Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: ΜΗ ΑΚΡΙΒΗΣ ΥΠΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα.

Θίγεις ένα θέμα το οποίο έχει συζητηθεί εκτενώς στο φόρουμ και σκεφτόμουν αν θα σου απαντήσω, μη με παρεξηγήσεις γι' αυτό. Καλό είναι να διαβάζουμε πριν ρωτήσουμε.

Αυτό που θεωρείς "ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ" είναι απολύτως φυσιολογικό, εφόσον φυσικά ο υπολογισμός γίνεται με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ.
nonlinearly έγραψε:μάλλον (και έτσι είναι) ο διαχειριστής χρεώνει όλο το πετρέλαιο που βάζει στην αρχή του μήνα και ανεξάρτητα από το αν καεί όλο ή όχι.
Αυτό είναι υπόθεση, συμπέρασμα ή σου το είπε ο ίδιος;

Ζήτα του τις αποδείξεις του πετρελαίου. Αν οι αγορές συμπίπτουν με τα κοινόχρηστα του μήνα τότε πολύ πιθανό να γίνεται αυτό που λες.
Εξάλλου, και λάθος του διαχειριστή να είναι, αυτός δεν είναι επιστήμονας. Δεν είναι υποχρεωμένος να τα ξέρει όλα.
Τον ενημέρωσε ο προηγούμενος διαχειριστής για το σωστό τρόπο υπολογισμού;
Εκτός αν γνωρίζει και το κάνει εσκεμένα.
Στα λεγόμενά σου δεν το διευκρινίζεις οπότε εγώ προσωπικά δεν του αποδίδω (ακόμα) ευθύνες.

Γιώργος.

nonlinearly

Δημοσίευση από nonlinearly »

Αγαπητέ Γιώργο ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,
καταρχάς είναι δικό μου φταίξιμο που δεν ανέφερα ότι ο διαχειριστής είναι πράγματι "επιστήμονας" (μηχανικός του ΕΜΠ). Οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία (αν και τα εισαγωγικά τα βάζω καθόσον δεν θεωρώ τους μηχανικούς επιστήμονες αλλά μηχανικούς-χωρίς να υπονοώ κάτι βέβαια με αυτό).
Επίσης ο μαθηματικός τύπος που με παρέπεμψες τον γνωρίζω και δυστυχώς αναφέρεται στο πετρέλαιο που ΚΑΗΚΕ και όχι στο πετρέλαιο που μπήκε στην δεξαμενή!
Αλίμονο, δεν υπάρχει κανένας τύπος που να προβλέπει πόσο θα κάψεις από το σύνολο του γεμίσματος και η διαφορά από 1,2 ευρώ/ώρα σε 4,3 ευρώ/ώρα δεν δικαιολογείται από κανέναν τέτοιο τύπο παρά μόνο αν κάνουμε την υπόθεση που είπα (θα τον ρωτήσω).
Ο τύπος αυτός πράγματι δεν είναι γραμμικός-αναλογικός αλλά τέτοια διαφορά ποτέ δεν βγάζει (δοκίμασε το-έχω κάνει μέχρι και γραφική παράσταση).
Άλλωστε θα ήταν εντελώς παράλογο σε απόλυτες τιμές να πληρώνεις περισσότερα χρήματα για λιγότερες ώρες (υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι υπολογίζουμε το κόστος του πετρελαίου που κάηκε και όχι του πετρελαίου που μπήκε!).

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Το θέμα για το αν ο διαχειριστής δίνει σωστά τα κοινόχρηστα το αφήνω μέχρι να διευκρινιστεί.

Για το θέμα της κατανάλωσης ανά ώρα, όπως έχω ξαναπεί, ο όρος δεν υφίσταται.
Κάθε διαμέρισμα μέσα στο ίδιο μήνα ή το ίδιο διαμέρισμα σε διαφορετικούς μήνες θα είναι τυχαίο αν έχουν την ίδια κατανάλωση ανά ώρα.
Το ποσοστό του παγίου που λέμε για τη θέρμανση χωρίς αυτονομία, υπάρχει και στη θέρμανση με αυτονομία και είναι "κρυμένο" μέσα στον τύπο.

Το πάγιο το πληρώνουν όλοι ανεξαρτήτως των ωρών σύμφωνα με τη μελέτη.
Το υπόλοιπο ποσό υπολογίζεται με τις ώρες του διαμερίσματος σε συνδιασμό με το σύνολο των ωρών της πολυκατοικίας.
Υποτιθέμενο παράδειγμα:
Διαμέρισμα με μια (1) ώρα θα πληρώσει το πάγιο συν την αναλογία της μιας ώρας.
Διαμέρισμα με μια (100) ώρες θα πληρώσει το πάγιο συν την αναλογία των 100 ωρών.
Εφόσον το πάγιο είναι σταθερό (ποσοστιαία), είναι λογικό ότι η (συνολική) κατανάλωση ανά ώρα στο διαμέρισμα με τις 100 ώρες θα είναι πολύ χαμηλότερη από το διαμέρισμα με τη μια ώρα.
Αν θέλεις δοκίμασε το πρόγραμμα που έχω εδώ. Είναι ακριβώς η εφαρμογή του τύπου.

Υ.Γ. Παρακαλώ να μεταφερθεί στο αντίστοιχο θέμα. Προτείνω εδώ: Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση

nonlinearly

Re: Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρησ

Νομίζω ότι εγώ φταίω και δεν έχω γίνει αντιληπτός...
Αν σε αυτό το forum θεωρείται φυσιολογικό ενώ τον Φεβρουάριο να πληρώνω για 136 ώρες 180 ευρώ τον Μάρτιο να πληρώνω για 70 ώρες 290 ευρώ (!) τότε ή είμαι σε λάθος forum ή σε λάθος σύμπαν.
Τον τύπο τον δοκίμασα και δεν βγαίνουν τα νούμερα παρά μόνο αν σαν κόστος πετρελαίου βάλω το σύνολο του πετρελαίου που μπήκε στην δεξαμενή με το γέμισμα και όχι αυτό που κάηκε διότι ας είμαστε λογικοί δεν μπορεί να έκαψε μια πολυκατοικία περισσότερο πετρέλαιο το Μάρτιο από το Φεβρουάριο και απόν Ιανουάριο (έλεος).
Για να μην λέμε πολλά όμως ας υποθέσουμε ότι αυτό που λέω είναι σωστό. Ότι δηλαδή ο διαχειριστής μας χρεώνει όλο το πετρέλαιο που βάζει και όχι αυτό που κάηκε (αν και για να είμαι δίκαιος σε αυτή την περίπτωση πώς θα το υπολόγιζε;).
Τότε τι κάνω; είναι σωστό αυτό; Καιν αν όχι τι θα πρέπει να αντιπροτείνω;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Φίλε μου, μη "φορτώνεις".
Στο προηγούμενο μήνυμα σου είπα ότι δεν εξετάζω το αν δίνει σωστά τα κοινόχρηστα ο διαχειριστής.
Αναφέρομαι μόνο στο "κατανάλωση την ώρα", έννοια που κατά την άποψή μου δεν ισχύει.

Το αν είσαι σε λάθος ή σωστό φόρουμ, δεν θα σου το πω εγώ, εσύ θα το κρίνεις.

Φιλικά,
Γιώργος.

nonlinearly

Τελικά απάντηση δεν πήρα....
Είναι ή δεν είναι φυσιολογικό να χρεώνεις με το γέμισμα και όχι με το τι πραγματικά έκαψες; Και αν δεν είναι τότε πως είναι ο άλλος τρόπος;
Είναι ή δεν είναι φυσιολογικό μια πολυκατοικία να έκαψε 1000 ευρώ το Μάρτιο και 400 το Φεβρουάριο;

Πολύ απλά ο τύπος (ο διαχειριστής) το Φεβρουάριο έβαλε συμπλήρωμα 400 ευρώ και το Μάρτιο το φούλαρε (1000 ευρώ).
Και μας λέει παπαριές ότι η πολυκατοικία "έκαψε" 1000 ευρώ. Απλά έτσι καταφέρνει να έχει πολύ μεγάλο αποθεματικό. Ναι αλλά εγώ για αυτό το αποθεματικό υποτίθεται ότι είχα ήδη δώσει 500 ευρώ όταν νοίκιασα το σπίτι.

Ευχαριστώ όπως και να έχει...

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Απάντησε μας στις κάτωθι ερωτήσεις:

1) Πόσες ώρες καταναλώθηκαν συνολικά όλο το μήνα Μάρτιο από όλους τους διαμένοντες;
2) Από το σύνολο των ωρών του Μαρτίου πόσες ώρες κατανάλωσες εσύ;
3) Πόσες ώρες καταναλώθηκαν συνολικά όλο το μήνα Φεβρουάριο από όλους τους διαμένοντες;
4) Από το σύνολο των ωρών του Φεβρουαρίου πόσες ώρες κατανάλωσες εσύ;

Δεν υπάρχει έννοια κατανάλωση/ώρα. Εάν ένα μήνα έχεις ανάψει 10 ώρες μόνο εσύ και όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν ανάψει καθόλου, τότε μπορεί να πληρώσεις 100 ευρώ. Εάν έναν άλλο μήνα έχεις ανάψει 20 ώρες και όλοι οι υπόλοιποι έχουν ανάψει 200 ώρες, μπορεί να πληρώσεις 100 ευρώ πάλι. Απάντησε μας στα πιο πάνω ερωτήματα γιατί ειδάλλως δεν μπορεί να δοθεί έγκυρη απάντηση.
Ο τύπος αυτός πράγματι δεν είναι γραμμικός-αναλογικός αλλά τέτοια διαφορά ποτέ δεν βγάζει (δοκίμασε το-έχω κάνει μέχρι και γραφική παράσταση).
Αυτό που λες -συγνώμη- αλλά είναι λάθος.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

nonlinearly έγραψε:Τελικά απάντηση δεν πήρα....
Είναι ή δεν είναι φυσιολογικό να χρεώνεις με το γέμισμα και όχι με το τι πραγματικά έκαψες;
Στα κοινόχρηστα χρεώνεται η κατανάλωση και όχι η αγορά.

nonlinearly

gtsoukn έγραψε:
Είναι ή δεν είναι φυσιολογικό να χρεώνεις με το γέμισμα και όχι με το τι πραγματικά έκαψες;

Γιώργο νομίζω ότι η απάντησή σου είναι όλα τα λεφτά...
Αν λοιπόν πρέπει να χρεώνεται μόνο η κατανάλωση και όχι η αγορά τότε επιβεβαιώνεται ότι ο διαχειριστής χρεώνει την αγορά.
Διότι δεν εξηγείται αλλιώς τον Φεβρουάριο το κόστος θέρμανσης για το σύνολο της πολυκατοικίας να είναι 400 ευρώ και το Μάρτιο 1000 ευρώ! Δεν είναι δυνατόν να κάψαμε 600 ευρώ περισσότερα με 10 βαθμούς Κελσίου αύξηση της θερμοκρασίας στο περιβάλλον και να λείπουν και οι ένοικοι ενός διαμερίσματος τον Μάρτιο. Άλλωστε οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους καθώς το σύνολο τον ωρών που δούλεψε ο καυστήρας το Μάρτιο ήταν λιγότερο από το μισό του Φεβρουαρίου!
Άρα κάποιο λάκκο έχει η φάβα!

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Εάν μας έδινες απαντήσεις και στις τέσσερις άνωθι ερωτήσεις, τότε το πόρισμα θα ήταν σίγουρα σωστό.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

nonlinearly

Αυτή την στιγμή δυσκολεύομαι να τα βρω καθόσον είμαι στο γραφείο... αν το σύνολο των ωρών της πολυκατοικίας γράφεται στα κοινόχρηστα τότε μάλλον μέσα στην ημέρα θα τα έχω...(γνωρίζω όμως ότι είναι πολύ λιγότερες του Μαρτίου από του Φεβρουαρίου)
Αλλά το γεγονός των 400 με τα 1000 ευρώ δεν είναι αρκετό?
Είναι φυσιολογικό? Μόνο αν θεωρήσουμε ότι χρεώνει την αγορά και όχι την κατανάλωση δεν εξηγείται? (αν είναι έτσι τότε ο διαχειριστής κακώς έχει αφήσει να εννοηθεί ότι είναι κατανάλωση)

Ευχαριστώ για την υπομονή σας...

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

nonlinearly έγραψε:
gtsoukn έγραψε:

Γιώργο νομίζω ότι η απάντησή σου είναι όλα τα λεφτά...
Αν λοιπόν πρέπει να χρεώνεται μόνο η κατανάλωση και όχι η αγορά τότε επιβεβαιώνεται ότι ο διαχειριστής χρεώνει την αγορά.
Διότι δεν εξηγείται αλλιώς ...
Φίλε μου καλημέρα.
Βλέπω ότι ακόμα μιλάμε με υποθέσεις.
Και με υποθέσεις ασφαλή απάντηση δεν θα πάρεις.

Όσο για την παραπάνω απάντησή μου που δεν είχες πάρει, στο φόρουμ έχει αναφερθεί σαφώς ότι σε θέρμανση με αυτονομία μιλάμε πάντα για ποσότητα που καταναλώθηκε.

Για τα στοιχεία που σου ζητάει ο φίλος Χάρης, μάλλον δεν θα τα βρεις μόνος σου, ειδικά των προηγούμενων μηνών. Πρέπει να σου τα δώσει ο διαχειριστής.
Εγώ σου πρότεινα να ζητήσεις τις αποδείξεις αγορών πετρελαίου (φωτοτυπίες και τα έξοδα θα βαρύνουν εσένα).
Δες τι αγοράστηκε και τι χρεώθηκε στα κοινόχρηστα. Αμέσως θα δεις αν οι χρεώσεις είναι σωστές. Αν πάλι αυτά δεν είναι κατανοητά για σένα (και δεν σε παρεξηγώ γι' αυτό, κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τα γνωρίζει όλα), εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε.

Γιώργος.

nonlinearly

Αγαπητέ μου στο forum ήρθα για να αποφύγω τον διαχειριστή (καθόσον περίεργος).
Αυτό ήξερα να το κάνω και χωρίς να ρωτήσω κανένα forum...!
Είναι περίεργος και δεν σηκώνει συζήτηση και ψάχνει συνεχώς αφορμή για να τσακωθεί οπότε καταλαβαίνεται ότι ζητώντας του αποδείξεις θα το θεωρήσει προσβλητικό και δεν θα το αντέξω και θα τον χτυπήσω πολύ άσχημα...
Για αυτό πρέπει πριν κάνω ή ζητήσω οτιδήποτε να έχω μια γνώμη μην εκτεθώ χωρίς λόγο στο τέλος...

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Φίλε μου αν δεν πάρεις τα στοιχεία από το διαχειριστή θα είσαι με το "μήπως" και το "ίσως", δηλαδή με υποθέσεις.
Είναι υποχρεωμένος να σου τα δώσει γιατί εσύ πληρώνεις.

Μπορείς επίσης να μεταφέρεις το πρόβλημά σου στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (αν κατάλαβα σωστά είσαι ενοικιαστής) και να πάρει αυτός τα στοιχεία από τον διαχειριστή.
nonlinearly έγραψε:πριν κάνω ή ζητήσω οτιδήποτε να έχω μια γνώμη μην εκτεθώ χωρίς λόγο στο τέλος...
Είναι κάτι άλλο που έμεινε αναπάντητο;

nonlinearly

Φυσικά, το βασικό ερώτημα έχει μείνει αναπάντητο:
Αποτελεί ένδειξη "προβλήματος" ότι τον Μάρτιο η πολυκατοικία ξόδεψε για θέρμανση 600 ευρώ παραπάνω (400-->1000) από ότι τον Φεβρουάριο;

Ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”