Πρόγραμμα για τον υπολογισμό των εξόδων θέρμανσης.

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
manakos

Re: Πρόγραμμα για τον υπολογισμό των εξόδων θέρμανσης.

Δημοσίευση από manakos »

ei fi Ω

ΙΣ 0,082 0,26 41
Α1 0,153 0,31 4
Α2 0,153 0,21 0
Β1 0,153 0,31 21
Β2 0,153 0,31 0
Γ1 0,153 0,21 7
Γ2 0,153 0,21 0

ΣΥΝΟΛ 1000 0,206 73 ΩΡΕΣ

παρατηρησα στο προγραμμα δεν εχει τιμη πετρελαιου που εχει καει γιαυτο δεν βγαζει το ποσο ενω ειναι ενταξη αν το εχει που ειναι? .

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα.
manakos έγραψε:παρατηρησα στο προγραμμα δεν εχει τιμη πετρελαιου που εχει καει γιαυτο δεν βγαζει το ποσο ενω ειναι ενταξη αν το εχει που ειναι? .
Η αξία του καυσίμου (πετρελαίου) και οι ώρες εισάγονται στο φύλλο "Υπολογισμός".

Σύμφωνα με τα παραπάνω, εγώ βγάζω τα παρακάτω ποσά:
ΙΣ -> 66,61
Α1 -> 21,12
Α2 -> 6,63
Β1 -> 69,25
Β2 -> 9,79
Γ1 -> 26,45
Γ2 -> 6,63

manakos

Δημοσίευση από manakos »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ .Ομως εχεις βαλει και το παγιο πετρελαιου? γιατι το εχω βγαλη και το διαχωριζω.Αλλα
βλεπω την συνκετροτικη

ΙΣ 84,06 ΕΥΡΩ 41 ΩΡΕΣ
Α1 15,30 ΕΥΡΩ 4 ΩΡΕΣ
Α2 0 ΕΥΡΩ 0 ΩΡΕΣ

Β1 80,34 ΕΥΡΩ 21 ΩΡΕΣ
Β2 0 ΕΥΡΩ 0 ΩΡΕΣ
Γ1 26,78 ΕΥΡΩ 7 ΩΡΕΣ
Γ2 0 ΕΥΡΩ 0 ΩΡΕΣ

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Ο τύπος υπολογίζει και το πάγιο.
manakos έγραψε:Ομως εχεις βαλει και το παγιο πετρελαιου? γιατι το εχω βγαλη και το διαχωριζω
Αυτό δεν το καταλαβαίνω.
manakos έγραψε:βλεπω την συνκετροτικη
Αν τα νούμερα που γράφεις είναι της εταιρείας, τότε σίγουρα τα βγάζει λάθος.
Στα διαμερίσματα με μηδενικές ώρες δεν χρεώνει πάγιο.

manakos

Δημοσίευση από manakos »

ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ 21% ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ 26% ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΩ 21% 56,22 ΕΥΡΩ. ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ 350,28

1) ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΤΟ 25% ΠΑΓΙΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΜΠΟΙΛΕΡ 350,28*25%= 87,57 =262,71

2 ) ΑΦΑΊΡΕΣΑ ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ 21% 262,71*21%= 55,17

3) ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ 207,54

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Με βάση αυτό που μου λες τώρα, τα παραπάνω νούμερα δεν ισχύουν.

Από boiler δεν γνωρίζω.
Με επιφύλαξη, δεν είμαι σίγουρος, νομίζω ότι υπάρχει τύπος που υπολογίζει και το boiler.
Βασίζομαι το 25% της συνολικής κατανάλωσης που είπες.

Το πάγιο της θέρμανσης γιατί το αφαιρείς; Το 21% πού το βρήκες; Και μετά πώς το υπολογίζεις;
Όπως σου είπα, ο τύπος υπολογίζει και το πάγιο.

Προτείνω να ξαναεπισκευτείς τον μηχανολόγο.

Δες κι αυτό, αν δεν το είδες: Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομου Boiler

manakos

Δημοσίευση από manakos »

Το παγιο πετρελαιου το υπολογιζο βαση οπως μου ειπε ο μηχανολογος δηλαδη ei*fi και βγαζω το αποτελεσμα και το συνολο τον διαμερισματον το προσθετο. Αλλα ο τροπος ο δικο σου ειναι ποιο ευκολος. Τωρα, το παγιο πετρελαιου ειναι 25%
υπολογηζεται βαση τα( κυβικα η ωρες που ειναι ιδιες )του ζεστου νερου του διαμερισματος. ο τυπος ειναι.

κυβικο διαμ/ συνολο κυβικον*ποσο = αθρισμα παραδειγμα.

5 / 14 * 87,57 = 31,275

manakos

Δημοσίευση από manakos »

το παγιο πετρελαιου ειναι 0,260 αλλα με συμφονια το εκανα 21% αλλα τωρα θα το κανω οπως πρεπει να γινει.

manakos

Δημοσίευση από manakos »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους. Απο περιεργια εβγαλα το πετρελαιο του φεβρουαριου βασει του τυπου που μου εδωσες το ΙΣ εγραψε 22
ωρες και της βγηκε να πληρωση 166,78 . Το πετρελαιο που καψαμε ειναι 255,02 τα χιλιοστα ειναι ( ei 0.082 fi 0.26 ) και το συνολο ωρον ειναι 24 ωρες,για πεσμου ειναι σωστα με το παγιο μεσα οπως μου ειπες. Αμα το δει θα πάθει εγκεφαλικο .Για γραψε μου ειναι σωστα?.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Αν για 22 από τις 24 ώρες πληρώσει τα 166€ από 255€ της έρθει εγκεφαλικό, φαντάσου τί θα γίνει με τους άλλους που χωρίς ώρες (μόνο 2 συνολικά) πληρώσουν τα υπόλοιπα 90€ :shock:
Και με αυτά τα δεδομένα φαίνεται λογικό, δεν το έλεγξα.

Βλέπω ότι η αναλογία αξίας πετρελαίου και ωρών είναι 10€/ώρα.
Αυτό συμβαίνει όταν οι ώρες είναι πολύ λίγες γιατί ο καυστήρας λειτουργεί περισσότερο για να ζεστάνει το νερό. Η λειτουργία αυτή, θεωρητικά, είναι το πάγιο που καταβάλουν όλοι.

Στο αρχείο μου που κοίταξα, σε παρόμοια χρήση (λίγες ώρες) η αναλογία που είχα ήταν 7€/ώρα ενώ συνήθως είναι 3-4€/ώρα, όσο είχες κι εσύ τον προηγούμενο μήνα.
Στην περίπτωσή μου, δεν έβγαλα κοινόχρηστα θέρμανσης το συγκεκριμένο μήνα και τα έβγαλα συνολικά τον επόμενο.
Προτείνω να κάνεις το ίδιο, εκτός αν έχετε άμεση ανάγκη αναπλήρωσης του ποσού και της δεξαμενής.

manakos

Δημοσίευση από manakos »

O συντηρητής μας ειπε στην συγκεκριμενη με το διαμερισμα οτι ζεστενης μια χυτρα για να παρεις ενα φλυντζανη γι αυτο σου ερχεται τοσο το πετρελαιο.Οταν βαζουν ολοι τα καλοριφερ τοτε θα ειναι ποιο χαμηλό το ποσο.

manakos

Δημοσίευση από manakos »

Φιλε μου ,ΑΣΕ με πηρε τηλεφωνο και εγεινε χαμος και ειναι παπας μονο που δεν εσκησε τα ρασα του .Πηρα τον μηχανολογο να του πω το προβλημα και του εδωσα τα νουμερα να διασταυρώσω αλλα δεν με βοήθησε καθολου.ΑΝ θελεις να βοηθησης θα σου δωσω τα νουμερα και πεσμου. ΙΣ ( ei 00.82 fi 0.26 ) Ω 22 ΣΩ 24 ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ 255,02 )ΠΟΣΟ πρεπει να πληρωση το δικο σου προγραμμα βγαζει 166,78 για καντω και γραψε μου.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα.

Ακριβώς το ίδιο βγάζω κι εγώ, άρα το πρόγραμμα το δουλεύεις σωστά.

Ο μηχανολόγος σου έδωσε τους συντελεστές και το πώς γίνεται ο υπολογισμός.
Από εκεί και μετά είναι στη διακριτική του ευχέρια να σου κάνει και τις πράξεις ή να σου εξηγήσει περεταίρω.

Θεωρώ ότι πρέπει να μιλήσεις με την εταιρεία που εκδίδει τα κοινόχρηστα (ή και να την αλλάξεις) ώστε κατά την έκδοση να εφαρμόζει αυτά που σου είπε ο μηχανολόγος και όχι κάτι άλλο.

Για τον υπολογισμό αυτόνομης θέρμανσης με χρήση boiler βρήκα το παρακάτω. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι.

tw - Στθ_10 * V / Στθ_1000 * Στθ_2,5 / Hu
όπου:
V : Κυβικά μέτρα ζεστού νερού
tw : Θερμοκρασία νερού Λέβητα
Hu : Θερμογόνος Δύναμη Καυσίμου
Στθ_2,5 : Σταθερά 2,5
Στθ_10 : Σταθερά 10
Στθ_1000 : Σταθερά 1000

(Μην μου ζητήσεις να σου εξηγήσω τις μεταβλητές, δεν το γνωρίζω).

Mar24

Δημοσίευση από Mar24 »

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας.
Είμαι ενοικιάστρια εδώ και λίγους μηνες σε πολυκατοικία, που οι περισσότεροι ιδιοκτήτες διατηρούν διαμέρισμα για παραθερισμό.
Πρόσφατα έλαβα τον πρώτο λογαριασμό κοινοχρήστων και όπως καταλαβαίνω, δεν έχουν χρησιμοποιήσει το Πρόγραμμα που παραθέτετε. Εκανα κρούση στην διαχείριση, να μου αποσταλεί η έκθεση του μηχανικού για τη θέρμανση αλλά η απάντηση που έλαβα είναι ότι δεν υπάρχει. Τηλεφώνησα στη συμβολαιογράφο που είχε υπογράψει το καταστατικό της πολυκατοικίας και μου είπε ότι όντως δεν της έχουν καταθέσει κάτι τέτοιο, αλλά αυτό δε σημαίνει φυσικά ότι δεν υπάρχει. Στο καταστατικό της πολυκατοικίας, δεν αναφέρεται κάτι για τις πληρωμές της θέρμανσης. Τηλεφώνησα στον σύλλογο ενοικιαστών, μου πρότειναν να κάνω εξώδικο που κοστίζει αρκετά και δεν ξέρω εάν με συμφέρει- με ενημέρωσαν επίσης, ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχουν κάτι, εφόσον το καταστατικό, δεν είναι σαφές.
Ο τρόπος που μας παρουσιάζετε, είναι υποχρεωτικός από το Νόμο; Το γεγονός ότι δεν υπάρχει μελέτη, σημαίνει ότι θα πρέπει να πληρώσω το -αρκετά μεγάλο για εμένα- ποσό; Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα και καλωσήρθες.

Με την υπογραφή του συμφωνητικού αποδέχθηκες και τον κανονισμό όπως αναφέρεται στους όρους.
Για την έκδοση δεν είναι υποχρεωτική η χρήση κάποιας εφαρμογής. Αυτός που τα εκδίδει μπορεί να τα φτιάχνει και με το χέρι. Μόνη προϋπόθεση είναι η εφαρμογή του νόμου (αναφέρεται στο πρώτο post).
Αν εκδίδονται με άλλο τρόπο, μόνο κατά του ιδιοκτήτη μπορείς να στραφείς για να ανατρέψεις μια συμφωνία που έχεις ήδη υπογράψει.
Θα μπορούσες να μην πληρώσεις τη θέρμανση και να στραφεί ο ιδιοκτήτης εναντίον σου αλλά αναλαμβάνεις και το ρίσκο.

Γιώργος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”