Διακοπή κεντρικής θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας

ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό nikosbari » Κυρ Νοέμ 27, 2011 7:09 pm

Καλησπέρα σε όλους
Γνωρίζει κανείς αν η απόφαση για να σταματήσουμε την λειτουργία της κεντρικής θέρμανσης (να μην αγοράσουμε πετρέλαιο δηλαδή) πρέπει να είναι ομόφωνη ή γίνεται και με απλή πλειοψηφία ? Στην οικοδομή δεν υπάρχει κανονισμός
Ευχαριστώ.
nikosbari

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Τρί Δεκ 06, 2011 9:43 am

καλημερα ,

η μη λειτουργια του καλοριφερ μπορει να γινει με μια απλη πλειοψηφια

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Δεκ 06, 2011 1:18 pm

Γιώργο είσαι σίγουρο αυτό;
Δεν νομίζω ότι με απλή πλειοψηφία μπορεί να διακοπεί η κεντρική θέρμανση.
Εγώ αγόρασα το διαμέρισμα με θέρμανση. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να μου την διακόψει.
Αυτός που δεν μπορεί να πληρώσει να μην την χρησιμοποιεί και να πληρώνει μόνο το πάγιο (σε αυτονομία).
Καλώς ή κακώς, αυτό είναι η συμβίωση σε πολυκατοικία.

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, κατανοώ τις δυσκολίες τις εποχής.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Τρί Δεκ 06, 2011 1:28 pm

ναι εαν υπαρχει οντως οικονομικο προβλημα αρκει μια απλη πλειοψηφια Γιωργο .
Αν δεν υπαρχουν λεφτα πολυ απλα για να αγοραστει πετρελαιο και καποιοι δεν πληρωνουν δεν γινεται να αυξανεται συνεχως η μαυρη τρυπα ενος κτηριου .
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό HaVai » Τρί Δεκ 06, 2011 1:42 pm

Αν θεωρήσουμε την θέρμανση κοινωνικό αγαθό, όπως το ηλεκτρικό ρεύμα, τότε μου φαίνεται και μένα δύσκολο με απλή πλειοψηφία να μπορεί να διακοπεί η κεντρική θέρμανση. Που αναφέρεται αυτό;
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Τρί Δεκ 06, 2011 2:22 pm

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος νομος σχετικα με αυτο.
Αλλα να αντιστρεψω το ερωτημα. Αν δεν υπαρχουν χρηματα ποιος θα πληρωσει για την αγορα της καυσιμης υλης ?
Γιατι αν το θεσουμε ως κοινωνικο αγαθο κτλ κτλ τοτε δεν νομιζω να γινεται ουτε με απολυτη πλειοψηφια .(αν αλλαξει ενας ενοικος η αν ερθει ενας καινουριος δεν μπορει να προσβαλει οποιαδηποτε αποφαση με αυτο το σκεπτικο?)

Και να ρωτησω και κατι αλλο : Αν ο διαχειριστης δεν εχει στα χερια του λεφτα για να πληρωσει ? Πως θα το κανει αφενος και αφετερου ποιος θα τον υποχρεωσει να το κανει ??? Στην ουσια δεν ειναι το ιδιο πρακτικα??? Απλα αν εχεις και την αποφαση στα χερια σου ως διαχειριστης αποφευγεις ερωτησεις τυπου "και ποιος αποφασισε να μην αναβει το καλοριφερ" .

Πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι δυστυχως πλεον ζουμε σε ειδικες συνθηκες που ανατρεπουν τις κατεστημενες νοοτροπιες και τροπους δρασης (γενικως) σε ολα τα επιπεδα της ζωης μας!
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Δεκ 06, 2011 2:44 pm

Όπως έχω ξαναπεί, η πολυκατοικία είναι μια μικρή κοινωνία. Τότε αναφερόμουν στον καλό και κακό γείτονα.
Στην προκειμένη περίπτωση, έχουμε τον ευκατάστατο, αυτόν που απολύθηκε από τη δουλειά του, την οικογένεια που έχει ένα μωρό κλπ.
Δεν μπορεί μια πλειοψηφία να αποφασίσει και να διακόψει ένα αγαθό που είναι δεδομένο (και για το οποίο έχει πληρώσει αγοράζοντας το διαμέρισμα).

Για την περίπτωση θέρμανσης με αυτονομία τοποθετήθηκα στο προηγούμενο post. Δεν χρησιμοποιούν τη θέρμανση και πληρώνουν μόνο το πάγιο.
Για την περίπτωση θέρμανσης χωρίς αυτονομία θα προτείνω, παραβλέποντας κάποιους κανόνες, οι πολυκατοικίες που έχουν τέτοια προβλήματα να δουν πιο ελαστικά την περίπτωση του "κλειστού". Δηλαδή, οι ένοικοι που δεν θέλουν την θέρμανση (δεν μπορούν να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους) να σφραγίσουν τα σώματα, το διαμέρισμα να θεωρηθεί "κλειστό" και να καταβάλουν μόνο το πάγιο.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη για τους δύσκολους καιρούς που διανύουμε.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Τρί Δεκ 06, 2011 3:05 pm

αρα Γιωργο δεν ειναι θεμα συνελευσης??τι θελουν οι περισσοτεροι ???
Λυσεις αναγκης υπαρχουν πολλες και σε ολες θα βρεθουν καποιες ενστασεις.Αλλα ολα αυτα τα διαλεγει η συνελευση .
Το θεμα ειναι οτι δεν λειτουργουν πλεον οι πολυκατοικιες οπως παλια π.χ. Ολοι ζητουν πλεον απο ολα τα συνεργεια μειωσεις κτλ κτλ
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό taz » Τρί Δεκ 06, 2011 7:28 pm

Οντως είναι δύσκολοι οι καιροί και πολλοί αντιμετωπίζουμε οικονομικά προβλήματα. Τα κοινόχρηστα εγώ τα βλέπω και σαν μια υποχρέωση προς τους υπόλοιπους, και επειδή συνάμα θέλω να έχω κάποια ζέστη τον χειμώνα, δίνω προτεραιότητα στο να πληρώσω τα κοινόχρηστα μου και όχι κάποιους άλλους λογαριασμους μου, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπουν όλοι έτσι...

Ως γνωστόν λοιπόν ο καθένας ένοικος στις πολυκατοικίες έχει την δικιά του αντίληψη περί κρύου και ωραρίου λειτουργίας, και θα ήθελα και εγώ να θέσω την γνώμη μου και κάποιες ερωτήσεις. Και εγώ είμαι της αντίληψης οτι δεν μπορεί να παρθεί απόφαση να μην δουλέψει καθόλου η θέρμανση, ωστόσο εξαρτάται ίσως και από το τι αναφέρει (και τι όχι) το καταστατικό...

Συγκεκριμένα όσον αφορά την δικιά μου πολυκατοικία, το παμπάλαιο καταστατικό μας που αναφέρει ποιά ημερομηνία πρέπει να ξεκινήσει και πότε πρέπει να σταματήσει η θέρμανση, χωρίς να αναφέρει ωράριο και υπό ποιές συνθήκες (εξωτερική θερμοκρασία). Ωστόσο όμως αναφέρει οτι η λειτουργία της θέρμανσης είναι υποχρεωτική πέραν της προκαθορισμένης περιόδου εφόσον στις 6 το πρωί η εξωτερική θερμοκρασία είναι κάτω από 14 βαθμούς. Επίσης αναφέρει οτι χρειάζεται πλειοψηφία 75% για να αλλάξει η περίοδος λειτουργίας.

Αναρωτιέμαι τα εξής:

1. λογικά λοιπόν συνεπάγεται οτι η θέρμανση και κατά την προσδιορισμένη περίοδο (Νοέμβριο-Απρίλιο) λειτουργεί εφόσον η θερμοκρασία είναι κάτω από 14C στις 06:00 (εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι το κείμενο); Αν είναι έτσι, τότε λογικά πάλι αν μια μέρα που δεν έχω ανάψει καλοριφέρ έρθει ένοικος και μου ζητήσει να το ανάψω βασιζόμενος σε αυτό που λέει το καταστατικό, τότε υποχρεούμαι να το ανάψω;

2. σε συνέλευση οι ιδιοκτήτες δεν μπορούν να ορίσουν κάποια άλλη θερμοκρασία ώστε να το ανάβουμε λιγότερες μέρες αφού δεν προβλέπεται από το καταστατικό...

3. αφού δεν αναφέρει τίποτα περί απόφασης μη λειτουργίας παρά μόνο περί μετάθεσης, μπορούν οι ιδιοκτήτες να αποφασίσουν να μην λειτουργήσει η θέρμανση τον χειμώνα;
taz

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Δεκ 06, 2011 11:42 pm

Εγώ το βλέπω διαφορετικά (και μακάρι να κάνω λάθος σε ορισμένα σημεία):
α. Η θέρμανση λειτουργεί υποχρεωτικά κατά την περίοδο που αναφέρεται, ανεξαρτήτως συνθηκών (ακόμα κι αν η εξωτ. θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί).
β. Η θέρμανση λειτουργεί υποχρεωτικά πέραν της περιόδου που αναφέρεται, εφόσον οι καιρικές συνθήκες είναι αυτές που περιγράφονται (ακόμα κι αν είναι Αύγουστος).
γ. Οι ώρες ορίζονται από τη Γ.Σ. εφόσον δεν ορίζονται από τον Κανονισμό.
δ. Το 75% μπορεί να αλλάξει την περίπτωση (α).
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό taz » Τετ Δεκ 07, 2011 12:06 am

gtsoukn έγραψε:Εγώ το βλέπω διαφορετικά (και μακάρι να κάνω λάθος σε ορισμένα σημεία):
α. Η θέρμανση λειτουργεί υποχρεωτικά κατά την περίοδο που αναφέρεται, ανεξαρτήτως συνθηκών (ακόμα κι αν η εξωτ. θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί).
β. Η θέρμανση λειτουργεί υποχρεωτικά πέραν της περιόδου που αναφέρεται, εφόσον οι καιρικές συνθήκες είναι αυτές που περιγράφονται (ακόμα κι αν είναι Αύγουστος).
γ. Οι ώρες ορίζονται από τη Γ.Σ. εφόσον δεν ορίζονται από τον Κανονισμό.
δ. Το 75% μπορεί να αλλάξει την περίπτωση (α).

Και εγώ το ερμήνευσα και έτσι κάποια στιγμή, δηλαδή οτι πρέπει να λειτουργεί υποχρεωτικά και ασταμάτητα όπως λες. Μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για καταστατικό 37 χρονών, τότε ήταν πολλά πράγματα αλλιώς όσον αφορά οικονομία, σχέσεις μεταξύ ενοίκων κλπ κλπ. και σίγουρα πριν από χρόνια μάλλον η θέρμανση δούλευε ασταμάτητα, και όχι μόνο βραδυνές ώρες... άλλαξαν οι καιροί, μάλλον πρέπει να αλλάξουν και τα καταστατικά...

Ωστόσο ακόμα και ένα καταστατικό δεν γράφει κάτι περί θέρμανσης, σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να την κλείσει τελείως, εκτός φυσικά και αν δεν υπάρχει πετρέλαιο. Ούτε μπορεί πιστεύω να αποφασιστεί το "δεν ξαναβάζουμε πετρέλαιο". Νομίζω οτι είναι υποχρέωση του διαχειριστή να βάλει, εαν υπάρουν χρήματα. Οταν θα σου χτυπήσει την πόρτα κάποια ένοικος και θα σου πει οτι έχει μικρό παιδί και θα αρρωστήσει, εκεί σαν διαχειριστής τι κάνεις; Της λες οτι δεν έχει πρόσβαση στο δεδομένο αγαθό γιατί κάποιοι άλλοι έτσι το αποφάσισαν, ειδικά μάλιστα αν αυτή είναι από αυτούς που πληρώνουν;
taz

Δημοσίευσηαπό ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ » Τετ Δεκ 07, 2011 10:15 am

Να πω λίγα λόγια για την θέρμανση. Η ισχυρή πλειοψηφία των συστημάτων θέρμανσης στην Ελλάδα είναι δαπανηρή και με πολύ μικρό βαθμό απόδοσης. Τα συστήματα θέρμανσης της τελευταίας δεκαετίας (λέβητες χαμηλών θερμοκρασιών, λέβητες συμπύκνωσης, λέβητες pellets, αντλίες αέρα-νερού, ηλιοθερμία και γεωθερμία) δεν μας απασχόλησαν λόγω του ότι η Ελλάδα είναι ευλογημένος τόπος και ο χειμώνας κρατάει μόνο 140 μέρες το χρόνο και αυτές σκάρτες (μιας και ο ήλιος είναι πάντα εδώ).
Σήμερα με τις τιμές του πετρελαίου και του φ.α. στα ύψη (σύντομα και των pellets), όπως και με τις αναμενόμενες αυξήσεις του ρεύματος, όλο και περισσότερος κόσμος στρέφεται σε πιο σύγχρονα συστήματα (δηλαδή με πολύ υψηλούς βαθμούς απόδοσης). Αλλά τα σύγχρονα συστήματα κοστίζουν και το γεροντάκι με τα 500 ευρώ σύνταξη δεν μπορεί να δώσει τα 400 για να βελτιώσει τη θέρμανση διότι τότε θα έχει σπουδαιότερο πρόβλημα -αυτό του στομαχιού του-. Εγώ υποστηρίζω πάντα ότι εάν κάποιος δεν έχει χρήματα για να προχωρήσει σε αλλαγές, ας συντηρήσει τουλάχιστον το σύστημά του και ας προβεί σε μικροαλλαγές που μπορούν να προσδώσουν καλύτερο βαθμό αποδόσης.

Σε πολλές πολυκατοικίες ακούω για κλείσιμο της κεντρικής θέρμανσης με κάποιους "πανέξυπνους" να φωνασκούν για μεγάλα κόστη. Δεν έχουν ιδέα για το που μπορεί να φτάσει το κόστος χρησιμοποιώντας ηλεκτρισμό με συμβατικούς τρόπους θέρμανσης (ηλεκτρικά καλοριφέρ, απλά air-condition).

Σε ενδεχόμενες προτάσεις των "έξυπνων" για κλείσιμο της κεντρικής θέρμανσης, ας αντιπαραβάλλουμε το σωστό service και το σταδιακό μάζεμα χρημάτων για βελτίωση των αποδόσεων. Παιδιά, ειδικά σε πολυκατοικίες του 70' και του 80' οι αλλαγές μπορούν να βελτιώσουν την κατανάλωση 300%.

Εκτός από τα διαδικαστικά που όπως πάντα άψογα αναφέρουν οι Γιώργηδες, υπάρχουν και άλλα τεχνικά. Παραδείγματος χάριν, πολυκατοικίες στις οποίες εισχώρησαν μάστορες "πανέξυπνοι" και εγκατέστησαν κεντρικά boiler πετρελαίου, με αποτέλεσμα ο χρήστης το καλοκαίρι να έχει δύο εναλλακτικές: Α) καίει πετρέλαιο το καλοκαίρι για να έχει ζεστό νερό, Β) δεν καίει πετρέλαιο αλλά ανοίγει το ρεύμα για να ζεστάνει ένα boiler 1000lt! Εκεί τι θα γίνει;

Η κεντρική θέρμανση είναι αγαθό και θα πρέπει να την εξετάζουμε όπως την μετακίνηση. Είτε θα έχεις ένα αμάξι εικοσαετίας να κινείσαι, είτε θα αγοράσεις ένα καινούριο, είτε θα αγοράσεις ένα καινούριο-υβριδικό, είτε θα χρησιμοποιήσεις τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Η περίπτωση να περπατάς 20χλμ την ημέρα για να πας και να έρθεις στη δουλειά σου (είναι το αντίστοιχο των ηλ.καλοριφέρ και των air condition) είναι εκτός λογικής τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Βέβαια, μπορείς να αγοράσεις ποδήλατο (που είναι και της μόδας) αλλά δεν μπορείς να το επιβάλλεις και στους υπόλοιπους.

Ως εκ τούτου στο απολύτως διαδικαστικό λέω ότι όποιος δεν θέλει θέρμανση, αποκόβεται και πληρώνει τα πάγια. Ακόμα και εάν μόνο ένας θέλει και μπορεί να πληρώσει τότε αποκόβονται οι υπόλοιποι 19 και υπάρχει θέρμανση μόνο για έναν. Ίσως θα πρέπει και οι εταιρείες διανομής πετρελαίου να αρχίσουν να σκέφτονται καλύτερα την τιμολογιακή τους πολιτική. Παραδείγματος χάριν να δίνουν πετρέλαιο με πίστωση και να αποπληρώνεται το μισό κατά τη διάρκεια του χειμώνα και το υπόλοιπο μισό κατά τη διάρκει του καλοκαιριού. Αλλά αυτά είναι ουτοπικά για το ευλογημένο "Ελλαδιστάν" στο οποίο ακόμα και σήμερα ο πετρελαιάς κλέβει ένα πόντο πετρελαίο από το γεροντάκι.

Πάντα βέβαια υπάρχει η δυνατότητα να επιστρέψουμε 50 χρόνια πίσω και να καίμε ξύλο (είναι και της μόδας) ή να μην έχουμε καθόλου θέρμανση. Αλλά να σκεφτούμε καλά εάν αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κόψουμε από τις δαπάνες μας.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr
Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ

Διακοπή κεντρικής θέρμανσης

Δημοσίευσηαπό mgva » Τετ Φεβ 01, 2012 11:36 am

Σε παλιά πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση (όχι αυτονομία,πετρέλαιο), με πλειοψηφία 70% μπορεί να αποφασισθεί να κλείσει οριστικά η κεντρική θέρμανση, επειδή δεν '''''συμφέρει''' ???.

Και αν ναι εγώ που έχω νοικιάσει επαγγελματικό χώρο (ιατρείο ),πως θα ζεστάνω το χώρο μου?
Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος να μου βάλει κλιματιστικά τουλάχιστον για να ζεσταίνομαι????
mgva

Re: Μπορεί να κλείσει η κεντρική θέρμανση μόνιμα?

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τετ Φεβ 01, 2012 12:03 pm

Καλημέρα και καλωσήρθες.

Η κεντρική θέρμανση είναι κοινό αγαθό και δεν μπορεί να διακοπεί σε καμία περίπτωση.
Άλλωστε εσύ νοίκιασες το χώρο με θέρμανση.

Μπορεί να διακοπεί προσωρινά, π.χ. λόγω οφειλών ή βλάβης, αλλά και σ' αυτή την περίπτωση ο διαχειριστής οφείλει να κινήσει τις διαδικασίες για την είσπραξή τους ή επισκευή της.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Μπορεί να κλείσει η κεντρική θέρμανση μόνιμα?

Δημοσίευσηαπό mgva » Τετ Φεβ 01, 2012 12:42 pm

Μπορεις να μου πεις το νομικό πλαίσιο που ισχύει??

Γιατί, αν από τα 10 διαμερίσματα τα 7 θέλουν να κλείσει η κεντρική θέρμανση δεν μπορώ να τους''''' υποχρεώσω'''' να πληρώνουν το 30% σαν '''κλειστά'''',
ούτε να ελέγχω αν έχουν κλείσει τα θερμ. σώματα όλοι, κτλ.κτλ...

Είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης σε περίπτωση που κλείσει η κεντρική θέρμανση, να μου βάλει κλιματιστικά??? αλλιώς τι???
mgva

Επόμενο

Επιστροφή στο Θέρμανση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες