Άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Αρνηση πληρωμής κοινοχρήστων και όχι μόνον...

Δημοσίευσηαπό NikosV6 » Κυρ Δεκ 18, 2011 7:25 pm

Γεια σας νέο μέλος στο forum, μόλις ανέλαβα την διαχείριση μιας πολυκατοικίας στην οποία είμαι ιδιοκτήτης ενός εκ των 10 διαμερισμάτων.

Αντιμετωπίζουμε το εξής χρονίζον πλέον πρόβλημα:
1. Μια ιδιοκτήτρια (η οποία διαμένει μόνο σποραδικά στο διαμερισμά της, 1-1,5 μήνα το χρόνο το χρησιμοποιεί διότι μένει σε άλλη πόλη τον περισσότερο καιρό) εδώ και 10 μήνες προτού αναλάβω την διαχείριση αρνείτο συστηματικά να πληρώνει τα κοινόχρηστα με την αιτιολογογία προς τον προηγούμενο διαχειριστή ότι μια φορά που ήλθε να μείνει στο διαμέρισμα και χρειάστηκε να ανάψει την θέρμανση δεν λειτουργούσε (ενδεχομένως να συνέπεσε με βλάβη του κυκλοφορητή ο οποίος επισκευάστηκε). Μάλιστα απέφευγε τηλεφωνική επικοινωνία και έσκιζε τα ειδοποιητήρια και επιστολές που τις έστελνε ο διαχειριστής. Η θέρμανση είναι αυτόνομη και φυσικά δεν διακόπτεται η λειτουργία της, ο καθένας την χρησιμοποιεί αναλογα με τις ανάγκες του από τον διακόπτη του διαμερίσματός του εκτός αν πρόκειται για βλάβη όπως σας είπα και η συντήρηση, επισκευή διήρκησε μόλις 1/2 μέρα.
2. Η συγκεκριμένη εμφανίζει εδώ και καιρό επιθετική συμπεριφορά σε όλους τους ενοίκους/ιδιοκτήτες, οι οποίοι κατά καιρούς έχουν δεχθεί σωματικές επιθέσεις, ύβρεις και απειλές από την συγκεκριμένη χωρίς αφορμή οπότε όπως καταλαβαίνετε πρόκειται για ιδιάζουσα περίπτωση η οποία χρήζει ειδικής αντιμετώπισης. !!!!!
3. Τεσπα...αφού 10 μήνες είχε να πληρώσει, και είχε μαζευτεί ένα χρέος 800 Ευρώ περίπου,ο προηγούμενος διαχειριστής της έστειλε εξώδικο προκειμένου να συμμορφωθεί και να εξοφλήσει το χρέος της. Αφού αρνήθηκε να το παραλάβει από τον δικαστικό επιμελητή, και εγκατέλειψει το διαμέρισμα (πήγε στην άλλη πόλη που διαμένει), επικοινώνησε δικηγόρος της....ο οποίος έλαβε το εξώδικο και μετά πλήρωσε τις οφειλές των κοινοχρήστων.
4. Έτσι έχει η ιστορία μέχρι που ανέλαβα την διαχείριση...στην γενική συνέλευση που μου παραδόθηκε η διαχείριση, αποφασίσθηκε κατά πλειοψηφία η δικηγορική δαπάνη στην οποία προέβη ο προηγούμενος διαχειριστής για να εισπράξει τις οφειλές από την ιδιοκτήτρια να βαρύνει αποκλειστικά την ίδια και το διαμέρισμά της διότι αυτή είχε προκαλέσει το πρόβλημα στην διαχείριση, η οποία μη έχοντας άλλο μέσο να εισπράξει τα κοινόχρηστα αναγκάστηκε να απευθυνθεί σε δικηγόρο.
5. Όπως καταλαβαίνετε το βάρος τώρα πέφτει σε εμένα που συνεχίζω ως νέος διαχειριστής και το πρόβλημα περνάει σε δεύτερο επίπεδο, γιατί αρνείται να πληρώσει πάλι τα κοινόχρηστα με αφορμή τις δικηγορικές δαπάνες. Σε πρώτη επικοινωνία μαζί της κατάλαβα ότι δεν μπορούμε να συννενοηθούμε και μάλλον πρέπει να μεσολαβήσει πάλι δικηγόρος ή να γίνει εισαγγελική παραγγελία για να τις γίνουν συστάσεις.

Εννοείται ότι είμαι απόλυτα τυπικός στην τήρηση των κοινοχρήστων δαπανών, αποδείξεων, πρακτικών γενικής συνέλευσης κλπ, και της έχουν ήδη κοινοποιηθεί εγγράφως τα θέματα που την αφορούν, δηλ:
1. Πρακτικά Γενικών Συνελέυσεων που ελήφθει η αρχικά απόφαση να ανατρέξουμε σε δικηγόρο προκειμένου να εισπραχθούν τα κοινόχρηστα και μετέπειτα να χρεωθούν οι δαπάνες της συνταξης και επίδοσης του εξωδίκου στην ιδιοκτησία που δημιούργησε το πρόβλημα
2. Αποδειξη δικηγόρου, ειδοποιητήριο διαμερίσματος.

Εχετε αντιμετωπίσει ανάλογες περιπτώσεις και πως με συμβουλεύετε να κινηθώ? διότι είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η κυρία θα συνεχίσει την τρέλλα και θα δημιουργεί συνέχεια αναστάτωση στην πολυκατοικία.

Ευχαριστώ και συγνώμη που το πρώτο μου πόστ ήταν μεγάλο.
NikosV6

Re: Αρνηση πληρωμής κοινοχρήστων και όχι μόνον...

Δημοσίευσηαπό NikosV6 » Κυρ Δεκ 18, 2011 7:43 pm

Επίσης να αναφέρω ότι κατά την άρνηση των πληρωμης κοινοχρήστων μου ανέφερε ότι έχει αυτή την συμπεριφορά προς όλους διότι έχουμε συνομοτήσει να την διώξουμε από το διαμέρισμα, ότι της κλείνουμε το καλοριφέρ επίτηδες όταν έρχεται και το εξώδικο της το στείλαμε επειδή έβαλε air condition. :wall: :wall:
Πέραν του ότι το προφανώς χρήζει ιατρικής παρακολούθησης, τι κάνω...???? Με ποια νόμιμα μέσα μπορώ να κινηθώ μπας και μεσολαβήσει κάποιος άλλος που θα μπορούσα να συννενοηθώ?
NikosV6

Δημοσίευσηαπό taz » Δευτ Δεκ 19, 2011 11:26 am

NikosV6 έγραψε:Επίσης να αναφέρω ότι κατά την άρνηση των πληρωμης κοινοχρήστων μου ανέφερε ότι έχει αυτή την συμπεριφορά προς όλους διότι έχουμε συνομοτήσει να την διώξουμε από το διαμέρισμα, ότι της κλείνουμε το καλοριφέρ επίτηδες όταν έρχεται και το εξώδικο της το στείλαμε επειδή έβαλε air condition. :wall: :wall:
Πέραν του ότι το προφανώς χρήζει ιατρικής παρακολούθησης, τι κάνω...???? Με ποια νόμιμα μέσα μπορώ να κινηθώ μπας και μεσολαβήσει κάποιος άλλος που θα μπορούσα να συννενοηθώ?

Συγγενείς δεν έχει μπας και μπορέσετε να συνεννοηθείτε; Να σου δώσω ένα παράδειγμα και να σου πω εγώ τι σκοπεύω να κάνω στην πολυκατοικία μου με τους κακοπληρωτές... το καταστατικό μας (όπως και τα περισσότερα) προβλέπει ο διαχειριστής να επιβάλλει ποινικές ρήτρες, όπως επίσης και να προβαίνει σε εξώδικα/αγωγές. Αρχές λοιπόν του επόμενου χρόνου θα κοινοποιηθεί σε όλους οτι όποιος χρωστάει πάνω από έναν λογαριασμό απλήρωτο, αυτομάτως θα μπαίνει μια ποινική ρήτρα χχ%, και αν έχει πχ 6 μήνες απλήρωτους τότε πάμε σε αγωγή και εξώδικο, τα οποία θα τα ζητάμε δικαστικά από αυτόν μαζί με τα προσαυξημένα κοινόχρηστα. Οποιος θέλει λοιπόν ας κάνει του κεφαλιού του να μην πληρώνει, με τα λόγια δυστυχώς δεν κάνουμε τίποτα. Δυσκόλοι οι καιροί, άλλοι είναι γκάγκα στο μυαλό λόγω ηλικίας ή λόγω μαμακίας, αν δεν μπορούν να καταλάβουν οτι μια πολυκατοικία είναι μια μίνι-κοινωνία και έχουμε υποχρεώσεις ο ένας στον άλλο, ας πάνε να ζήσουν μόνοι στο χωριό ή στα βουνά... μερικές φορές λοιπόν χρειάζεται να τους φερθείς αυστήρα και να γίνει και "κακός".
taz

Δημοσίευσηαπό taz » Δευτ Δεκ 19, 2011 11:28 am

taz έγραψε:
NikosV6 έγραψε:Επίσης να αναφέρω ότι κατά την άρνηση των πληρωμης κοινοχρήστων μου ανέφερε ότι έχει αυτή την συμπεριφορά προς όλους διότι έχουμε συνομοτήσει να την διώξουμε από το διαμέρισμα, ότι της κλείνουμε το καλοριφέρ επίτηδες όταν έρχεται και το εξώδικο της το στείλαμε επειδή έβαλε air condition. :wall: :wall:

Συγγενείς δεν έχει μπας και μπορέσετε να συνεννοηθείτε; Να σου δώσω ένα παράδειγμα και να σου πω εγώ τι σκοπεύω να κάνω στην πολυκατοικία μου με τους κακοπληρωτές... το καταστατικό μας (όπως και τα περισσότερα) προβλέπει ο διαχειριστής να επιβάλλει ποινικές ρήτρες, όπως επίσης και να προβαίνει σε εξώδικα/αγωγές. Αρχές λοιπόν του επόμενου χρόνου θα κοινοποιηθεί σε όλους οτι όποιος χρωστάει πάνω από έναν λογαριασμό απλήρωτο, αυτομάτως θα μπαίνει μια ποινική ρήτρα χχ%, και αν έχει πχ 6 μήνες απλήρωτους τότε πάμε σε αγωγή και εξώδικο, τα οποία θα τα ζητάμε δικαστικά από αυτόν μαζί με τα προσαυξημένα κοινόχρηστα. Οποιος θέλει λοιπόν ας κάνει του κεφαλιού του να μην πληρώνει και θα τα πληρώσει τελικά εις διπλούν, με τα λόγια δυστυχώς δεν κάνουμε τίποτα. Δύσκολοι οι καιροί, άλλοι είναι γκάγκα στο μυαλό λόγω ηλικίας ή λόγω μαμακίας, αν δεν μπορούν να καταλάβουν οτι μια πολυκατοικία είναι μια μίνι-κοινωνία και έχουμε υποχρεώσεις ο ένας στον άλλο, ας πάνε να ζήσουν μόνοι στο χωριό ή στα βουνά... μερικές φορές λοιπόν χρειάζεται να τους φερθείς αυστήρα και να γίνει και "κακός".
taz

Re: Άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Δημοσίευσηαπό NikosV6 » Δευτ Δεκ 19, 2011 11:33 am

Απ' όσο ξέρω έχει έναν αδελφό ο οποίος μάλλον έχει επίσης πρόβλημα και μένει σε άλλη πόλη και αυτός και ειλικρινά δεν μπορώ να αναλώνω φαιά ουσία για τον πως να χειρίζομαι τέτοιους ανθρώπους. Διαχειριστής είμαι (εξ' υποχρεώσεως) όχι ψυχίατρος.
Ελπίζω να μου στείλει τα στοιχεία του δικηγόρου της για να βρώ μια συμβιβαστική λύση, δηλδ. να του στέλνω ένα fax με τα κοινόχρηστα και να τα πληρώνει στην τράπεζα χωρίς αλλες αμφισβητήσεις. Είμαι σίγουρος ότι ο δικηγόρος θα την συμβουλέψει να μην το τραβήξει διότι είναι εις βάρος της όποιες επιβαρύνσεις προκύψουν με αγωγές, δικαστήρια κλπ.
Επίσης στην Γενική Συνέλευση δεν θέλουμε να βάλουμε προσαυξήσεις και ρήτρες στους οφειλέτες...έχουμε όλοι καλή διάθεση αν έχει και οικονομικό πρόβλημα να βοηθήσουμε, αλλά ως εκεί...χωρίς να δεχόμαστε και τσαμπουκάδες και ύβρεις.
NikosV6

Δημοσίευσηαπό NikosV6 » Τετ Δεκ 21, 2011 6:22 pm

Τελικά με απόφαση των λοιπών ιδιοκτητών αναστείλλαμε την είσπραξη της δαπάνης του εξωδίκου, και της είπαμε ότι εφόσον από εδώ και πέρα είναι εν τάξει στις υποχρεώσεις της προς την πολυκατοικία θα αποφασίσουμε σε επόμενη συνέλευση να την μοιράσουμε ως κοινόχρηστη δαπάνη διαφορετικά με την επόμενη άρνηση πληρωμής ή συστηματική καθυστέρηση, θα γίνει αγωγή διεκδικώντας ΚΑΙ αυτά τα έξοδα. Το ποσό στο οποίο αναφέρομαι (εξώδικο) ήταν 184 Ευρώ.
NikosV6

Ένοικιαστής δεν πληρώνει κοινόχρηστα

Δημοσίευσηαπό alexandra » Τετ Φεβ 15, 2012 6:03 pm

Ο μοναδικός ενοικιαστής της πολυκατοικίας χρωστάει κοινόχρηστα 6 μηνών και ποσό 70% του αποθεματικού της πολυκατοικίας και δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον να πληρώσει. Έχω αποτανθεί δεκάδες φορές στην ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος, η οποία δεν νοιάζεται και ισχυρίζεται ότι έχει χαρτί απο το δικηγόρο της ότι μόνο όταν φύγει ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένη να πληρώσει αυτή τα κοινόχρηστα. Τι μπορώ να κάνω? Τόσο προς τον ενοικιαστή, όσο και προς την ιδιοκτήτρια? Αν κόψω παροχές θέρμανσης και νερού στο διαμέρισμα είναι παράνομο? Είναι λόγος έξωσης οι συχνές οχλήσεις που προκαλούν απο το διαμερισμά τους (μένουν 4 ενήλικες και 2 παιδιά σε 80 τ.μ. και μαζεύονται επι καθημερινή βάση άλλοι τόσοι).
alexandra

Δημοσίευσηαπό μιχαλης2 » Πέμ Φεβ 16, 2012 10:38 am

Καλημέρα. ειναι καινουργιος στο φορουμ αυτο και
εχω ενα μικρο διαμερισμα που το νοικιαζω . Ειδοποιηθηκα απο το γραφειο διαχειρισης οτι ο ενοικιαστης μου, χρωσταει στο γραφειο διαχειρισης κοινοχρηστα 7 μηνων περιπου 460 ευρω. και απο οτι μου ειπανε πληρωνει που και που καποια μικρα ποσα μεσω τραπεζης . το πρόβλημα ειναι οτι εχω τον ενοικιαστη μου χωρις ενοικιαστηριο συμβόλαιο στο σπιτι και τωρα που το γραφειο διαχειρισης απευθηνθηκε σε δικηγόρο για να εισπραξει τα κοινοχρηστα ο δικηγορος τηλεφωνησε στον ενοικιαστη μου(δε ξερω τι ειπανε) και στη συνεχεια τηλεφωνησε και τα ζηταει απο μένα. δε πρέπει να τα ζητήσει απο τον ενοικιαστη μου κανονικα? να σημειωσω οτο τα κονοχρηστα εκδιδονται στο ονομα του ενοικιαστη μου απο το γραφείο.
επισης να πω οτι ο ενοικιαστης μου εδω και 3 χρονια που νοικιαζει το σπιτι δε μου εχει καθυστερησει ποτε ουτε ενα ενοικιο.
τι μπορω να κανω ?
αν στειλει διαταγη πληρωμης η εξωδικο ο δικηγορος γινεται να τα στειλει στον ενοικιαστη μου και οχι σε μένα ?
μιχαλης2

Δημοσίευσηαπό taz » Πέμ Φεβ 16, 2012 4:02 pm

Δυστυχώς ο νόμος λέει οτι υπόχρεος για απλήρωτους λογαριασμούς που έχει αφήσει ενοικιαστής είναι ο ιδιοκτήτης...
taz

Απλήρωτα κοινόχρηστα

Δημοσίευσηαπό alex30 » Δευτ Μαρ 05, 2012 7:13 pm

Γεια σας!

Ειμαι καινούργιος στο forum καθώς και καινούργιος διαχειριστής στην πολυκατοικία μου.

Στα κοινοχρηστα που παρέλαβα υπάρχει ενα συγκεκριμένο διαμέρισμα στο οποίο ο ιδιοκτήτης έχει εξαφανιστεί απο προσώπου γής εδώ και ένα χρόνο και δεν έχει πληρώσει κοινόχρηστα.

Πέρα απο το να κινηθούμε νομικά εναντίων του τι άλλες ενέργειες θα πρέπει να κάνω εγώ ώστε να είμαι καλυμένος; υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί ο διαχειριστής υπέυθυνος για την μη πληρωμή των κοινοχρήστων;

Ευχαριστώ
alex30

Re: Απλήρωτα κοινόχρηστα

Δημοσίευσηαπό taz » Δευτ Μαρ 05, 2012 8:41 pm

Καλώς ήρθες στο forum. Αυτό είναι ένα συχνό πρόβλημα, για το οποίο θα βρεις αρκετές απαντήσεις στο forum, και για ότι άλλο θες... Μια "αναζήτηση" λοιπόν είναι απαραίτητη πρωτού ανοίξουμε κάποιο νέο θέμα. ;-)

Τάσος.
taz

Αρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Δημοσίευσηαπό dora k » Τετ Μαρ 21, 2012 10:07 pm

Είμαι διαχειρίστρια σε πολυκατοικία και αντιμετωπίζω πρόβλημα στην είσπραξη κοινοχρήστων 2 μηνών από ιδιοκτήτη διαμερίσματος, επειδή όπως ισχυρίζεται η ώρα του στοιχίζει ακριβά σε αντίστοιχη σύγκριση με τα κοινόχρηστα γνωστού του που διαμένει σε άλλη πολυκατοικία. Δήλωσε δε "ας το πάμε δικαστικά" !!!
Επειδή συμβουλεύτηκα τον κανονισμό, μου παρέχεται το δικαίωμα της ποινικής ρήτρας, να καταβάλει δηλαδή τα κοινόχρηστα εις 2πλούν, και το πλεονάζον ποσό να προστεθεί στο αποθεματικό.
Τι άλλη δυνατότητα είσπραξης έχω??? Καταφεύγω σε εξώδικο ??? Ποιός επιβαρύνεται με τα δικαστικά έξοδα??
Ευχαριστώ !
dora k

Re: Αρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Δημοσίευσηαπό taz » Τετ Μαρ 21, 2012 10:24 pm

Κατ'αρχάς μπορείς να του πεις να σφραγίσει τα καλοριφέρ του, και έτσι να μην πληρώνει θέρμανση (παρά μόνο το πάγιο).

Οσον αφορά τα απλήρωτα γιατί ρώτησα καποια στιγμή και εγώ δικήγορο... δυστυχώς οι ποινικές ρήτρες δεν αναγνωρίζονται από το δικαστήριο, παρά μόνο οι τόκοι υπερημερίας (υπάρχει δεδικασμένο). Καταφεύγεις σε γραπτή προειδοποίηση η οποία θα του κοινοποιηθεί με δικαστικό κλητήρα, και αν δεν συμμορφωθεί τότε του κάνεις διαταγή πληρωμής. Αν δεν συμμορφωθεί και με την διαταγή πληρωμής τότε κατάσχεση. Ωστόσο δυστυχώς και πάλι, όλα αυτά κοστίζουν αρκετά, και το δικαστήριο θα σας εκδικάσει μέρος των εξόδων αυτών. Αν θυμάμαι καλά η γραπτή προειδοποίηση είναι γύρω στα 30€, τα άλλα ανεβαίνουν σε τριψήφια νούμερα...

Σαφώς και θα κερδίσετε την δίκη, αλλά όπως καταλαβαίνετε αξίζει μόνο αν έχει μαζευτεί αρκετά μεγάλο ποσόν, το να τον τρέξετε για 500€ δεν αξίζει για παράδειγμα... να εύχεστε λοιπόν οτι με την γραπτή προειδοποίηση θα καταλάβει τις προθέσεις σας και επίσης θα καταλάβει οτι είναι μια μάχη που δεν θα κερδίσει, και οτι θα πληρώσει τελικά τα κοινόχρηστα του. Αλλιώς υπομονή και ακολουθείτε την νόμιμη οδό.

Ολα αυτά εννοείται για δαπάνες για τις οποίες υπάρχουν νόμιμες αποδείξεις...

Προς admin: μπορεί αυτό το thread να μεταφερθεί στην σωστή κατηγορία;
Τελευταία επεξεργασία από taz και Τετ Μαρ 21, 2012 11:48 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
taz

Re: Αρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Δημοσίευσηαπό HaVai » Τετ Μαρ 21, 2012 10:42 pm

taz έγραψε:Προς admin: μπορεί αυτό το thread να μεταφερθεί στην σωστή κατηγορία;

Μεταφέρθηκε και συνενώθηκε με το σωστό ήδη υπάρχον θέμα.
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό gravatakias » Παρ Απρ 27, 2012 5:03 pm

καλησπέρα και καλώς σας βρήκα ...
θα ήθελα την βοήθειά σας , μιας και είμαι στα ανθρώπινα όρια !!
μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει αν οι κανόνες για τις πολυκατοικίες , ισχύουν και για συγκροτήματα μεζονετών ????
έχουμε το στραβόξυλο βλέπεται που αρνείται να πληρώσει κοινόχρηστα (το εξωφρενικό ποσό των 70 € τον χρόνο ) , μπορώ να του "αφαιρέσω" το ηλεκτρονικό κλειδί εισόδου εξόδου του οχήματός του από το πάρκιν και να αφαιρέσω τις λάμπες του κοινόχρηστου φωτισμού από μόνος μου , χρειάζομαι ΓΣ ή κάποιο εξώδικο ????

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
gravatakias

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες