Διακοπή κεντρικής θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Μπορεί να κλείσει η κεντρική θέρμανση μόνιμα?

Δημοσίευση από gtsoukn »

Το νομικό πλαίσιο θα το βρεις στον κανονισμό της πολυκατοικίας. Δες τι αναφέρει για τη θέρμανση.
Αν δεν τον έχεις μπορείς να τον ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος.

Ο έλεγχος των "κλειστών" διαμερισμάτων είναι υποχρέωση του διαχειριστή.

taz

Δημοσίευση από taz »

Οντως θα συμφωνήσω οτι είναι κοινό αγαθό και δεν νοείται να αποφασιστεί η διακοπή της θέρμανσης. Σε όσους δεν θέλουν θέρμανση πρότεινε τους το απλό και λογικό: ας αφαιρέσουν τα καλοριφέρ τους, να ταπώσουν τους σωλήνες, και θα συμμετέχουν με το ποσοστό που προβλέπει ο κανονισμός για τα κλειστά διαμερίσματα (συνήθως είναι 30%).

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GoldenFS »

mgva έγραψε:Σε παλιά πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση (όχι αυτονομία,πετρέλαιο), με πλειοψηφία 70% μπορεί να αποφασισθεί να κλείσει οριστικά η κεντρική θέρμανση, επειδή δεν '''''συμφέρει''' ???.

Και αν ναι εγώ που έχω νοικιάσει επαγγελματικό χώρο (ιατρείο ),πως θα ζεστάνω το χώρο μου?
Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος να μου βάλει κλιματιστικά τουλάχιστον για να ζεσταίνομαι????

Η κεντρική θέρμανση μπορεί να διακοπή ΜΟΝΟ μα ΜΟΝΟ με ομοφωνία και όχι πλειοψηφία. Επίσης, μία τέτοια απόφαση δεν μπορεί να παρθεί με απαρτία έπειτα από 3 συνελεύσεις. Χρειάζονται υπογραφές από όλους τους ιδιοκτήτες για να διακοπή η θέρμανση αλλιώς η απόφαση είναι άκυρη και παράνομη και μπορεί ο ιδιοκτήτης να κινηθεί νομικά.

Όσο αφορά την ερώτηση σου για τα κλιματιστικά η γνώμη μου είναι πως ο ιδιοκτήτης οφείλει είτε να σου μειώσει το ενοίκιο ή όπως και ανέφερες να σου βάλει κλιματιστικά στον χώρο. Εννοείτε πως του ζητάς να σου βάλει inverter ώστε η κατανάλωση ρεύματος να μην υπερβαίνει το κόστος πετρελαίου.
Golden Facility Solutions
Έκδοση Κοινοχρήστων & Διαχείριση Κτιρίων
Καθαρισμοί - Απολυμάνσεις - Συντηρήσεις Κήπων
Web:http://www.golden-fs.com

Ελεος

Δημοσίευση από Ελεος »

Παιδιά, χρειάζομαι βοήθεια! Μένω στον 6ο όροφο πολυκατοικίας και επειδή κάποια μουλάρια και μερικοί που έχουν οικονομικό πρόβλημα και τους καταλαβαίνω απόλυτα που δεν έχουν πληρώσει τα κοινόχρηστα, έχουν κλείσει την κεντρική θέρμανση. Άλλο διαμέρισμα δεν έχω από επάνω, το σπίτι αυτή την στιγμή είναι στους 3 βαθμούς, λείπαμε 2 εβδομάδες εδώ και 4 μέρες που επιστρέψαμε έχουμε κλειστεί σε ένα δωμάτιο με τέρμα ένα αερόθερμο (δεν θέλω να ξέρω πόσο θα έρθει η ΔΕΗ,αλλά αν ζεσταινόμασταν κιόλας θα έλεγα χαλάλι), που τι να σου κάνει κι αυτό....ούτε στο μπάνιο δεν μπορούμε να πάμε, θέλει πολύ θάρρος...και δεν υπερβάλω, για την κουζίνα δεν το συζητώ,ούτε για το άλλο δωμάτιο, ευτυχώς η πόρτα είναι κοντά στο δωμάτιο που έχουμε κλειστεί και κάνουμε delivery, με γρήγορες διαδικασίες....έχει απίστευτο κρύο...θέλουμε να φύγουμε αλλά από το κρύο δεν έχουμε το κουράγιο να τα μαζέψουμε. Και σήμερα βγήκαν τα κοινόχρηστα 99 euro, ενώ συνήθως είναι 40 και πολύ φοβάμαι ότι έχουν χρεώσει σε εμάς τους υπόλοιπους το ποσό που δεν έχουν πληρώσει οι άλλοι, σημειώνω ότι το καλοριφέρ είναι κλειστό πάνω από μήνα και ότι φυσικά την διαχειρίστρια την έστειλα στο @#Τ%^$&&&%.
Να πληρώσω φυσικά και έχω και πάντα τα πλήρωνα την ίδια μέρα και ένιωσα και άσχημα που δεν το έκανα, αλλά δεν μπορούμε να ζήσουμε εδώ μέσα.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να κάνω για τους κάνω να το ανοίξουν και τι μπορώ να κάνω με την ιδιοκτήτρια που είναι τελείως ανεύθυνη και δεν την νοιάζει καθόλου παρά το ότι κάθε πρώτη του μηνός έχει το ενοίκιο στο λογαριασμό της.
Σημείωση ότι και από την πόρτα μπαίνει απίστευτο κρύο διότι προσπάθησαν να την διαρρήξουν και την έχουν διαλύσει, αλλά αν θέλω να την φτιάξω πρέπει να την πληρώσω εγώ.... #%@#^%#^

KATIA

Αυτόνομη θέρμανση και διαφωνίες

Δημοσίευση από KATIA »

Πρόσφατα αγόρασα διαμέρισμα σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση. Μπορεί με απλή πλειοψηφία να μην ανάψει φέτος ο καυστήρας?? :help:

Lexus

Αγορά πετρέλαιου, χρήση καλοριφέρ

Δημοσίευση από Lexus »

Καλησπέρα σας,

Κάναμε συνέλευση και αποφασίστηκε να μην αγοράσουμε και να μην λειτουργήσουμε το καλοριφέρ,(κεντρική θέρμανση) αρκετοί βέβαια επιθυμούσαν να αγοράσουμε πετρέλαιο. Το ερώτημα μου είναι (και κάπου το έχω ακούσει δεν γνωρίζω βέβαια αν ισχύει) αν και ένας εάν επιθυμεί θέρμανση τότε πρέπει να ανοίξουμε το καλοριφέρ και δεσμεύει του υπολοίπους να πληρώσουν για την χρήση του καλοριφέρ.. γνωρίζεται αν ισχύει κάτι τέτοιο και σε ποιο νόμο αναφέρεται....

ΥΓ το τρελό είναι ότι μετά την συνέλευση άτομα που υπέγραψαν όχι στην χρήση καλοριφέρ μετά ήρθαν και μου είπαν να βάλουμε πετρέλαιο.....
Είναι προτιμότερο να παραμένεις σιωπηλός και να σε θεωρούν ηλίθιο, παρά να μιλάς και να το επιβεβαιώνεις.

taz

Re: Αγορά πετρέλαιου, χρήση καλοριφέρ

Δημοσίευση από taz »

Καλύπτει το καταστατικό σας την περίπτωση αυτή; Δηλαδή με απόφασή της η ΓΣ να μην λειτουργήσει την θέρμανση; (Tα περισσότερα καταστατικά όριζουν ημερομηνία έναρξης και παύσης της ΚΘ). Αν όχι τότε επειδή θέρμανση είναι αγαθό, οπότε και ο καθένας έχει το δικαίωμα στην θέρμανση, ένας να ζητήσει πρέπει να το ανάψετε (χρειάζεται παμψηφία για να μην λειτουργήσει).

Τέτοιες εποχές όμως σαν διαχειριστής θα αποφάσιζα να ακολουθούσα αυτό που θα συμφωνούσαν πχ τουλάχιστον τα 3/4 της πολυκατοικίας, ώστε να υπάρχει μια συντριπτική πλειοψηφία. Εδώ να τονίσω οτι σε μια τέτοια συνέλευση θα πρέπει να καλέσετε και τους ενοικιαστές, αυτοί είναι που πληρώνουν και αποφασίζουν για το αν θέλουν θέρμανση ή οχι και όχι οι ιδιοκτήτες τους...

john_nik

Κλεισιμο Κεντρικης Θερμανσης

Δημοσίευση από john_nik »

Καλησπερα.Αγορασα ενα διαμερισμα σε μια πολυκατοικια με Κεντρικη Θερμανση Φυσ.Αεριου με αυτονομια-θερμιδομετρηση.Για καποιο λογο η Διαχειριστρια αποφασισε να μην αναψει τον Λεβητα περυσι αφου ρωτησε οπως ειπε κ τους υπολοιπους ιδιοκτητες (8 διαμερισματα).Στην πολυκατοικια εχω το μεγαλυτερο διαμερισμα με αποτελεσμα να παγωσω περυσι.Απο οτι εμαθα απο μονη της κ χωρις να ρωτησει κανενα δεν δουλεψε ο Λεβητας.Θα ηθελα να ρωτησω εαν γινει κατι τετοιο κ φετος υπαρχει καποιος νομος που μπορω να την υποχρεωσω να το λειτουργησει εστω κ αν θελει μονο ενα διαμερισμα?Και στην περιπτωση που το λειτουργησω μονος τον Λεβητα της οικοδομης εαν με συμφερει διοτι λεφτα για ατομικο δεν υπαρχουν!!Ευχαριστω

ladycat

Re: Διακοπή κεντρικής θέρμανσης

Δημοσίευση από ladycat »

ειμαι εξαλη ειαι 2 μην πω η μια ειναι η διαχειριστρια κ η αλλη ειναι μια γρια που δε θελουν να ταπωσουν τα καλοριφερ τους κ να συμμετεχουν μονο στο παγιο της θερμανσης κ εξαιτιας αυτων τω ν 2 το παιδι μου κ οι υπολοιποι αρρωστοι ανθρωποι στην πολυκατοικια πρεπει να ξεπαγιαζουν θελω νά της ξεμαλλιασω τα λεω εδω να ξεθυμανω γιατι εαν το κανω στα αληθεια θα με πανε μεσα :wall: :evil:

Chris21

Δημοσίευση από Chris21 »

Γεια σας,

Αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα στην πολυκατοικία μας. Δεν υπάρχει σαφές πλαίσιο νόμου για το αν και πως κλείνει η κεντρική (σε μας όχι αυτόνομη) θέρμανση. Εγώ προσωπικά είμαι άνεργος και δεν υπάρχουν χρήματα αλλά σαν πολιτισμένος άνθρωπος πληρώνω κανονικά κοινόχρηστα, τα καλοριφέρ ανάβουν 20:00-22:00, δεν ζεσταίνουν, και όλη μέρα ζεσταίνομαι με άλλα μέσα. Επιπλέον υπάρχουν ένοικοι που χρωστούν 2 χρόνια κοινόχρηστα! Επιπλέον κάνοντας μια έρευνα ανακάλυψα πως το πετρέλαιο είναι το ακριβότερο μέσο να ζεσταίνεσαι. Στη συνέλευση λοιπόν που έρχεται θα θέσω τα εξής:

1. Δεν θεωρώ πως το πετρέλαιο συμφέρει και καλύτερα να διακόψουμε την κεντρική θέρμανση (για δυο ώρες το βράδυ και να μη ζεσταίνει είναι χαζό). Αν θεωρηθεί παράνομο αυτό που λέω ή δεν συμφωνούν οι άλλοι ιδιοκτήτες τότε θα δεχτώ να ανάψει το καλοριφέρ αλλά θα ξαναπληρώσω κοινόχρηστα μόνο όταν κινηθούν οι διαδικασίες για την συλλογή όλων των οφειλών σε κοινόχρηστα που δεν έχουν πληρωθεί.

2. Θα ζητήσω να ταπωθούν τα σώματά μου και πληρώνω μόνο το πάγιο.

Είναι κάτι παράνομο από αυτά που σκέφτμαι να θέσω στη συνέλευση?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα και καλωσήρθες.
Chris21 έγραψε:κάνοντας μια έρευνα ανακάλυψα πως το πετρέλαιο είναι το ακριβότερο μέσο να ζεσταίνεσαι.
Αν θέλεις, μπορείς να μας αναπτύξεις το σκεπτικό;

Είναι αυτονόητο ότι αν ο καυστήρας λειτουργεί μόνο δυο ώρες οπωσδήποτε δεν συμφέρει. Στις 2 ώρες, μόνο καταναλώνει για να ζεστάνει το νερό χωρίς να προλάβει να προσφέρει.

Στα ερωτήματά σου, "παραβιάζεις" τον κανονισμό της πολυκατοικίας ο οποίος προφανώς* ορίζει ότι ως μέσο θέρμανσης θα είναι ο καυστήρας και στερείς το δικαίωμα άλλου να χρησιμοποιεί αυτό το είδος θέρμανσης αφού έτσι αγόρασε το διαμέρισμα.
* Εφόσον μιλάμε για κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία θεωρώ ότι ο κανονισμός δεν αναφέρει για θέρμανση με άλλα μέσα.

Το (1) θα μου επιτρέψεις να μην το σχολιάσω, αν και είναι δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι νομίζεις.
Το (2) δυστυχώς (ή κατ' άλλους ευτυχώς) δεν προβλέπεται.

Action

Δημοσίευση από Action »

Γεια σας,
Νεος χρηστης εδω και ηθελα να σας ευχαριστησω για τις πληροφοριες που εχετε γραψει για αυτο το θεμα.

Εχω επισης το ιδιο προβλημα. 2 διαμερισματα και ο ιδιοκτητης του μεγαλου διαμερισματος εχει παρει το κλειδι του λεβητοστασιου και δεν θελει να ανοιξει την κεντρικη θερμανση.
Ο κυριος που νοικιαζει το διαμερισμα που εχουμε (και εμεις) θελουμε να ανοιξει η θερμανση.

Τι μπορουμε να κανουμε? Ισχυουν οι απαντησεις οτι η θερμανση ειναι αγαθο οποτε μονο με παμψηφια μπορει να σταματισει?
Ο ιδιοκτητης του μεγαλυτερου διαμερισματος ισχυριστικε οτι επειδη εχει το 50% του οικοπεδου εχουν δικαιωμα να παρουν τιν αποφαση με πλειοψηφια.

Τι μπορουμε να κανουμε? Δεν πιστευω οτι θα δεχθουν να σταματισουν τα σωματα τους, οποτε πως μπορουμε να τους πιεσουμε?

Ευχαριστω πολυ,
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Δημήτρη καλημέρα και καλωσήρθες.

Στο θέμα οι απόψεις έχουν καταγραφεί (για να μην επαναλαμβανόμαστε).
Προσωπικά δεν έχω κάποια επιπλέον ενημέρωση.
Αν σου είναι εύκολο, εσένα ή οποιονδήποτε άλλον, να πάει με τον κανονισμό σε κάποιο δικηγόρο, ώστε να έχουμε και μια νομική άποψη, καλό θα είναι.

Γιώργος.

sphinxgr

Δημοσίευση από sphinxgr »

Για να αλλάξει ο τρόπος λειτουργίας του καυστήρα σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση, δηλαδή να ανάβει 3 ώρες ή 5 ώρες και όχι όλο το 24ωρο, με τη χρήση αυτοματισμού, ποιο είναι το απαιτούμενο ποσοστό της γενικής συνέλευσης? Το 51% είναι αρκετό ή χρειάζεται 100%?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Έχω την εντύπωση ότι έχει ξανατεθεί το ερώτημα.

Η απάντηση είναι 100%.
Σε μια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση μπορεί κάποιος να ανάβει το καλοριφέρ στις 12 το βράδυ.
Είτε γιατί εκείνη την ώρα γυρνάει από τη δουλειά του, είτε γιατί απλά έτσι γουστάρει.
Οπότε, αν έστω και ένας θέλει την 24ωρη λειτουργία, δεν μπορεί να αλλάξει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”