Είσοδος στο χώρο του καυστήρα

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Lucifer

Είσοδος στο χώρο του καυστήρα

Δημοσίευση από Lucifer »

Σήμερα ήταν η εγγραφή και η πρώτη μου δημοσίευση.

Έχω ένα πρόβλημα με τον τωρινό διαχειριστή. Μέχρι χθες το βράδυ η είσοδος στο χώρο του καυστήρα ήταν ελεύθερη. Το βράδυ ο διαχειριστής άλλαξε την μήτρα της κλειδαριάς και δεν μπορούμε να μπούμε να δούμε τις ώρες που έχουμε κάψει.
Αυτό που παρατηρήσαμε ήταν ότι: εδώ και 1 βδομάδα έχουμε ανοίξει τον καυστήρα (λόγω έλλειψης πυροσβεστήρα μέχρι τώρα) και ενώ όλοι καίμε πετρέλαιο και λείπουν 120Ltr από την δεξαμενή στους μετρητές δεν έχουν αλλάξει οι ενδείξεις ωρών. Την Παρασκευή φέραμε τον τεχνικό (εμείς και όχι ο διαχειριστής) και είδε ότι είχε πειραχτεί ένας διακόπτης στο λέβητα και τον διόρθωσε, χωρίς χρέωση. Εκείνο το βράδυ εμείς ανοίξαμε την θέρμανση. Χθες το βράδυ λείπαμε και δεν κάψαμε καθόλου, ενώ ο άλλος (διαχειριστής, γιατί μόνο αυτός ήταν στην πολυκατοικία) έκαψε γιατί ήταν οι σωλήνες ζεστοί. Σήμερα το πρωί που πήγα να δω τις ώρες και πάλι η πόρτα ήταν κλειδωμένη και αλλαγμένη η κλειδαριά.

Φωνάξαμε τον διαχειριστή κάτω και αφού μας κόσμησε με τα γαλλικά του, μας άνοιξε την πόρτα και είδαμε ότι μόνο εμείς είχαμε κάψει 1 ώρα.
1. Έχουμε το δικαίωμα πρόσβασης στο χώρο του καυστήρα και να βλέπουμε τις ώρες ;;;
2. Τι μπορούμε να κάνουμε για να ελέγξουμε το γεγονός ότι δεν γράφονται οι ώρες καύσης ;;;

υ.σ.1 Δεν κοίταξα σήμερα τον διακόπτη σε ποια θέση ήταν σήμερα, λόγω μη ήρεμης κατάστασης.
υ.σ.2 Η πολυκατοικία αποτελείται από τρία οροφοδιαμερίσματα με ένοικούς τους ιδιοκτήτες.

Σας ευχαριστώ πολύ

manxa

Δημοσίευση από manxa »

η ανεμποδιστη προσβαση στο καυστηρα ειναι κανονισμος απαραβατος και καθοριζεται απο τη Πυροσβεστικη

υπαρχει διαταξη της Π.Υ. που οριζει οτι η προσβαση στο χωρο του καυστηρα πρεπει να ειναι δυνατη ΟΛΟ το 24ωρο για λογους ασφαλειας, και πρεπει -εαν ειναι κλειδωμενη η πορτα- να ειναι ευκολα προσβασιμο το κλειδι της

αυτο που κανει ειναι παντελως παρανομο, (μολις ξαναβρω την αντιστοιχη διαταξη θα τη ποσταρω)

georgemarousi

Δημοσίευση από georgemarousi »

manxa έγραψε: ...

, (μολις ξαναβρω την αντιστοιχη διαταξη θα τη ποσταρω)

Καλησπέρα Μάνχα, υπάρχει αυτή η διάταξη;

Ευχαριστώ,
γιωργος

stavi

Δημοσίευση από stavi »

Σε μας η πόρτα του καυστήρα είναι κλειδωμένη και το κλειδί το έχω εγώ ως διαχειριστής. Τώρα όποιος ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής θέλει να δεί τις ώρες του μπορεί οποιαδήποτε στιγμή με την δικία μου παρουσία. Αν είναι ελεύθερη η πρόσβαση μπορεί ο οποιοσδήποτε με απλές γνώσεις να μλοπκάρει των μετρητή ή να γίνει δολιοφθορά.
Σε περίπτωση μη σωστής διαχείρισης αλλάζεται διαχειριστή.
Θα ήθελα και γώ να δώ αυτή την διάταξη γιατί όταν πήγα εγώ στο πυροσβεστικό κλιμάκιο της περιοχής μου πήρα την διάταξη που αφορούσε την πυρασφάλεια πυροσβεστήρα οροφής,12 κιλος έξω από την πόρτα και αν υπάρχη δεξαμενη πετρελαίου μεσα στο χώρο του καυστήρα να είναι χτισμένη.

Υ.Γ. Κάθε τέλος του μήνα τοποθετώ στην εντυποθήκη γνωστοποίηση για την ώρα και την ημέρα που θα γίνει η καταγραφή των ωρών.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Manxa και Stavi και οι δυο τα λέτε σωστά με μια όμως διαφορά. Η πυροσβεστική θέλει το χώρο ελεύθερο για πιο γρήγορη πρόσβαση και ο διαχειριστής, που ως γνωστό είναι ο μόνος υπεύθυνος για τους κοινόχρηστους χώρους, θέλει το χώρο κλειδωμένο. Όμως:
Manxa, τι θα γίνει αν κάποιο παιδί μπει στο χώρο και συμβεί κάποιο ατύχημα; - φταίει ο διαχειριστής που είχε το χώρο προσβάσιμο.
Stavi, τι θα γίνει αν συμβεί το κακό όταν λείπεις και η πυροσβεστική δεν μπορέσει να μπει; - φταίει ο διαχειριστής που είχε το χώρο κλειδωμένο.
Για τον χώρο του καυστήρα, αλλά και για το χώρο του ανελκυστήρα, οι οποίοι σαφώς ήταν κλειδωμένοι, εγώ τοποθέτησα έξω από την κάθε πόρτα δεύτερο κλειδί σε σφραγισμένο φάκελο. Δεν ξέρω αν είναι η πιο αποδεκτή λύση αλλά καλύπτει και τις δυο παραπάνω περιπτώσεις.

Γιώργος.

techoffice

Δημοσίευση από techoffice »

stavi έγραψε:Σε μας η πόρτα του καυστήρα είναι κλειδωμένη και το κλειδί το έχω εγώ ως διαχειριστής. Τώρα όποιος ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής θέλει να δεί τις ώρες του μπορεί οποιαδήποτε στιγμή με την δικία μου παρουσία. Αν είναι ελεύθερη η πρόσβαση μπορεί ο οποιοσδήποτε με απλές γνώσεις να μλοπκάρει των μετρητή ή να γίνει δολιοφθορά.
Σε περίπτωση μη σωστής διαχείρισης αλλάζεται διαχειριστή.
Θα ήθελα και γώ να δώ αυτή την διάταξη γιατί όταν πήγα εγώ στο πυροσβεστικό κλιμάκιο της περιοχής μου πήρα την διάταξη που αφορούσε την πυρασφάλεια πυροσβεστήρα οροφής,12 κιλος έξω από την πόρτα και αν υπάρχη δεξαμενη πετρελαίου μεσα στο χώρο του καυστήρα να είναι χτισμένη.

Υ.Γ. Κάθε τέλος του μήνα τοποθετώ στην εντυποθήκη γνωστοποίηση για την ώρα και την ημέρα που θα γίνει η καταγραφή των ωρών.
Θα συμφωνήσω με τον stavi. Το κλειδί του λεβητοστασίου το έχει μόνο ο διαχειριστής και είναι υποχρεομένος αν του ζητηθεί να ανοίξει. Για τα λεβητοστάσια ισχύει το Π.Δ. 922 / 1977. Όσο για την διάταξη που αναφέρει ο manxa, μάλλον μιλάει για τον κτιριοδομικό κανονισμό όπου προβλέπεται όντως κλειδί κοντά στην πόρτα του λεβητοστασίου σε ειδική θήκη όμως και για χρήση μόνο από την πυροσβεστική, (π.χ. θήκη με γυαλινο κάλυμα το οποίο σπάει αν χρειαστεί). Βέβαια το κοντά στην πόρτα μπορεί να είναι και το διαμέρισμα του διαχειριστή.8-) Βέβαια έτσι παραμονεύει πάντα ο κίνδυνος της δολιοφθοράς.

stavi

Δημοσίευση από stavi »

Απάντηση έστω και καθυστερημένα.
Η πυροσβεστική δεν απαιτεί ελεύθερη πρόσβαση στο λεβητοστάσιο, σε περίπτωση πυρκαγιάς, θα κάνει κατάσβεση.
Αυτό που απαιτεί είναι να έχει ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ πρόσβαση στο μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα. Επομένως σε όλες τις πολυκατοικίες το κλειδί του μηχανοστασίου είναι σε ειδική θήκη για να μπορεί η πυροσβεστική να το πάρει και να ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΕΙ τους παγιδευμένους σε περίπτωση, διακοπής ρεύματος κλπ, εκεί φέρει ευθύνες ο διαχειριστής, στην μη προσβασιμότητα του μηχανοστασίου.
Το λεβητοστάσιο πρέπει να είναι ασφαλές και ελενχόμενο όταν το καύσιμο είναι πετρέλαιο, στο ΦΑ οι κανόνες είναι ποιό αυστηροί όσον αφορά την πρόσβαση στο λεβητοστάσιο.

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Κανονισμος πυροπροστασίας των κτιρίων
ΠΡΟΕ∆ΡΙΚΟ ∆ΙΑΤΑΓΜΑ: 71/88
(ΦΕΚ 32/Α/17-2-88)
http://synnomos.blogspot.com/2009/12/bl ... _4780.html

Π.Δ. 922/1977 - Περί απαγορεύσεως της χρήσης πετρελαίου τύπου μαζούτ σε κτιριακές εγκαταστάσεις καύσεως (ΦΕΚ 315/Α/14-10-77)
http://synnomos.blogspot.com/2009/12/bl ... _8378.html

stavi

Δημοσίευση από stavi »

Ευχαριστώ Νόμε.
Στο ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 71/88 που έκανε παράθεση ο Νόμος από την ιστοσελίδα του και στην σελίδα 21 και παρ. 3,3 αναφέρει:

3,3 Επικίνδυνοι χώροι σύμφωνα με την παράγραφο 3,2,5 των Γενικών Διατάξεων (λεβητοστασίων, αποθήκες καυσίμων, κλπ ) πρέπει ν' αποτελούν ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα ανεξάρτητα από το εμβαδόν τους, και να μην τοποθετούνται από κάτω ή σε άμεση γειτονία με τις εξόδους των κτηρίων.

dmanolas

Δημοσίευση από dmanolas »

Καλημέρα σε όλους:

Σχετικά με την εύκολη πρόσβαση στο λεβητοστάσιο, επειδή έχουμε παρόμοια προβλήματα και σε εργοστάσια που έχω δουλέψει, έχω βρει την ακόλουθη εύκολη λύση:

Υπάρχουν στο εμπόριο κουτιά μεταλλικά (τύπος κλειδοθήκης) που βιδώνουν στον τοίχο και τα οποία έχουν τζαμάκι μπροστά και σφυράκι κρεμαστό από το πλάι. Βιδώνετε το κουτάκι δίπλα από την είσοδο του λεβητοστάσιου και τοποθετείτε ένα αντίγραφο του κλειδιού του μέσα και το κλειδώνετε. Έτσι α) σε περίπτωση ανάγκης (μακριά (πυρκαιάς, διαρροής, κλπ) μπορεί κάποιος να σπασει το τζαμάκι και να μπει στο λεβητοστάσιο, και β) παιδιά-σκυλιά και ο οποιοδήποτε κακόβουλος ένοικος δεν έχει πρόσβαση εύκολη (θα φανεί ότι κάποιος έσπασε το τζαμάκι).

Φιλικά,
Δημήτρης

stavi

Δημοσίευση από stavi »

dmanolas έγραψε:(θα φανεί ότι κάποιος έσπασε το τζαμάκι).

Φιλικά,
Δημήτρης
Ακριβώς ΚΑΠΟΙΟΣ .
Το ποιός δεν το ξέρει κανείς.

dmanolas

Συμφωνώ, αλλά με σπασμένο τζαμάκι, θα υποψιαστείς και θα ελέγξεις εάν κάποιος πήγε και έβγαλε κανένα καλωδιάκι... :evil:

Επίσης, όλο και κάποιος θα είδε ποιός πήγε και πότε. (υπάρχουν πολλά καρφάκια ανάμεσα στους ένοικους)

Αλλά πίστεψέ με, δύσκολα θα προχωρήσει κάποιος σε θραύση του πίνακα, ειδικά εάν το έχεις συνδέσει και με ένα μικρό αυτόνομο συστηματάκι με συναγερμό!!! (κόστος 5 ευρώ και άν). Το συστηματάκι που χωράει μπορείς να το βρεις σε πολλά μαγαζια (πχ ΜΑΚΡΟ, Praktiker, ηλεκτρονικά της γειτονιάς σου).

Το κουτάκι ασφαλείας εγώ το πήρα από το ΠΛΑΙΣΙΟ (αναφέρω τα ονόματα των μαγαζιών γιατί είδα και άλλους που τα αναφέρουν και έχουν βάλει και hyperlink) http://www.plaisio.gr/Furntiture/Securi ... F00791.htm

Φιλικά,
Δημήτρης

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

stavi έγραψε:Ευχαριστώ Νόμε.
Στο ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 71/88 που έκανε παράθεση ο Νόμος από την ιστοσελίδα του και στην σελίδα 21 και παρ. 3,3 αναφέρει:

3,3 Επικίνδυνοι χώροι σύμφωνα με την παράγραφο 3,2,5 των Γενικών Διατάξεων (λεβητοστασίων, αποθήκες καυσίμων, κλπ ) πρέπει ν' αποτελούν ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα ανεξάρτητα από το εμβαδόν τους, και να μην τοποθετούνται από κάτω ή σε άμεση γειτονία με τις εξόδους των κτηρίων.
;-)

dmanolas

Nome πολύ σωστά. Από τη στιγμή που είναι ανεξάρτητο πυροδιαμέρισμα, θα πρέπει είτε η πόρτα του να είναι συνεχώς κλειστή (και πυράντοχη ορισμένων λεπτών), ή να κλείνει αυτόματα με την ανίχνευση πυρκαιάς (αυτό γίνεται συνήθως σε μεγάλες εφαρμογές).

Έτσι θα πρέπει να είναι κλειστη η πόρτα και να μην μπορεί να μείνει ανοιχτή (με τοποθέτηση εμποδίο, κλπ). ¶ρα η καλύτερη μέθοδος το κλείδωμα...

stavi

Δημοσίευση από stavi »

5. Τα κλειδιά του λεβητοστασίου (καυστήρα, δεξαμενής πετρελαίου) και του μηχανοστασίου (ανελκυστήρα).
Από το υπόδειγμα παραλαβής-παράδοσης που παράθεσε ο gtsoukn.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”