Κεντρικός λέβητας πολυκατοικίας: Σπατάλη καυσίμου;

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Κεντρικός λέβητας πολυκατοικίας: Σπατάλη καυσίμου;

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Θέλω να θέσω ένα ερώτημα σχετικά με την απόδοση ενός λέβητα κεντρικής θέρμανσης με αυτονιμία ή χωρίς για κάθε διαμέρισμα.

Σαν παράδειγμα θα πάρω την πολυκατοικία στην οποία μένω, με 4 οροφοδιαμερίσματα, όπου το δικό μου διαμέρισμα στον 2ο όροφο βάση μελέτης θερμονόνωσης έχει απώλειες 9500Kcal/h για μέση κατώτατη εξωτερική θερμοκρασία 0°C που είναι για Θεσσαλονίκη.
Αναλογικά τα άλλα διαμερίσματα είναι εκεί κοντά (1ος 10.000 Kcal/h, 3oς 10.000 Kcal/h και 4ος 11.500 Kcal/h). Τα θερμαντικά σώματα τοποθετήθηκαν όπως προβλέπει η μελέτη θέρμανσης. Σημειωτέον οτι η μελέτη θερμομόνωσης και θέρμανσης έγινε από μένα προσωπικά και μπορώ να πώ οτι είναι η ιδανικότερη που θα μπορούσε να γίνει.
Σύμφωνα λοιπόν με τα περυσινά δεδομένα, διαπίστωσα οτι το κόστος της κάθε ώρας του διαμερίσματος ξεπερνα σε κάθε περίπτωση τα 2,5€. Στην περίπτωση του 4ου (που σαφώς είναι πιο ακριβή η ώρα) ξεπερνά τα 3€).
Βαση λοιπόν ενός "μπακαλίστικου" υπολογιμσού, που όμως δεν αποκλίνει πολύ από έναν πιο λεπτομερή, τα σώματα σε κάθε διαμέρισμα θα πρέπει να καλύψουν τις απώλειες θερμότητας, όπου στην δική μου περίπτωση (και ανάλογα στους υπόλοιπους τρεις), θεωρητικά είναι περί τα 9.500 Kcal/h (πάντα για εξωτερική θερμοκρασία 0°C).
Αρα θα έπρεπε θεωρητικά πάντα να μου αναλογεί περίπου 1,2 λίτρα πετρέλαιο την ώρα, δεδομένου οτι η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου είναι ~8.000 Kcal/lit. Σύμφωνα με την μέγιστη τιμή πετρελαίου του περασμένου έτους (γύρω στα 0,85€), το 1,2 λίτρο/ώρα πετρελαίου σημαίνει 0,85€ χ 1,2 = 1,02€. Ομως η ώρα μου κόστιζε τουλάχιστον 2,5€.
Στο ίδιο "μήκος κύμματος" κινούνται και οι χρεώσεις των υπολοίπων διαμερισμάτων, με αποτέλεσμα η πραγματική χρέωση να είναι της τάξεως του +150% σε σχέση με το πιο πάνω θεωρητικό υπολογισμό. Και μη ξεχνάτε οτι θεώρησα την εξωτερική θερμοκρασία 0°C, που δεν ήταν, αλλά ήταν γύρω στο 10°C κατά μεσό όρο.
Δηλαδή παραπέμπει σε ένα βαθμό απόδοσης του συστήματος κεντρικού λέβητα περι το 40% ΤΟ ΠΟΛΫ. Διότι αν αναγάγω τις απώλειες σε μέση εξωτερική θερμοκρασία 8~10°C, τότε πάμε πολύ παρακάτω.

Για να προλάβω τυχόν παρατηρήσεις περι "αστοχίας" της θερμομόνωσης της οικοδομής, να πω το εξής: Φέτος έχουμε βάλει λέβητες φυσικού αερίου. Σε πραγματική μέρα με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 0°C, σε μία ώρα ΔΕΝ κατανάλωνα 1 κ.μ. αερίου που αντιστοιχεί σε περίπου 11 Kwh = 9.460 Kcal. Αρα η θερμομόνωση ανταποκρίνεται αριστα σύμφωνα με την μελέτη. Δηλαδή αντίστοιχα η μία ώρα κατανάλωσης φυσικού αερίου (που στο μέγιστο της κατανάλωσης είναι δεν είναι 1κ.μ φυσικού αερίου/ώρα) μου κοστίζει περίπου 0,90€ (με όλα τα πάγια μέσα και ΦΠΑ, υπολογίζοντας 500κ.μ αερίου/έτος)

Τελικά μήπως ο κεντρικός λέβητας πολυκατοικίας είναι μια μεγάλη απάτη? Μήπως οι ατομικοί λέβητες (ότι και να είναι αυτοί) είναι απείρως πιο συμφέρουσα λύση?
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υ.Γ αν κάνω κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε με

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Κεντρικός λέβητας πολυκατοικίας: Σπατάλη καυσίμου;

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Αγαπητέ φίλε,

Μελέτη θερμομόνωσης
Στην μελέτη θερμομόνωσης μπορεί να έβγαιναν απώλειες 9500kcal/h αλλά ο λέβητας διαστασιολογούταν με 20% πάνω (συνήθως). Δηλαδή στην δική σου την περίπτωση ο λέβητας διαστασιολογούταν ως εξής: (9500+10000+10000+11500)*1,2=49200kcal/h. Συγχρόνως ο καυστήρας ήταν για ένα εύρος ισχύος από 35000 έως 60000 θερμίδες (λογικά). Και μέχρις εδώ είναι όλα εντάξει. Ταυτόχρονα, υπήρχε και το ζήτημα της διαστασιολόγησης των καλοριφέρ. Το ερώτημα είναι απλό: τα καλοριφέρ διαστασιολογήθηκαν με βάση τη μελέτη θερμομόνωσης ή με βάση την ισχύ του λέβητα;

Από εκεί και έπειτα, είναι αλήθεια ότι οι ατομικοί λέβητες είναι μακράν αποδοτικότεροι αλλά και ακριβότεροι σε σύγκριση με ένα κεντρικό καζάνι. Ωστόσο, εάν το κεντρικό καζάνι συντηρηθεί έτσι όπως πρέπει (το έχουμε αναλύσει σε άλλα νήματα) τότε η διαφορά του με ένα καλοσυντηρημένο ατομικό λεβητάκι είναι εφάμιλλη. Σκέψου απλά ότι το κεντρικό καζάνι απέχει από το τελευταίο διαμέρισμα καμιά 20αριά μέτρα, επομένως οι απώλειες θερμότητας που έχεις στις σωληνώσεις είναι θέμα. Αντιθέτως στο ατομικό λεβητάκι τέτοιες απώλειες είναι αμελητέες. Επιπλέον, έχω δει πάμπολλα ασυντηρήτα κεντρικά καζάνια (και μάλιστα όταν λες την τιμή συντήρησης σε κοιτάνε σαν UFO, πονεμένες ιστορίες), αλλά σχεδόν ποτέ ασυντηρήτα ατομικά καζάνια.

Όσον αφορά την ανάλυσή σου σχετικά με το κόστος του πετρελαίου, εγώ δεν θα το εξέταζα έτσι διότι υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες. Απώλειες σωληνώσεων, τρόπος λειτουργίας λέβητα και καυστήρα, τρόπος χρήσης της αυτονομίας από κάθε χρήστη κτλ. Σκέψου απλά ότι εάν ανοίξεις την θέρμανση σου μόνο εσύ (οι υπόλοιποι είναι σβηστοί) τότε θα πρέπει να ζεστάνεις εκτός από το σπίτι σου και όλες τις κατακόρυφες σωληνώσεις. Δεν είναι αμελητέο.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Re: Κεντρικός λέβητας πολυκατοικίας: Σπατάλη καυσίμου;

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ έγραψε:Αγαπητέ φίλε,

Μελέτη θερμομόνωσης
Στην μελέτη θερμομόνωσης μπορεί να έβγαιναν απώλειες 9500kcal/h αλλά ο λέβητας διαστασιολογούταν με 20% πάνω (συνήθως). Δηλαδή στην δική σου την περίπτωση ο λέβητας διαστασιολογούταν ως εξής: (9500+10000+10000+11500)*1,2=49200kcal/h. Συγχρόνως ο καυστήρας ήταν για ένα εύρος ισχύος από 35000 έως 60000 θερμίδες (λογικά). Και μέχρις εδώ είναι όλα εντάξει. Ταυτόχρονα, υπήρχε και το ζήτημα της διαστασιολόγησης των καλοριφέρ. Το ερώτημα είναι απλό: τα καλοριφέρ διαστασιολογήθηκαν με βάση τη μελέτη θερμομόνωσης ή με βάση την ισχύ του λέβητα;
Οπως εξήγησα, η μελέτη θερμομόνωης και θέρμανσης έγινε από μένα. Η διαστασιολόγηση των σωμάτων είναι αυτή που πρέπει. Οντως έγινε υπερδιαστασιολόγιση +20%, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα έχουμε μείωση της απόδοσης 20%. Εχει να κάνει με την λεγόμενη "διακοπτόμενη λειτουργία του λέβητα".
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ έγραψε:Από εκεί και έπειτα, είναι αλήθεια ότι οι ατομικοί λέβητες είναι μακράν αποδοτικότεροι αλλά και ακριβότεροι σε σύγκριση με ένα κεντρικό καζάνι. Ωστόσο, εάν το κεντρικό καζάνι συντηρηθεί έτσι όπως πρέπει (το έχουμε αναλύσει σε άλλα νήματα) τότε η διαφορά του με ένα καλοσυντηρημένο ατομικό λεβητάκι είναι εφάμιλλη. Σκέψου απλά ότι το κεντρικό καζάνι απέχει από το τελευταίο διαμέρισμα καμιά 20αριά μέτρα, επομένως οι απώλειες θερμότητας που έχεις στις σωληνώσεις είναι θέμα. Αντιθέτως στο ατομικό λεβητάκι τέτοιες απώλειες είναι αμελητέες. Επιπλέον, έχω δει πάμπολλα ασυντηρήτα κεντρικά καζάνια (και μάλιστα όταν λες την τιμή συντήρησης σε κοιτάνε σαν UFO, πονεμένες ιστορίες), αλλά σχεδόν ποτέ ασυντηρήτα ατομικά καζάνια.

Όσον αφορά την ανάλυσή σου σχετικά με το κόστος του πετρελαίου, εγώ δεν θα το εξέταζα έτσι διότι υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες. Απώλειες σωληνώσεων, τρόπος λειτουργίας λέβητα και καυστήρα, τρόπος χρήσης της αυτονομίας από κάθε χρήστη κτλ. Σκέψου απλά ότι εάν ανοίξεις την θέρμανση σου μόνο εσύ (οι υπόλοιποι είναι σβηστοί) τότε θα πρέπει να ζεστάνεις εκτός από το σπίτι σου και όλες τις κατακόρυφες σωληνώσεις. Δεν είναι αμελητέο.

Φιλικά
Χάρης
Η συντήρηση του λέβητα είναι η αναμενόμενη και σωστή (μάλλον ήταν, τωρα είναι εκτός λειτουργίας). Η απόδοση του λέβητα βάση μετρήσεων με μπρίκον (καυσαέρια 190°C κτλ) είναι στο 93%. Επιπλέον όλες οι σωληνώσεις είναι μονωμένες.

Οπότε το συμπέρασμα είναι οτι τελικά ο χρήστης έχει απόδοση συστήματος το πολύ 40% ( όπως ανέφερα στο πρώτο μήνυμά μου), επειδή τελικά αυτοί οι στάθμιτοι παράγοντες, απώλειες κτλ είναι πολύ παραπάνω απο αμελητέοι. Ουσιαστικά καις 2 έως 2,5 φορές παραπάνω καύσιμο απ'οτι πρέπει.
Οπότε είναι μεγάλη "μούφα" η κεντρική θέρμανση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”