Boiler χωρίς ανεξάρτητο μετρητή?

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
nickol007

Boiler χωρίς ανεξάρτητο μετρητή?

Δημοσίευση από nickol007 »

Κατά τη δεύτερη μέτρηση του πετρελαίου (από τότε νοίκιασα το νέο μου σπίτι) για τον υπολογισμό των κοινοχρήστων (αυτόνομη θέρμανση), παρατήρησα ότι οι ώρες που αναγραφόντουσαν στο ρολόι ήταν ΠΟΛΥ περισσότερες από τις ώρες που όντως είχα ανάψει το καλοριφέρ. Πράγματι, στην προσπάθειά μου να κάνω λίγο οικονομία στα έξοδα του πετρελαίου, μέσα στο μήνα το είχα ανάψει γύρω στις 10-15 ώρες το πολύ συνολικά, και για ζεστό νερό άνοιγα το boiler για λίγο από τον πίνακα. Όταν ο μετρητής έδειξε 60 ώρες (!) τα'παιξα!
Συμβαίνουν λοιπόν τα εξής:
1) Στο λέβητα δεν υπάρχει ξεχωριστός μετρητής για το boiler, με αποτέλεσμα όλη η κατανάλωση να υπολογίζεται ως θέρμανση χώρων (& όχι ξεχωριστά χώρων & ζεστού νερού). Είναι σωστό αυτό;;;
2)Το boiler, όταν το ανοίγεις από τον πίνακα (όπως θα έκανες με έναν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα πχ) καίει πετρέλαιο για να ζεστάνει το νερό! Είναι δυνατόν;;;;
3)Υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύουν σωστά οι μετρητές;
Αυτούς μπορώ μόνο να σκεφτώ ως λόγους για τους οποίους έγραψε το ρολόι μου τόσες ώρες!! Αν και πάλι, τις 60 ώρες που έγραψε δεν τις φτάνω ούτε αν ισχύουν αυτά (δεν άνοιξα 40 ώρες το boiler, για όνομα!!).
Έχει κάποια βάση το σκεπτικό μου;;
Αν ναι, διορθώνεται κάπως όλο αυτό;
Για να βοηθήσω σημειώνω ότι: Το κτίσμα είναι διώροφο, στον 1ο εγώ (80τμ), στον 2ο ο ιδιοκτήτης (150τμ). Τα σώματα καλοριφέρ που έχω στο χώρο μου είναι συνολικά περίπου 11000 θερμίδες (ο από πάνω δεν ξέρω, σίγουρα πολλές περισσότερες). Δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης για το κτήριο (κατασκευή μεταξύ '80-'83).
Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη, γιατί αυτή τη στιγμή καλούμε να πληρώσω ένα μεγάλο ποσό για πετρέλαιο που δεν κατάλαβα πως ή αν όντως έκαψα!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: Boiler χωρίς ανεξάρτητο μετρητή?

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Φυσικά δεν έχει σχέση το ρολόοι της θέρμανσης με το ζέσταμα του μπόιλερ με το ρεύμα. Φυσικά δεν υπάρχει χωριστός μετρητής για το μπόιλερ όταν αυτός ζεσταίνεται με το καλοριφέρ: Οταν ανοίγεις το θερμοστάτη για να πάρουν νερό τα σώματα, εκ των πραγμάτων ζεσταίνεται και το νερό του μπόιλερ.

Καταρχήν να ρωτήσω τα αυτονόητα. Εχεις τσεκάρει οτι το ρολόι που έγραψε τις 60 ώρες, είναι το δικό σου?. Αν ναί, μπορείς να το τσεκάρεις αν δουλεύει σωστά το ρολόι με ένα χρονόμετρο: Ανάβεις τον θερμοστάτη σου και χρονομετρείς πχ 5 λεπτά, να δείς αν ο χρόνος αυτός αντιστοιχεί στο ρολόι του καλοριφέρ. Τέλος, όταν είναι κλειστός ο θερμοστάτης σου, το ρολόι σου σταματάει ή συνεχίζει να "γράφει". Αν όλα τα παραπάνω είναι σωστά, μάλλον δεν θυμάσαι κάτι καλά με τις ώρες που το λειτούργησες.
Και κάτι ακόμη. Πέρα από τις ώρες, με ποιον υπολογισμό βγαίνουν οι δαπάνες θέρμανσης για τον καθένα σας???

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Αγαπητή φίλη,

Το μπόιλερ σας έχει μελετηθεί σαν ένα επιπλέον θερμαντικό σώμα (περίπου 4000-6000 θερμίδες επιπλέον).
Το μπόιλερ σας λειτουργεί με πετρέλαιο όταν ανάβετε το θερμοστάτη χώρου (λογικά). Ωστόσο, μπορεί και όταν κλείνετε την ασφάλεια για να λειτουργήσει το μπόιλερ τότε πάλι να μπαίνει μπροστά ο λέβητας και όχι η ηλεκτρική αντίσταση του μπόιλερ(λιγάκι τραβηγμένο αλλά το έχω δει).
Οι μετρητές μπορεί να μη δουλεύουν σωστά. Κάντε το τεστ που αναφέρει ο Πέτρος παραπάνω.

Το πρόβλημα διορθώνεται με θερμιδομετρητή ξεχωριστά για μπόιλερ και κεντρικό θερμιδομετρητή στην κεντρική σωλήνωση ή με ξεχωριστή γραμμή για μπόιλερ με δική της ηλεκτροβάννα που θα ελέγχει το μπόιλερ (αυτό είναι λιγάκι δύσκολο στην εργασία και συνάμα λιγότερο ακριβές λόγω ότι η ωρομέτρηση συνεχίζει να βασιλεύει).

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ έγραψε:Αγαπητή φίλη,
Το πρόβλημα διορθώνεται με θερμιδομετρητή ξεχωριστά για μπόιλερ και κεντρικό θερμιδομετρητή στην κεντρική σωλήνωση ή με ξεχωριστή γραμμή για μπόιλερ με δική της ηλεκτροβάννα που θα ελέγχει το μπόιλερ (αυτό είναι λιγάκι δύσκολο στην εργασία και συνάμα λιγότερο ακριβές λόγω ότι η ωρομέτρηση συνεχίζει να βασιλεύει).

Φιλικά
Χάρης
Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά δε ιδιόκτητη οικοδομή, ούτε σαν ανέκδοτο δεν το λές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”