Διαρροή κεντρικού καπνοδόχου πολυκατοικιας

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
theodorosGR

Διαρροή κεντρικού καπνοδόχου πολυκατοικιας

Δημοσίευση από theodorosGR »

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Αντιμετωπίζω ενα προβλημα με την πολυκατοικια εδω και 1 μηνα πλεον και ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω, ελπιζω να βρω απαντησεις εδω.

Βρισκομαι σε ιδιοκτητο διαμερισμα στο 3ο οροφο και εσωτερικα στο σπιτι μου περναει κεντρικο καπνοδοχος, κτιστος στον τοιχο οπου τον βλεπω. Σε εμενα δεν υπαρχει ανοιγμα για "σομπα" μιας και δεν εχω γιατι ετσι το βρηκα απο πρωην ιδιοκτητη.

Στον πρωτο οροφο ενα ενοικος(οχι ιδιοκτητης) καιει σομπα εδω και 3 χρονια και φετος ειτε απο σεισμο ειτε απο διαστολη συστολη καπου χανει με αποτελεσμα ο καπνος να εισερχεται μεσω τουβλων σε ενα διπλανο δωματιο απο μια "εντοιχοιζομενη" ντουλαπα, κτιστη.

Εδω αρχιζουν τα προβληματα:
Μιλησα με τον ιδιοκτητη που ειναι 80+ χρονων και ηθελε μετα τις γιορτες να ερθει να μιλησουμε. Τον αναγκασα να ερθει αμεσω οπως και εκανε αλλα αρχισαμε να γαγβιζουμε μιας και η πρωτη του λεξη ηταν "δικο σου το προβλημα" καντο μονος σου. Επισης προετρεψε τον ενοικο(αλβανικης καταγωγης) να συνεχισει να καιει την σομπα και να μην φοβαται.

Καλεσα την αστυνομια 2 φορες για ρυπανση, τους ειπε αυτα που επρεπε και εφυγε. Εκανα αιτηση και πηρα το αντιγραφο της κλησης και μου ειπαν να παω στον αξιωματικο υπηρεσιας(θα το κανω συντομα).

Το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτητης πλεον δεν συνεργαζεται για να βρουμε μια λυση ακομα και αν τα πληρωσω εγω. Εχω προτεινει στον ενοικο να του αγορασω ενα καλοριφερ λαδιου αλλα αρνηται γιατι δεν εχει χρηματα για ρευμα.

Εφερα τεχνιτη να περασουμε ανοξειδωτους σωληνες μεσα στην καμιναδα(3 οροφοι) αλλα λογω παλαιοτητας δεν ειναι σε ευθεια και δεν περνανε ουτε 2-3 μετρα.

ΒΟΗΘΕΙΑ! ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. Να μονωσω την ντουλαπα αλλα καπνος ειναι περναει απο παντου. εχω αγορασει και μετρητη μονοξειδιου και δειχνει σταθερα 16ppm(30 το ανωτατο)

Θελω να κανω τα εξης:
1) υποπτευομαι οτι δεν δηλωνει τα ενοικια. Καταγγελια στο kataggelia@sdoe.gr
2) υγειονομικο για ρυπανση
3)Εξωδικο για αρχη (εκφοβισμο)
4)Ραντεβου στον διοικητη του αστυνομικου τμηματος για την "Ωρα του πολιτη"(αν δεν βρεθει ακρη με τον αξιωματικο υπηρεσιας)
5)Μονωση της ντουλαπας ακομα και κλεισιμο με τουβλα.
6)Να "αγορασω" την σομπα 300Ευρω ωστε να μπορει να πληρωσει ΔΕΗ(εχει δικα του μικρα σωματα)

Σημειωση η πολυκατοικια δεν εχει καταστατικο και δεν μπορουμε να συννενοηθουμε ουτε για τα βασικα.

Καμια ιδεα? Ειτε υπερ μου ειτε κατα, κατι τελος παντων. Η κρεβατοκαμαρα πλεον ειναι κλειστη και εχουν μυρισει τα υπαρχοντα μας απο τον καπνο.

Ευχαριστω για την υπομονη.

mimis50

Re: Διαρροή κεντρικού καπνοδόχου πολυκατοικιας

Δημοσίευση από mimis50 »

Γεια σου Θεόδωρε και καλώς ήρθες στο forum.
Το πρόβλημά σου είναι πράγματι σοβαρό και πρέπει να αντιμετωπισθεί άμεσα. Αν η διαρροή καπνού αυξηθεί, το δωμάτιο δεν θα πρέπει να κατοικείται.
Δυστυχώς όμως για σένα ξεκίνησες λάθος, χάνοντας έτσι πολύ χρόνο.
Και το λέω αυτό γιατί η καπνοδόχος είναι κοινόχρηστο τμήμα της οικοδομής. Κατά συνέπεια δεν έπρεπε να απευθυνθείς στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος, αλλά στον Διαχειριστή. Αυτός είναι υποχρεωμένος να ελέγξει την καμινάδα μαζί με σχετικό τεχνίτη και στο διαμέρισμα του ισογείου και στο δικό σου. Σε όποιο και αν εντοπισθεί φθορά και διαρροή θα πρέπει άμεσα να αποκατασταθεί αυτή, η δε δαπάνη αποκατάστασης είναι κοινόχρηστη και πληρώνεται από όλους τους συνιδιοκτήτες σύμφωνα με τα χιλιοστά κοινοχρήστων, αφού αφορά κοινόχρηστο τμήμα της οικοδομής.
Αν ο προϋπολογισμός για τη δαπάνη είναι μεγάλος και ο Διαχειριστής θεωρεί ότι είναι πέραν της αρμοδιότητάς του, τότε καλεί άμεσα έκτακτη γενική Συνέλευση για έγκριση της εργασίας και του ποσού.
Οποιαδήποτε αναφορά σου ή καταγγελία σε Υπηρεσία θα πρέπει να γίνει στο όνομα του Διαχειριστή, αν αυτός δεν ενεργήσει σύμφωνα με τις υποχρεώσεις του και τα καθήκοντά του.
Τα δεδομένα αλλάζουν, μόνο αν αποδειχθεί από την έρευνα του Διαχειριστή, ότι η διαρροή οφείλεται σε παρέμβαση του συγκεκριμένου προσώπου και όχι σε φυσική φθορά ή ανωτέρα βία.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”