Πρόγραμμα για τον υπολογισμό των εξόδων θέρμανσης.

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Φίλε markon καλημέρα.

Με τον πίνακα-μελέτη θέρμανσης που μου έστειλες επιβεβαίωσα την ορθότητα της εφαρμογής μου ;-) .
Με άλλα λόγια, αν θεωρήσουμε ότι οι απώλειες είναι σωστές, τότε και τα υπόλοιπα στοιχεία του πίνακα είναι σωστά.

Συμβουλέψου το μηχανολόγο, όπως σου είπα, να σου πει για τον τρόπο υπολογισμού.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να φτιάξω μια εφαρμογή με τον τρόπο που προτείνει το ΤΕΕ, αλλά δεν θα έχει καμία νομική ισχύ και επιπλέον πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι ένοικοι ότι ο υπολογισμός θα γίνεται με αυτό τον τρόπο.

Αναμένουμε, αλλά και για οποιαδήποτε επιπλέον βοήθεια μη διστάσεις.

Γιώργος.

nickol007

Χιλιοστά Θέρμανσης - SOS

Δημοσίευση από nickol007 »

Είμαι ώρες τώρα χαμένη μέσα στο διαδίκτυο προσπαθώντας να βρω μία άκρη στο εξής:
Είμαστε μία διώροφη κατοικία (διαφορετικές ιδιοκτησίες ανά όροφο) και έχουμε αυτόνομη θέρμανση (ωρομετρητές).
Ο 1ος όροφος είναι 80τμ και ο 2ος 150τμ.
Μετά την έρευνα που έκανα, έμαθα για τον τύπο που υπολογίζει την κατανάλωση του πετρελαίου

{fi x εi + Ωi x εi / Σ (Ω i x εi ) x {1 – Σ (fi x εi )}} x το συνολικό ποσό του πετρελαίου που κάηκε την περίοδο που πήρατε τις μετρήσεις των ωρών.

Όπου εi = χιλιοστά θέρμανσης
Ωi =ώρες κάθε διαμερίσματος
κλπ.
Το πρόβλημά μου είναι ότι επειδή η κατασκευή είναι παλαιά, δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης από μηχανικό και δεν ξέρω πως να βρω αυτά τα ρημαδοχιλιοστά θέρμανσης!! Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα υπολογίσω;;;

Please βοηθήστε γιατί ο τρόπος με τον οποίο υπολογίζονται μέχρι σήμερα τα κοινόχρηστα για το πετρέλαιο είναι σίγουρα λάθος. Με έχουν γδάρει και ψάχνω να βρω μία λύση με το μικρότερο δυνατό κόστος!!
Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Χιλιοστά Θέρμανσης - SOS

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Η πολυκατοικία σας είναι με αυτονομία θέρμανσης ή χωρίς;

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

nickol007

Είναι με αυτονομία.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Χωρίς μελέτη θέρμανσης δεν υπάρχει ασφαλής τρόπος υπολογισμού.
Και για να δεις πώς είναι και τι στοιχεία χρειάζονται για τη μελέτη μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ.

Γιώργος.

nickol007

Re: Πρόγραμμα για τον υπολογισμό των εξόδων θέρμανσης.

Το ξέρω ότι δεν υπάρχει ασφαλής τρόπος σε αυτή την περίπτωση, ψάχνω όμως τον καλύτερο δυνατό με αυτά τα δεδομένα.
Στο διώροφο που αναφέρω είμαστε δύο διαφορετικά σπίτια, ένα στον 1ο όροφο 80τμ (το δικό μου) και ένα στον 2ο 150τμ (ο σπιτονοικοκύρης μου). Εγώ είμαι λίγο καιρό μέσα, χθες κάναμε την δεύτερη μέτρηση του πετρελαίου (αυτά είναι και τα μόνα κοινόχρηστα που με χρεώνει).
Ο τρόπος όμως που τα υπολογίζει είναι λάθος. Κάνει απλή μέθοδο των τριών, βάσει των ωρών που έκαψε ο καθένας και του συνολικού κόστους πετρελαίου που κάηκε. Αυτό θα ίσχυε (κατά κάποιον τρόπο) εάν τα διαμερίσματά μας ήταν ίδια σε τμ, και με τον ίδιο αριθμό καλοριφέρ, σωστά; Αυτό όμως δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
(Τις απώλειες βάσει των ορόφων δεν τις λαμβάνω υπόψη, απτη στιγμή που εγώ έχω από κάτω πυλωτή, ενώ εκείνος από πάνω ταράτσα, οπότε είμαστε πάνω κάτω τα ίδια.)
Προγραμματάκι για τον υπολογισμό έχω βρει, δεν παύει όμως να μου ζητάει χιλιοστά που δεν έχω!
Μία λύση είναι να του πω να πάει σε μηχανικό να κάνει μελέτη θέρμανσης. Αλλά φοβάμαι ότι λόγω κόστους δεν θα το κάνει. Γι'αυτό ψάχνω να του προτείνω μια πιο ανέξοδη λύση (αν υπάρχει).

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Αγαπητή nickol, δεν ξέρω αν διάβασες όλο το θέμα από την αρχή.
Στο post αυτό αναφέρεται μια λύση χωρίς υπολογισμό των απωλειών, η οποία φυσικά δεν είναι σύννομη, αλλά αν συμφωνήσετε η εφαρμογή έχει τη δυνατότητα υπολογισμού.

Γιώργος.

nickol007

Η αλήθεια είναι ότι οι διάλογοί μας εμφανίζονταν σε post που είχα κάνει εγώ και αυτό δεν το είχα διαβάσει από την αρχή!
Τώρα που το διάβασα λοιπόν...
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Και το excel πολύ χρήσιμο, ήδη άρχισα να το επεξεργάζομαι!
Να κάνω όμως 2-3 ερωτησούλες (sorry για την ταλαιπωρία αλλά μου είναι πολύ καινούρια όλα αυτά... η ανάγκη βλέπεις!).
α) Στο φύλλο "Στοιχεία Πίνακα", στην 5η στήλη "Εξωτερική επιφάνεια.....δεν θερμαίνεται (m)" συμπληρώνουμε τα μέτρα που συνορεύουν με χώρους που δεν θερμαίνονται (πχ κοινόχρηστοι, αποθήκες, κλπ) ΚΑΙ αυτές που συνορεύουν με γειτονικά κτίρια;
β) Δεν έχω πιάσει τι ακριβώς εννοείς με το "Πλευρά Α", "Πλευρά Β",κλπ. Θα έλεγα ότι είναι οι πλευρές της κατοικίας, αλλά τι κάνουμε σε περίπτωση που έχουμε περισσότερες από 4 που ορίζει το excel;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Έχουμε ξανα-αναφέρει ότι μπορεί να γίνει υπολογισμός χιλιοστών θέρμανσης και με βάση την εγκατεστημένη ισχύ των θερμαντικών σωμάτων που έχει το κάθε διαμέρισμα.

Ο φίλτατος Γιώργος έχει δίκιο για την μελέτη θέρμανσης, ωστόσο σε πολλές πολυκατοικίες δεν υπάρχει μελέτη θέρμανσης (βασικά υπάρχει αλλά μπορεί να μην τη βρίσκει κανείς εύκολα) και έτσι μπορείς να καταφύγεις στην λύση της μέτρησης των εγκατεστημένων σωμάτων.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

nickol007

Φίλε Χάρη,
Σε ευχαριστώ κι εσένα για τη βοήθεια.
Για να μη σε βάζω να τα ξαναλές, υπάρχει η δυνατότητα να μου στείλεις το link με τη συζήτηση που λες ότι έχει ήδη γίνει για τον υπολογισμό των χιλιοστών με βάσει τη μέτρηση των σωμάτων;
Είναι διαδικασία που μπορεί να την εφαρμόσει κάποιος μόνος του ή πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Ξεκινώντας από το φίλο Χάρη, να ξαναπώ ότι ο τρόπος υπολογισμού που αναφέρω δεν είναι σύννομος.
Τον τρόπο υπολογισμού μέσω των εγκατεστημένων σωμάτων δεν τον γνωρίζω, αλλά κι αυτό δεν απαιτεί κάποιον τεχνικό που συνεπάγεται έξοδα;
Όσο για τη μελέτη θέρμανσης (αναφέρομαι στον πίνακα θέρμανσης με τα εi και fi), στην πολυκατοικία που μένω δεν υπάρχει, δεν εκδόθηκε ποτέ, κατά παράβαση της σχετικής νομοθεσίας καθώς η άδεια της πολυκατοικίας είναι το 2000 και ο νόμος είναι το 1985.
Πήγα ο ίδιος στην πολεοδομία, έκανα τη σχετική αίτηση και κατέληξα μαζί τον υπεύθυνο να ψάχνουμε τα αρχεία. Είναι αυτονόητο ότι έγγραφη απάντηση στην αίτηση δεν πήρα ποτέ.

nickol, το προγραμματάκι είναι κατ' εφαρμογή του νόμου και κάποια θέματα δεν τα γνωρίζω, οπότε:
α. Δεν το γνωρίζω, μάλλον "Εξωτερική μη θερμαινόμενη".
β. Τα στοιχεία των επιμέρους πλευρών προστίθονται στις δυο τελευταίες στήλες του πίνακα. Αν όλα τα μέτρα τα βάλεις σε μια πλευρά το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι τα Fεξi και Fπαρi. Ο διαχωρισμός σε πλευρές έγινε για ευκολία.

nickol007

όσον αφορά την ερώτηση α) που έκανα παραπάνω:
Στο site του Τεχνικού Επιμελητηρίου υπάρχει σε pdf ο νόμος αυτός που είναι:
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ της 27 Σεπτ. /7 Νοεμ. 1985
(ΦΕΚ Δ'631) "Τεχνικός Κανονισμός για τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε κτίρια που περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας ιδιοκτησίες."
Εκεί αναφέρει ότι στο πεδίο αυτό συμπληρώνονται τα μέτρα που συνορεύουν με χώρους που δεν θερμαίνονται (πχ κοινόχρηστοι, αποθήκες, κλπ) ΚΑΙ αυτά που συνορεύουν με γειτονικά κτίρια.
Έτσι... για την ιστορία.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Οποιαδήποτε τέτοια εργασία θέλει Μηχανολόγο ή Ηλεκτρολόγο Μηχανικό. Την ισχύ των σωμάτων μπορεί να την κατανοήσει μόνο κάποιος ειδικευμένος.

Αγαπητή φίλη, το θέμα με τα χιλιοστά θέρμανσης σε πολυκατοικίες έχει συζητηθεί σε διάφορες μεριές του φόρουμ. Μην προσπαθήσεις να το λύσεις μόνη σου. Χρειάζεται μελέτη και υπογραφή.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

nickol007

Το καταλαβαίνω. Σίγουρα δεν έχω σκοπό να το λύσω μόνη μου, απλά προσπαθώ να κατανοήσω το πρόβλημα για να μπορέσω να το παρουσιάσω σωστά στον ιδιοκτήτη της κατοικίας που μένω, ώστε να βρεθεί μια λύση άμεσα, γιατί όσο το καθυστερώ εγώ βγαίνω χαμένη.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

johnnyar

Δημοσίευση από johnnyar »

στο τελευταίο φύλλο "Υπολογισμός" έχω βάλει την προηγούμενη και επόμενη μέτρηση αλλά στην αξία καταναλωθέντος καυσίμου τι βάζω; το πόσα λίτρα πετρέλαιο αγόρασα, έκαψα, τι ακριβώς;
μπορεις να με διαφωτίσεις λίγο αν σου είναι εύκολο;

κατα τ'άλλα το πρόγραμμα ειναι πολύ εύχρηστο, ευχαριστώ πολύ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”