Τα καθήκοντα του διαχειριστή της πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Τα καθήκοντα του διαχειριστή της πολυκατοικίας

Δημοσίευση από HaVai »

Ο διαχειριστής είναι ο εντολοδόχος των συνιδιοκτητών για την διαχείριση των κοινοχρήστων πραγμάτων ενός κτηρίου.
Η εντολή στον διαχειριστή δίδεται από την συνέλευση των συνιδιοκτητών, που συγκαλείται σύμφωνα με τον κανονισμό και το αντικείμενο της εντολής αυτής δηλαδή οι αρμοδιότητες του διαχειριστή προσδιορίζονται επίσης από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Σε γενικές γραμμές όμως οι αρμοδιότητες αυτές είναι:

* Εξόφληση όλων των λογαριασμών κοινοχρήστων δαπανών , όπως ΔΕΗ, ύδρευσης, καθαριότητας, πετρελαίου κλπ.
* Επίβλεψη των τακτικών (π.χ. καθαριότητα) και εκτάκτων εργασιών (π.χ. επισκευή των βλαβών) στους κοινόχρηστους χώρους και εγκαταστάσεις του κτηρίου.
* Κατανομή των κοινοχρήστων δαπανών και έκδοση αναλυτικού λογαριασμού για κάθε διαμέρισμα χωριστά, ανάλογα με τα χιλιοστά συμμετοχής του.
* Είσπραξη των οφειλών των διαμερισμάτων.
* Έλεγχος του αποθέματος και προμήθεια του πετρελαίου θέρμανσης κατά τους χειμερινούς μήνες.
* Φροντίδα για τα διοικητικά θέματα όπως προβλέπει ο κανονισμός, δηλαδή σύγκληση συνέλευσης του κτιρίου αν υπάρξει ανάγκη και τήρηση των πρακτικών της.
* Γρήγορη ανταπόκριση όταν οι ένοικοι ζητούν την παρέμβασή του για την αποκατάσταση κάποιας ζημιάς ή βλάβης.

Πρακτικά τώρα, ο διαχειριστής είναι το εκτελεστικό όργανο και αφεντικό του είναι η συνέλευση της πολυκατοικίας. Ο διαχειριστής όμως ,εκτός ακραίων περιπτώσεων, πρέπει να αφήνεται απερίσπαστος να εκτελεί τα καθήκοντά του σύμφωνα με την κρίση του. Οι συνιδιοκτήτες πρέπει να κατανοήσουν ότι ο διαχειριστής δεν υφίσταται για να ικανοποιεί τα καπρίτσια λίγων, αλλά για να υπηρετεί τα συμφέροντα όλων των ενοίκων. Από την άλλη μεριά ο διαχειριστής πρέπει να αφιερώνει χρόνο για το κτήριο, να ακούει τις γνώμες των συγκατοίκων του αλλά να ενεργεί πάντα κατά την κρίση του και με γνώμονα το μακροπρόθεσμο συμφέρον των πολλών. Ακόμα να φροντίζει να υπάρχει διαφάνεια σε όλες του τις ενέργειες και να μπορεί να αιτιολογήσει τις πράξεις του όταν του ζητηθεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HaVai την Τετ Οκτ 11, 2006 7:21 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

JLo
Moderator

Δημοσίευση από JLo »

Τη διαφημιση της Alpha Bank με τον διαχειριστη της πολυκατοικιας να προβληματιζεται για τους πολλους λογαριασμους στην εισοδο της πολυκατοικιας την εχετε δει ; :lol:

Παντως ειναι απιστευτο ποσοι φακελοι μπορουν να μαζευτουν στο κοινο γραμματοκιβωτιο ...

gia

O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Δημοσίευση από gia »

Καλημερα σε όλους. Ειμαι ενοικιαστρια και μενω στην ιδια πολυκατοικια τα τελευταία 7,5 χρόνια. Τα 3 πρώτα χρόνια διαχειριστής ήταν ενας παππούλης περίπου 85-90 χρόνων και όταν αυτός μπήκε στο νοσοκομείο ανέλαβε καποιος άλλος επίσης παππουλης 80-85 χρόνων.
Ολα αυτά τα χρόνια δεν εχει γίνει συνέλευση για εκλογή διαχειριστή αν και επανηλημένα το εχουμε ζητήσει ενοικιαστες και ιδιοκτήτες. Στον καθενα μας λεει ότι κανεις άλλος δεν κανει παράπονα π.χ. για την καθαριότητα (μονο ο δικός του οροφος είναι καθαρός, τον δικό μου τον καθαρίζουμε μόνοι μας οι ενοικοι) και κανεις δεν ζηταει συνελευση. Αν τον ζορίσεις σου απανταει ότι συνελευση μπορεί να κανει μόνο ο 1ος παππουλης όταν γίνει καλά και βγει από το νοσοκομείο.
Το πρόβλημα που προέκυψε είναι ότι ο 1ος παππουλης με βαση τα λεγόμενα του 2ου, ειχε αναλαβει να πληρωνει τους λογαριασμούς με αποτελεσμα να μας κόψουν το κοινοχρηστο ρεύμα.

gia

O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Δημοσίευση από gia »

Συνεχεια προηγουμενου Post
Ο 1ος παππούλης είχε κανει συμφωνίες με του καθαριστές, συντηρητες κλπ να μην του κόβουν απόδειξη και να μην του πληρωνει το ΦΠΑ και οταν καποιοι ιδιοκτήτες ζητησαν αποδείξεις ο 2ος παππουλης εκοψε αποδειξεις απο τους καθαριστες με ποσό με ΦΠΑ απο 1/1/07.
Καθε μήνα αφαιρώ από το ενοικιο το ποσό του ιδιοκτήτη, αλλά ποτε δεν εχω πληρωσει κανονικό ενοικιο γιατί ο διαχειριστής μαζεύει χρήματα για την αλλαγή του πίνακα του ανελκηστήρα, χωρις όμως να έχει μια προσφορα, απλα μαζευει το ποσό (50-100 ευρω το μηνα εδω και 2-3 χρόνια). Οταν ο ιδιοκτήτης μου του είπε ότι θελει την προσφορά και να ξερει μεχρι πότε θα πληρωνει του είπε ότι δεν εχει αποδείξεις και προσφορές και θα μαθει τι θα πληρωσει όταν παρει προσφορα και για τετοια θεματα να μιλησει με τον 1ο παππουλη. Τοτε ο ιδιοκτήτης μου, μου ειπε να μην πληρωσω κοινοχρηστα.
Εχουμε λοιπον το ιδιοκτήτη μου να μην θελει να πληρωσω και εγω που δεν θελω να πληρωσω την επανασύνδεση και τους τόκους υπερημερίας της ΔΕΗ και επιπλέον δεν θελω να λαβω μερος στην παρανομία με τις αποδείξεις.
Ποσο νομιμα ειναι οσα γινονται στην πολυκατοικια μας?
ΥΓ σας ζαλισα, αλλα καπου επρεπε να πω τον πονο μου

gsak

Δημοσίευση από gsak »

1. Βρες αντίγραφο του κανονισμού της πολυκατοικίας
2. Δες τι ποσοστό των ενοίκων μπορούν να συγκαλέσουν έκτακτη Γ.Σ. (με θέμα εκλογή/αλλαγή διαχειριστή)
3. Εκλέξτε νέο διαχειριστή μικρότερης ηλικίας :) και συνεργάσιμο

μελ

ο διαχειριστης και τα καθηκοντα του

Δημοσίευση από μελ »

Γεια σας...θα ηθελα να ρωτησω ο διαχειριστης της πολυκατοικιας ειναι υποχρεωμενος στην αποδειξη που θα δωσει σε καποιον ενοικιαστη να αναγραφει και το προσωπικο του αφμ?δεν ειναι λιγο επιφοβο αυτο?

_ASTERAS_

Re: ο διαχειριστης και τα καθηκοντα του

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

θερμη παρακληση: οταν ρωτατε κατι... καντε τον κοπο να γραφετε 5 λογια για να καταλαβαινουν ολοι τι ακριβως λετε..
ποιος διαχειριστης ? εσωτερικος ? γιατι να δωσει αποδειξη αφου δεν πληρωνεται ...
εξωτερικος ?? Αρα εταιρια . Αν δεν φαινεται το αφμ πανω σε επισημη αποδειξη , τι φαινεται δηλαδη ???
Δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτατε. Και γιατι να ειναι επιφοβο το να δωσεις το ΑΦΜ σου σε καποιον ?
Τι να φοβηθεις ? Μην τυχον πληρωσει καποιος την εφορια για σενα ??? :lol:

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

μελ

Δημοσίευση από μελ »

ειμαι διαχειριστρια σε μια πολυκατοικια χωρις καταστατικο.Ο ενας απο τους ενοικιαστες μου ζητησε αποδειξη για τα χρηματα που μου εδωσε για να πληρωθει η δεη και το ασανσερ στην οποια να αναγραφεται και το δικο μου αφμ.Μπορω να αρνηθω να το δωσω και να δωσω την αποδειξη με τα στοιχεια μου χωρις το αφμ?

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

Νομιζω οτι δεν υπαρχει γενικα νοημα στο να δωσετε μια τετοια αποδειξη στον συγκεκριμενο ανθρωπο.
Προφανως μιλαμε για μια ανεπισημη αποδειξη ,απλα οτι πηρατε αυτα τα χρηματα.
Γιατι στην ουσια η αποδειξη οτι εισπραξατε τα χρηματα για τον συγκεκριμενο σκοπο ειναι η ιδια η αποδειξη της ΔΕΗ και η επισημη αποδειξη του συντηρητη του ανελκυστηρα ( εννοειται με την προυποθεση οτι το συνολο των χρηματων που εισπραξατε απο ολους τους ενοικους να μην ξεπερναει το ποσο που επρεπε να πληρωσετε...)
Δεν εχετε λογω εφοσον μιλαμε για ανεπισημη αποδειξη να βαλετε το ΑΦΜ σας . Αν φυσικα εχετε καποια εταιρια που σας βγαζει τα κοινοχρηστα υπαρχει και η εξοφλητικη τχν κοινοχρηστων που ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα και φυσικα εκει δεν παρχει κανενα ΑΦΜ πανω..
Αν θελετε μπορειτε να τον ρωτησετε για ποιον λογο θελει να εχει το αφμ σας πανω στην αποδειξη και το ξανασυζηταμε..
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

vera

Re: Τα καθήκοντα του διαχειριστή της πολυκατοικίας

Δημοσίευση από vera »

Εχω μια ερωτηση.

Μπορει ο διαχειριστης να αρνηθει να ανοιξει την κεντρικη θερμανση;
Ειπαν στο διαχειριστη, οτι μεχρι τις 14 Νοεμβρη δεν επιτρεπεται να ανοιχτουν τα καλοριφερ λογω μολυνσης της ατμοσφαιρας απο τα πετρελαια! (περιοχη Κερατσινι - οχι Αθηνα). Υπαρχει τετοιος νομος;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

vera έγραψε:Ειπαν στο διαχειριστη
Ποιος και τι είναι αυτός που του το είπε;
Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι.

vera

Δημοσίευση από vera »

Το ειπε στο διαχειριστη η εταιρια που βγαζει τα κοινοχρηστα, η International Service.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Άρα, πιθανόν να είναι έτσι.
Η εταιρεία δεν θα έλεγε κάτι τέτοιο αυθαίρετα γιατί χάνει, αν παίρνετε από εκεί πετρέλαιο.
Καλό είναι όμως να το έχετε εγγράφως, όχι από την εταιρεία, αλλά από την υπηρεσία που το έβγαλε αυτό.
Η εταιρεία μπορεί να σας πει την πηγή-υπηρεσία.

Αν θέλεις μας ενημερώνεις για το τι ισχύει αν βρεις κάτι.

Γιώργος.

vera

Δημοσίευση από vera »

gtsoukn έγραψε:Άρα, πιθανόν να είναι έτσι.
Η εταιρεία δεν θα έλεγε κάτι τέτοιο αυθαίρετα γιατί χάνει, αν παίρνετε από εκεί πετρέλαιο.
Καλό είναι όμως να το έχετε εγγράφως, όχι από την εταιρεία, αλλά από την υπηρεσία που το έβγαλε αυτό.
Η εταιρεία μπορεί να σας πει την πηγή-υπηρεσία.

Αν θέλεις μας ενημερώνεις για το τι ισχύει αν βρεις κάτι.

Γιώργος.
Λοιπον, αγαπητοι φιλοι,

Πηρα κατευθειαν τηλεφωνο στην International Service και ΔΕΝ ισχυει κατι τετοιο. Ουτε και εκεινοι το ειχαν ακουσει ποτε! Το πιο πιθανο ειναι απλα να μην θελει ο διαχειριστης να αναψει τα καλοριφερ για να μην πληρωνει παγιο θερμανσης, επειδη θα αναψω εγω το καλοριφερ μου!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Andreas341

Δημοσίευση από Andreas341 »

Καλημέρα σας & Καλή Χρονιά,

Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος σε πολυκατοικία όπου τόσα χρόνια το νοίκιαζα. Εδώ και δυο χρόνια που αποφάσισα να ζήσω στο διαμέρισμα μου, συναντώ συνεχώς δυσκολίες με τον διαχειριστή μέχρι που προσφάτως μου δόθηκε η απάντηση ότι είμαι νέος και δεν ξέρω πως λειτουργεί μια πολυκατοικία.

Για τον λόγο αυτό (και άλλους), ζήτησα από τον διαχειριστή να μου δώσει σε φωτοτυπία το Καταστατικό της Πολυκατοικίας όπως και τα τελευταία Πρακτικά της ετήσιας Γ.Σ δηλαδή του 2011 (όπου έλαβα μέρος).

Ενώ στην αρχή δέχτηκε, η απάντηση του σήμερα είναι ότι πρέπει να ερωτηθεί στην Γ.Σ αν μπορεί να μου δοθούν τα 2 αυτά έγγραφα.

Οι ερωτήσεις μου είναι ακόλουθες:

1) Έχω το δικαίωμα στο να διαβάσω το Καταστατικό της Πολυκατοικίας και τα πρακτικά της Γ.Σ. χωρίς να χρειαστεί να ερωτηθεί η Γ.Σ.?
2) Αν το έχω το δικαίωμα αυτό, αναφέρεται κάτι τέτοιο σε κάποιο νόμο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια σας.
Ανδρέας Β.

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”