Αποθεματικό της πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Elena89

Re: Αποθεματικό της πολυκατοικίας

Δημοσίευση από Elena89 »

Τελικά έχουμε Κανονισμό μόλις πριν λίγο τον παρέλαβα στα χέρια μου 8-)

ANNAIS40

Δημοσίευση από ANNAIS40 »

Καλημέρα,
θα ηθελα να υποβαλλω ενα ερωτημα
οταν μπηκα ως ενοικιαστής στην οικοδομή μου ζητηθηκε αποθεματικό ταμείου 250,00€ το οποιο και κατεβαλα
σημερα μετα απο 6 χρονια εμαθα οτι οι ιδιοκτητες της οικοδομής καθώς και ο δικός μου ιδιοκτήτης είχαν καταβάλλει ήδη αποθεματικό ταμείου έκαστος γυρω στα 500,00 ευρω.Οταν ρώτησα τον διαχειριστή γιατι ζητησε καινούργιο αποθεματικό κοινώς διπλό αποθεματικό απο εμας μου ειπε οτι ετσι ειναι το σωστο μιας και εμείς ειμαστε νέα ατομα στην οικοδομή και νέα άτομα στο διαμέρισμα και ότι ειναι αυτή η άποψη του και μάλιστα όταν τον ρωτησα απο που προκύπτει το 250,00 ευρω ειπε οτι αυτοι ολοι οταν εγινε οι οικοδομή και στην συνέχεια ριξαν στην οικοδομή γύρω στα 500,00 ευρω ο καθένας και λίγα μου ζήτησε...
του εξήγησα οτι απο το διαμέρισμα μας εχει παρει δυο φορες αποθεματικο και ειπε οτι ετσι αποφασισε ( δεν υπαρχει κανονισμος , ούτε γενικες συνελευσεις )
επισης μου ειπε οτι απο το αρχικο αποθεματικο των ιδιοκτητων εχει μεινει μονο 300,00 ευρω και με τα 250,00 τα δικα μας + 250,00 ευρω αλλου διαμερισματος κινειται.
τι μπορω να κανω? υπαρχει καποια νομοθεσια που να με καλυπτει?

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

το αποθεματικο το δινει ο ιδιοκτητης. ποτε ο ενοικιαστης. αυτο που εγινε με εσας ειναι παρανομο. ζητηστε τα πισω.

dimitris1976

Δημοσίευση από dimitris1976 »

καλημέρα,

θέλω τη βοήθεια σας σε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα,

είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος σε πολυκατοικία 4 ορόφων (5 συνολικά διαμερίσματα), ο διαχειριστής λόγω οικογενειοκρατίας ( 3 από τα 5 διαμερίσματα) εκλέγεται συνέχεια μόνος του χρησιμοποιώντας την οικογενειακή πλειοψηφία.
Τα μηνιαία έξοδα της πολυκατοικίας δεν είναι πάνω από 130-150€(χωρίς το πετρέλαιο) Το Σεπτέμβριο μετά από γενική συνέλευση αποφασίσαμε το σχηματισμό αποθεματικού 1300€ , που δεν υπήρχε ποτέ, για την κάλυψη έκτακτων αναγκών (απολυμάνσεις,καθαρισμός φρεατίων,συντήρηση καυστήρα που είχε 5 χρόνια να γίνει,αγορά πυροσβεστήρων που ποτέ δεν υπήρχαν,καθαρισμούς,κ.α.).Το αποθεματικό σχηματίστηκε και χρησιμοποιήθηκε όπως είχε αποφασιστεί.
Να σημειώσω επίσης ότι όλα τα κοινόχρηστα πληρώνονται στην ώρα τους.
Με ανακοίνωση του ο διαχειριστής συγκαλεί την επόμενη εβδομάδα συνέλευση για να ζητήσει σχηματισμό αποθεματικού 3500€!! Δεν υπάρχει προγραμματισμός για καμία δαπάνη,ούτε αγορά πετρελαίου, αλλά off the record μας ενημέρωσε ότι το κάνει για να έχει απόθεμα σε περίπτωση που κάποιοι δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα!!Στο καταστατικό της πολυκατοικίας δεν υπάρχει καμία αναφορά για αποθεματικό και σχηματισμό του.
Έχει δικαίωμα να ζητά τέτοιο ποσό ? δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός ? πως μπορώ να προστατευτώ δεδομένου ότι αν αυτό πάει προς ψήφιση λόγω οικογενειοκρατίας θα πάρει τα 2/3 των ψήφων.Εγώ και ο άλλος ιδιοκτήτης είμαστε αντίθετοι αλλά πως κατοχυρωνόμαστε?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Γεια σου Δημήτρη.

Αρχικά θα πω ότι κακώς δεν υπήρχε αποθεματικό.
Αυτό είναι για την κάλυψη των εξόδων της πολυκατοικίας καθώς ο διαχειριστής δεν είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί δικά του κεφάλαια.
Το ύψος του αποθεματικό ορίζεται από τη Γ.Σ. αν δεν ορίζεται διαφορετικά από τον κανονισμό, αλλά και πάλι σε μια πολυκατοικία π.χ. 10 ετών αν αναφέρεται κάποιο ποσό δεν θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και πρέπει να αναπροσαρμόζεται (με απόφαση της Γ.Σ.).

Ένα λογικό αποθεματικό θα πρέπει να είναι περίπου διπλάσιο των πάγιων μηνιαίων εξόδων συν το πετρέλαιο καθώς τα κοινόχρηστα μαζεύονται τον επόμενο μήνα τον οποίο αφορούν.

Όπως είπα παραπάνω το ύψος του αποθεματικού ορίζεται από τη Γ.Σ. Αλλά πρέπει να έχει κάποια λογική.
Δεν μπορεί π.χ. να οριστεί σε 10.000€ όταν τα μηνιαία έξοδα είναι 500€.
Η λογική "τα έχουμε σε περίπτωση που κάποιος δεν πληρώσει" δεν στέκει.
Αν και όποτε παρουσιαστεί τέτοιο θέμα μπορεί να αντιμετωπιστεί με νέα Γ.Σ.

Πρότασή μου είναι η συζήτηση και ο διαχειριστής να δικαιολογήσει την ανάγκη δημιουργίας αυτού του αποθεματικού και να τον πείσετε στο "βλέποντας και κάνοντας".
Σε περίπτωση που επιμένει υπάρχουν και τα δικαστήρια το οποίο προσωπικά δεν συνιστώ.

dimitris1976

Δημοσίευση από dimitris1976 »

gtsoukn έγραψε:Γεια σου Δημήτρη.

Αρχικά θα πω ότι κακώς δεν υπήρχε αποθεματικό.
Αυτό είναι για την κάλυψη των εξόδων της πολυκατοικίας καθώς ο διαχειριστής δεν είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιεί δικά του κεφάλαια.
Το ύψος του αποθεματικό ορίζεται από τη Γ.Σ. αν δεν ορίζεται διαφορετικά από τον κανονισμό, αλλά και πάλι σε μια πολυκατοικία π.χ. 10 ετών αν αναφέρεται κάποιο ποσό δεν θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και πρέπει να αναπροσαρμόζεται (με απόφαση της Γ.Σ.).

Ένα λογικό αποθεματικό θα πρέπει να είναι περίπου διπλάσιο των πάγιων μηνιαίων εξόδων συν το πετρέλαιο καθώς τα κοινόχρηστα μαζεύονται τον επόμενο μήνα τον οποίο αφορούν.

Όπως είπα παραπάνω το ύψος του αποθεματικού ορίζεται από τη Γ.Σ. Αλλά πρέπει να έχει κάποια λογική.
Δεν μπορεί π.χ. να οριστεί σε 10.000€ όταν τα μηνιαία έξοδα είναι 500€.
Η λογική "τα έχουμε σε περίπτωση που κάποιος δεν πληρώσει" δεν στέκει.
Αν και όποτε παρουσιαστεί τέτοιο θέμα μπορεί να αντιμετωπιστεί με νέα Γ.Σ.

Πρότασή μου είναι η συζήτηση και ο διαχειριστής να δικαιολογήσει την ανάγκη δημιουργίας αυτού του αποθεματικού και να τον πείσετε στο "βλέποντας και κάνοντας".
Σε περίπτωση που επιμένει υπάρχουν και τα δικαστήρια το οποίο προσωπικά δεν συνιστώ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Δυστυχώς στην πολυκατοικία λόγω οικογενειοκρατίας επικρατεί το αποφασίζομεν και διατάσσομεν...οτι θέμα έρχεται στη συνέλευση ψηφίζεται λόγω δικής τους πλειοψηφίας..επίσης λόγω οικογενειοκρατίας ποτέ δεν υπήρχαν πρακτικά τα τελευταία, φέτος για πρώτη φορά μετά από δική μου πίεση είπαν ότι θα συντάξουν ...ακόμα τα περιμένω..
δεν έχω άλλη λύση παρά η νομική οδός στην οποία ήδη έχω προσφύγει γιατί υπάρχει εδώ και 10ετια κύκλωμα καταγραφικό με κάμερες χωρίς πότε να ερωτηθώ εγώ ή κάποιος άλλος κάτοικος

NicolasGR

Δημοσίευση από NicolasGR »

Επειδή διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με την υποχρέωση καταβολής του αποθεματικού, το δίνει μόνο ο ιδιοκτήτης; διάβασα στο forum ότι όταν ο ιδιοκτήτης νοικιάσει το διαμέρισμα αναλαμβάνει το ποσό του αποθεματικού ο ενοικιαστής (μια και στο συμβόλαιο περιγράφει ότι αποδέχεται τον κανονισμό που αναφέρει για το αποθεματικό).

Έχω ιδικοτήτη με απλήρωτα κοινόχρηστα 18 μήνες (450 ευρώ) και ο ενοικιαστής πλήρωσε 1 φορά μόνο και χρωστάει κι αυτός 240 ευρώ.

Επίσης, το αποθεματικό δεν ξέρω πόσο είναι μια και έρχεται από 12 χρόνια πριν, λογικά είναι ταμείο + αξία πετρελαίου + οφειλές κοινοχρήστων - απλήρωτα έξοδα;; ή ποιο εύκολα αν δεν υπάρχει πετρέλαιο στην δεξαμενή, δεν μας χρωστάει κανείς και δεν χρωστάμε σε κανέναν τότε το αποθεματικό είναι το ταμείο σε μετρητά;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
OIKOANALYSI
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από OIKOANALYSI »

Καλησπέρα,

ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Αποθεματικό ή "ΠΑΓΙΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ", είναι το ποσό που οι ΣΥΝ-ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ αποφασίζουν ως προς το ύψος του κατά την πρώτη Γενική Συνέλευση του κτιρίου αναλογιζόμενοι τα ανελαστικά μηνιαία έξοδα του κτιρίου, την συγχνότητα των εκδόσεων κοινοχρήστων, την εισπραξιμότητα αυτών καθώς και σε εξαιρετικά "υγειής" περιπτώσεις τις μακροπρόθεσμες ανάγκες επισκευής και συντήρησης του κτιρίου.

Το αποθεματικό επιμερίζεται πάντα (βάση καταστατικών και σχετικών νόμων) με χιλιοστά κοιν/στων στα διαμερίσματα και εισπράτεται από τους Συν-ιδιοκτήτες

Το ύψος του αποθεματικού αυξάνεται ή μειώνεται με απόφαση του 50+1% των ψήφων μια έγγυρης Γενικής Συνέλευσης Ιδιοκτητών.
Μείωση αποθεματικού μπορεί να γίνει με τρείς τρόπους:
α) Επιστροφή μετρητών (π.χ λόγο ακύρωσης μιας εργασίας)
β) Ανάλωση αποθεματικού για κάποια δαπάνη πολυκατοικίας που επιμερίζεται με χιλιοστά κοινοχρήστων (π.χ βάψημο πολυκατοικίας)
γ) Ανάλωση αποθεματικού για ανείσπρακτα κοινόχρηστα ή χαμένα χρήματα (π.χ πήρε το σπίτι η τράπεζα από πλειστηριασμό, δεν είχαμε κάνει προσημείωση και οι οφειλές οτυ πρώιν ιδιοκτήτη δεν θα εισπραχθούν ποτέ)

Κατά την αλλαγή ιδιοκτησίας (πώληση), ο διαχειριστής πρέπει να επιστρέψει στον προηγούμενο ιδιοκτήτη τη αναλογία του αποθεματικού που του αντιστοιχεί και να το εισπράξει από τον νέο. (Συνήθως συμβουλεύω πελάτες μου που πουλάνε το διαμέρισμά τους να αναγράψουν την μεταβίβαση του δικαιώματος στο αποθεματικό στο συμβόλαιο αγοράς και παραθέτω τα σχετικά στοιχεία στον συμβολαιογράφο.)

Το αποθεματικό μια πολυκατοικίας είναι ένα συγκεκριμένο σταθερό ποσό και η μορφή του αλλαζει σε κάθε ταμειακή κίνηση.

π.χ (1): Σύνολο αποθεματικού :3000€
εκ των οποίων:
Σε οφειλές κοινοχρήστων : 1000€
Σε τρέχοντα έξοδα προς χρέωση (πληρωμένα) : 300€
Σε πετρέλαιο εντός της δεξαμενής (αχρέωτο) : 800€
Σε μετρητά :900€

π.χ (2): Σύνολο αποθεματικού :3000€
εκ των οποίων:
Σε οφειλές κοινοχρήστων : 2500€
Σε οφειλές προς ΔΕΚΟ ή συνεργεία (χρεωμένα μη πληρωμένα) 1500€

Ο διαχειριστής ενός κτιρίου εκλέγεται από τους συνιδιοκτήτες, τους εκπροσωπεί και είναι εντολοδόχος τους.
Σχετικά με τους ιδιοκτήτες και τους ενοικιαστές, η γνώμη μου είναι να μην ασχολείσαι με τους ενοικίαστες γιατί δεν έχουν κανένα λόγο και καμία υποχρέωση ως προς τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες.

Το γεγονός ότι ένα μισθωτήριο "υποχρεώνει - δεσμεύει" έναν ενοικιαστή να πληρώνει τους κοινόχρηστους λογαριασμούς του διαμερίσματος που μισθώνει, να αποδέχεται τομ κανονισμό του κτιρίου, τους σχετικούς νόμους καθώς και τις αποφάσεις των Γενικών Συνελεύσεων δεν σημαίνει ότι ο ενοικιαστής είναι ο ίδιος δεσμευμένος ως προς την συνιδιοκτησία. Ο ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ είναι.
Ακόμα και τα κοινόχρηστα που εισπράτει ένας διαχειριστής από έναν ενοικιαστή, ουσιαστικά τα εισπράτει κατ'εντολή και υποχρέωση του αντίστοιχου ιδιοκτήτη του διαμερίσματος.

Προσωπικά ως επαγγελματίας διαχειριστής, σπανίως απευθύνομαι άμεσα σε κάποιον ενοικιαστή, χωρίς πρωτίστως να ενημερώσω εγγράφος ή τηλεφωνικώς τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος.

Σχετικά με το "άγνωστο" αποθεματικό, σου προτείνω να ανατρέξεις στο βιβλίο πρακτικών Γενικών συνελεύσεων και να δεις από την αρχή πόσο ήταν και στην συνέχεια πόσες αυξήσεις έγιναν. Καλό θα ήταν να ελένξεις και όλες τις εκδόσεις κοινοχρήστων, για να δείς τι πραγματικά έχει χρεωθεί και με ποιό τρόπο.

Στην συνέχεια και αφού έχεις καταλήξει σε κάποιο ποσό πχ 3000€, με τα παραπάνω παραδείγματα, θα προκύψουν τα ΜΕΤΡΗΤΑ. (τα μετρητά πάντα πρέπει να προκύπτουν!!!!)

Με εκτίμηση

Ιωσηφίδης Νικηφόρος

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα.

Μια διόρθωση στα παραπάνω
OIKOANALYSI έγραψε:Το αποθεματικό επιμερίζεται πάντα (βάση καταστατικών και σχετικών νόμων) με χιλιοστά κοιν/στων στα διαμερίσματα και εισπράτεται από τους Συν-ιδιοκτήτες
Είναι τα χιλιοστά ιδιοκτητών και όχι κοινοχρήστων.
Κι αυτό γιατί στο αποθεματικό συμμετέχουν όλοι οι συνιδιοκτήτες. Κάποιοι χώροι όπως π.χ. τα καταστήματα συνήθως δεν έχουν χιλιοστά κοινοχρήστων.

Άβαταρ μέλους
OIKOANALYSI
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από OIKOANALYSI »

Καλησπέρα,

το αποθεματικό πρέπει να επιμερίζεται με χιλιοστά συνιδιοκτησίας.

Σε ευχαριστώ για την διόρθωση!

με εκτίμηση

Ι.Ν

NicolasGR

Δημοσίευση από NicolasGR »

OIKOANALYSI έγραψε:
π.χ (1): Σύνολο αποθεματικού :3000€
εκ των οποίων:
Σε οφειλές κοινοχρήστων : 1000€

π.χ (2): Σύνολο αποθεματικού :3000€
εκ των οποίων:
Σε οφειλές κοινοχρήστων : 2500€
Σε οφειλές προς ΔΕΚΟ ή συνεργεία (χρεωμένα μη πληρωμένα) 1500€
Άρα το αποθεματικό είναι αυτό που είπα κι εγώ, το σύνολο που προκύπτει όπως στα παραδείγματα πχ 3.000 ευρώ
Το θέμα είναι πόσα έχει δώσει ο καθένας (εάν του έχουν ζητηθεί βάση χιλιοστών πχ ή με ενιαίο ποσό ο καθένας). Όσο για το να ψάξω στο βιβλίο πρακτικών το έχω κάνει ήδη αλλά δεν έχω από την αρχή (2004) αλλά από το 2011 περίπου που είχε ήδη ένα απόθεμα 1200 περίπου... Εγώ λέω να το θέσω ως θέμα στην ΓΣ ότι το αποθεματικό είναι 3600 κι εάν δέχονται να είναι διά 6 (που είμαστε με ίδια χιλιοστά ο καθένας αφού είναι 6 ίδια οροφοδιαμερίσματα) και να τελειώνουμε σε περίπτωση 50% +1 πλειοψηφίας. Τι λέτε;;

Giota Ts

Απορίες για το αποθεματικό από δραχμές σε ευρώ.

Δημοσίευση από Giota Ts »

Καλησπέρα και από 'μένα. Έχω αναλάβει εδώ και 3 μήνες την διαχείριση των κοινοχρήστων της οικοδομής και έχω μερικές απορίες:

Η πρώτη αφορά το αποθεματικό και τη χρήση αυτού.

Στο καταστατικό (που συντάχθηκε το 1980), υπάρχει παράγραφος, η οποία αναφέρει πως κάθε μήνα, κατατίθεται στο ταμείο, 20 δραχμές, μέχρι να φτάσει το σύνολο του αποθεματικού στις 5.000 δραχμές. "...Ελατούμενον το ποσόν τούτο, θα συμπληρούται δια νέων εισφορών. Τα ανωτέρω ποσά δύνανται ν' αυξομοειούνται δια νέων εισφορών"
Από το 2004 (που έχω τις αναλυτικές καταστάσεις των κοινοχρήστων), παρατηρώ πως το ποσό που "πηγαίνει" προς το αποθεματικό, είναι 40€ ανά μήνα. Αυτό το ποσό, παραμένει σταθερό μέχρι σήμερα. Γνωρίζω πως πριν από πολλά χρόνια (ίσως και τη δεκαετία του 90) αυξήθηκε το ποσό που πρέπει να καταβάλουν οι ιδιοκτήτες. Και ερωτώ εγώ τώρα: Μπορεί να αυξηθεί και πάλι το ποσό; Π.χ. Από 3,07€ που είναι, να πάει 3,50€;

Η δεύτερη απορία μου είναι, πως και πάλι στο καταστατικό, αναφέρει πως, ο διαχειριστής μπορεί να προβαίνει σε οποιαδήποτε εργασία ή επισκευή, αυτογνωμόνως (έτσι ορίζεται), μέχρι το ποσό των 5.000 δραχμών, χωρίς να χρειάζεται την άδεια της Συνέλευσης, ούτε την προηγούμενη άδεια της πλειοψηφίας.

Πως μπορώ να προσδιορίσω, πόσα ευρώ είναι περίπου οι 5.000 δραχμές; Και για το πότε θα παύσει η καταβολή χρημάτων προς το αποθεματικό και για τις εργασίες που θα κάνει ο διαχειριστής.

Πχ ένα πακέτο τσιγάρα camel έκανε 280 δραχμές το 1992. Ή ο βασικός μισθός το 1993 ήταν περίπου 90.000.

Το ξέρω πως είναι περίεργες οι απορίες μου, μα ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Απορίες για το αποθεματικό από δραχμές σε ευρώ.

Δημοσίευση από gtsoukn »

Θα κάνετε μια Γ.Σ. και θα ορίσετε τα ποσά αυτά σε ευρώ (πλέον), σύμφωνα με τις σημερινές ανάγκες σας και τη σημερινή αξία των πραγμάτων.

EfyD

Διεκδίκηση αποθεματικού από πρώην ιδιοκτήτη

Δημοσίευση από EfyD »

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση πώλησης διαμερίσματος αν είναι ευθύνη του πρώην ιδιοκτήτη να ζητήσει το αποθεματικό από τον νέο ιδιοκτητη η του διαχειριστή? Επίσης υπάρχει κάποιο χρονικό όριο πέρα από το οποίο ο πρώην ιδιοκτήτης δεν μπορεί να διεκδικήσει το αποθεματικό?

Έχω πούλησει το πατρικό μου εδώ και 2χρονια και ο διαχειριστής δεν δέχεται να ζητήσει από τον νέο ίδιοκτητη το αποθεματικό γιατί θεωρεί ότι είναι δικιά μου υποχρέωση. Μόλις πληροφορηθηκα ότι από τον Αύγουστο έχουν πλεον εγκατασταθεί οι νέοι ιδιοκτήτες και έτσι θα ήταν ευκαιρία να ζητήσουν το αποθεματικό και να μου το επιστρέψουν. Αρχικά το διαμέρισμα δεν κατοικείτο καθως είχε πωληθεί σε εταιρία εκμετάλλευσης ακινητων και καθώς υπήρχαν και άλλα θέματα με άλλον ιδιοκτήτη που δεν πλήρωνε δεν ήθελα να ζορισω τον διαχειριστή και με το αποθεματικό μου. Εξάλλου από τότε δεν ήταν συνεργάσιμος.

Σε περίπτωση που αρνηθούν τι επιλογές έχω? Πως μπορω να αποδείξω τι αποθεματικό είχα δώσει εφόσον δεν έχω το βιβλίο της πολυκατοικίας?

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Διεκδίκηση αποθεματικού από πρώην ιδιοκτήτη

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.

Ο διαχειριστής δεν έχει καμία ανάμιξη ή υποχρέωση για το θέμα αυτό.
Αυτό το συμφωνούν οι ιδιοκτήτες, πρώην και νυν, μεταξύ τους.
Συνήθως το ποσό αυτό περιλαμβάνεται στην τιμή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”