Αποθεματικό της πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
dim_pan

Re: Αποθεματικό της πολυκατοικίας

Δημοσίευση από dim_pan »

Φίλε mimis50 όταν αναφέρω έκτακτες δαπάνες εννοώ π.χ. βούλωσε μια αποχέτευση το πρωι και λείπουν οι μισοί από την οικοδομή, οπότε ο διαχειριστής πληρώνει από το αποθεματικό.
Στην περίπτωση μου 2 άτομα από τα 6 θέλουν να βάζουμε από 20€ το μήνα χωρίς όριο, απλά για να μαζέψουμε χρήματα.
Αλήθεια πόσα δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι.
Επειδή όμως οι καιροί είναι δύσκολοι οικονομικά , και με βάση το ΦΕΚ που ανέφερα παραπάνω εγώ θέλω να τους πω να μαζέψουμε ένα ποσό πχ 200-300€ για άμεσες ανάγκες (όπως η παραπάνω) και μετά απλά να συμπληρώνουμε το ποσό που εάν έχει δαπανηθεί. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΕΚ ???
Χαιρετώ, Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

dim_pan έγραψε:"Προς αντιμετώπιση των τρέχουσων & έκτακτων αναγκών η Γ.Σ. ορίζει ως πάγια προκαταβολή ποσό που υποχρεούνται οι ιδιοκτήτες να καταβάλουν στον διαχειριστή, επί αποδόσει λογαριασμού , και το ποσό συνέχεια ανανεώνετε.
Δημήτρη καλησπέρα.

Το αποθεματικό είναι στην ουσία το ταμείο της πολυκατοικίας.
Σκοπός του είναι ακριβώς αυτό που λέει η Υ.Α., να πληρώνονται οι δαπάνες από αυτό το ποσό και να μην βάζει ο εκάστοτε διαχειριστής από την τσέπη του.
Το ποσό αυτό αναπληρώνεται "αυτόματα" με την πληρωμή των κοινοχρήστων από τους ενοίκους.

Για να ορίσετε το ποσό πρέπει να υπολογίσετε τις δαπάνες σε βάθος τουλάχιστον 2 μηνών.
Λέω 2 μήνες γιατί από την πληρωμή της δαπάνης μέχρι την εξόφληση των κοινοχρήστων μπορεί να μεσολαβήσει 1,5 μήνας και εφόσον όλοι οι ένοικοι είναι τυπικοί.
Στις δαπάνες αυτές δεν θα υπολογιστεί η δαπάνη αγοράς πετρελαίου εφόσον έχετε αυτόνομη θέρμανση καθώς ενώ στην αγορά η πληρωμή είναι άμεση, αυτό θα πληρωθεί από τους ενοίκους σταδιακά κάθε μήνα σύμφωνα με την κατανάλωση και μέχρι καταναλωθεί εξ ολοκλήρου. Π.χ. αν αγοράσετε πετρέλαιο στο τέλος της σεζόν θα καταναλωθεί την επόμενη σεζόν στη οποία ο διαχειριστής θα βάλει τα χρήματα στη ...θέση τους. Το διάστημα που μεσολαβεί είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα έχει για άλλα τρέχοντα έξοδα (νερό, ρεύμα κλπ.)
Επίσης πρέπει να συνυπολογιστεί και κάποιο ποσό για έκτακτες δαπάνες.

Η πρότασή μου είναι να ορίσετε το ελάχιστο δυνατό ποσό και αν ο διαχειριστής δει ότι δεν τον καλύπτει το αυξάνετε.

Hlias21

Δημοσίευση από Hlias21 »

Γεια σας κι απο μενα,καθοτι καινουργιος στο φορουμ.
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την πολυκατοικια,στην οποια διατηρω ενα διαμερισμα,το οποιο και ενοικιαζω σε τριτο.
Ειχαμε μαζεψει ενα αποθεματικο της ταξεως των δυο χιλαδων ευρω,για τρεχοντα εξοδα της πολυκατοικιας,αλλα και για το πετρελαιο.Εγω ενω δεν εκανα χρηση του πετρελαιου αλλα και των κοινοχρηστων εξοδων,αφου δεν μενω στην εν λογω πολυκατοικια,ειχα συμφωνησει στην απο μερους μου συμμετοχη στο αποθεματικο αυτο.
Με καλεσε η διαχειριστρια (10 χρονια) προ ημερων να μου ζητησει 150 ευρω για αυξηση αποθεματικου.Οταν την ρωτησα για ποιο λογο κανουμε αυξηση μου ειπε οτι το ταμειο ειναι μηδεν και δεν εχουν λεφτα για να βαλουν πετρελαιο αλλα και να πληρωσουν τα παγια εξοδα της πολυκατοικιας.
Σε ερωτηση μου τι γινανε τα λεφτα μου απαντησε οτι τα λεφτα φαγωθηκανε!!!!!!
Ζητησα γ.σ. για να διαπιστωσω τι γινεται.
Εκει εμαθα οτι η δεξαμενη πετρελαιου εχει μεσα 500Ε και τα υπολοιπα 1500Ε δεν υπαρχουν.
Με τα πολλα,διαπιστωσα οτι μαλλον δεν εχει κανει καταχρηση,αλλα λογω απειριας της,εχει πληρωσει λογαριασμους (μεγαλο service ανελκυστηρα που γινεται καθε δυο χρονια, κτλ.)τους οποιους δεν εχει συμπεριλαβει στα κοινοχρηστα.
Οι υπολοιποι ιδιοκτητες προτεινανε να μπει ενα "χαρατσι" 10Ε/μηνα για να αυξηθει το αποθεματικο.
Εγω απο την πλευρα μου τους ειπα οτι δεν ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω για δικο της λαθος,αλλα θα πρεπει οσοι μενουν στην πολυκατοικια,να κοιταξουν πως θα μαζεψουν το ποσο αυτο,αφου πιθανοτατα αυτοι ειναι και οι οφελουμενοι απο το λαθος της κυριας στα κοινοχρηστα(τους εβαζε λιγοτερα ποσά).
Για πειτε μου παρακαλω αν ειμαι λαθος αλλα και πως πρεπει να κινηθω.....

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

λαθος δεν εισαι αλλα το δικιο σου δεν θα βρεις.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Hlias21 έγραψε: Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την πολυκατοικια,στην οποια διατηρω ενα διαμερισμα,το οποιο και ενοικιαζω σε τριτο.
Ειχαμε μαζεψει ενα αποθεματικο της ταξεως των δυο χιλαδων ευρω,για τρεχοντα εξοδα της πολυκατοικιας,αλλα και για το πετρελαιο.Εγω ενω δεν εκανα χρηση του πετρελαιου αλλα και των κοινοχρηστων εξοδων,αφου δεν μενω στην εν λογω πολυκατοικια,ειχα συμφωνησει στην απο μερους μου συμμετοχη στο αποθεματικο αυτο.
Το αποθεματικό είναι υποχρεωτικό και το καταβάλει είτε ο ενοικιαστής είτε ο ιδιοκτήτης κατόπιν συμφωνίας. Μπορεί εσύ να μη χρησιμοποιείς το διαμέρισμα, τους κοινόχρηστους χώρους
και τις εγκαταστάσεις θέρμανσης, αλλά τα χρησιμοποιεί όλα αυτά ο ενοικιαστής σου.
Με καλεσε η διαχειριστρια (10 χρονια) προ ημερων να μου ζητησει 150 ευρω για αυξηση αποθεματικου.Οταν την ρωτησα για ποιο λογο κανουμε αυξηση μου ειπε οτι το ταμειο ειναι μηδεν και δεν εχουν λεφτα για να βαλουν πετρελαιο αλλα και να πληρωσουν τα παγια εξοδα της πολυκατοικιας.
Σε ερωτηση μου τι γινανε τα λεφτα μου απαντησε οτι τα λεφτα φαγωθηκανε!!!!!!
Ζητησα γ.σ. για να διαπιστωσω τι γινεται.
Εκει εμαθα οτι η δεξαμενη πετρελαιου εχει μεσα 500Ε και τα υπολοιπα 1500Ε δεν υπαρχουν.
Με τα πολλα,διαπιστωσα οτι μαλλον δεν εχει κανει καταχρηση,αλλα λογω απειριας της,εχει πληρωσει λογαριασμους (μεγαλο service ανελκυστηρα που γινεται καθε δυο χρονια, κτλ.)τους οποιους δεν εχει συμπεριλαβει στα κοινοχρηστα.
Η διαχειρίστρια πρέπει να αιτιολογήσει τις δαπάνες που δεν χρέωσε παρουσιάζοντας και τα αντίστοιχα παραστατικά. Εάν οι δαπάνες είναι έκτακτες θα αφορούν τους συνιδιοκτήτες, δηλαδή κι εσένα, οι συνιδιοκτήτες είναι υποχρεωμένοι να καταβάλουν τα απλήρωτα χρήματα, για να συμπληρωθεί το αποθεματικό των 2.000 €. Αν οι δαπάνες είναι τακτές, αφορούν τους ενοίκους δηλαδή αυτούς που κατοικούν στην πολυκατοικία.
Οι υπολοιποι ιδιοκτητες προτεινανε να μπει ενα "χαρατσι" 10Ε/μηνα για να αυξηθει το αποθεματικο.
Εγω απο την πλευρα μου τους ειπα οτι δεν ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω για δικο της λαθος,αλλα θα πρεπει οσοι μενουν στην πολυκατοικια,να κοιταξουν πως θα μαζεψουν το ποσο αυτο,αφου πιθανοτατα αυτοι ειναι και οι οφελουμενοι απο το λαθος της κυριας στα κοινοχρηστα(τους εβαζε λιγοτερα ποσά).
Για πειτε μου παρακαλω αν ειμαι λαθος αλλα και πως πρεπει να κινηθω.....
[/quote]

Σίγουρα χρήματα από το αποθεματικό δεν χάνονται χωρίς αιτία και πρέπει να βρεθούν. Γι’ αυτό καλά κάνεις και αρνείσαι την αύξησή του.
Πρότασή μου είναι να ζητήσετε από τη διαχειρίστρια να παρουσιάσει σε Γενική Συνέλευση τα παραστατικά που αιτιολογούν τη δαπάνη, να καθορίσει η Γ.Σ. το είδος των δαπανών και να καταλογίσει αυτές είτε στους συνιδιοκτήτες, είτε στους ενοίκους, ανάλογα με το είδος τους, όπως αναφέρεται πιο πάνω.
Αν η Διαχειρίστρια δηλώσει για τα πιο πάνω αδυναμία, τότε είναι υπεύθυνη και υπόλογη για τα χρήματα που χάθηκαν και είναι θέμα της Γ.Σ. να αποφασίσει για τον τρόπο διεκδίκησης.

fani261012

καταχρηση αποθεματικου απο διαχειριστη

Δημοσίευση από fani261012 »

ενω ειχαμε 2660 ευρω αποθεματικο, μας ανακοινωσε μολις σημερα οτι πριν 2 μηνες τον εκλεψαν!!! τι κανουμε;;;

fani261012

Re: καταχρηση αποθεματικου απο διαχειριστη

Δημοσίευση από fani261012 »

fani261012 έγραψε:ενω ειχαμε 2660 ευρω αποθεματικο, μας ανακοινωσε μολις σημερα οτι πριν 2 μηνες τον εκλεψαν!!! τι κανουμε;;;
ειμαστε σιγουροι οτι λεει ψεμματα αφου μεχρι πριν 15 μερες ελεγε οτι εχουμε λεφτα και επισης η οικογενεια του δεν γνωριζει τιποτα για την δηθεν κλοπη

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: καταχρηση αποθεματικου απο διαχειριστη

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα Φανή και καλωσήρθες.

Ό,τι λείπει θα το βάλει από την τσέπη του.
Σε περίπτωση που προσκομίσει δήλωση της κλοπής στην αστυνομία θα αποφασίσει η Γ.Σ.

koloniwtissa13

Δημοσίευση από koloniwtissa13 »

Όταν ανέλαβα τα κοινόχρηστα πριν 2-3 μήνες έβαλα στα έξοδα 50 ευρώ ως αποθεματικό. Η πρώην διαχειρίστρια αρνήθηκε να πληρώσει και πλήρωσε 5 ευρώ μείον την οφειλή της (Μιας και βάλαμε 5 ευρώ στον καθένα -10 διαμερίσματα ). Δεν δεχόταν λέει μιας και είχε λεφτά το ταμείο.

Οι 2 είναι κακοπληρωτές. Μας άφησε οφειλή ασάνσερ 200 ευρώ και μια καθαρίστρια που θέλει 40 ευρώ μηναίως στα μαύρα μιας και είναι ένοικος. Με το που αναλάβαμε μας άφησε οφειλή πυροσβέστηρων που αυτή είχε παραγγείλει 150. Και παρόλα αυτά δεν δέχθηκε να δώσει αυτά τα 5 ευρώ.

Τώρα τι της λες;

noikokiris25

Καθορισμος ποσου αποθεματικου

Δημοσίευση από noikokiris25 »

Γεια σας και συγχαρητηρια για το site σας..
Θα ηθελα τη βοηθεια σας στο θεμα που αναφερω στον τιτλο..Και για να γινω πιο συγκεκριμενος,προκειται για μια οικοδομη χωρις καταστατικο με 3 διαμερισματα στον καθε οροφο,διαφορετικου εμβαδου,με μαγαζι στο ισογειο και με δωμα στην ταρατσα..Απ οτι γνωριζω τα κοινοχρηστα πρεπει να βγαινουν με βαση τα μετρα καθε σπιτιου(η σε αλλη περιπτωση τα χιλιοστα ιδιοκτησιας της οικοδομης)σωστα?
Σ αυτην την οικοδομη η διαχειριστρια τα βγαζει χειρογραφα κι ολοι εκτος απ το δωμα πληρωνουν το ιδιο ποσο..Θα ηθελα επισης να ξερω,πως καθοριζεται το ποσο που πρεπει να δινεται για αποθεματικο..Κι αυτο δεν πρεπει να γινεται βασει τμ2 η οχι?Επισης,το μαγαζι πρεπει να συμμετεχει στο αποθεματικο η μονο στην περιπτωση καποιας δαπανης που αφορα και το συγκεκριμενο χωρο?(π.χ. εξωτερικο βαψιμο οικοδομης).Το ρωταω αυτο,καθως σε προηγουμενη δαπανη σχετικα με τις καινουργιες αδειες των ανελκυστηρων ο διαχειριστης επαιρνε αποθεματικο και για το μαγαζι και πληρωθηκε εκεινη η δαπανη και απο αυτα τα λεφτα..
Σε περιπτωση που δε δεχονται οι περισσοτεροι να δωθουν τα κοινοχρηστα σε εταιρεια τι γινεται?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Elena89

Διαχείριση αποθεματικού..

Δημοσίευση από Elena89 »

Καλησπέρα σε όλους..

Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας όλα τα θέματα του ''αποθεματικού'', ένας διαχειριστής δεν μπορεί να χρησιμοποιεί χρήματα του αποθεματικού αυθαίρετα, αλλά να ανακοινώνει τα έξοδα σε Γενική Συνέλευση. Τα λέω σωστά?
Σε περίπτωση που ο διαχειριστής χρησιμοποιεί χρήματα του αποθετικού (και πλέον φτάσαμε στο σημείο να μην υπάρχει καν αποθεματικό, όπου το αρχικό ποσό κυμαινόταν κοντά στις 2.500Ε) για να καλύψει ιδιοκτήτες που δεν πληρώνουν κοινόχρηστα εδώ και μήνες , δεν θα έπρεπε να είναι μια απόφαση του Γ.Σ. .. να τεθεί δηλαδή ως θέμα προς ψηφοφορία και να παρθεί η απόφαση από κοινού?

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

To αποθεματικό είναι χρήματα που συνεισφέρουν προκαταβολικά όλοι οι ένοικοι ή όλοι οι συνιδιοκτήτες (ανάλογα με τη συμφωνία) και τα οποία διαχειρίζεται ο εκάστοτε διαχειριστής για την πληρωμή των τακτικών δαπανών της πολυκατοικίας . Το ποσό αυτό παραμένει σταθερό και είναι πάντα ίσο με το σύνολο του ρευστού που έχει ανά πάσα στιγμή ο Διαχειριστής, συν τις δαπάνες του μήνα που έχει καλύψει και δεν έχει εισπράξει, συν τα εκπρόθεσμα χρέη κοινοχρήστων που οφείλουν οι ένοικοι.
Ο Διαχειριστής πληρώνει τις τρέχουσες τακτικές δαπάνες χωρίς την άδεια της Γενικής Συνέλευσης. Αν όμως παρουσιασθεί οποιαδήποτε καθυστέρηση κοινοχρήστων πληρωμών από ενοίκους, είναι υποχρεωμένος να συγκαλέσει έγκαιρα έκτακτη Γ.Σ., που ο δικός σας δεν έκανε, πριν εξαντληθεί το αποθεματικό.
Αυτή η Γ.Σ. αποφασίζει πως θα διεκδικηθούν τα οφειλόμενα. (Έγγραφη επιστολή, εξώδικό, δικαστικά, κ.λ.π.). Και αυτό πρέπει να κάνετε κι εσείς το γρηγορότερο. Η Γ.Σ. αποφασίζει και ο Διαχειριστής εκτελεί.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

Elena89

Δημοσίευση από Elena89 »

mimis50 έγραψε:To αποθεματικό είναι χρήματα που συνεισφέρουν προκαταβολικά όλοι οι ένοικοι ή όλοι οι συνιδιοκτήτες (ανάλογα με τη συμφωνία) και τα οποία διαχειρίζεται ο εκάστοτε διαχειριστής για την πληρωμή των τακτικών δαπανών της πολυκατοικίας . Το ποσό αυτό παραμένει σταθερό και είναι πάντα ίσο με το σύνολο του ρευστού που έχει ανά πάσα στιγμή ο Διαχειριστής, συν τις δαπάνες του μήνα που έχει καλύψει και δεν έχει εισπράξει, συν τα εκπρόθεσμα χρέη κοινοχρήστων που οφείλουν οι ένοικοι.
Ο Διαχειριστής πληρώνει τις τρέχουσες τακτικές δαπάνες χωρίς την άδεια της Γενικής Συνέλευσης. Αν όμως παρουσιασθεί οποιαδήποτε καθυστέρηση κοινοχρήστων πληρωμών από ενοίκους, είναι υποχρεωμένος να συγκαλέσει έγκαιρα έκτακτη Γ.Σ., που ο δικός σας δεν έκανε, πριν εξαντληθεί το αποθεματικό.
Αυτή η Γ.Σ. αποφασίζει πως θα διεκδικηθούν τα οφειλόμενα. (Έγγραφη επιστολή, εξώδικό, δικαστικά, κ.λ.π.). Και αυτό πρέπει να κάνετε κι εσείς το γρηγορότερο. Η Γ.Σ. αποφασίζει και ο Διαχειριστής εκτελεί.
Χαιρετώ, Δημήτρης.
Καλημέρα,
Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση. Κατανοητά όλα όσα μου ανέφερες. Μερικές ακόμα απορίες αν θα μπορούσες να μου καλύψεις..
- Πού μπορώ να βασίσω τα όσα μου λες, πρέπει να αναφέρονται στον κανονισμό της πολυκατοικίας, ή κάποια νομοθεσία ? Γιατί δεν νομίζω πως θα πειστεί η διαχειρίστρια από όσα θα πω ούτε και θα ιδρώσει ιδιαίτερα το αυτί κανενός από εκείνους που χρωστάνε..άρα καταλαβαίνεις ότι θα πρέπει να βασίζω τα λεγόμενα μου σε κάτι γραπτό ίσως.

- Όσον αφορά τις νομικές διαδικασίες που μου ανέφερες , σε ποιόν αναλογούν τα έξοδα? Σε όλους τους ιδιοκτήτες ή σε εκείνον που χρωστάει μόνο?

- Επίσης, είναι στο χέρι της να επιλέξει αν θα μας πει τα ονόματα εκείνων που χρωστάνε ? Δεν θέλει να τους εκθέσει μου είπε χθες!!

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Καλή σου μέρα.
Δεν μας είπες αν η οικοδομή σας έχει κανονισμό ή όχι.
Αν έχει, βασίζεσαι και στη νομοθεσία και στον κανονισμό, ο οποίος πρέπει να συμφωνεί με τη νομοθεσία και τον οποίο θα πρέπει να ζητήσεις και να διαβάσεις.
Ο βασικός Νόμος είναι ο 3741/1929. Θα τον βρεις στο site του Εθνικού τυπογραφίου.
Για την περίπτωσή σου αναφέρει:

ΑΡΘΡΟ 4
Κανονισμός, Γεν. Συνελεύσεις, Διαχειριστής
1. Επιτρέπεται εις τους συνιδιοκτήτας ίνα δι' ιδιαιτέρας συμφωνίας, εις ήν είναι απαραίτητος η κοινή πάντων συναίνεσις, κανονίσωσι τα της συνιδιοκτησίας δικαιώματα και υποχρεώσεις, να καθορίσωσι γενικάς συνελεύσεις και να δώσωσιν εις καθωρισμένην πλειοψηφίαν, δυναμένην να μεταβληθή αναλόγως της σοβαρότητος των ληφθησομένων αποφάσεων, το δικαίωμα να λαμβάνη εν τω κοινώ συμφέροντι πάσαν απόφασιν σχετικήν με την συντήρησιν, βελτίωσιν και χρήσιν των κοινών μερών της οικίας.
2. Οι συνιδιοκτήται δύνανται, εν ελλείψει παντός κανονισμού κατά τα ανωτέρω, και δια παμψηφίας να ορίσωσιν ένα διαχειριστήν παρέχοντες αυτώ δικαιώματα διαχειρίσεως τα πλέον εκτεταμένα, συμπεριλαμβανομένων των της εκτελέσεως των εργασιών της συντηρήσεως, της κατανομής των δαπανών και βαρών και της επ’ ονόματι του επί δικαστηρίων παραστάσεως είτε ως εναγομένου είτε ως ενάγοντος.
3. Εάν δεν υπάρχη αντίθετος συμφωνία, ο διαχειριστής δεν δύναται ν’ απολυθή ειμή δια πλειοψηφίας των ιδιοκτητών, συνερχομένων εις Γενικήν Συνέλευσιν και εχόντων αριθμόν ψήφων ανάλογον πρός την αξίαν των επί των αδιαιρέτων μερών του ακινήτου δικαιωμάτων των, πλην αν ο Πρόεδρος των Πρωτοδικών ήθελε κρίνει κατά την διαδικασίαν του άρθρου 11 ότι ο διαχειριστής είναι υπαίτιος απιστίας ή βαρύτητας αμελείας.

ΑΡΘΡΟ 5
Ρύθμιση σχέσεων συνιδιοκτητών
Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως πρός τα δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων, κρατούσι τα εξής:
α. Έκαστος των συνιδιοκτητών δικαιούται να ποιήται απόλυτον χρήσιν των κοινών πραγμάτων, και να προβαίνη εις την επισκευήν και ανανέωσιν αυτών, υπό τον όρον να μη βλάπτη τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών μηδέ να μεταβάλλη τον συνήθη προορισμόν αυτών.
β. Έκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρη εις τα κοινά βάρη επί τη βάσει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ου είναι κύριος.
γ. Κοινά βάρη θεωρούνται η συντήρησις και επισκευή των εν άρθρ. 2 παρ. 1 του παρόντος μερών του ακινήτου, εφ’ ων καθορίζεται αναγκαστική μεταξύ των κατ' ιδίαν συνιδιοκτητών συνιδιοκτησία και οι παντός είδους φόροι οι βαρύνοντες την κοινήν οικοδομήν.

Επίσης διάβασε κι εδώ από σελίδα 397 και μετά. Είναι πολύ χρήσιμο και κατανοητό.
https://www.scribd.com/doc/50130084/35/ ... E%99%CE%91
Προσωπικά σ’ εσένα δεν πρέπει να σου πει ονόματα. Στη Γ.Σ. όμως είναι υποχρεωμένη.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

Elena89

Δημοσίευση από Elena89 »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :-D

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας από ότι κατάλαβα αποδίδεται σε κάθε ιδιοκτήτη με την αγορά του διαμερίσματος. Μέχρι στιγμής δεν κατάφερα να τον βρω, αλλά θα ρωτήσω και κάποιον άλλον έμπιστο από την πολυκατοικία.
Αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενα σου όμως πως μπορεί και να μην υπάρχει Κανονισμός , άρα σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κινηθούμε βάσει της νομοθεσίας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”