Άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
2727

Re: Άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων

Δημοσίευση από 2727 »

1) Στην πολυκατοικία μου υπάρχει ένα διαμέρισμα που δεν πληρώνει 3 χρόνια τώρα. Ως διαχειρίστρια μετά από απόφαση της γενικής συνέλευσης καταφύγαμε πέρυσι δικαστικά, καταδικάστηκε, συμφώνησε, μέσω του δικηγόρου, να πληρώνει σε δόσεις, πλήρωσε τις δύο κι αρνείται να πληρώσει οτιδήποτε άλλο, έφυγε δε με την οικογένεια για το εξωτερικό.
Επειδή έχουμε απελπιστεί, γνωρίζει κάποιος τι μπορούμε -αποτελεσματικά- να κάνουμε; Που να καταφύγουμε για να βρούμε το δίκιο μας και να εφαρμοστεί ο νόμος; Χωρίς να ξαναπληρώσουμε δικαστικά; Δεν έχει πληρώσει ποτέ του εφορία κ. α., κυκλοφορούσε με 4 αυτοκίνητα ως πριν 4 χρόνια, έχει προκαλέσει ζημιές στα διαμερίσματα του αποκάτω ορόφου, χώρια τη φασαρία τα βράδια όταν είναι εδώ.
2) Φέτος είπαμε οι υπόλοιποι να βάλουμε πετρέλαιο. Ο γιος του ιδιοκτήτη του εν λόγω διαμερίσματος επέστρεψε πρόσφατα από το εξωτερικό, ενημερώθηκε για τη θέρμανση κι αρνείται να πληρώσει. Μπορούμε να του απομονώσουμε με βάνες, διότι είναι σε πάνω όροφο, τους σωλήνες θέρμανσης;

Diaxiristis32

Δημοσίευση από Diaxiristis32 »

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο forum.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής :
κατά την διάρκεια του 2011 με 2012 έκανε διαχείριση ένας ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας. (ο άλφα)
Το 2012 παρέδωσε σε άλλων διαχειριστή που έκανε διαχείριση μέχρι το 13
και το 13 ξαναάλλαξε και πήγε άλλος που είναι μέχρι τώρα. καλά μέχρι εδώ, το πρόβλημα είναι ότι τώρα θα τα πάρω εγώ να τα έχω ένα χρόνο και υπάρχει το εξής θέμα.
Όταν παρέδωσε ο διαχειριστής άλφα το 2012 δεν παρέδωσε αποδείξεις (φαντάζομαι όπως όφειλε) ενώ είχε χρεώσει την πολυκατοικία με 1200 ευρώ δαπάνες και από το 2012 ο ένας ιδιοκτήτης δεν πληρώνει κοινόχρηστα γιατί δεν παραδίδει της αποδείξεις ο άλφα διαχειριστής.
Ο άλφα διαχειριστής ισχυρίζεται ότι τις έφερε στην αλλαγή διαχείρισης, έγινε έλεγχος και της πήρε ξανά & τώρα λέει πως δεν της έχει και της έχει πετάξει...
Τώρα κάποιοι ιδιοκτήτες θέλουν να κινηθούμε σαν πολυκατοικία δικαστικά προς των ιδιοκτήτη που δεν πληρώνει και κάποιοι άλλοι προς τον διαχειριστή που δεν έχει φέρει μέχρι σήμερα της αποδείξεις.
Εγώ τι κάνω ;
Ποιον μπορώ να πάω δικαστικά ;
Τις αποδείξεις τις διαχείρισης της παραδίδουμε στον επόμενο διαχειριστή ;
Πόσα χρόνια είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε τις αποδείξεις της διαχείρισις ;

Ευχαριστώ και συγνώμη αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα που δεν είδα.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

2727 έγραψε:1) Στην πολυκατοικία μου υπάρχει ένα διαμέρισμα που δεν πληρώνει 3 χρόνια τώρα. Ως διαχειρίστρια μετά από απόφαση της γενικής συνέλευσης καταφύγαμε πέρυσι δικαστικά, καταδικάστηκε, συμφώνησε, μέσω του δικηγόρου, να πληρώνει σε δόσεις, πλήρωσε τις δύο κι αρνείται να πληρώσει οτιδήποτε άλλο, έφυγε δε με την οικογένεια για το εξωτερικό.
Επειδή έχουμε απελπιστεί, γνωρίζει κάποιος τι μπορούμε -αποτελεσματικά- να κάνουμε; Που να καταφύγουμε για να βρούμε το δίκιο μας και να εφαρμοστεί ο νόμος; Χωρίς να ξαναπληρώσουμε δικαστικά; Δεν έχει πληρώσει ποτέ του εφορία κ. α., κυκλοφορούσε με 4 αυτοκίνητα ως πριν 4 χρόνια, έχει προκαλέσει ζημιές στα διαμερίσματα του αποκάτω ορόφου, χώρια τη φασαρία τα βράδια όταν είναι εδώ.
2) Φέτος είπαμε οι υπόλοιποι να βάλουμε πετρέλαιο. Ο γιος του ιδιοκτήτη του εν λόγω διαμερίσματος επέστρεψε πρόσφατα από το εξωτερικό, ενημερώθηκε για τη θέρμανση κι αρνείται να πληρώσει. Μπορούμε να του απομονώσουμε με βάνες, διότι είναι σε πάνω όροφο, τους σωλήνες θέρμανσης;
Γεια σου και καλώς ήλθες στο forum.
Δυστυχώς έχετε μπλέξει. Τα χρήματά σας θα τα πάρετε είτε μετά από πίεση στον πληρεξούσιο Δικηγόρο του, αφού δεν βρίσκετε τον ίδιο, είτε μετά από νέα μήνυση. Σ’ αυτή την περίπτωση το δικαστήριο μπορεί να φτάσει και μέχρι τον πλειστηριασμό του ακινήτου.
Για να τον αποκόψετε από τη θέρμανση πρέπει να το δεχτεί και ο ίδιος (ο ιδιοκτήτης). Εκτός αν αναφέρει κάτι διαφορετικό ο κανονισμός σας (αν έχετε). Αλλά και να αποκοπεί, το σωστό είναι να πληρώνει το πάγιο.
Εάν είναι ιδιοκτήτης ο πατέρας, αυτός είναι και ο μόνος υπεύθυνος και κατ’ αυτού θα πρέπει να στραφείτε, αν δεν καταφέρετε την αποκοπή και δεν πληρώνει και ο γιός.
Άποψή μου είναι ότι για την περίπτωσή σας ο Δικηγόρος είναι απαραίτητος.
Το σίγουρο είναι ότι ξεκινάτε με Γενική Συνέλευση για να αποφασίσετε τη σειρά ενεργειών σας.
Καλές γιορτές, Δημήτρης.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Diaxiristis32 έγραψε:Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο forum.
κατά την διάρκεια του 2011 με 2012 έκανε διαχείριση ένας ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας. (ο άλφα)
και το 13 ξαναάλλαξε και πήγε άλλος που είναι μέχρι τώρα. καλά μέχρι εδώ, το πρόβλημα είναι ότι τώρα θα τα πάρω εγώ να τα έχω ένα χρόνο και υπάρχει το εξής θέμα.
Όταν παρέδωσε ο διαχειριστής άλφα το 2012 δεν παρέδωσε αποδείξεις (φαντάζομαι όπως όφειλε) ενώ είχε χρεώσει την πολυκατοικία με 1200 ευρώ δαπάνες και από το 2012 ο ένας ιδιοκτήτης δεν πληρώνει κοινόχρηστα γιατί δεν παραδίδει της αποδείξεις ο άλφα διαχειριστής.
Ο άλφα διαχειριστής ισχυρίζεται ότι τις έφερε στην αλλαγή διαχείρισης, έγινε έλεγχος και της πήρε ξανά & τώρα λέει πως δεν της έχει και της έχει πετάξει...
Τώρα κάποιοι ιδιοκτήτες θέλουν να κινηθούμε σαν πολυκατοικία δικαστικά προς των ιδιοκτήτη που δεν πληρώνει και κάποιοι άλλοι προς τον διαχειριστή που δεν έχει φέρει μέχρι σήμερα της αποδείξεις.
Εγώ τι κάνω ;

Οι αποδείξεις κοινοχρήστων δαπανών παραμένουν στο αρχείο για τουλάχιστον πέντε χρόνια. Ο προηγούμενος Διαχειριστής πρέπει να τις παραδίδει στον επόμενο και η παράδοση θα πρέπει να γράφεται στο πρακτικό της Γενικής Συνέλευσης.
Κανένας ιδιοκτήτης ή ένοικος της πολυκατοικίας δεν έχει δικαίωμα να μη πληρώνει τις αναλογούσες κοινόχρηστες δαπάνες.
Κατά συνέπεια και ο Διαχειριστής που «πέταξε» τις αποδείξεις πριν την πενταετία και ο ιδιοκτήτης που αυθαίρετα δεν πληρώνει κοινόχρηστα είναι παράτυποι.
Ο Διαχειριστής είναι εκτελεστικό όργανο της Γ.Σ. Ο ίδιος δεν πάει κανένα στο δικαστήριο. Αυτό το κάνει μόνον η Γενική Συνέλευση.
Έτσι θα πρέπει να συγκληθεί Γ.Σ. (μπορεί να γίνει στην τακτική Γ.Σ. τέλος του χρόνου, με την οποία θα αναλάβεις και τη διαχείριση) και να αποφασίσει για τις δικαστικές ενέργειες που πρέπει να κάνεις εσύ σαν Διαχειριστής και να εγκριθεί και ο ορισμός Δικηγόρου.
Κατά την άποψή μου για να μη κατηγορηθείτε για μεροληψία, θα πρέπει να στραφείτε και κατά των δύο.
Πρόσεξε η παραλαβή της διαχείρισης από σένα να γίνει νομότυπα. Δηλαδή με Γενική Συνέλευση, σύνταξη πρακτικού στο οποίο θα αναγράφονται τι παρέλαβες αναλυτικά (χρήματα, έγγραφα, αποδείξεις, πετρέλαιο, κ.λ.π.).
Καλές Γιορτές,, Δημήτρης.

Diaxiristis32

mimis50 έγραψε:
Diaxiristis32 έγραψε:Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο forum.
Εγώ τι κάνω ;

Οι αποδείξεις κοινοχρήστων δαπανών παραμένουν στο αρχείο για τουλάχιστον πέντε χρόνια. Ο προηγούμενος Διαχειριστής πρέπει να τις παραδίδει στον επόμενο και η παράδοση θα πρέπει να γράφεται στο πρακτικό της Γενικής Συνέλευσης.
Κανένας ιδιοκτήτης ή ένοικος της πολυκατοικίας δεν έχει δικαίωμα να μη πληρώνει τις αναλογούσες κοινόχρηστες δαπάνες.
Κατά συνέπεια και ο Διαχειριστής που «πέταξε» τις αποδείξεις πριν την πενταετία και ο ιδιοκτήτης που αυθαίρετα δεν πληρώνει κοινόχρηστα είναι παράτυποι.
Ο Διαχειριστής είναι εκτελεστικό όργανο της Γ.Σ. Ο ίδιος δεν πάει κανένα στο δικαστήριο. Αυτό το κάνει μόνον η Γενική Συνέλευση.
Έτσι θα πρέπει να συγκληθεί Γ.Σ. (μπορεί να γίνει στην τακτική Γ.Σ. τέλος του χρόνου, με την οποία θα αναλάβεις και τη διαχείριση) και να αποφασίσει για τις δικαστικές ενέργειες που πρέπει να κάνεις εσύ σαν Διαχειριστής και να εγκριθεί και ο ορισμός Δικηγόρου.
Κατά την άποψή μου για να μη κατηγορηθείτε για μεροληψία, θα πρέπει να στραφείτε και κατά των δύο.
Πρόσεξε η παραλαβή της διαχείρισης από σένα να γίνει νομότυπα. Δηλαδή με Γενική Συνέλευση, σύνταξη πρακτικού στο οποίο θα αναγράφονται τι παρέλαβες αναλυτικά (χρήματα, έγγραφα, αποδείξεις, πετρέλαιο, κ.λ.π.).
Καλές Γιορτές,, Δημήτρης.
Κάτι τελευταίο αν ξέρεις...
Στην περίπτωση που πάμε δικαστικός και ο άλφα διαχειριστής στο δικαστήριο δεν προσκομίσει αποδείξεις, τότε χρεώνετε τις δαπάνες που έκανε ; (για αυτόν που δεν πληρώνει είναι απλό, θα πληρώσει)
Σημ. η 1200 ευρώ δαπάνες είναι από το αποθεματικό, όχι τακτικές δαπάνες, είναι 5-6 δουλειές που έγιναν από 200-300 ευρώ χωρίς να ενημερώσει ποτέ κανέναν.
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη...
Καλή χρονιά και καλές γιορτές εύχομαι...

niki

Δημοσίευση από niki »

Γεια σας!!!

Σε περίτωση που είμαι στο εξωτερικό και έρχομαι μονο μια φορα η δυο το χρόνο στο σπίτι είμαι υποχρεωμένη να πληρώνω τα κοινόχρηστα? βασικά δεν υπήρχε απ την αρχή κάποιο καταστατικό για το πως θα λειτουργεί η πολυκατοικία η κάποια συμφωνία και τώρα επειδή χάλασε το ανσανσέρ ζητούν να πληρώσω και σαν να μην έφτανε αυτό έχουν αλλάξει την κλειδαριά στην πολυκατοικία και δεν μου δίνουν αντικλείδι λέγοντας πως πρέπει να πληρώσω πρώτα....έκατσα μονο δυο μέρες και δεν μπόρεσα να λύσω το θέμα αυτό και τώρα θα ξαναπάω και σίγουρα θα έχουν τις ίδιες κατά την γνώμη μου παραλογες απαιτήσεις. Τι με συμβουλευετε να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε απάντηση!!!:)

σημειωση: Όσο ζούσα στην πολυκατοικία πλήρωνα τα κοινόχρηστα τώρα όμως δεν ζω και είμαι εξωτερικό.

Diaxiristis32

Δεν έχει σημασία niki το ότι λείπεις στο εξωτερικό...
Και ποτέ να μην πήγαινες σπίτι είσαι υποχρεωμένη να πληρώνεις κοινόχρηστα.
Ακόμα και μέρος πετρελαίου αν είναι κεντρική θέρμανση.
Το ότι δεν σου δίνουν κλειδί (να βγάλεις αντικλείδι φαντάζομαι) δεν είναι σωστό.

Εγώ θα σε συμβούλευα να ζητήσεις από τον διαχειριστή να δεις της αποδείξεις για της χρεώσεις που έχουν γίνει αν το ποσό δεν είναι φυσιολογικό και να πληρώσεις κανονικά, η έστω σιγά σιγά...

pantelikas

Δημοσίευση από pantelikas »

Καλημέρα,
είμαι νέος διαχειριστής μια παλιά οικοδομή χωρίς κανονισμό, χωρίς πίνακα κατανομής για την κεντρική θέρμανση. Επί 35 χρόνια ένας διαχειριστής έκανε όλες τις δουλειές σ' ένα τετράδιο χωρίς αποδείξεις. Τα τελευταία 4 χρόνια έχει αναλάβει μια εταιρεία την έκδοση και είσπραξη χωρίς ν' ασχολείται με κακοπληρωτές. Δυστυχώς όμως υπάρχει ένα διαμέρισμα που χρωστάει 800€. Έχει νόημα μια δικαστική κίνηση από μέρους της οικοδομής; Φοβάμαι ότι η μη ύπαρξη πίνακα κατανομής από μηχανικό θα ακυρώσει την κίνηση της οικοδομής.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

και γιατι δεν ρωτατε το γραφειο που εχει σιγουρα δικηγορο η να ρωτησετε καποιον δικο σας?

pantelikas

Δημοσίευση από pantelikas »

Από το γραφείο μας παρότρυναν να φτιάξουμε αποθεματικό για να καλύψουμε τα απλήρωτα. Δεν είδα καμία διάθεση από μέρους τους. Ψάχνω να βρω και ειδικευμένο δικηγόρο στη Θεσσαλονίκη.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

to αποθεματικο δεν ειναι για να καλυπτει τα απληρωτα. αυτο ειναι δικη τους πατεντα. το αποθεματικο ειναι κεφαλαιο για την λειτουργια της πολυκατοικιας.

estiakos

Δημοσίευση από estiakos »

Καλησπέρα σας,

Αντιμετωπίζουμε ενα σοβαρο πρόβλημα με ιδιοκτήτη, ο οποίος ετσιθελικά δήλωσε ότι δεν θα πληρώνει παλιές οφειλές του..

Συνοπτικά: Η πολυκατοικία μας αποτελείται από 4 διαμερίσματα (3 ιδιοκτήτες, ένας ενοικιαστής). Ένας εκ των ιδιοκτητών προφασιζόταν οικονομικά προβλήματα τα προηγούμενα 3 χρόνια και ως εκ τούτου αδυνατούσε να καταβάλλει κοινοχρηστα, εκμεταλλευόμενος και την μαλθακότητα των υπολοίπων μας..Σημειώνω ότι τόσο αυτός (ελευθερος επαγγελματίας με μαυρα κλπ) όσο και η σύζυγός του (τραπεζικός) εργάζονται.. Προχθές πήγε ενα βήμα παραπέρα όταν εξανλήθηκε η υπομονή μας και απαιτήσαμε να αρχίσει να καταβάλλει κοινόχρηστα και μας ανταπάντησε ότι κοινόχρηστα παλαιοτέρων ετών δεν πρόκειται να τα πληρώσει με την αιτιολογία ότι "αποφάσισε" (!!!) να κάνουμε ως πολυκατοικία μείωση αποθεματικού και να συμψηφιστούν οι οφειλές...

Εμείς έχουμε φτάσει στα όρια μας και δεν ξερουμε πως να τον πιέσουμε, ενώ δεν έχουμε την οικονομική άνεση να κινηθούμε δικαστικά για αγωγές, το οποίο θα μας φθείρει και οικονομικά και ψυχολογικά..Επεσε μια πρόταση - σκέψη να παραδόσουμε την διαχείριση σε εταιρία με νομική κάλυψη, η οποία νομοτελειακά κάποια στιγμή θα κινηθεί εναντίον του..

Αυτό που θέλω να ρωτήσω από όσους είναι εμπειροι από τετοιες καταστάσεις είναι πρωτον αν έχει ουσία η τελευταία σκέψη και δεύτερον αν έχετε κατι να προτείνετε...Κλείνω λεγοντας ότι χθες βράδυ, σε μια προσπάθεια να τον πείσω ότι πρέπει να ξεκινήσει να πληρώνει τις δικες του οφειλές, γυρισε και με απείλησε λεγοντας " Εσενα θα σε τελειώσω, να το ξερεις.....". Δεν έχει καλή φήμη και φοβάμαι ακομη και για την σωματική μου ακεραιότητα ή την ασφάλεια του σπιτιου-αυτοκινητου, οταν εγω θα λείπω από σπιτι μου...

Τι προτείνετε βρε παιδιά, εχουμε φτάσει σε απογνωση...

estiakos

Επανέρχομαι με μια πολύ σημαντική ερώτηση,

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει εταιρία διαχείρισης πολυκατοικιών, η οποία θα προσφέρει δωρεάν νομική κάλυψη, ωστε σε περίπτωση διεκδίκησης κοινοχρήστων απο κακοπληρωτές δικηγόρους να μπορεί να κινήσει τις σχετικές νομικές διαδικασίες???
Εναλλακτικά, τι προτείνετε??

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

estiakos Καλημέρα.
Το πρόβλημά σου το έχουν τουλάχιστον το 70% των πολυκατοικιών.
Αρχικά για τη μείωση του αποθεματικού. Είναι μία λύση, με την προϋπόθεση όμως ότι το αποθεματικό είναι πολύ μεγάλο και η μείωσή του δεν θα επηρέαζε την καλή λειτουργία της πολυκατοικίας.
Αλλά και να γινόταν μείωση, σου εγγυάται κανείς ότι ο κακοπληρωτής δεν θα συνέχιζε να μην πληρώνει τα κοινόχρηστα; Οπότε μετά από λίγο θα εξανεμίζονταν το απόθεματικό και θα σταματούσε να λειτουργεί η πολυκατοικία.Πάντως αν πάτε σε τέτοια λύση, αυτό να γίνει μόνο αν το επιτρέπει ο κανονισμός και μετά από απόφαση της Γεν. Συνέλευσης.
Εμπειρία από εταιρίες διαχείρισης δεν έχω. Πιστεύω όμως ότι για να βρεις εταιρεία να αναλάβει ευθύνες για παλιές «αμαρτίες», είναι σχεδόν αδύνατο. Η εταιρεία αναλαμβάνει υποχρεώσεις από την ημέρα που θα παραδώσεις την διαχείριση και το αποθεματικό και γι’ αυτό είναι υπεύθυνη.
Ο κακός (από κάθε άποψη) ένοικος, αντιμετωπίζεται μόνο από το σύνολο των συνιδιοκτητών (και όχι με προσωπικές αντιπαραθέσεις) και μόνο δικαστικά (αφού εξαντληθούν όλα τα περιθώρια συνεννόησης για εξωδικαστική λύση). Όλα αυτά βέβαια μετά από απόφαση της Γ.Σ.
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και στείλαμε εξώδικο με γραπτή αναφορά για δίκη σε περίπτωση μη καταβολής των κοινοχρήστων. Αποτέλεσμα ήταν ο κακοπληρωτής να έρθει σε συμφωνία πληρώνοντας τα χρέη του σε έξι μηνιαίες δόσεις.
Υπόψη ότι σε περίπτωση δικαστικής λύσης, αν δικαιωθείτε, ο κακοπληρωτής θα σας καταβάλει και όλα τα δικαστικά έξοδα.
Συνοψίζοντας προτείνω:
1/. Έκτακτη Γεν. Συνέλευση. Σύνταξη πρακτικού με αναφορά στη δικαστική λύση (ή αρχικά στο εξώδικο) και στην ενημέρωση του κακοπληρωτή, δίνοντας μια προθεσμία για αποπληρωμή των οφειλών. Αναφορά στο πρακτικό για ανάθεση σε δικηγόρο.
2/. Κοινοποίηση Πρακτικού Γ. Σ. στον κακοπληρωτή (αν δεν παραστεί στη Γ.Σ.), για να λάβει γνώση της προθεσμίας για αποπληρωμή..
3/. Με τη λήξη άπρακτης της προθεσμίας που όρισε η Γ.Σ. για αποπληρωμή των χρεών, ανάθεση της υπόθεσης στο δικηγόρο.
Την όλη διαδικασία είναι υποχρεωμένος να διαχειριστεί ο Διαχειριστής της πολυκατοικίας, εκτός αν ορισθεί και κάποιος άλλος από τη Γ.Σ.

Είναι κακό να έρχεσαι σε τέτοια αντιπαράθεση με άτομα που συγκατοικείς και βλέπεις κάθε μέρα, αλλά δυστυχώς όταν ο άλλος δεν σε σέβεται, είσαι υποχρεωμένος να διεκδικήσεις τα αυτονόητα.

Χαιρετώ, Δημήτρης.

estiakos

Καταρχάς Δημήτρη,

να σε ευχαριστήσω πολύ για τον κόπο, τον χρόνο και την διάθεση να απαντήσεις. Δυστυχώς έχουμε εξαντλήσει καθε περιθώριο και ο ο εν λόγω κακοπληρωτής εκμεταλλεύεται την αδράνεια των υπολοίπων και επιμένει να μην είναι συνεπής στις υποχρεωσεις του..Μάλιστα έκανε αναφορά και στην αστυνομία ότι τον ενοχλησαμε (!!)..Τι να πεις μετά..

Εγω προσωπικά είμαι διατεθειμένος να καταφυγω σε δικηγόρο, αφού κανουμε πρώτα την διαδικασία, όπως την περιεγραψες αναλυτικά.. Δεν γνωρίζω όμως τα κόστη που συνοδευουν μια τετοια ενέργεια (δηλ. σύνταξη εξωδίκου, επιδοση, δικαστικες παραστάσεις αργοτερα κλπ)..

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”