Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
xristosss

ΠΑΓΙΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΡΜΑΝ

Δημοσίευση από xristosss »

Στην πολυκατοικία που μένω έχουμε κεντρικό σύστημα θέρμανσης λέβητα-καυστήρα με ωρομετρητές. Έχει γίνει κανονικά η εγκατάσταση των σωληνώσεων για όλα τα διμερίσματα σε ένα από αυτά όμως δεν έχουν τοποθετηθεί σώματα γιατί πριν κατοικήσουμε στην οικοδομή ο ιδιοκτήτης του είπε ότι δεν θέλει να χρησιμοποιεί την κεντρική θέρμανση όπως αρχικά είχε μελετηθεί και όπως έχει περιγραφεί και στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας αλλά θέλει να έχει αυτονομία και τοποθέτησε ενδοδαπέδια θέρμανσης η οποία λειτουργεί με αντλία θερμότητας που έχει τοποθετήσει ο ίδιος.
Το ερώτημά μου είναι αν η οριζόντια αυτή πρέπει να συμμετέχει στο πάγιο πετρελαίου.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: ΠΑΓΙΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕ

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα και καλωσήρθες.

Και στην περίπτωσή σου ισχύει ότι αναφέρεται στο Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση.
Ελπίζω βέβαια, η αλλαγή αυτή να μην επιρρέασε το σύνολο των θερμίδων του διαμερίσματος που προβλέπεται στην αρχική μελέτη.

Γιώργος.

dkgr

Επιμερισμός λοιπών εξόων θέρμανσης

Δημοσίευση από dkgr »

Καλησπέρα σε όλους.
Προσπαθώντας να καταλάβω τον τρόπο υπολογισμού της συμμετοχής, μου έχει προκύψει η εξής απορία.

Τα έξοδα θέρμανσης που δεν αφορούν πετρέλαιο (π.χ. συντήρηση καυστήρα), πως επιμερίζονται;
Με τον τύπο των ωρών (δε μου φαίνεται λογικό);
Με χιλιοστά (ποια χιλιοστά; και που τα βρίσκει κανείς);

Ευχαριστώ προκαταβολικά τους επαΐοντες.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρησ

Δημοσίευση από gtsoukn »

1. Θέρμανση χωρίς αυτονομία: Με τα χιλιοστά θέρμανσης, Κόστος x Χιλιοστά Διαμερ. / Σύνολο Χιλιοστών Πολυκατοικίας
2. Θέρμανση με αυτονομία: Με το συντελεστή εi, Κόστος x Χιλιοστά Διαμερίσματος.

Για τις δυο αυτές τιμές ισχύει: χιλιοστά θέρμανσης = εi x 1000
(Το σύνολο των χιλιοστών είναι 1000, ενώ το σύνολο των εi είναι 1).

Γιώργος.

xristosss

Re: ΠΑΓΙΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕ

gtsoukn έγραψε:Καλησπέρα και καλωσήρθες.

Και στην περίπτωσή σου ισχύει ότι αναφέρεται στο Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση.
Ελπίζω βέβαια, η αλλαγή αυτή να μην επιρρέασε το σύνολο των θερμίδων του διαμερίσματος που προβλέπεται στην αρχική μελέτη.

Γιώργος.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά παρόλο που διάβασα τα σχετικά που μου λέτε δεν κατάλαβα και ακριβώς αν πρέπει να πληρώνει πάγιο η όχι. Πάντως ξέχασα να σας πω και ότι λόγω της αλλαγής αυτής τοποθετήσαμε και λίγο μικρότερο λέβητα από ότι είχε στην αρχική μελέτη υπολογιστεί, μετά από νέο υπολογισμό του λέβητα που έγινε και με δεδομένο ότι το διαμέρισμα αυτό δεν θα εξυπηρετείται από το λεβητοστάσιο.
Τελικά μετά και την τελευταία αυτή παράμετρο τι ισχύει κατά την γνώμη σας ;
Ευχαριστώ και συγνώμη.

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Χρήστο,

Ο μαθηματικός τύπος που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα περιλαμβάνει και το πάγιο. Δηλ. αν κάποιο διαμέρισμα έχει μηδενικές ώρες το αποτέλεσμα της πράξης είναι το πάγιο.

Με το θέμα του καυστήρα με μπέρδεψες. Η αντλία θερμότητας, αν κατάλαβα καλά, είναι κάτι αυτόνομο και δεν έχει να κάνει με τον καυστήρα της πολυκατοικίας. Άρα μιλάμε για αποκοπή από την κεντρική θέρμανση. Δες τους όρους και τις προϋποθέσεις και για επιπλέον διευκρινίσεις συνέχισε εκεί (μάλλον σου ανοίγω νέα θέματα).
Με την προϋπόθεση ότι όλα έγιναν σωστά και το διαμέρισμα θερμαίνεται, έστω και με άλλο τρόπο, η πολυκατοικία δε έχει απώλειες μέσω του συγκεκριμένου διαμερίσματος, άρα απαλλάσσεται από την καταβολή παγίου.

Γιώργος.

xristosss

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Τώρα κατάλαβα πως γίνεται...

ΧΡΗΣΤΟΣ

petaloudas

Μεγαλύτερη χρέωση για α όροφο πολυκατοικίας Φ.Α

Δημοσίευση από petaloudas »

Καλησπέρα,

Κοιτάζοντας τις χρεώσεις για τα διαμερίσματα στην πολυκατοικία παρατήρησα ότι πληρώνω 2 φορές παραπάνω από τον πέμπτο στον οποίο μένει μία τετραμελή οικογένεια και εμείς στον πρώτο με τα ίδια τετραγωνικά είμαστε μόνο δύο άτομα και λείπουμε και όλοι μέρα.

Ρώτησα τον διαχειριστή και μου είπε ότι βάση νόμου όπου υπάρχουν πολυκατοικίες με πιλοτή τα διαμερίσματα του α' ορόφου πληρώνουν παραπάνω "επειδή μπάζει"!!! :-?

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλύτερη χρέωση για α όροφο πολυκατοικίας Φ.Α

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Αγαπητέ φίλε,

Στον 5ο όροφο που μένει η οικογένεια, τι υπάρχει από πάνω; Άλλος θερμαινόμενος όροφος ή ταράτσα; Αν υπάρχει άλλος θερμαινόμενος όροφος τότε σωστά εσείς πληρώνετε περισσότερα. Εάν είναι ταράτσα, τότε θα πρεπε να πληρώνετε λιγότερα.

Αυτά με μια γρήγορη αξιολόγηση των όσων πληροφορίων μας έδωσες.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

petaloudas

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ταράτσα υπάρχει από πάνω. Είναι ο τελευταίος όροφος. Επίσης, το άλλο διαμέρισμα του πρώτου το οποίο είναι μισό από το δικό μας και του πέμπτου πληρώνει τα ίδια με το διαμέρισμα του 5ου για τον ίδιο υποτίθεται λόγο.

Το ερώτημα μου έχει να κάνει με κάποιο νόμο, τον οποίο επικαλέστηκε ο διαχειριστής, ο οποίος προβλέπει αυξημένο συντελεστή επί των χιλιοστών για διαμερίσματα α' ορόφου σε πολυκατοικίες με πιλοτή. Ξέρετε να μου πείτε αν ισχύει κάτι τέτοιο και αν όχι αν μπορείτε να με παραπέμψετε κάπου να το δω και εγώ.

Έχω κάνει μία εκτεταμένη έρευνα στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βρει κάτι εκτός από το πολύ χρήσιμο site σας ;)

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Τέτοιος νόμος δεν υπάρχει. Το ποσό που πληρώνει κάποιος για θέρμανση έχει να κάνει με τις μελέτες θερμικών απωλειών και κατανομής δαπανών. Γενικά, τα πιο δυσμενή διαμερίσματα σε μια πολυκατοικία είναι αυτά του 1ου (σε περίπτωση που έχουν από κάτω πυλωτή) και του τελευταίου. Δεν δικαιολογείται όμως τόσο μεγάλη διαφορά (δύο φορές πάνω) και μάλιστα για διαμέρισμα πολύ μικρότερο.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

petaloudas

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα κι από μένα, έστω και λίγο καθυστερημένα.

Φίλε petaloudas, λες ότι πληρώνεις περισσότερα από το διαμέρισμα του 5ου.
Πόσες είναι οι ώρες σας;
Ποιοί είναι οι συντελεστές εi και fi;

Έχω δώσει εδώ ένα προγραμματάκι για υπολογισμό των συντελεστών θέρμανσης και των εξόδων.
petaloudas έγραψε:Το ερώτημα μου έχει να κάνει με κάποιο νόμο
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ έγραψε:Τέτοιος νόμος δεν υπάρχει.
Φίλε ROMVOS θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Το Π.Δ. 27-9/7-11-85 (ΦΕΚ 631 Δ') ορίζει στο Άρθρο 1 τον τρόπο κατανομής των δαπανών (παραγρ. 3) και τον τρόπο υπολογισμού των συντελεστών (παραγρ. 4).

Υ.Γ. Προτείνω τη μεταφορά του θέματος στη Θέρμανση ή ενσωμάτωση στο Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση γιατί όπως έχω ξαναγράψει δεν υπάρχει διαφορά στον υπολογισμό είτε ο καυστήρας καίει φυσ. αέριο, είτε πετρέλαιο, είτε ...κάρβουνο.

Γιώργος.

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

gtsoukn έγραψε:Υ.Γ. Προτείνω τη μεταφορά του θέματος στη Θέρμανση ή ενσωμάτωση στο Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση γιατί όπως έχω ξαναγράψει δεν υπάρχει διαφορά στον υπολογισμό είτε ο καυστήρας καίει φυσ. αέριο, είτε πετρέλαιο, είτε ...κάρβουνο.

Γιώργος.
Συγχωνεύτηκε με το θέμα "Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση"
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Αγαπητέ gtsoukn,

Η μέθοδος υπολογισμού της κατανομής δαπανών θέρμανσης σύμφωνα με το ΦΕΚ δεν ορίζει πουθενά ότι τα διαμερίσματα του 1ου ορόφου με πυλωτή από κάτω είναι δυσμενέστερα αυτών του τελευταίου.
Προσωπικά λέω το εξής: Τα πιο δυσμενή διαμερίσματα σε μια πολυκατοικία από την άποψη των θερμικών απωλειών είναι τα διαμερίσματα του τελευταίου ορόφου και τα διαμερίσματα του 1ου (εφόσον από κάτω έχουν πυλωτή).
Μας έχει τύχει μελέτη θέρμανσης όπου λόγω πολύ καλά μονωμένης ταράτσας τα διαμερίσματα του τελευταίου ορόφου είχαν λιγότερες απώλειες σε σύγκριση με αυτά του 1ου διότι η πυλωτή ήταν εντελώς αμόνωτη.

Αυτό που απάντησε ο διαχειριστής στον φίλο μας, δηλαδή ότι λόγω πυλωτής το διαμέρισμά του μπάζει, είναι λάθος. Πρέπει να του δείξει τη μελέτη και μετά να κουβεντιάσουν τι και πώς. Ειδικά εάν δεν υπάρχει αυτόνομη θέρμανση, τότε είμαι σχεδόν βέβαιος ότι υπάρχει λάθος στον τρόπο κατανομής δαπανών.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”