Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομου Boiler

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
PetrosVals

Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομου Boiler

Δημοσίευση από PetrosVals »

Στην 3όροφη (3 όροφο διαμερίσματα) πολυκατοικία που μένω έχουμε αυτόνομη θέρμανση με αυτόνομα Boiler. Ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος υπολογισμού της δαπάνης για το Boiler του κάθε διαμερίσματος; Για την θέρμανση ο υπολογισμός είναι ξεκάθαρος.
Στο παρακάτω παράδειγμα αναφέρονται οι τιμές του προηγούμενου μήνα:
Α1: ΘΕΡΜΑΝΣΗ 59 ώρες,Boiler 4
B1: ΘΕΡΜΑΝΣΗ 12 ώρες,Boiler 17
Γ1: ΘΕΡΜΑΝΣΗ 62 ώρες, Boiler 0
Κατανάλωση πετρελαίου: 400 λίτρα.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομου Boiler

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Το πάγιο πρόβλημα των πολυκατοικιών στην Ελλάδα που λέγεται "Μπόιλερ χωρίς θερμιδομετρητές". Αυτό είναι αδιανόητο, ωστόσο συμβαίνει.
Ο ένας τρόπος είναι να προσθέσεις τις ώρες της θέρμανσης με τις ώρες του μπόιλερ, θεωρώντας το μπόιλερ ως ένα επιπλέον σώμα. Ο άλλος τρόπος είναι να επιμερίσεις τα 400 λίτρα σε τρία μέρη, πρώτο μέρος είναι το πάγιο, δεύτερο μέρος είναι οι ώρες για θέρμανση, τρίτο μέρος είναι οι ώρες για μπόιλερ. Οι ώρες για μπόιλερ θα είναι ανεξάρτητες και θα βγαίνουν όπως ακριβώς οι ώρες για θέρμανση.

Το καλοκαίρι προχωρήστε σε εγκατάσταση θερμιδομετρητών για μπόιλερ με κεντρικό θερμιδομετρητή στο λέβητα, γιατί του χρόνου θα έχετε σοβαρό πρόβλημα με το πετρέλαιο στα ύψη.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

manakos

Δημοσίευση από manakos »

Στην πολυκατοικια μου ευτυχώς εχουμε ρολογια για καταναλωση ζεστου νερου και ειναι ευκολος ο τροπος για να υπολογησο το πετρελαιο ανα διαμερισμα . Βαση την υποδηξη του μηχανολογου τα κυβικα του ζεστου νερου συνεπαγεται με της ωρες που γραφει ο μετρητης του μποιλερ.Το ποσοστο του μποιλερ ειναι στο 25% επι του πετρελαιου . παραδειγμα.

συνολο πετρελαιου που κάηκε για το ιανουαριο ειναι 350,28 *25%= 87,57 επομενος εχουμε 87,57 τωρα ο τυπος ειναι.

το διαμερισμα καταναλοσε 5 (κυβικα η ωρες) ΔΙΑ το συνολο κυβικον 14 ΕΠΙ το ποσο 87,57 συνολο ειναι 31,275

5/14*87,57=31,275

manakos

Δημοσίευση από manakos »

PetrosVals έγραψε:Στην 3όροφη (3 όροφο διαμερίσματα) πολυκατοικία που μένω έχουμε αυτόνομη θέρμανση με αυτόνομα Boiler. Ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος υπολογισμού της δαπάνης για το Boiler του κάθε διαμερίσματος; Για την θέρμανση ο υπολογισμός είναι ξεκάθαρος.
Στο παρακάτω παράδειγμα αναφέρονται οι τιμές του προηγούμενου μήνα:
Α1: ΘΕΡΜΑΝΣΗ 59 ώρες,Boiler 4
B1: ΘΕΡΜΑΝΣΗ 12 ώρες,Boiler 17
Γ1: ΘΕΡΜΑΝΣΗ 62 ώρες, Boiler 0
Κατανάλωση πετρελαίου: 400 λίτρα.
Ευχαριστώ.
Ποσες ωρες εγραψε ο ωρομετρητης του μποιλερ? Γιατι τα 400 λιτρα ειναι το συνολο για να σε βοηθήσω.

manakos

Δημοσίευση από manakos »

Φιλε μου βγαλε την αξια του πετρελαιου, και αν εχεις ωρομετριτη του μποιλερ ,το νουμερο που γραφει, για να βγαλω το παγιο αλλα και τα ποσα,

gskoul

Δημοσίευση από gskoul »

Καλησπερα,επαναφερω το θεμα γιατι αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα...4 διαμερισματα,αυτονομη θερμανση,χωριστα boiler και ωρομετρητες...εγω χρησιμοποιω boiler και καλοριφερ,το ενα διαμερισμα ειναι χωρις ενοικιαστη ενω τα αλλα 2 διαμερισματα χρησιμοποιουν μονο boiler...Επειδη εχω νεογεννητο παιδι ηθελα οπωσδηποτε καλοριφερ (οποτε μπερδευτηκαν τα πραγματα)...
Αν μπορει καποιος ας μου δωσει απαντηση με υποθετικα νουμερα
1ο διαμερισμα Α ωρες καλοριφερ και α ωρες boiler
2ο διαμερισμα 0 ωρες καλοριφερ και β ωρες boiler
3ο διαμερισμα 0 ωρες καλοριφερ και γ ωρες boiler
4ο διαμερισμα 0 ωρες καλοριφερ και 0 ωρες boiler

(Αγνοω εντελως το παγιο γιατι επειδη ημουν ο μονος που ηθελε καλοριφερ θα το πληρωσω εγω...)

Ευχαριστω.

Vasia

Δημοσίευση από Vasia »

Εγω εχω καψει 4 ωρες boiler k καθολου καλοριφερ τι θα πληρωσω;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”