Πρόγραμμα για τον υπολογισμό των εξόδων θέρμανσης.

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
princeelf

Re: Πρόγραμμα για τον υπολογισμό των εξόδων θέρμανσης.

Δημοσίευση από princeelf »

gtsoukn έγραψε:
princeelf έγραψε:Τώρα μπορώ να πάρω το γραφείο έκδοσης κοινοχρήστων μου τηλέφωνο και να τους ...
Ένας τύπος είναι ....αριθμητική δεν ξέρουν?:PPP
Ή απλά να αλλάξεις γραφείο.
Βέβαια, για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, υπάρχει πιθανότητα το ίδιο το γραφείο να μην γνωρίζει ότι ο τρόπος υπολογισμού-πρόγραμμα έκδοσης είναι λάθος. Θα πρότεινα να αναφέρεις το πρόβλημα με ήρεμο τρόπο και να δεις τις αντιδράσεις τους.

Γιώργος.
Είναι αδικαιολόγητοι γιατί είναι η δεύτερη φορά και γιατί τουs έχω στείλει και τους τύπους και την κατανομή και όλα τα υπόλοιπα χαρτιά απο τον μηχανικό...
Απλά έπρεπε να τα διαβάσουνε. Όμως φαντάζομαι είναι πιο εύκολο να πούνε...ας τα βάλουμε στο ήδη crap πρόγραμμα που έχουμε και ότι βγάλει.
Το αν θα αλλάξω ήδη είχα παράπονα για την καθαριότητα.
Αλλά αυτό το θεωρώ πιο σημαντικό. ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ είναι. Γινόμενα και αθροίσματα. Αν το αναλύσω και το δώσω σε παιδάκι δημοτικού το βγάζει.
Τέσπα...και πάλι thx για το excelaki ;)
[img]http://img221.imageshack.us/img221/4472/userbar542812qk8.gif[/img]

stavi

Δημοσίευση από stavi »

Προσωπική 'Αποψη.
Καλό θα είναι τα προγράμματα να είναι πιστοποϊημένα και δουλεμένα.
Οι εταιρίες έκδοσης κοινοχρήστων που έχουν μηχανογράφους δουλεύουν ECXEL;
Για μένα καλό είναι η έκδοση των κοινοχρήστων να γίνεται σε γραφείο, έτσι ώστε ο εσωτερικός διαχειριστής να καλύπτεται νομικά. Αν τον υπολογισμό ο εσωτερικός διαχειριστής τον κάνει σπίτι του και με πρόγραμμα δικό του ή σπασμένο, νομικά δεν τον καλύπτει κανένας.
Αν δεχτεί η Γ.Σ. των ιδιοκτητών, και μετά από κοινοποίηση ότι ο υπολογισμός των κοινοχρήστων δαπανών θα γίνεται από τον εσωτερικό διαχειριστή, τότε και μετά από υπογραφές στο βιβλίο πρακτικών είσαι καλυμένος.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Stavi καλημέρα.

Σεβαστή η άποψή σου και να κάνω μερικές προσθήκες-διευκρινήσεις:
Καλό θα είναι τα προγράμματα να είναι πιστοποϊημένα και δουλεμένα.
Οι εταιρείες δημιουργίας λογισμικού είναι υποχρεωμένες να δοκιμάζουν τα προγράμματά τους πριν τα διαθέσουν στην αγορά. Εγώ, που δεν θεωρώ τον ευατό μου προγραμματιστή, πριν δώσω εδώ την συγκεκριμένη εφαρμογή την δοκίμασα, εκτός από τη δικιά μου πολυκατοικία και με πολυκατοικίες φίλων προκειμένου να είμαι σίγουρος για την ορθότητά της.
Οι εταιρίες έκδοσης κοινοχρήστων που έχουν μηχανογράφους δουλεύουν ECXEL;
Οι εταιρείες δεν έχουν μηχανογράφους, μόνο χειριστές οι οποίοι οφείλουν να γνωρίζουν τη λειτουργία της εφαρμογής. Ενδεχομένως το πρόβλημα που αναφέρει ο princeelf να οφείλεται σε άγνοια δυνατοτήτων της εφαρμογής. Ένα πρόγραμμα σε Excel δεν μειώνει την ορθότητα των αποτελεσμάτων.

Τέλος, αν την έκδοση την κάνει μόνος του ο διαχειριστής, εννοείται ότι πρέπει να έχει την έγκριση όλων των ενοίκων.

Γιώργος.

ofotis
Επικοινωνία:

ΔΩΡΕΑΝ ερασιτεχνικο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ πολυκατοικιων

Δημοσίευση από ofotis »

stavi έγραψε:...διαχειριστής να καλύπτεται νομικά. Αν τον υπολογισμό ο εσωτερικός διαχειριστής τον κάνει σπίτι του και με πρόγραμμα δικό του ή σπασμένο, νομικά δεν τον καλύπτει κανένας...
Σας χαιρετώ.
Νομίζω ότι ο (προφανώς εκλεγμένος) Διαχειριστής της πολυκατοικίας, δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη νομική κάλυψη.
Για τον υπολογισμό του κόστους που αναλογεί σε ένα διαμέρισμα, (για μια δαπάνη, π.χ. Καθαριότητα και για το πετρέλαιο που κάηκε), χρησιμοποιούμε απλούς τύπους σύμφωνα με το σχετικό νόμο, (με συνολικά 8 Πολλαπλασιασμούς και από 3 Προσθέσεις-Αφαιρέσεις-Διαιρέσεις).
Οπότε, μπορεί πιστεύω ο κάθε ένοικος, (ακόμη και αν έχει τελειώσει μόνο το Δημοτικό Σχολείο), να τσεκάρει τις σχετικές πράξεις.
Ιδού ένα παράδειγμα (απόσπασμα από το ερασιτεχνικο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ πολυκατοικιας που έκανα σε Excel και μπορείτε να το βρείτε ΔΩΡΕΑΝ από τη διεύθυνση: http://dorean-free.blogspot.com):
<iframe title="Preview" scrolling="yes" marginheight="0" marginwidth="0" frameborder="0" src="http://public.bay.livefilestore.com/y1p ... "></iframe>
Αν θέλετε κάτι επαγγελματικό και εύχρηστο, (που καλύπτει κάθε δυνατή περίπτωση Κοινοχρήστων), παροτρύνετε τον @gtsoukn να βάλει σε κυκλοφορία το καταπληκτικότατο πρόγραμμά του, που ξεπερνάει σε πληρότητα κάθε άλλο που κυκλοφορεί (με το πλεονέκτημα της δυνατότητας να το εμπλουτίσει με κάθε τι που θα χρειαστεί, χωρίς τη δυσκαμψία πολύπλοκων εταιρειών), με την πλέον ανταγωνιστική τιμή.
Φώτης
http://ofotis.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Φώτη καλωσήρθες.

Όσο για το πρόγραμμα σου είπα δεν πουλιέται.

Χαρίζεται όταν με το καλό ολοκληρωθεί.

Γιώργος.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Με αφορμή την προσπάθειά μου στην κατανόηση από γνωστό μου, ορισμένων τιμών και τη συμπλήρωσή τους στον πίνακα θέρμανσης, έφτιαξα ένα επιπλέον φύλλο στο υπάρχον πρόγραμμα για πιο εύκολο, θέλω να πιστεύω, υπολογισμό των τιμών Fεξi, Fπαρi, ωi και xi. Ελπίζω να φανεί και σε σας χρήσιμο.

Download link και screenshots στο πρώτο post.

Γιώργος.

ofotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ofotis »

gtsoukn έγραψε:...έφτιαξα ένα επιπλέον φύλλο στο υπάρχον πρόγραμμα για πιο εύκολο, θέλω να πιστεύω, υπολογισμό των τιμών Fεξi, Fπαρi, ωi και xi...
Μπράβο Γιώργο. Ξεπέρασες κάθε όριο. Θα κάνεις τους Μηχανολόγους να τρίβουν τα μάτια τους. Και φυσικά βοηθάς αφάνταστα και τον πιο άσχετο να φτιάξει ή να ελέγξει τη Μηχανολογική μελέτη. Το μόνο που χρειάζεται είναι οι απώλειες Qολ, Qfi & Qai. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.
Φώτης

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

ofotis έγραψε:Το μόνο που χρειάζεται είναι οι απώλειες Qολ, Qfi & Qai.
Ο υπολογισμός των απωλειών, όπως αναφέρω και στο πρώτο post, δεν μπορεί να γίνει από τους απλούς θνητούς. Απ' όσα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο, δεν πρόκειτε για ένα απλό μαθηματικό τύπο, στο οποίο λαμβάνεται υπόψη η δομική κατασκευή, τα ανοίγματα, η ποιότητα των παραθύρων και πολλά άλλα. Βρήκα κάποιους τύπους, αλλά δεν τους είδα "ασφαλείς" και γι' αυτό δεν τους χρησιμοποίησα.

Αν ξέρεις κάποιο τρόπο υπολογισμού, μπορούμε να το εντάξουμε στο πρόγραμμα. ;-)

Γιώργος.

ofotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ofotis »

gtsoukn έγραψε:...δεν μπορεί να γίνει από τους απλούς θνητούς...Αν ξέρεις κάποιο τρόπο υπολογισμού, μπορούμε να το εντάξουμε στο πρόγραμμα...
Γιώργο είχα καιρό να μπω εδώ.
Παρεξήγηση, εννοούσα ότι το μόνο που χρειάζεται κάποιος για να χρησιμοποιήσει το πρόγραμμά σου, είναι να γνωρίζει τις απώλειες (προφανώς από τον Μηχανολόγο).
Το μόνο που βρήκα και εγώ είναι το http://www.monachos.gr/forum/topic.asp? ... hichpage=1 με ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ πολυεπίπεδο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Μελέτης Θέρμανσης-Θερμομόνωσης-κλπ-κλπ από τον iliekater ΔΩΡΕΑΝ, αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερο.
Φώτης

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

ofotis έγραψε:Παρεξήγηση, εννοούσα ότι ...
Φώτη καλησπέρα ή μάλλον ... καλημέρα.

Καταρχήν εγώ δεν παρεξηγώ κανέναν και συγνώμη αν στο μήνυμά μου υπήρχε τέτοιο υπονοούμενο. Δεν υπήρχε τέτοια σκοπιμότητα.

Όσο για το "ΠΙΞΙΣ" το είχα κατεβάσει και όπως φαίνεται από τις οθόνες του είναι αποκλειστικά για επιστήμονες-γνώστες του αντικειμένου.
Αν έχουμε το πίνακα-μελέτη θέρμανσης και άρα τις απώλειες του κτιρίου, με το πρόγραμμα που έχω δώσει μπορούμε να ελέγξουμε την ορθότητα της μελέτης (θεωρώντας ότι οι απώλειες είναι σωστές).

Γιώργος.

ofotis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ofotis »

gtsoukn έγραψε: ...δεν παρεξηγώ κανέναν
...αποκλειστικά για επιστήμονες-γνώστες του αντικειμένου...
Γιώργο σε παραδέχομαι για ακόμη μια φορά.
Συμφωνώ απόλυτα. Αν πάντως κάποιος έχει "ψώνιο" και θέλει να μάθει περισσότερα, υπάρχει και η ανάλυση του κυρίου Φαντάκη: http://www.fantakis.gr/TEXNIKA/20.%20ST ... POLION.pdf
Καληνύχτα.
Φώτης

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Επειδή το "ψώνιο" της δημιουργίας υπάρχει και με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο link που έδωσες δεν το βρήκα δύσκολο να αναπτυχθεί σε Excel,
προβλέπω νέα έκδοση του προγράμματος...

Γιώργος.

markon

Σχετικά με το εν λόγω πρόγραμμα!

Δημοσίευση από markon »

Καταρχήν καλημέρα σας,
Εν συντομία μόλις αγόρασα σπίτι σε 2όροφη πολυκατοικία με 5 διαμ/τα (1 ισόγειο,2 πρώτου, 2 δευτέρου). Στην συγκεκριμένη κατασκευή ο κατασκευαστής έχει εγκαταστήσει ήδη ηλιακούς 3πλής ενέργειας και έτσι υπάρχει δυνατότητα χρήσης μπόιλερ. Αυτό τώρα πώς θα μπορέσω να το υπολογίσω κατα την έκδοση κοινοχ/των; Κατάλαβα -νομίζω δηλ.- ότι δεν περιλαμβάνεται στο φύλλο υπολογισμού.
Επίσης υπάρχει και μία απο τις αποθήκες η οποία είναι extra για πώληση και η οποία δεν θα πρέπει και αυτή να έχει μερίδιο στα κοινόχρηστα;
Είμαι καινούργιος στο όλο κόλπο και επειδή από τους 3 ιδιοκτήτες που είναι στην πολυκατοικία μάλλον είμαι ο μονοφθαλμος ανάμεσα στους στραβούς με βλέπω να αναλμβάνω διαχ/ση.
Πάσα βοήθεια δεκτή, άν χρειάζεται κάποια επιπλέον διευκρίνηση παρακαλώ ρωτήστε.
Ευχαριστώ ειλικρινά για την προσοχή σας.
'Oλα καλά !!!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Φίλε markon καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας.

Καλώς κατάλαβες ότι στην εφαρμοφή δεν υπάρχει η δυνατότητα υπολογισμού με παράλληλη χρήση μπόιλερ. Η εφαρμογή βασίστηκε στο σχετικό Π. Δ/γμα που αναφέρω στο πρώτο post στο οποίο δεν υπάρχει αναφορά σε μπόιλερ.

Αναφορά στο θέμα γίνεται σε πρόταση νόμου του ΤΕΕ η οποία δεν είναι ακόμα Νόμος του Κράτους.

Σύμφωνα με την πρόταση στην παρ. 4.2 Προσθήκη Ατομικού Θερμαντήρα Ζεστού Νερού Χρήσης (Βοiler)
Σε εγκαταστάσεις με θερμιδομετρητές θα πρέπει να επιτρέπεται η χρησιμοποίηση θερμαντικού νερού από το σύστημα Κεντρικής Θέρμανσης για τη θέρμανση του Ζεστού νερού χρήσης σε Ατομικό Θερμαντήρα νερού, σε όποιο διαμέρισμα το επιθυμεί εφόσον η χρέωση είναι, όπως αναφέραμε στην προηγούμενη παράγραφο, εφικτή. Φυσικά πρέπει η θερμική ισχύς του κοινού λέβητα της εγκατάστασης να επαρκεί για το πρόσθετο φορτίο των θερμαντήρων, εάν αυτοί δεν έχουν εξαρχής ενσωματωθεί στην εγκατάσταση και στους σχετικούς υπολογισμούς της μελέτης.
Αντίθετα σε εγκαταστάσεις με ωρομετρητές δεν είναι δυνατόν να μετρηθεί (απλά και σωστά) η καταναλισκόμενη από τον θερμαντήρα, ενέργεια λαμβανομένου υπόψη ότι ο θεμαντήρας δεν λειτουργεί καθόλη τη διάρκεια λειτουργίας της Κεντρικης Θέρμανσης αλλά μόνο στο χρονικό διάστημα που υπάρχει ζήτηση ζεστού νερού χρήσης. Παρά τα παραπάνω για να γίνει δυνατή η κατανομή της δαπάνης σε περίπτωση που καταγράφονται τέτοιες παρεμβάσεις σε υφιστάμενα κτήρια προτείνεται οι συνολικές επιβαρύνσεις ανά διαμέρισμα από το Θερμαντήρα Qb (kcal/h) θα αθροίζονται σε ξεχωριστή στήλη δίπλα στις απώλειες ανοιγμάτων και χαραμάδων. Έτσι θα παραμείνουν οι βασικές απώλειες Q β.ολ. = Qολ. – Σi (Q Fi + Q ai + Qb ), (στον όρο Qολ. περιέχονται οι απώλειες Qb) σταθερές και επιβαρύνεται μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα με τον νέο συντελεστή προσαύξησης επιβάρυνσης:
ε''i = (Vi * qB + QFi + Q ai + Qb) / Σ Qi (ε''i > εi ) (8)
που θα χρησιμοποιείται μόνο για την κατανομή των Δαπανών Λειτουργίας (μεταβλητό κόστος) και ο τύπος θα είναι:
πi = [fi * εi + {(εi'' * Ωi / Σ (εi'' * Ωi)) * (1 - Σ fi*εi)} ] * 100
Συμβουλέψου τον μηχανικό-μηχανολόγο που έκανε τη μελέτη θέρμανσης. Αυτός θα σου δείξει τον τρόπο υπολογισμού-επιμερισμού του κόστους του καταναλωθέντος πετρελαίου για την περίπτωσή σου. Αν θέλεις "ανέβασε" την μελέτη θέρμανσης -μην ξεχάσεις να σβήσεις τα προσωπικά δεδομένα- να φτιάξουμε μια εφαρμοφή που να καλύπτει και αυτή την περίπτωση αν και όπως είπα δεν είναι Νόμος του Κράτους.

Όσο αφορά τις αποθήκες, η απάντηση εδώ.

Γιώργος.

markon

Ευχαριστώ !

Δημοσίευση από markon »

Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της απάντησης, θα επανέλθω με νέα δεδομένα.
'Oλα καλά !!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”