Άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
mimis50

Re: Άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Δημοσίευση από mimis50 »

estiakos έγραψε:Καταρχάς Δημήτρη,

να σε ευχαριστήσω πολύ για τον κόπο, τον χρόνο και την διάθεση να απαντήσεις. Δυστυχώς έχουμε εξαντλήσει καθε περιθώριο και ο ο εν λόγω κακοπληρωτής εκμεταλλεύεται την αδράνεια των υπολοίπων και επιμένει να μην είναι συνεπής στις υποχρεωσεις του..Μάλιστα έκανε αναφορά και στην αστυνομία ότι τον ενοχλησαμε (!!)..Τι να πεις μετά..

Εγω προσωπικά είμαι διατεθειμένος να καταφυγω σε δικηγόρο, αφού κανουμε πρώτα την διαδικασία, όπως την περιεγραψες αναλυτικά.. Δεν γνωρίζω όμως τα κόστη που συνοδευουν μια τετοια ενέργεια (δηλ. σύνταξη εξωδίκου, επιδοση, δικαστικες παραστάσεις αργοτερα κλπ)..

Πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να έρθεις μόνος σου σε ευθεία αντιπαράθεση με το συγκεκριμένο άτομο. Η απόφαση και η ενέργεια πρέπει να είναι συλλογική.
Σ’ εμάς για τη σύνταξη του εξώδικου ο Δικηγόρος πήρε 100 € και για την επίδοση ο Δικαστικός Επιμελητής νομίζω 70 €.
Από τα λεγόμενά σου όμως κατάλαβα ότι ο υπόψη συνιδιοκτήτης δεν καταλαβαίνει από λόγια και από ημίμετρα. Γι’ αυτό και για να μη χάνετε χρόνο, κατά την άποψή μου η δικαστική λύση είναι μονόδρομος.
Ο Δικηγόρος όμως είναι αυτός που θα σας ενημερώσει πιο εμπεριστατωμένα.

niklas

Mη πληρωμη κοινοχρηστων

Δημοσίευση από niklas »

Καλημέρα οι γονείς μου αντιμετωπιζουν το εξής προβλημα :
Είναι μια πολυκατοικία τεσσάρων ορόφων .Έχει 11 διαμερίσματα ,εκ των οποίων μονο οι 3-4 πληρώνουν κοινόχρηστα.
Τον Ιανουάριο του 2015 έπαθε βλάβη το ασανσέρ και λόγω του ότι η επισκευή κοστίζει και δέν είναι διατεθειμένος να πληρώσει κανείς εκτός των 3-4 που προανέφερα ,το ασανσέρ σταμάτησε να δουλεύει .Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι οι γονείς μου 70 ετών πρέπει να ανεβοκατεβαίνουν 3 ορόφους με τα σκαλιά ενώ είναι σωστοι απέναντι στις υποχρεώσεις και τους λογαριασμους που εκδίδονται στην πολυκατοικία .Σκεφτείται τί πρόβλημα αντιμετωπίζουν όταν πρέπει να ψωνίσουν απο SUPER MARKET (ανεβοκατεβάζουν σχοινιά με καλάθι απο το μπαλκόνι ).
Πρόσθετες πληροφορίες:
-Καταστατικό οικοδομής ΔΕΝ υπάρχει
-Οι ιδιοκτήτες της οικοδομής χρωστούν συνολικά στην εταιρεία κοινοχρήστων περίπου 2000-2200 Ευρώ
Κάπου διάβασα σχετικά με αίτηση του διαχειριστή για έκδοση διαταγής πληρωμής που υποχρεώνει τους ιδιοκτήτες να εξοφλήσουν τα οφειλόμενα .Ομως προυποθέτει ώς όρο ότι την αίτηση την κάνει ο διαχειριστής αφού έχει προηγηθεί σχετική απόφαση των ιδιοκτητών της οικοδομής σε ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ....!Δηλαδη ο νομοθέτης ζητα απο αυτούς που δέν πληρώνουν να αποφασίσουν θετικά για την έκδοση διαταγής πληρωμής που θα υποχρεώνει τους ίδιους να πληρώσουν αυτά που χρωστάν;;; :shock:
Επίσης κάπου άκουσα για το κλείδωμα του ασανσέρ όμως και αυτό προυποθέτει την ύπαρξη καταστατικού που θα υπαγορεύει κατι τέτοιο ,η την έκδοση σχετικής απόφασης δικαστηρίου .Καταστατικο δέν υπάρχει και δέν πρόκειται να συμφωνήσουν για την δημιουργία .Επίσης για να κάνει σχετική αγωγή ο διαχειριστής πρέπει να υπάρχει απόφαση της ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ...! :wall: :wall: :wall:
Αυτα όλα σας τα γράφω σύμφωνα με αυτα που άκουσα και διάβασα (μπορει να κάνω και λάθος)
Συγνώμη εάν κούρασα!
Παρακαλω όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα ας με βοηθήσει.

Elena89

Άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων-παραβιάσεις απο διαχειριστή

Δημοσίευση από Elena89 »

Καλημέρα σε όλους.
Επικρατεί μια κατάσταση για τη όποια εν μέρει δυσκολεύομαι να βρω την κατάλληλη απάντηση - λύση.
Προσφάτως μαθεύτηκε πως η διαχειρίστρια έχει εκμηδενίσει το αποθεματικό της τάξεως των 2.500Ε περίπου για να καλύψει ιδιοκτήτες που χρωστάνε κοινόχρηστα δεν ξέρω κι εγώ πόσον μηνών. Με αποτέλεσμα να είναι '0' το αποθεματικό συν
λογαριασμοί να είναι απλήρωτοι και να φτάνουν τις 2.000Ε.
Μιλώντας με μια ιδιοκτήτρια από μόνη της μου ανέφερε οτι δεν πρόκειται να πληρώσει ''αυτή την μαλακισμένη , πρώτα να παρατήσει τη διαχείριση και μετά '' - όπως μου είπε κατά λέξη. :-? Γιατί έχει φάει λεφτά για πάρτη της.
Επίσης δεν θέλει καν να παρευρεθεί στη Γ.Σ. για να μην τσακωθεί μαζί της.
Από την άλλη ο Κανονισμός της Πολυκατοικίας.. όπου εγώ πρέπει να είμαι η πρώτη που τον διαβάζει (!!!!) αναφερει :
<< ... αν κάτοχος ιδιοκτησίας καθυστερήσει πέραν από 1 μηνα την καταβολή στο διαχειρστή το ποσό που οφείλει για τις δαπάνες των κοινοχρήστων της ιδιοκτησίας του υποχρεούται να κατβάλει επιπλέον και διπλασίου ποσού ως ποινική ρήτρα...>>
Φυσικά η διαχειρίστρια δεν ενημέρωσε|αποφάσισε|ρώτησε ουδέποτε τη Γ.Σ. για τις καλήψεις που έκανε και ενέργησε απο μόνη της με τον αέρα του Προέδρου που την διακατέχει. :roll:
Τι κάνουμε ρε παιδιααα :help: :help: :help:
Μπορούμε να ελέξουμε τις αποδείξεις που έχει η διαχειρίστρια για να δούμε αν όντως έχει καταχραστεί τα χρήματα??
Από την άλλη εκείνη που δεν πληρώνει, γιατί έχει προσωπικά μαζί της, δεν θα έπρεπε να εφόσον υποστήριζε όσα λέει για την διαχειρίστρια να στείλει ένα εξώδικο και να λέει ότι αρνείται να πληρώσει και θα το κάνει μόνο όταν γίνει λογιστικός έλεγχος. Τώρα δεν είναι καλυμμένη .... σωστά?
Και ξανά ... :help: :wall:

mimis50

Re: Άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων-παραβιάσεις απο διαχειριστή

Δημοσίευση από mimis50 »

Elena89 έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Επικρατεί μια κατάσταση για τη όποια εν μέρει δυσκολεύομαι να βρω την κατάλληλη απάντηση - λύση.
Προσφάτως μαθεύτηκε πως η διαχειρίστρια έχει εκμηδενίσει το αποθεματικό της τάξεως των 2.500Ε περίπου για να καλύψει ιδιοκτήτες που χρωστάνε κοινόχρηστα δεν ξέρω κι εγώ πόσον μηνών. Με αποτέλεσμα να είναι '0' το αποθεματικό συν
λογαριασμοί να είναι απλήρωτοι και να φτάνουν τις 2.000Ε.
Μιλώντας με μια ιδιοκτήτρια από μόνη της μου ανέφερε οτι δεν πρόκειται να πληρώσει ''αυτή την μαλακισμένη , πρώτα να παρατήσει τη διαχείριση και μετά '' - όπως μου είπε κατά λέξη. :-? Γιατί έχει φάει λεφτά για πάρτη της.
Επίσης δεν θέλει καν να παρευρεθεί στη Γ.Σ. για να μην τσακωθεί μαζί της.
Διαβάζετε τον κανονισμό, εντοπίζετε τα προς συζήτηση θέματα. Συγκαλείται από το Διαχειριστή έκτακτη Γ.Σ. Αν αρνηθεί το κάνετε οι άλλοι συνιδιοκτήτες. Δες εδώ πως: viewtopic.php?f=1&t=562&start=60#p11069

Από την άλλη ο Κανονισμός της Πολυκατοικίας.. όπου εγώ πρέπει να είμαι η πρώτη που τον διαβάζει (!!!!) αναφερει :
<< ... αν κάτοχος ιδιοκτησίας καθυστερήσει πέραν από 1 μηνα την καταβολή στο διαχειρστή το ποσό που οφείλει για τις δαπάνες των κοινοχρήστων της ιδιοκτησίας του υποχρεούται να κατβάλει επιπλέον και διπλασίου ποσού ως ποινική ρήτρα...>>
Αυτό ξεχάστε το, αν πάτε να λύσετε το θέμα εξωδικαστικά. Θα έχει νόημα μόνο αν τελικά φτάσετε στα δικαστήρια. Αν το επικαλεσθείτε στη Διαχειρίστρια, ίσως είναι ένας λόγος να συμμορφωθεί.
Φυσικά η διαχειρίστρια δεν ενημέρωσε|αποφάσισε|ρώτησε ουδέποτε τη Γ.Σ. για τις καλήψεις που έκανε και ενέργησε απο μόνη της με τον αέρα του Προέδρου που την διακατέχει. :roll:
Γα το θέμα αυτό είναι υποχρεωμένη να απολογηθεί στην έκτακτη Γ.Γ. που πρέπει να συγκαλέσετε επειγόντως, παρουσιάζοντας όλα τα στοιχεία (αποδείξεις πληρωμών, απλήρωτα εκπρόθεσμα κοινόχρηστα και τους οφειλέτες, κ.λ.π.)
Τι κάνουμε ρε παιδιααα :help: :help: :help:
Μπορούμε να ελέξουμε τις αποδείξεις που έχει η διαχειρίστρια για να δούμε αν όντως έχει καταχραστεί τα χρήματα??
Όχι μόνο μπορείτε, αλλά είστε και υποχρεωμένοι, αλλά μόνο η Γ.Σ. και όχι κάποιος μεμονωμένος ιδιοκτήτης. Στην ανακοίνωση για τη Γ.Σ. θα πρέπει να γράψετε αναλυτικά τα προς συζήτηση θέματα. Διαφορετικά ότι εκτός ανακοίνωσης συζητηθεί και αποφασισθεί, πιθανόν να θεωρηθεί άκυρο.
Από την άλλη εκείνη που δεν πληρώνει, γιατί έχει προσωπικά μαζί της, δεν θα έπρεπε να εφόσον υποστήριζε όσα λέει για την διαχειρίστρια να στείλει ένα εξώδικο και να λέει ότι αρνείται να πληρώσει και θα το κάνει μόνο όταν γίνει λογιστικός έλεγχος. Τώρα δεν είναι καλυμμένη .... σωστά?
Υποχρέωσή της είναι να παραστεί στη Γ.Σ. να θέσει τις αντιρρήσεις της να πληρώσει τα χρωστούμενα. Αν στραφείτε δικαστικά, θα πρέπει να στραφείτε «κατά παντός υπευθύνου», δηλ. Διαχειριστή αν υπάρχουν ατασθαλίες και ενοίκων κακοπληρωτών. Τα θέματα στην πολυκατοικία, επειδή είναι κοινά και ενδιαφέρουν πολλόυς, σπάνια αντιμετωπίζονται επί προσωπικού. Γι’ αυτό εξώδικο δεν πρέπει να στέλνει κανένας ένοικος μεμονωμένα προς τον Διαχειριστή. Εξώδικο στέλνει μόνο η Γ.Σ. είτε προς το Διαχειριστή είτε προς ένοικο ή συνιδιοκτήτη, αφού εξετάσει το αίτημα του ένοικου. Αν η Διαχειρίστρια είναι συνεργάσιμη, μπορεί να γίνει ο έλεγχος που ζητά η κακοπληρώτρια είτε η από τη Γ.Σ., αν υπάρχει η δυνατότητα, είτε να τον αναθέσετε σε κάποιο λογιστή.

NIKOS+

Δημοσίευση από NIKOS+ »

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ?

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Νίκο καλημέρα και καλώς ήλθες στο forum.
Δεν έχω κάποιο έντυπο που ζητάς, αλλά πιστεύω ότι ο καθένας το προσαρμόζει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Σίγουρα θα πρέπει να είναι μια ανακοίνωση του διαχειριστή που ΔΕΝ θα αναφέρονται ονόματα οφειλετών. Θα αναφέρονται όμως τα προβλήματα που δημιουργούνται στη διαχείριση από τη μη πληρωμή των κοινοχρήστων, την ανάγκη άμεσης αποπληρωμής των οφειλόμενων μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία.
Για να σας πάρουν όμως στα σοβαρά, θα πρέπει αρχικά να κάνετε έκτακτη Γενική Συνέλευση και να αποφασίσετε ότι μετά τη λήξη της προθεσμίας, θα διεκδικήσετε τα οφειλόμενα αρχικά με εξώδικό και στη συνέχεια δικαστικά. Στην ανακοίνωση πρέπει να το αναφέρετε κι αυτό.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

panosspartan

Δημοσίευση από panosspartan »

Καλημέρα σε όλους, θα σας κουράσω κι εγώ με την περίπτωση μου όσο αφορά την μη καταβολή κοινοχρήστων στην 6όροφη πολυκατοικία μας.Υπάρχουν λοιπόν ένας ιδιοκτήτης και ένας ενοικιαστής οι οποίοι για διαφορετικούς λόγους χρωστάνε κοινόχρηστα ο καθένας από 6 μήνες και πάνω, o ένας εκ των δύο επιθυμεί την επιστροφή του αποθεματικού τού που είχε συμφωνηθεί να καταβληθεί από όλους στην έναρξη της διαχειρισης της πολυκατοικίας και να πληρώσει τη διαφορά, σκεφτήκαμε να κάνουμε τα εξής:
να επιστραφεί το αποθεματικό και αν συνεχιστεί η κακοπληρωμή να αποκλειστούν με κάποιο τρόπο από τα κοινόχρηστα έξοδα με συνέπεια και την μη χρήση αυτών (συντήρηση ασανσέρ,πάγιο θέρμανσης κ.α).
Ερ1. Μπορεί να παρθεί τέτοια απόφαση από τους υπόλοιπους 4 σε Γενική Συννέλευση; (από όσο διάβασα κομματάκι δύσκολο λόγο νομιμότητας)
Ερ2. Αν ναι χρειάζεται απόλυτη πλειοφηφία ή ολική;
Ερ3. Ισχύει πως πέραν του τριμήνου δίδονται σε δικηγόρο και ο "μπαταχτσής" πληρώνει τα έξοδα και την αμοιβή αυτού;
Προφανώς είμαι διαχειρστής

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

VOSPOROS_

Δημοσίευση από VOSPOROS_ »

καλημέρα σε όλους τους φίλους.Πλέον οι διαχειριστές λόγω κρίσης έχουν πιο δύσκολο έργο.Κατα τη γνώμη μου έχει σημασία ο χαρακτήρας της κάθε πολυκατοικίας με την έννοια αν μένουν περαστικοί ενοικιαστές, αν αλλάζουν αυτοί συχνά, αν μένουν κυρίως ιδιοκτήτες κλπ.Προσωπικά ως διαχειριστής σε οικοδομή 3 ορόφων με 10 διαμερίσματα στην επαρχία, προσπαθώ να περάσω την έννοια της καλής γειτονίας ως πολύ σημαντική.Είναι δηλαδή πολύ δύσκολο στην επαρχία να χαλάσεις τις σχέσεις με γείτονα .

maria365

Ενοικιαστής και απλήρωτα κοινόχρηστα.

Δημοσίευση από maria365 »

Καλημέρα,
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την σειρά ενεργειών που θα πρέπει (ή θα με συμβουλεύατε) να κάνω σχετικά με ενοικιαστή ο οποίος δεν καταβάλει τα κοινόχρηστα.
Συγκεκριμένα, εκκρεμούν όλοι οι λογαριασμοί κοινοχρήστων από τότε που ενοικίασε το διαμέρισμα (περίπου 6 μήνες). Η επικοινωνία είναι εξαιρετικά δύσκολη καθώς δεν απαντά σε κλήσεις ούτε του διαχειριστή ,ούτε του ιδιοκτήτη. Τις 2 φορές που απάντησε κατά το διάστημα αυτό, διαβεβαίωσε οτι θα το τακτοποιήσει, αναφέροντας οτι αντιμετωπίζει πρόβλημα συνενοήσης με την διαχείριση και όχι οικονομικό πρόβλημα.
Οι προσπάθειες έχουν γίνει τηλεφωνικά, με μηνύματα στο κινητο και σημειώματα κάτω από την πόρτα.
Τι άλλο θα με συμβουλεύατε να κάνω?

BITZASK

απλήρωτα κοινοχρηστα

Δημοσίευση από BITZASK »

Και εγώ με την σειρά μου θα χερετίσω το φόρουμ και θα ήθελα να διατυπώσω κάποιους προβληματισμούς στα θέματα διαχείρισης της πολυκατοικίας
Εδώ και οκτώ μήνες ένας από τους έξι ιδιοκτήτες δεν πληρώνει κοινόχρηστα με την αιτιολογία οτι έκανε μόνος του στην ταράτσα μόνωση ενώ έπρεπε να συμβάλουμε όλοι πράγμα που όταν ειχε συζητηθεί στην συνέλευση δεν συμφώνησε κανένας
εγώ τώρα πήρα την διαχείρηση και προσπαθώ να βγάλω άκρη.
Να σας πω δε οτι το αποθεματικό έχει τελειώσει,και το ρεύμα και η συντήρηση του ασανσέρ είναι απλήρωτη μήνες
ο προηγούμενος διαχειρηστής απεβίωσε πρόσφατα και είναι ολα ριμαδιό.
Μια σκέψη μου είναι να κόψουμε το κοινόχρηστο ρεύμα και το ασανσέρ για να μην τρέχουν τα έξοδα εως ότου βρούμε λύση
ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΡΤΕΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

GiorgioX

Δημοσίευση από GiorgioX »

Καλησπέρα σε όλους,
πραγματικά χαίρομαι που σας βρίσκω καθώς ατυχώς ζω κι εγώ σε μία πολυκατοικία που πολλοί δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα, κάποιοι μάλιστα εδώ και χρόνια.

Λόγω κρίσης, αρκετά διαμερίσματα είναι άδεια κι άντε να βρεις τους ιδιοκτήτες...
Λόγω πλέον των συσσωρευμένων χρεών, προσπαθήσαμε όσοι ενδιαφερόμαστε να βρούμε μία λύση. Το αποτέλεσμα ήταν η απροθυμία των ενοίκων/ιδιοκτητών (που πληρώνουν κανονικά) να εντοπισουν τους οφειλέτες και η λήψη απόφασης ενάντια στο καταστατικό να πληρώνουμε όλοι παραπάνω για να καλύπτονται τουλάχιστον τα τρέχοντα έξοδα. Έχω αρνηθεί να πληρώσω περισσότερα από αυτά που προβλέπει το καταστατικό. Γνωρίζω ότι η απόφασή τους είναι άκυρη και φυσικά παράνομο να μου ζητάνε περισσότερα χρήματα. Τελευταία έχουν αρχίσει να με ενοχλούν, σαν να είμαι εγώ που φταίω αν δεν πληρωθούν οι υποχρεώσεις της πολυκατοικίας. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;

Επίσης, επειδή διάβασα ότι κάποιοι ορθώς διεκδικείτε χρήματα με τη νομική οδό, κάτι που η δική μας διαχείριση δεν το κάνει γιατί "και καλά" που θα βρούμε χρήματα για δικηγόρους, ήθελα να ρωτήσω, πόσο πάνω-κάτω κοστίζει μια διαταγή πληρωμής, και αν τελικά τα έξοδα δικηγόρου θα μας τα πληρώσει εκ των υστερων ο οφειλέτης.

Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορείτε να μου απαντήσετε.

Σας ευχαριστώ,
Γ.

thanosx

Δημοσίευση από thanosx »

Είμαι νέος ενοικιαστής σε μία οικοδομή όπου κανεις δεν πληρώνει κοινόχρηστα...και διαχειριστης δεν υπάρχει.. διαπίστωσα ότι οι κοινόχρηστοι λογαριασμοί(ΔΕΗ-νερο) αγγίζουν τα 500 ευρω εκαστος.. Στη σύμβαση που έκανα με τον ιδιοκτητη , εγραφε ότι είμαι υποχρεωμένος να πληρωνω τα κοινόχρηστα..(ωστόσο ο ίδιος μου είπε προφορικα ότι δεν έχει κοινόχρηστα , γιατι δεν πληρωνε κανείς και το διέλυσαν) Ως επι των πλείστων.. η οικοδομή έχει ρεύμα "εν ενεργεία" (εννοω λειτουργει ο φωτισμός-δεν καταλαβαίνω πως-, ενω το ασανσερ ειναι εκτος λειτουργιας). Τι γίνεται σε αυτην την περίπτωση? Εγω υπάρχει πιθανότητα να μπλέξω ως ενοικιαστής νομικά στο μέλλον επειδή δεν πληρωνω εκ των πραγμάτων ούτε κοινοχρηστο νερό ούτε κοινοχρηστη ΔΕΗ στην Οικοδομή??? Υπάρχει πιθανότητα να στραφεί η ΔΕΗ εναντίον μου ως ενοικιαστή, παρολο που έχω κάθε πρόθεση να συμμετάσχω στα κοινόχρηστα αλλα δε βγαίνει άκρη καθώς δεν υπάρχει καν διαχειριστής?? Ή ευθύνεται ο ιδιοκτήτης για την κατάσταση??? Δε θέλω σε καμία περίπτωση να μπλέξω.

Σας παρακαλώ , αν μπορει κάποιος να μου απαντησει ..θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως..

VOSPOROS_

Δημοσίευση από VOSPOROS_ »

ο τελευταίος που μπορεί να έχει κάποια ευθύνη θα είσαι εσυ.Μην αγχώνεσαι προκαταβολικά.Άλλοι ευθύνονται πολύ περισσότερο πριν από σενα...

Kyriakos123

Δημοσίευση από Kyriakos123 »

Πριν 4-5 χρόνια είχε βγει μια απόφαση του δικαστηρίου υπέρ της πολυκατοικίας απο χρωστούμενα κοινόχρηστα(1500ευρώ) ενός ιδιοκτήτη.Ο επόμενος διαχειριστής έκανε μια συνέλευση που υπογράψανε να σταματήσουν την όλη διαδικασία.Θέλω να μάθω πόσο σωστό νομικά είναι αυτή η πράξη.Επίσης θέλω να αναφερθώ ότι ο ίδιος διαχειριστής άλλαξε την εταιρία της πολυκατοικίας ΜΟΝΟΣ του, χωρίς την έγκριση της πολυκατοικίας, ενώ ο ίδιος χρωστάει εδώ και 3 χρόνια κοινόχρηστα!!! :mrgreen: :mrgreen:

leas1968

Δημοσίευση από leas1968 »

Θα ηθελα τη γνώμη σας για έναν ιδιοκτήτη που έχει σταματήσει να πληρώνει κοινόχρηστα από τον Αύγουστο του 2012 και χρωστάει σχεδόν 800 ευρώ. Και σαν διαχειριστής αφού ρώτησα προφορικά τους ιδιοκτήτες προχώρησα στην κατάθεση αγωγής μεσω του δικηγούρου μας.

Θα έπρεπε να γίνει γενική συνέλευση για να μαζευτούν υπογραφές για να μπορέσει να κάνει αγωγή ο διαχειριστής; Στον δικηγόρο που μας εκπροσωπεί δεν ζήτησε πρακτικό γενικής συνέλευσης που να εξουσιοδοτεί τον διαχειριστή να προβεί σε αγωγή. Το ίδιο μας ενημέρωσε και η εταιρία που μας εκδίδει τα κοινόχρηστα. Είναι καθήκον του διαχειριστή να προβεί σε νόμιμες ενέργειες όταν υπάρχουν οφειλές από κοινόχρηστα.

Έρχεται τώρα όμως στα καλά καθούμενα ένας γέρος ιδιοκτήτης, ο οποίος ήταν διαχειριστής στην πολυκατοικία πριν αναλάβω και άρχισε να ορίεται ότι δεν έκανα γενική συνέλευση να μαζέψω υπογραφές για να κάνουμε αγωγή σε αυτόν που χρωστάει και έχει εξαφανιστεί, δεν απαντάει στα τηλέφωνα και τα συστημένα γυρίζουν πίσω γιατί δεν πάει να τα πάρει. Και τώρα ο γέρος ζητάει το πρακτικό της πολυκατοικίας να το πάει σε δικό του δικηγόρο. Ο δικηγόρος που ανέλαβε την αγωγή μου είπε να μην πάρει το πρακτικό και να το διεκδικήσει δικαστικά όποιος το θέλει. Οταν του το είπα άρχισε να φωνάζει ότι επειδή είναι ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να πάρει το πρακτικό και αν δεν του το δώσω θα μου κάνει μήνυση για πλαστογραφία. Και οτι μίλησε και με το γραφείο που εκδίδει τα κοινόχρηστα και του είπαν ότι έπρεπε να γίνει συνέλευση για να μαζευτούν υπογραφές για να κινηθώ δικαστικά. Κάτι τέτοιο φυσικά το αρνηθηκε το γραφείο και ότι δεν μίλησε με τον γέρο κανένας τους.

Τώρα κι εγώ να πάρω έναν άλλο δικηγόρο να του κάνω ασφαλιστικά μέτρα του γέρου να μην με ενοχλεί ή να πάω να αποσύρω το φάκελο από τον δικηγόρο και να αποσύρουμε την αγωγή ή να του δώσω το βιβλίο πρακτικών να το κάνει ό,τι θέλει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”