Αναλογία Ωρών/Λίτρων σε κεντρική θέρμανση με αυτονομία

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Άβαταρ μέλους
gogi

Ίδιες ώρες θέρμανσης περισσότερα λίτρα πετρελείου

Δημοσίευση από gogi »

Είναι φυσιολογικό να έχουμε κάψει για 516ώρες 980 λίτρα πετρέλαιο και τον άλλο μήνα για 520ώρες 1200 λίτρα πετρέλαιο?Να σημειώσω πως είναι περίπου τα ίδια διαμερίσματα που έχουν ανάψει το καλοριφέρ οπότε πάνω κάτω και τα ΄΄ιδια χιλιοστά και τους 2 μήνες.Περιμένω απάντηση ...καιγόμαστε!!!!
αν ήξερα τι πρόκειται να συμβεί κ είχα κ τα χρήματα θα αγόραζα ένα οικοπεδάκι να είχα κ την ησυχία μου!!!αλλά τώρα είναι αργά!πολύ αργά!!!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Ίδιες ώρες θέρμανσης περισσότερα λίτρα πετρελείου

Δημοσίευση από gtsoukn »

Ναι, είναι δυνατό να γίνει αυτό, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο μεγάλη μπορεί να είναι αυτή η απόκλιση.
Η σχέση ωρών και πετρελαίου δεν είναι ποτέ σταθερή και επιρεάζεται από πολλούς παράγοντες. Ένα παράδειγμα είναι η εξωτερική θερμοκρασία. Αν αυτή είναι πολύ χαμηλή ο καυστήρας δουλεύει περισσότερο προκειμένου να φέρει τη θερμοκρασία του νερού στην επιθυμητή.
Αν έχεις παλιότερες αποδείξεις μπορεί να ελέγξεις τη σχέση αυτή (λίτρα / ώρες). Στις περιπτώσεις που αναφέρεις είναι 1,90 και 2,30 αντίστοιχα.

Γιώργος.

Άβαταρ μέλους
gogi

Δημοσίευση από gogi »

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Έχω στην διάθεσή μου τους 4 τελευταίους μήνες μόνο...είναι Νοέμβρης 111.61 ώρες =380 λίτρα,Δεκέμβρης 306,18 ώρες =620 λίτρα,Γενάρης 516,21ώρες=980 λίτρα και Φλεβάρης 521,68 ώρες =1200 λίτρα.Να σας πω πως ανακαλύψαμε ότι σε ένα ρολόι μπαίναν και βγαίναν τα φισάκια με αποτέλεσμα να μη γράφει όλες τις ώρες καύσης.Αλλάξαμε κλειδαριά στο λεβητοστάσιο κατόπιν εορτής και τώρα έγινε αλλαγή στην ηλεκτοβάνα του διαμερίσματος ΚΑΙ επιπλέον δε λειτουργεί καθόλου ο ωρομετρητής του συγκεκριμένου διαμερίσματος εδώ και 10 μέρες!!!κ πρέπει να αλλαχτεί όλος ο πίνακας..ΠΩΣ θα το πω στους κατοίκους της πολυκατοικίας???Δεν ξέρω πως θα υπολογιστούν τα κοινόχρηστα αυτού του μήνα :-( .Δεν ξέρω και τί μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση.Καλέσαμε Γενική Συνέλευση για να γίνει γνωστό σε όλους τί συμβαίνει.Συμφωνήσαμε να κινηθούμε νομικά...αλλά δεν ξέρω με τί αποδείξεις θα προχωρήσουμε.Οι μόνη απόδειξη είναι πως το είδαν 3 άτομα + ο καυστηρατζής το συγκεκριμένο ρολόι κ βγάλαμε κάποιες φωτογραφίες-είναι αρκετό αυτό?Επείσης όταν μαλώσαμε ελαφρώς με τον συγκεκριμένο ΚΥΡΙΟ μας είπε:Tώρα τι να κάνω?Να πληρώσω?Να ζητήσω συγνώμη?(αυτή η κουβέντα έγινε εκτός συνέλευσης διότι στη συνέλευση ΕΛΕΙΠΕ!)
Αν σας έχει ξανασυμβεί κάτι τόσο περίπλοκο παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας διότι πάω να τρελαθώ!!!
Και κάτι τελευταίο ,υπάρχει περίπτωση το ρολόι του να χάλασε από το βάλε-βγάλε τα φισάκια???
Συγνώμη για το εκτεταμένο του μηνύματός μου αλλά έχω χαθεί στην κυριολεξία και δεν ξέρω τι να κάνω!
αν ήξερα τι πρόκειται να συμβεί κ είχα κ τα χρήματα θα αγόραζα ένα οικοπεδάκι να είχα κ την ησυχία μου!!!αλλά τώρα είναι αργά!πολύ αργά!!!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.

Άρα το πρόβλημα δεν είναι το πολύ πετρέλαιο αλλά οι "λίγες" ώρες.

Για τον χαλασμένο μετρητή, προσωπικά πιστεύω δύσκολα θα αποδείξετε δολιοφθορά. Γι' αυτό θα συμβουλευτείς δικηγόρο.

Για την κατανομή του πετρελαίου, σε άλλο post για παρόμοιο θέμα, προτάθηκε να γίνει με βάση τις ώρες της αντίστοιχης περσινής περιόδου. Η τελική απόφαση είναι δική σας (της Γ.Σ.).

Γιώργος.

Maria.D

ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ ΟΡΟΜΕΤΡΗΣΗ

Δημοσίευση από Maria.D »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΝΟΙΚΙΖΩ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 50 ΤΕΤΡ/ΚΑ ΜΕ 4 ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΔΗΛΑΔΗ.ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΣΠΙΤΟΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ Η ΩΡΑ ΣΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΟΡΟΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 9 ΕΥΡΩ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? :cry:

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ ΟΡΟΜΕΤΡΗΣΗ

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί το ερώτημά σου. Πρώτον, εξαρτάται από τη θερμοκρασία του θερμοστάτη. Δεύτερον, εξαρτάται από τις εξωτερικές συνθήκες. Τρίτον, εξαρτάται από την ποιότητα της θερμομόνωσης. Εάν σου είπε κάποιον μέσο όρο και πάλι είναι αυθαίρετο.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

helenk

Παρακαλω ΒΟΗΘΕΙΑ!

Δημοσίευση από helenk »

Καλησπερα!ελπιζω να με βοηθησει καποιος γιατι εχω απελπιστει!μενω σε διωροφη μονοκατοικια με 4 διαμερισματα!εχουμε κοινο καυστηρα με ωρομετρηση!το διαμερισμα μου ειναι 64τ.μ. Και ειμαι η μονη που αναβω τα καλοριφερ!τον προηγουμενο μηνα η σπιτονοικοκυρα μου μου ζητησε 153€ για πετρελαιο και το ειχα αναψει 33 ωρες!τα πληρωσα αδιαμαρτυρητα αν και μου φανηκαν πολλα!αυτον τον μηνα μου ζητησε 86€ για 32 ωρες!ειναι δυνατον με μια ωρα λιγοτερο να πληρωνω 70€ λιγοτερα;μπορει καποιος να μου εξηγησει πως συμβαινει αυτο;να σημειωθει οτι αυτη κανει τους υπολογισμους και οχι καποια εταιρεια!σας παρακαλω βοηθηστε με!

janep

Περισσότερες ώρες/μονάδες στην αυτόνομη θέρμανση

Δημοσίευση από janep »

Γειά σας. Ελπίζω να μπορεί κάποιος να απαντήση στο πρόβλημά μου.

Μένουμε σε καινούργιο διαμέρισμα με αυτόνομη θέρμανση εδώ και 3 χρόνια. Φέτος το χειμώνα δεν έχουμε ανοίξει καθόλου την αυτόνομη θέρμανση και μας έρχονταν τα κοινόχρηστα κάθε μήνα φυσιολογικά με μόνο τη χρέωση του πάγιου. Για τον τελευταίο μήνα όμως στα κοινόχρηστα βλέπουμε ότι υπολόγισαν 4 μονάδες/ώρες, ενώ δεν έχουμε ανοίξει καθόλου την θέρμανση. Μίλησα με τον διαχειριστή προσπαθώντας να καταλάβω, αλλά αυτό μου κατανόησα από τις απαντήσεις του είναι ότι και αυτός έχει πλήρη μεσάνυχτα και τα έχει αφήσει όλα στην εταιρεία που κάνει τον υπολογισμό των κοινοχρήστων. "Είναι υπόλοιπο από τον προηγούμενο μήνα" - "Μα δεν το έχω ανοίξει ολόκληρο χειμώνα", "Αφού μέτρησε μονάδες, πρέπει να το πληρώσεις" - "Μα το ίδιο σε τετραγωνικά διαμέρισμα στον 3ο (εμείς 5ο) δεν άνοιξε την θέρμανση και δεν του έχετε μετρήσει μονάδες και έχει μικρότερη χρέωση" ....

Σκεφτόμουν, να το πληρώσω; Κι αν τον επόμενο μήνα οι 4 μονάδες γίνουν 14... τι γίνεται; Και 10 ευρώ παραπάνω να είναι με την κρίση που περνάμε το σκέφτεσε; Πέρυσι είχε γίνει κάτι ανάλογο σε άλλο διαμέρισμα, με πολύ μεγάλες χρεώσεις όμως.
Πώς μπορώ να ελέγξω; τι; (όντως άσχετη) Γίνεται να μην έχω ανοίξει καθόλου την αυτόνομη θέρμανση και να έχουν υπολογιστεί μονάδες/ώρες;

Σας παραθέτω και τον τύπο υπολογισμού από τα κοινόχρηστα : [ fi * ei + Mi / ΣMi (1 - Σfi * ei ) ] * 100

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: Περισσότερες ώρες/μονάδες στην αυτόνομη θέρμανση

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Καταρχήν δες αν συμφωνεί η ένδειξη του ωρομετρητή σου με αυτό που αναγράφεται στην ειδοποίηση. Μην αποκλείεις λάθος ανάγνωση καταμέτρησης, αν φυσικά είναι απόλυτα σίγουρο οτι δεν έχει χρησιμοποιηθεί το καλοριφέρ από κάποιο μέλος της οικογενείας, έστω και καταλάθος για κάποιες ώρες.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Δεν νομίζω οι ενδείξεις του μετρητή (προηγούμενη-τελευταία) να φαίνεται στο ειδοποιητήριο.
Μόνο οι ώρες του μήνα.
Φυσικά, εξαρτάται από την εταιρεία και αν δίνει τα στοιχεία αυτά ο διαχειριστής.

janep

Δημοσίευση από janep »

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

"Δυστυχώς" (!) δεν έχουμε ανοίξει καθόλου την θέρμανση.
Η καταμέτρηση δεν φαίνεται στα κοινόχρηστα. Και δεν έχω τον αριθμό της προηγούμενης μόνο έλεγξα της τωρινής καταμέτρησης. Όποτε δεν μπορώ να ξέρω.

Πιο πολύ με πείραξε η συμπεριφορά του διαχειριστή που δεν πρότεινε ούτε καν να το κοιτάξει και μου έκλεισε την πόρτα στα μούτρα!!!

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

gtsoukn έγραψε:Δεν νομίζω οι ενδείξεις του μετρητή (προηγούμενη-τελευταία) να φαίνεται στο ειδοποιητήριο.
Μόνο οι ώρες του μήνα.
Φυσικά, εξαρτάται από την εταιρεία και αν δίνει τα στοιχεία αυτά ο διαχειριστής.
ΚΑνονικά, πρέπει να φαίνεται η "προηγούμενη ένδειξη" και η "τελαυταία ένδειξη".
Αλλιώς προτείνω να πας στην εταιρία που βγάζει τα κοινόχρηστα για να πάρεις το "ιστορικό" των μετρήσεων σου και να κάνεις τον έλεγχο με το ρολόι σου, παρουσία του διαχειριστή. Εχεις το δικαίωμα να τα πάρεις αφού είναι δικά σου "προσωπικά" δεδομένα.

diax_dim

ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΤΡΕΛΕΙΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ

Δημοσίευση από diax_dim »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που προέκυψε.

Πολυκατοικία με 13 διαμερίσματα.

Τον Νοέμβριο μόνο εγώ έκαψα 6 ώρες και άλλα δύο διαμερίσματα από΄1 ώρα. ΣΥΝΟΛΟ: 8 ώρες

Σύμφωνα με τις μετρήσεις του Διαχειριστή καταναλώσαμε 190 λίτρα (που σημαίνει ότι τελικά εγώ για έξι ώρες πλήρωσα 110 ευρώ).

Και ρωτώ: 8 ΩΡΕΣ --> 190 ΛΙΤΡΑ! Είναι δυνατόν; Και αν είναι αδιανόητο όπως μου λένε πολλοί με τους οποίους μίλησα, υπάρχει τρόπος να το αποδείξω;
Προφανώς υπάρχει και η κοινή λογική αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα αυτό δεν φτάνει κάποιες φορές.
Ή υπάρχει περίπτωση να έχω άδικο;

πάντως με απλή αναλογική -αν και ξέρω ότι δεν ισχύει ακριβώς- υπολόγισα ότι 1 ώρα αντιστοιχεί σε 24 λίτρα και ότι θα έπρεπε κάθε 4-5 μέρες να γεμίζουμε δεξαμενη 2 τόνων αν όλοι καταναλωναν αντίστοιχες ώρες σε 2 μέρες!!!!!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΤΡΕΛΕΙΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ

Πάντα έλεγα οτι η κετρική θέρμανση με έναν λέβητα με ωρομέτρηση, είναι μεγάλη αποτυχία. Ο λόγος είναι οτι σχεδόν ποτέ δεν καίνε όλοι ταυτόχρονα. Πόσο μάλλον εσείς που λειτουργείτε έναν λέβητα για 13 διαμερίσματα (που λίγο πολύ είναι 180.000 Kcal/h) για να πάρετε το πολύ 30.000 Kcal/h για τα τρία διαμερίσματα. Η απόδοση του συτήματος είναι πολύ μικρή, μπορεί και μόνο 30%. Σε πολυκατοικίες με ωρομέτρηση εφάρμοσαν ημερήσιο προγραμματισμό και ο λέβητας ανάβει συγκεκριμένες ώρες της ημέρας. Πέτυχαν τουλάχιστον 30% οικονομία.
Με ένα πρόχειρο υπολογισμό, για κάθε ώρα που δουλεύει ο καυστήρας, καταναλώνει περίπου 18 λίτρα πετρέλαιο (άν η ισχύς του είναι 180.000 kcal/h). Οπότε δεν είσαι μακριά από τον πρόχειρο υπολογισμό των 24 λίτρων την ώρα. Ειδικά αν δεν υπάρχει ταυτόχρονη ζήτηση θέρμασνης, τα 18 λίτρα την ώρα, τα "χρεώνεται" αυτός που κάθε φορά καίει το καλοριφέρ του.

dets

'Ωρες μετρητή/πργματικές ώρες

Δημοσίευση από dets »

Καλησπέρα παιδιά. Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης

Το ρολόι για το διαμέρισμα μου έχει γράψει 28 ώρες από 1/1 μέχρι 13/1. Ποια είναι η αναλογία για τις ώρες που γράφει ο ωρομετρητής σε σχέση με τις πραγματικές ώρες που χρησιμοποιω εγώ το καλοριφέρ? Από τι καθορίζεται?
Για παράδειγμα παίζει ρόλο η θερμοκρασία στην οποία έχω εγώ το καλοριφέρ? Ο όροφος ή τα σώματα που έχει το διαμέρισμα μου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”