συνέλευση μου επανέφεραν το θέμα του 30% λέγοντάς μου ότι εφόσον υπάρχει το Φεκ του 85, ότι και να λέμε εμείς και η δικηγόρος που ρωτήσαμε είναι πράσινα δαμάσκηνα! Κάπου διάβασα ότι υπάρχει και κάτι μεταγενέστερο (1133???). Ισχύει?

Τί ισχύει, βρε παιδιά, τελικά? Και μπορείτε να μου απαντήσετε ίσως και με κάποια Link για να εμπεριστατωθούν τα επιχειρήματά μου????
Βασίζομαι στις γνώσεις και στις εμπειρίες σας μιας από ότι κατάλαβα και οι δικηγόροι δεν τα έχουν όλοι 400!!!!
Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!! :)

ladycat

Δημοσίευση από ladycat »

καλησπερα παιδια θελω να κανω μια ερωτηση αλλα δε ξερω εαν ειμαι στο σωστο θεμα συγμωμη στην πολυκατοικια που μενω ειναι ορισμενοι που δε θελουν την κεντρικη θερμανση τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση εχω ενα 3χρονο στοσπιτι κ περσυ που δεν αναψαν καθολου τα καλοριφερ τηνειχαμε δαγκωσει για να κανω μπανιο το παιδι πηγαινα στη μαμαμου πως μπορω να διεκδικησω την θερμανση ππου θελω

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.

Το θέμα δεν είναι μόνο δικό σου αλλά πολλών πολυκατοικιών.
Το διαμέρισμα το αγόρασες (ή το νοίκιασες) με θέρμανση και έχεις κάθε δικαίωμα και απαίτηση να λειτουργεί και αυτό το γνωρίζει κάθε ένοικος πολυκατοικίας.
Αν όμως, υποθετικά, μόνο εσύ πληρώνεις τα κοινόχρηστα, πώς μπορεί να λειτουργήσει;

Και μιας και το ξεκίνησα να κλείσω με μια πρόταση.
Σεβόμενος την οικονομική κατάσταση του καθενός, θέλω να σέβονται και οι υπόλοιποι ένοικοι τα δικαιώματά μου.
Δηλαδή, οι ένοικοι που δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν (και ζητούν-προτείνουν να μην λειτουργήσει η θέρμανση),
- σε πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση, απλά δεν το ανάβουν και πληρώνουν το "πάγιο" όπως αυτό προκύπτει από τον μαθηματικό τύπο.
- σε πολυκατοικίες χωρίς αυτόνομη θέρμανση, ο ένοικος να δεχθεί το σφράγισμα των σωμάτων του διαμερίσματός του και η Γ.Σ. να θεωρήσει το διαμέρισμα "κλειστό" χρεώνοντας στο διαμέρισμα αυτό μόνο το πάγιο που ορίζεται από τον κανονισμό.

ladycat

Δημοσίευση από ladycat »

gtsoukn έγραψε:Καλησπέρα.

Το θέμα δεν είναι μόνο δικό σου αλλά πολλών πολυκατοικιών.
Το διαμέρισμα το αγόρασες (ή το νοίκιασες) με θέρμανση και έχεις κάθε δικαίωμα και απαίτηση να λειτουργεί και αυτό το γνωρίζει κάθε ένοικος πολυκατοικίας.
Αν όμως, υποθετικά, μόνο εσύ πληρώνεις τα κοινόχρηστα, πώς μπορεί να λειτουργήσει;

Και μιας και το ξεκίνησα να κλείσω με μια πρόταση.
Σεβόμενος την οικονομική κατάσταση του καθενός, θέλω να σέβονται και οι υπόλοιποι ένοικοι τα δικαιώματά μου.
Δηλαδή, οι ένοικοι που δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν (και ζητούν-προτείνουν να μην λειτουργήσει η θέρμανση),
- σε πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση, απλά δεν το ανάβουν και πληρώνουν το "πάγιο" όπως αυτό προκύπτει από τον μαθηματικό τύπο.
- σε πολυκατοικίες χωρίς αυτόνομη θέρμανση, ο ένοικος να δεχθεί το σφράγισμα των σωμάτων του διαμερίσματός του και η Γ.Σ. να θεωρήσει το διαμέρισμα "κλειστό" χρεώνοντας στο διαμέρισμα αυτό μόνο το πάγιο που ορίζεται από τον κανονισμό.
κ εγω αυτο το τελευταιο σκεφτηκα α σφραγισουν τα σωματα τους οσοι δε θελουν κ να πληρωνουν το παγιο περσυ που δε το αναψαμε το δωματιο του μωρου γεμισε υγρασια γιατι ο τοιχος ειναι εκτεθημενος στις καιρικες συνθηκες ζητησα απο τη διπλανη μονοκατοικια κ με αφησαν κ πηγα κ τον μωνοσα να δουμε φετος τι θα γινει σε ευθχαριστω πολυ με εχετε βοηθησει σε παραπολλες αποριες που εχω εδω κ καιρο :-D :-D :-D :-D

TSANIS+B

Παγιο θερμανσης

Δημοσίευση από TSANIS+B »

Καλησπερα,ειμαι διαχειριστης σε πολυκατοικια κι εχει προκυψει ενα θεμα με το παγιο θερμανσης.Στην μελετη του μηχανικου το παγιο βασει του τυπου που αναγραφει ανερχεται στο 38% (χωρις να υπολογιζει του υμιπαιθριους χωρου που εχουν κλειστει)ενω στο καταστατικο της πολυκατοικιας μας το οριζει στο 10%.Καναμε νεα μελετη απο μηχανικο που να υπολογιζει και τους υμιπαιθριους χωρους και το παγιο ν'ανερχεται στο 10% βασει του καταστατικου.Ποιο ειναι το νομιμο,το καταστατικο,η μελετη του πρωτου μηχανικου που δεν υπολογιζει τους υμιπαιθριου χωρου,η η νεα μελετη που καναμε?

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Re: Απαλοιφή/αλλαγή του παγίου από θέρμανση με ωρομέτρηση

Δημοσίευση από HaVai »

digital_skipper έγραψε: E3) Μήπως κάποιος γνωρίζει ποια είναι η ενδεδειγμένη θερμοκρασία του νερού της θέρμανσης από την οποία θα πρέπει να αρχίζει να λειτουργεί ο κυκλοφορητής του καυστήρα; Αυτή την στιγμή είναι η 45 βαθμοί. Είναι προφανές ότι όσο υψηλότερη είναι αυτή η θερμοκρασία τόσο περισσότερο πετρέλαιο καίγεται μέχρι να αρχίσουν να λειτουργούν τα ρολόγια καταγραφής των ωρών χρήσης της θέρμανσης και φυσικά τόσο αυξάνει η σχετική αναλογία μεταξύ του κόστους του πετρελαίου που θα χρεωθεί στη ¨χρήση¨ της θέρμανσης σχετικά με την επιβάρυνση από τον σταθερό όρο της θέρμανσης.
Θερμουδραυλικός που έλεγξε χτες τη δική μας κεντρική θέρμανση ανέφερε ότι η θερμοκρασία έναρξης λειτουργίας του κυκλοφορητή είναι σωστά ρυθμισμένη στους 40 βαθμούς.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

Vasso

Πάγιο αυτόνομης θέρμανσης

Δημοσίευση από Vasso »

Ανέλαβα πρόσφατα διαχειρίστρια και μου ζητούν να κάνουμε ένα πρόχειρο χαρτί για να καταργηθεί το πάγιο της θέρμανσης.
Από αυτά που διάβασα στο φόρουμ αυτό είναι παράνομο. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τον σχετικό νόμο ή να με συμβουλεύσει τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ.

aglaiak

Δημοσίευση από aglaiak »

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει;
Το πάγιο της πολυκατοικίας μας - στη οποία είμαστε όλοι ιδιοκτήτες - έχει οριστεί στο 36%.
Οι διαχείριση φέτος - και προκειμένου να πληρώνουν λιγότερο αυτοί που δεν χρησιμοποιούν αυτόν το τρόπο θέρμανσης - αποφάσισε να ζητήσει τη μείωση του παγίου στο 15% γιατί αυτό είναι κατά τη γνώμη της το λογικό σε μια πολυκατοικία 8 διαμερισμάτων. Προφανώς η μείωση αυτή θα επιβαρύνει όλους τους υπόλοιπους. Επίσης αναφέρει ότι για την αλλαγή χρειάζεται απλά η πλειοψηφία 50+1 (άρα των 5 διαμερισμάτων) και μάλιστα ζητά η αλλαγή να ισχύσει αναδρομικά και για την κατανάλωση του Ιανουαρίου. Είναι θεμιτά όλα τα παραπάνω; Αφού το πάγιο βγαίνει από την αρχική μελέτη δε θα έπρεπε να γίνει νέα μελέτη προκειμένου να αλλάξει το ποσοστό και αρκεί όντως η απλή πλειοψηφία;;;

288009junior

Δημοσίευση από 288009junior »

Καλησπερα και απο μενα,
με την σειρα μου εχω και εγω ερωτηση να απευθυνω στους φιλους.
Εχουμε μια πολυκατοικια αποτελουμενη απο πεντε διαμερισματα,με αυτονομια στην θερμανση, φετος ενας εκ των ιδιοκτητων αποφασισε την αυτονομιση του απο την κεντρικη θερμανση πετρελαιου επαναλαμβανω με αυτονομια για καθε διαμερισμα και ετοποθετησε αντλια θερμοτητος.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης
Το διαμερισμα αυτο θα συνεχιση να πληρωνη το παγιο θερμανσης;ενοειτε οτι εχει διακοψη καθε συνδεση με τις καθετες στυλες.Λογικα πιστευω οτι θα πρεπει να συνεχιση να πληρωνη.Απο οτι εχω διαβαση αυτο τις περισσοτερες φορες αναφερεραι στο καταστατικο εαν οχι πως μπορει να διασφαλιστη η συμμετοχη του διαμερισματος στο παγιο θερμανσης;
Ευχαριστω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”