ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Απάντηση
kostas122

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Δημοσίευση από kostas122 »

Για σας.Έχω ένα πρόβλημα με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας μου ο οποίος με το έτσι θέλω κατανέμει τισ κοινόχρηστες δαπάνες ισόποσα και έχει αυξήσει τα ποσοστά όλων (για τη συμμετοχή στη ΔΕΗ) με τιν πρόφαση να καλύψει τα ποσοστά των καταστημάτων της ταράτσας του υπογείου και τις εισόδου επειδή τα καταστήματα δεν πρέπει να συμμετέχουν στις κοινόχρηστες δαπάνες ενώ οι κοινόχρηστοι χώροι πρέπει να πληρώνουν!!!!!!!!Θα ήθελα να ρωτίσω έχει το δικαίωμα να αυξήσει τα ποσοστά όλων με αυτόν τον τρόπο?(καταστατικό και κανονισμός δεν υπάρχει).Επειδή γνωρίζω οτι οι δαπάνες κατάνέμονται βάση χιλιοστών μπορώ να ζητήσω πίσω τα λεφτά που πλήρωνα περισσότερα τόσα χρόνια?Σε περίπτωση που δεν αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο βγάζει τα κοινόχρηστα και κάνω πρόταση να δώσουμε τα κοινόχρηστα σε εταιρία αλλά την απορίπσουν(γιατι σχεδόν όλοι κάνουν οτι τους πει) τι μπορώ να κάνω εγω για να πληρώνω τα λεφτά που μου αντιστοιχούν βάση χιλιοστών και να μην μπορεί να μου πεί τίποτα?Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλα δεν αντέχετε άλλο η κατάσταση αυτή,να μας κάνει ότι θέλει αυτός

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Απ'οτι γνωριζω τα καταστηματα δεν συμετεχουν στις κοινοχρηστες δαπανες εκτος αν χρησιμοποιουν καποιους κοινοχρηστους χωρους.
π.χ δεν πληρωνουν εξοδα ασανσερ η ΔΕΗ, μπορει ομως να υπαρξει μια συμφωνια καλης θελησης αν το συνεργειο καθαρισμου καθαριζει μπροστα απο καταστημα τον χωρο ''ο οποιος ειναι κοινοχρηστος'' να επομιστουν καποιο μερος απο τα εξοδα καθαρισμου.
Οι πληρωμες γινονται παντα με βαση τα χιλιοστα εκτος απο ειδικες περιπτωσεις πολυ σπανιες πχ τοποθετηση μετρητη υδρευσης εξω απο τον κοινοχρηστο χωρο.
Οποιαδηποτε αυξηση πρεπει να γινει υστερα απο γενικη συνελευση και πλειοψηφια 50%+1.
Μπορεις να ζητησεις τα χρηματα σου φυσικα πισω.Αν δεν τα δωσει.....δικηγορος.
Αυτος δεν μπορει να κανει οτι θελει...εσεις ειστε το διοικητικο
οργανο και αυτος το εκτελεστικο...
Μπορει να κανει...οτι του λετε.

kostas122

Δημοσίευση από kostas122 »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Στην πολυκατοικία μου δυστυχώς όλοι εκτός απο έμενα τον διαχειρηστή και μια οικογένεια ακόμα,είναι γέροι και ο διαχειριστής τουσ κάνει ότι θέλει(όχι οτι ασχολούνται ιδιαίτερα αλλά ότι τους πεί κανουν) και με την άλλη οικογένεια έχουν πολύ "καλές" σχέσεις.Ξέρω δηλαδή εκ των προτέρων οτι και συνέλευση να γίνει(που έχουμε να κανουμε απο το 90΄ επειδή περνούσε απο κάθε σπίτι και τα παρουσίαζε όπως ήθελε για να γίνεται το δικό του) θα τους μιλήσει και δεν θα συμφονήσουν.Εγώ τι μπορώ να κάνω αν απο έδω και μπρος φαίρνει συνέχεια αντίρρηση σε ότι ζητάω(π.χ να δώσουμε τα κοινόχρηστα σε εταιρία, να κάνουμε μόνωση στη μια πλευρά της πολυκατικίας λογω υγρασίας κτλ).Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι για να διεκδικήσω αυτά που ζητάω ακόμα και αν η συνέλευση διαφωνεί?

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”