Αναλογία Ωρών/Λίτρων σε κεντρική θέρμανση με αυτονομία

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: 'Ωρες μετρητή/πργματικές ώρες

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα και καλωσήρθες.

Είναι οι ώρες που είναι ανοικτή η ηλεκτροβάνα η οποία παίρνει εντολή από το θερμοστάτη του διαμερίσματος.

Γιώργος.

dets

Δημοσίευση από dets »

gtsoukn έγραψε:Καλημέρα και καλωσήρθες.

Είναι οι ώρες που είναι ανοικτή η ηλεκτροβάνα η οποία παίρνει εντολή από το θερμοστάτη του διαμερίσματος.

Γιώργος.
Δηλαδή αν για παράδειγμα έχω ανοιχτό το καλοριφέρ σε λειτουργία για 2 ωρες το ρολόι θα γράψει 2 ώρες και αυτό.
Σορι αλλά ειμαι ασχετος

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Θα μπορούσα να πω ότι είναι άσχετο το πότε εσύ ανοίγεις ή κλείνεις το θερμαστάτη, αλλά πότε ο θερμοστάτης, εφόσον είναι ανοικτός, θα δώσει εντολή να ανοίξει η ηλεκτροβάνα και θα κυκλοφορεί ζεστό νερό στα σώματα.

Αυτό (η εντολή) εξαρτάται από τη θερμοκρασία που "ζητάς" μέσω του θερμοστάτη.
Αν π.χ. ο θερμοστάτης είναι στους 30 βαθμούς η ηλεκτροβάνα δεν θα κλείσει ποτέ γιατί ποτέ δεν θα πιάσεις αυτή τη θερμοκρασία. Στην περίπτωση αυτή ισχύει αυτό που λες
dets έγραψε:αν για παράδειγμα έχω ανοιχτό το καλοριφέρ σε λειτουργία για 2 ωρες το ρολόι θα γράψει 2 ώρες και αυτό.
Όταν ο θερμαστάτης είναι σε λογική θερμοκρασία, π.χ. 18 βαθμούς, η εντολή για άνοιγμα ή κλείσιμο θα δίνεται έτσι ώστε το διαμέρισμα να διατηρεί τη θερμοκρασία αυτή. Άρα οι ώρες που θα γράψει θα είναι τόσες όσες η ηλεκτροβάνα (το καλοριφέρ) είναι ανοικτή.
Το πότε η ηλεκτροβάνα είναι ανοικτή (και γράφει ώρες) φαίνεται από την ενδεικτική λυχνία που συνήθως έχει ο θερμοστάτης.
dets έγραψε:Σορι αλλά ειμαι ασχετος
Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος και αυτό το δεχόμαστε και το σεβόμαστε.
Άρα, αν κάτι από τα παραπάνω είναι δυσνόητο, μη διστάσεις να ξαναρωτήσεις.

Γιώργος.

dets

Δημοσίευση από dets »

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Γιώργο για το χρόνο σου να μου απαντήσεις και για την κατανόηση που δειχνεις!

Να σου πω πως εχει η κατασταση.
Είδα χθες το ρολόι και μου έχει γράψει 28 ώρες από την 1η του μηνός! Το έχω ανοιχτό σε θερμοκρασία 16-17 βαθμούς. Η λυχνία πιθανώς να είναι ανοιχτή κατα μέσο όρο 2 ώρες την ημέρα οπότε λογικά βγαίνει το 28 σε 13 ημέρες!
Παίρνω την αδερφή μου και μου λεει πως της ηρθε για τον Δεκεμβρη (ολοκληρο το μηνα!) 10 ώρες και το εχει μονιμα αναμμενο στους 18 βαθμούς! Πως γίνεται αυτό?

Υπάρχει και το αλλο. Στην πολυκατοικια μου (3 οροφοι απο 2 διαμερισματα) δεν αναβει κανεις αλλος καλοριφερ παρα μόνο ενας ακόμα ο απο πανω! Δηλαδη εγω και ο απο πάνω ζεσταινουμε το νερο των αλλων! Μηπως λογω αυτού το καλοριφέρ μου μπαίνει σε λειτουργία τοση ωρα για να πιάσει θερμοκρασία τοσο χαμηλη (16-17 βαθμους οπως σου ειπα!)? το boiler είναι ενα, κοινο για όλους!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: 'Ωρες μετρητή/πραγματικές ώρες

Δημοσίευση από gtsoukn »

Με επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω την ακριβή λειτουργία του boiler.

Δεν ξέρω πού μένεις αλλά εγώ στην Πάτρα αν το είχα στους 17 βαθμούς δεν θα άναβε ποτέ.
Η περίπτωση της αδελφής σου φαίνεται λογική.
Το ότι στην πολυκατοικία σου μόνο δυο διαμερίσματα λειτουργούν τη θέρμανση σίγουρα επηρεάζει.

Προτείνω να ελέγξεις το θερμοστάτη.
Μια φτηνή λύση είναι να τοποθετήσεις πάνω στον θερμοστάτη ένα υδραργυρικό θερμόμετρο και να δεις τη θερμοκρασία που ανοίγει η ηλεκτροβάνα.
Επίσης, ο θερμοστάτης δεν πρέπει να βρίσκεται κοντά σε ανοίγματα, π.χ. είσοδο ή παράθυρα.

xxxnick

Αναλογία Ωρών/Λίτρων σε κεντρική θέρμανση με αυτονομία

Δημοσίευση από xxxnick »

Υγεία σε όλους και συγχαρητήρια στο forum

Αχ αυτή η αυτόνομη!!!... είμαι διαχειριστής :-D και παρακαλώ την βοήθεια σας:

1. Λογικά, Δεν θα πρέπει να υπάρχει αναλογία μεταξύ συνολικών ωρών και λίτρα που κάηκαν; Παράδειγμα: Δεκέμβρης, 100 συνολικές ώρες με 1000 λίτρα κατανάλωσης. Οπότε: Ιανουάριος, 150 συνολικές ώρες με 1500 λίτρα κατανάλωσης, περίπου; Προφανώς... υποθέτω, δεν μπορεί να είναι το αντίθετο, δηλ: Δεκεμβρης, 100ώρες/1500λίτρα και Ιανούριος, 150ώρες/1000λίτρα

2. Πως μπορώ να ελέγξω εαν κάποιος κλέβει (άθελα ή οχι), δηλ. τη σωστή λειτουργία ηλεκτροβάνας ή του ωρωμετηρητή;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: Αναλογία Ωρών/Λίτρα

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Δεν είνα απαραίτητο να υπάρχει απόλυτη αναλογία ωρών και λίτρων πετρελαίου, και εξηγώ:
Λογικά υπάρχει ένας θερμοστάτης (ή υδροστάτης) ο οποίος ουσιαστικά δίνει εντολή να λειτουργούν τα ρολόγια μετά την θερμοκρασία των 40 βαθμών νερού του λέβητα. Ο λόγος απλός: Οποιο διαμέρισμα ανάψει πρώτο με κρυο λέβητα, μέχρι να φτάσει στην θερμοκρασία των 40 βαθμών, δεν γράφει το ρολόι του. Λογικό και δίκαιο, διότι ο επόμενος που ζητήσει νερό, θα βρεί το λέβητα ήδη ζεστό.
Οπότε καταλαβαίνεις οτι έχουμε ένα "χάσιμο" των ωρών από αυτόν τον λόγο, αν οι περισσότερες εκκινήσεις έγινα με κρύο λέβητα.
Οσον αφορά την σωστή λειτουργία των ηλεκτροβανών, αρχικά μπορείς να ελέγξεις οταν η ηλεκτροβάνα είναι ανοιχτή, αν δίνει εντολή να "γράφει" το αντίστοιχο ρολόι.

xxxnick

Δημοσίευση από xxxnick »

ευχαριστώ για την απάντηση,

θεωρώ οτι δεν γίνεται εκκίνηση με κρυο λεβητα καθώς υπάρχουν διαμερίσματα με μόνιμα ανοικτό θερμοστάτη (σε χαμήλη θερμοκρασία πρίπου 18 βαθμούς)

Μήπως ενα κακής ποιότητας πετρέλαιο μπορεί να προκαλέσει αυτή τη διαφορά στα λίτρα; μήπως να το ψάξω παραπέρα ελέγχοντας το;

Εντωμεταξύ, μίλησα με την εταιρία των κοινοχρήστων.. μαύρα μεσάνυχτα..!

thx

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ποιότητα του πετρελαίου. Αυτό που ίσως παίζει ρόλο είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Σαφώς σε πολλά κρύα, πιο πολύ πετρέλιαο καταναλώνεται σε ίδιες ώρες.
Επίσης σκέψου οτι πάιζει ρόλο πόσοι ταυτόχρονα ζητάνε νερό. Αλλο συνολικά 1000 ώρες από δύο διαμερίσματα και άλλο από 10.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Να συμπληρώσω κάποια πράγματα.
Το πόσες συνολικές ώρες έχει κάψει ο καυστήρας πώς το ξέρεις; Έχεις ωρομετρητή για τον καυστήρα; Εάν όχι (που το θεωρώ και το πιο πιθανό), τότε τις συνολικές ώρες τις εξάγεις ως άθροισμα των ενδείξεων των ωρομετρητών των διαμερισμάτων. Αυτό το άθροισμα όμως δεν σου δείχνει τίποτα, μιας και η κατανάλωση ώρας έχει να κάνει με το κατά πόσο η ηλεκτροβάννα του εκάστοτε διαμερίσματος είναι ανοιχτή. Η ηλεκτροβάννα όμως μπορεί να είναι ανοιχτή χωρίς απαραίτητα να λειτουργεί ο καυστήρας. Αυτό συμβαίνει όχι λόγω βλάβης αλλά λόγω φιλοσοφίας λειτουργίας. Παραδείγματος χάριν, ανοίγει κάποιος τη θέρμανση στους 20 βαθμούς. Εν συνεχεία ανοίγει η ηλεκτροβάννα, η ηλεκτροβάννα ανοίγει τον καυστήρα. Ο καυστήρας αρχίζει να λειτουργεί και φτάνει το νερό στους 75 βαθμους και κόβει. Όταν κόψει όμως ο καυστήρας, αυτό δε σημαίνει ότι το σπίτι έχει πιάσει 20 βαθμούς. Πιθανόν να μην έχει πιάσει 20 βαθμούς και η ηλεκτροβάννα να παραμένει ανοιχτή (δηλαδή να γράφει ώρες το ρολόι) χωρίς όμως να λειτουργεί ο καυστήρας. Βάλε έναν ωρομετρητή αποκλειστικά για τον καυστήρα, με τον συγκεκριμένο ωρομετρητή είναι βέβαιο ότι θα δεις αναλογία συν πλην 5%.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

xxxnick

Δημοσίευση από xxxnick »

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,

ναι, δεν υπάρχει ωρομετρητής του καυστήρα και αναφέρομαι στο άθροισμα των διαμερισμάτων συνολικά.
Απλά η "φιλοσοφία λειτουργίας", πιστεύω, είναι δύσκολο να κατανοηθεί από έναν μη σχετικό
Κατάλαβα οτι δεν είναι σωστή η συσχέτιση που κάνω (υπάρχουν άλλοι παράγοντες) αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί η διαφορά στα λίτρα είναι μεγάλη. Τα ακριβή στοιχεία είναι:
Δεκέμβρης, 139 συνολικές ώρες, 910 λίτρα πετρέλαιο
Ιανοάριος, 132 συνολικές ώρες, 1150 λίτρα πετρέλαιο

Δηλ. ίδιες περίπου οι ώρες αλλά η διαφορά στα λίτρα μεγάλη -240!

Πιθανόν όμως και αυτό να δικαιολογείται σύμφωνα με όσα αναφέρατε (ή κάποιος αδειάζει την δεξαμενή... :-? )

Ευχαριστώ και πάλι

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Η γνώμη μου είναι οτι η διαφορά βρίσκεται σε φυσιολογικά πλαίσια, λαμβανομένου υπόψη τους παράγοντες που περιέγραψα παραπάνω.

psili

Υπερβολικές ώρες θέρμανσης σε αυτόνομη θέρμανση

Δημοσίευση από psili »

καλησπερα!μενω εδω κ 2 χρονια σε πολυκατοικια με αυτονομη θερμανση.περιση στη πολυ μας ειχαμε κατα γενικη ομολογια πολυ βαρυ χειμωνα ενω φετος οχι.και τα 2 χρονια εχω τον θερμοστατη στους 20 βαθμους.δε θα ηταν λογικο φετος να εχω λιγοτερες ωρες θερμανσης?περιση ειχα κατα μεσο ορο 10 ωρες τον μηνα ενω φετος 30!πολυ μεγαλη διαφορα?αυτο βεβαια που αλλαξε ειναι η διαχειρηστρια την οποια κανενας δεν εμπιστευετε καθως πηγαινει για την καταγραφη των ωρων καθε μηνα μονη της.
σκευτετε κανεις καποιον αλλο λογο για την τοσο μεγαλη διαφορα στις ωρεσ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”