Λέβητας - Σόμπα

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
PAPU

Λέβητας - Σόμπα

Δημοσίευση από PAPU »

Θέλω να ρωτήσω αν μου επιτρέπεται, σε περίπτωση που κάνω εγκατάσταση στο διαμερισμά μου (τελευταίου ορόφου) των καλοριφέρ με λέβητα,να βγάλω την καμινάδα στο φωταγωγό (εννοείται πως η σωλήνα του λέβητα θα υπερυψωθεί στην ταράτσα όπως πρέπει). Διαφορετικά θα πρέπει να βγει προς το κεντρικό μπαλκόνι, που βλέπει στο δρόμο. Τι προβλέπεται σ' αυτή την περίπτωση;

Επίσης ποιες είναι οι τυχόν διαφορές-ωφέλη μεταξύ του λέβητα και της σόμπας, τα οποία συνδέονται με τα καλοριφέρ. Μήπως είναι το ίδιο πράγμα;

Σε περίπτωση που κάνω αυτή την εγκατάσταση, αποδεσμεύομαι από την κεντρική θέρμανση και δεν πληρώνω ούτε συμμετοχή, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: ΛΕΒΗΤΑΣ

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Αρκεί να έχεις την σύμφωνη γνώμη το 50%+1 της συνέλευσης.
Επίσης, στη σόμπα-λέβητας οι τυχόν απώλειες του σώματος της σόμπας μένουν στον χώρο σου, ενώ του λέβητα (εφόσον είναι σε μη κατοικίσιμο χώρο) χάνονται.

xristina hgoumenitsa

Re: Λέβητας - Σόμπα

Δημοσίευση από xristina hgoumenitsa »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ Κ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΝΕΡΓΙΑΚΗ ΣΟΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΕΞΩ ΣΤΗ ΠΙΣΩ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ.ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ,ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ(ΣΩΛΗΝΕΣ ΙΝΟΧ),ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΝΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗ ΦΑΤΣΑ ΤΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ.ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΛΕΕΙ Κ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΞΙΛΩΣΩ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ Κ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ ΤΗΣ ΝΟΒΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΕΝΕΙ.ΜΙΛΙΣΑ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΛΩ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ Η ΜΝΑΔΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΧΩΡΟ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ.

xsterg

Re: Λέβητας - Σόμπα

Δημοσίευση από xsterg »

κυρια και μοναδικη πηγη θερμανσης ειναι. νομιμη ειναι? το οτι μπορουν να σου την φερουν με χιλιους δυο τροπους το ξερεις?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”