Κανονισμός/Καταστατικό πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Re: Κανονισμός/Καταστατικό πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Νοέμ 22, 2011 10:45 pm

taz έγραψε:Τελικά υπάρχει όχι μόνο νόμος, αλλά υπάρχουν και δεδικασμένα επ'αυτού, οπότε όντως μας λύνει τα χέρια αυτό σε όσους θέλουμε να τροποποιήσουμε το καταστατικό, μπορώ να τα γράψω αν ενδιαφέρει κάποιον.
Δώστο να το δούμε. (Αν δεν μπορείς να παραθέσεις το απόσπασμα δώσε μόνο το Νόμο ή το ΦΕΚ.)

taz έγραψε:μπορώ σαν διαχειριστής να αλλάξω τα χιλιοστά, ενημερώνοντας τους ιδιοκτήτες αλλά χωρίς να χρειάζεται κάποια πλειοψηφία/απόφαση συνέλευσης;
Στο θέμα Πίνακας δαπανών θέρμανσης & πίνακας κοινοχρήστων δαπανών είχα γράψει:
έχω την εντύπωση ότι στη σύνταξη του πίνακα δαπανών μπορείτε να προχωρείσετε. Ο πίνακας αυτός περιλαμβάνεται στη Σύσταση Οριζόντιων Ιδιοκτησιών και όχι στον Κανονισμό, στην οποία δεν υπάρχει αναφορά για απαιτούμενο ποσοστό για την τροποποίησή της.
Τελικά θα χρειαστούμε την άποψη νομικού. Ο "Κανονισμός" της πολυκατοικίας που μένω γράφει:
ΑΡΙΘΜΟΣ xxx
1) ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (Ν.3741/1929)
2) ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ
3) ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ
.....
Ο κανονισμός αυτός μπορεί να τροποποιηθεί μόνο με σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών, στους οποίους ανήκουν τα τρία τέταρτα (3/4) του συνόλου των χιλιοστών της πολυκατοικίας. Η τροποποίηση αυτή μπορεί να γίνει μόνο με συμβολαιογραφικό έγγραφο το οποίο πρέπει να μεταγραφεί όπως ορίζει ο νόμος.
Η παραπάνω παράγραφος που υπάρχει στο τέλος του εγγράφου πού αναφέρεται;
Μόνο στον κανονισμό (3) ή σε όλο το έγγραφο;

taz έγραψε:Μπορώ να στηριχτώ στο ΦΕΚ 1926 του 1977 που ορίζει το πώς υπολογίζονται τα χιλιοστά ανελκυστήρα και να τα υπολογίσω ανάλογα;
Σχετική συζήτηση υπάρχει εδώ, όπου υπάρχει διάσταση απόψεων για το αν είναι νόμος του Κράτους και αν μπορεί να εφαρμοστεί σε όλα τα κτίρια καθώς πρόκειτε για μια απόφαση του ΔΣ του ΟΕΚ.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό taz » Τετ Νοέμ 23, 2011 12:07 pm

Διαβάζοντας τον νόμο και τα σχόλια ενός νομικού, το συμπέρασμα είναι οτι το 60% και 65% ισχύουν μέσω της δικαστικής οδού, τουλάχιστον σε απαλλάσσει από το να ψάχνεις την έγκριση όλων των ιδιοκτητών.

Λοιπον έχουμε και λέμε:

Για κατάρτηση καταστατικού εάν δεν υπάρχει, χρειάζεται το 60% των ιδιοκτητών:

ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΒΑΣΕΙ ΑΡΘΡΟΥ 9 Ν. 1562/1985 «…κατά το άρθρο 9 του ν. 1562/1985 "αν υπάρχει ήδη χωριστή κατ' ορόφους ή διαμερίσματα ιδιοκτησία, δεν έχει όμως καταρτισθεί κανονισμός των σχέσεων των συνιδιοκτητών, η πλειοψηφία τουλάχιστον 60% των συγκυρίων δικαιούται να ζητήσει δικαστικώς, κατ' ανάλογη εφαρμογή των διατάξεων των προηγουμένων άρθρων, να καταρτισθεί κανονισμός των σχέσεων των συνιδιοκτητών. Κατά τον ίδιο τρόπο και με πλειοψηφία τουλάχιστον 65% των συγκυρίων μπορεί να επιτραπεί η συμπλήρωση ή και τροποποίηση του κανονισμού, όταν εμφανίζει ελλείψεις που εμποδίζουν τη λειτουργία της συνιδιοκτησίας ή τη χρήση των χωριστών ιδιοκτησιών σύμφωνα με τον προορισμό του ακινήτου". Από το συνδυασμό των παραπάνω διατάξεων προκύπτει, ότι μπορεί να καταρτισθεί κανονισμός της πολυκατοικίας που να δεσμεύει όλους τους συνιδιοκτήτες, καθώς και τους ειδικούς ή καθολικούς διαδόχους τους, μόνο αν στην κατάρτιση αυτού συναινούν όλοι οι συνιδιοκτήτες. Κατ’ εξαίρεση, είναι επιτρεπτή η κατάρτιση ενός τέτοιου κανονισμού, μετά από άδεια του δικαστηρίου, εφόσον σ' αυτό συναινεί τουλάχιστον το 60% των συνιδιοκτητών και ο κανονισμός αυτός είναι αναγκαίος για τον καθορισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών…» (ΕφΑθ 3236/2004 ΕλλΔνη 2006, τ. 47, σελ. 285, ΝΟΜΟΣ).

Για τροποποίηση καταστατικού χρειάζεται το 65%:

28.862…)…» (ΕφΑθ 3236/2004 ΕλλΔνη 2006, τ. 47, σελ. 285, ΝΟΜΟΣ). ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ - ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ «…για την τροποποίηση και συμπλήρωση του κανονισμού ή και της σύστασης της οροφοκτησίας, απαιτείται και πάλι η συμφωνία όλων των συνιδιοκτητών του χρόνου που επιχειρείται η τροποποίηση ή συμπλήρωση (ΑΠ 733/1999 ΕΔΠ 1996.16, ΕφΑθ 5719/1987 ΕΔΠ 1988.27). Είναι επίσης δυνατόν να συμπληρωθεί ή τροποποιηθεί ο κανονισμός ή και η συστατική της οροφοκτησίας δικαιοπραξία, εφόσον σε τούτο συναινεί τουλάχιστον το 65% των συνιδιοκτητών και ο υφιστάμενος κανονισμός ή η 399 συστατική της οροφοκτησίας πράξη εμφανίζει ελλείψεις που εμποδίζουν τη λειτουργία της συνιδιοκτησίας ή τη χρήση των χωριστών ιδιοκτησιών σύμφωνα με τον προορισμό του ακινήτου (ΕφΑθ 4554/1995 ΕΔΠ 1996.70)…» (ΕφΑθ 3236/2004 ΕλλΔνη 2006, τ. 47, σελ. 285, ΝΟΜΟΣ) «…στο άρθρο 13 § 1 του ίδιου νόμου 3741/1929 ορίζεται ότι, κάθε σύμβαση που κανονίζει ή μεταβάλει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των ιδιοκτητών γίνεται με συμβολαιογραφικό έγγραφο και καταχωρίζεται στο βιβλίο μεταγραφών. Τέλος, στο άρθρο 9 του ν. 1562/1985 ορίζεται ότι, με αίτηση της πλειοψηφίας τουλάχιστον 65% των συγκυρίων, μπορεί να επιτραπεί από το Δικαστήριο η συμπλήρωση ή και η τροποποίηση του Κανονισμού, όταν εμφανίζει ελλείψεις, που εμποδίζουν τη λειτουργία της συνιδιοκτησίας. Από το συνδυασμό των διατάξεων των παραπάνω νόμων, ο πρώτος των οποίων εξακολουθεί να ισχύει και μετά την εισαγωγή του Αστικού Κώδικα (άρθρο 54 ΕισΝΑΚ), προκύπτει ότι, η τροποποίηση της πράξης συστάσεως της οροφοκτησίας και του Κανονισμού της πολυκατοικίας μπορεί να γίνει: α) με συμφωνία όλων των συνιδιοκτητών, η οποία πρέπει να περιβληθεί το συμβολαιογραφικό τύπο και να μεταγραφεί, β) με δικαστική απόφαση, όταν το ζητήσουν συγκύριοι, που αντιπροσωπεύουν το 65% και γ) με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών, που λαμβάνεται με πλειοψηφία, εάν προβλέπεται τέτοια δυνατότητα από τον Κανονισμό. Ειδικότερα αναφορικά με την τελευταία αυτή περίπτωση, είναι δυνατή η ανάθεση με τον Κανονισμό στη Γενική Συνέλευση των συνιδιοκτητών, του δικαιώματος τροποποιήσεως συγκεκριμένων όρων του Κανονισμού, υπό ορισμένες προϋποθέσεις και με καθορισμένη πλειοψηφία. Στην περίπτωση αυτή, κι αν ακόμη η ανάθεση που γίνεται από τον Κανονισμό είναι απεριόριστη, η τροποποίηση από την πλειοψηφία δεν μπορεί να θίγει δικαιώματα των (μειοψηφούντων) συνιδιοκτητών που υφίστανται από το νόμο, τη σύσταση της οροφοκτησίας ή τον κανονισμό, διότι το άρθρο 4 § 1 του ν. 3741/1929 ρητώς περιορίζει τα δικαιώματα που η παμψηφία μπορεί να εκχωρήσει σε ορισμένη πλειοψηφία, μόνο για αποφάσεις που αφορούν τη συντήρηση, βελτίωση ή χρήση των κοινών μερών και οι οποίες λαμβάνονται για το κοινό συμφέρον. Έτσι, δεν επιτρέπεται να τροποποιηθούν με πλειοψηφία των συνιδιοκτητών, τα ποσοστά συμμετοχής χωριστών ιδιοκτησιών στις κοινόχρηστες δαπάνες, ούτε η απαλλαγή ορισμένων ιδιοκτησιών από τέτοιες δαπάνες ούτε να τεθούν περιορισμοί στη χρήση χωριστών ιδιοκτησιών, αλά για τις περιπτώσεις αυτές απαιτείται απόφαση του συνόλου των συνιδιοκτητών (ΑΠ 689/1997 ΕΔΠ 1997/319, ΑΠ 216/1981 ΕΔΠ 1982/104, ΕφΑθ 3615/1996 ΕΔΠ 1998/131, ΕφΑθ 2634/1991 ΕλΔ 34.1652, ΕφΑθ 1068/1985 ΕΔΠ 1985/31, ΕφΑθ 3973/1996 αδημ., ΕφΘεσ 373/1995 ΕλΔ 37.164, Σπυριδάκης: Δίκαιο οριζόντιας και κάθετης ιδιοκτησίας, εκδ. 1996 σελ. 406 επ., Κωνσταντόπουλος: Η οροφοκτησία εν Ελλάδι, εκδ. 1974 σελ. 326, Κατράς: Πανδέκτης Μισθώσεων και Οροφοκτησίας, εκδ. 2002, παρ. 297 σελ. 891 επ.).

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό παίρνει να γίνει ένα τέτοιο δικαστήριο για όποια πολυκατοικία προβεί σε κάτι τέτοιο...

Οσον αφορά κάποιους άλλους νόμους, καλό θα ήταν κάποιος με νομικές γνώνεις να μας ενημερώσει για την μη ανάγκη ψηφοφορίας για κάποια απόφαση δαπάνης που είναι υποχρεωτική βάσει νόμου, πχ (2 παραδείγματα που μου ήρθαν στο μυαλό) υπάρχει o γνωστός νόμος περί πιστοποιήσεων των ανσασέρ, υπάρχει νόμος για την ύπαρξη πυροσβεστήρων, κλπ. Σε τέτοιες δαπάνες μπορεί να ενεργεί ο διαχειριστής χωρίς την συγκατάθεση των ιδιοκτητών;
taz

SOS ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό ρανια » Τετ Φεβ 15, 2012 5:25 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ήμουν διαχειρίστρια σε μια πολυκατοικία και σε μια βδομάδα παραδίδω σε εταιρεία εφόσον κανείς δεν μπαίνει , το θέμα μου είναι καθώς μάζευα τα απαραίτητα έγγραφα για την παράδοση δεν βρίσκω πουθενά το καταστατικό , έφαγα στην κυριολεξία τον τόπο και μάλλον πρέπει η να πετάχθηκε καταλάθος ή κάπου να παρέπεσε γιατί τον τεέυταίο μήνα το χα δώσει σε 3 ιδιοκτήτες για να το βγάλουν φωτοτυπίες , έχω και εγώ το αντίτυπό αλλά δεν είναι το αυθεντικό και το θέμα είναι ότι ειναι του 1970 το κτίριο και ανχώνομαι βέβαια η εταιρεία ζήτησε αντίγραφο ..αλλά το αυθεντικό δεν θα χρειαστεί πουθενά ?σε κανένα δικαστήριο ? εν ολίγοις θα υπάρχουν κυρώσεις αν τελικά δεν βρω το προτότυπο? ευχαριστώ πολυ . απαντήστε άμεσα γιατί επείγομαι .
ρανια

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τετ Φεβ 15, 2012 8:22 pm

Το καταστατικό ή Κανονισμός της πολυκατοικίας είναι μια συμβολαιογραφική πράξη και δεν χάνεται ΠΟΤΕ.
Πας στον συμβολαιογράφο που το συνέταξε και σου δίνει άλλο αντίγραφο, φυσικά με το ανάλογο κόστος.
Αν ο συμβολαιογράφος συνταξιοδοτηθεί, όλο το αρχείο του παραδίδεται σε άλλον συμβολαιογράφο.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό ρανια » Παρ Φεβ 17, 2012 12:25 am

Τώρα το χάσα τι να κάνω ?αρκεί που υπάρχει εναλλακτική . Αυτά τα έμαθα το θέμα μου είναι το κόστος γιατί άκουσα για κάτι 200σάρια και έπαθα ένα σοκ.τέσπα , πάντως από τη στιγμή που έμαθα ότι και αυτό που είχα εγώ δεν ήταν το αυθεντικό αλλά το προτότυπο το χεί ο συμβολαιογράφος ηρέμησα . Αύριο θα πάρω τηλ στο σύλλογο των συμβολαιογράφων να μου πουν τα σχετικά έτσι ώστε να τα χω όλα έτοιμα και όταν ζητηθεί να τους το δώσω , για να μην προκαταβάλω τα χρήματα τώρα μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι , αλλά όταν χρειαστεί ..
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση .
ρανια

KATASTATIKO

Δημοσίευσηαπό PAPU » Τρί Φεβ 28, 2012 2:11 pm

α). Πότε πρέπει να γίνεται αλλαγή καταστατικού; Έχει καμία σχέση η παλαιότητα;

β). Τι πρέπει να συμπεριλαμβάνει ένα καταστατικό;

γ). Σε περίπτωση που δε συγκεντρώνεται απόλυτη πλειοψηφία για αλλαγή καταστατικού, γίνεται και με λιγότερους;

δ).Είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση ράμπας στις πολυκατοικίες;
PAPU

Re: KATASTATIKO

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Φεβ 28, 2012 2:34 pm

α, β, γ. :arrow: Κανονισμός/Καταστατικό πολυκατοικίας (Όλα τα ερωτήματα έχουν απαντηθεί.)
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Μη τήρηση κανονισμού πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό taz » Παρ Απρ 20, 2012 12:37 pm

Οταν το θέμα είναι οικονομικό, δηλαδή μη καταβολή κοινοχρήστων, ζημιά σε κοινόχρηστο χώρο κλπ, άντε και κάποια στιγμή κινείσαι νομικά εναντίον του παραβάτη... τι γίνεται όμως όταν κάποιος/κάποιοι δεν εναρμονίζοναι με άλλους κανόνες;

Να φέρω κάποια παραδείγματα: άπλωμα της μπουγάδας έξω από τα μπαλκόνια, δορυφορικές κεραίες τοποθετημένες στα μπαλκόνια, κλπ κλπ. Εκεί τι κάνεις; Γιατί η ανοχή του προηγούμενου διαχειριστή σε έναν ένοικο, είχε ως αποτέλεσμα να τον μιμηθούν και άλλοι ένοικοι και ο ένας που άπλωνε μπουγάδα έγιναν ξαφνικά 7, και η μια δορυφορική έγιναν 5!!!

Παρατήρηση κάνεις, και μετά; Γιατί δεν αξίζει δυστυχώς για τα ρούχα να ξοδευτεί η πολυκατοικία για τα νομικές δαπάνες, από την άλλη δεν μπορείς να αφήνεις κάποιον έτσι γιατί αργά ή γρήγορα θα κάνει ο καθένας οτι θέλει και επέρχεται μια μικρή αναρχία χωρίς κανέναν έλεγχο...
taz

Re: Μη τήρηση κανονισμού πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ » Παρ Απρ 20, 2012 3:13 pm

Μόνο με συζητήση μπορούν να λυθούν αυτά taz. Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη μέθοδο. Φωτοτύπισε τις σελίδες του καταστατικού που καταπατούνται, βάλτες στον πίνακα των ανακοινώσεων και με μια διακριτική ανακοίνωση ενημέρωσε τους διαμένοντες για τα καταπατημένα άρθρα.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr
Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ

Re: Μη τήρηση κανονισμού πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό taz » Σάβ Απρ 21, 2012 5:56 pm

Χάρη δυτστυχώς σε μεγάλες ειδικά πολυκατοικίες υπάρχουν και "ζώα" που δεν καταλαβαίνουν από συζήτηση... χώρια το γνωστή ελληνική λογική: αν παρανομεί ο διπλανός μας συνήθως τον μιμούμαστε, αφού το κάνει αυτός γιατί να μην το κάνω και εγώ;
taz

Δημοσίευσηαπό akaliptos » Σάβ Ιουν 30, 2012 2:12 pm

Καλησπερα
Μενω σε μια πολυκατοικια 30ετιας η οποια ειχε την εννοια της οικογενειακης και δεν εχει καταστατικο...αυτο εχει ως αποτελεσμα να γινεται ενας ψιλοχαμος...αυτη τη περιοδο εχει τη διαχειριση ενας απο τους ιδιοκτητες, ο οποιος ομως εχει δωσει ουσιαστικα τη διαχειριση σε μια εταιρεια και εκεινος βγαζει μονο το πετρελαιο.γενικοτερα οι υπολοιποι ιδιοκτητες ειναι δυσαρεστημενοι απο πολλα θεματα με τον συγκεκριμενο κυριο (συμπεριφορας,στο πετρελαιο πρεπει να ψιλοτζουρνευει κτλ) και θελουμε να κανουμε αλλαγη διαχειρισης..βασικα πηγαινε κυκλικα και η δικια του θητεια εληξε περσι τον δεκεμβρη και αφου κανεις δεν ασχοληθηκε συνεχισε.....για να γινει αλλαγη τι χρειαζεται;;;απλα να κληθει γενικη συνελευση και το 51% των ιδιοκτητων να συμφωνησει για τον νεο διαχειριστη;;;εκεινος μπορει να αρνηθει να παραδωσει τη διαχειριση;;;;

Επισης, ο συγκεκριμενος κυριος χωρις να ρωτησει κανεναν εκανε εσωτερικα της πολυκατοικιας ξεχωριστη καλωδιωση και εβγαλε ξεχωριστο κουδουνι στην εισοδο της πολυκατοικιας με καμερα (οι υπολοιποι εχουμε απλο κουδουνι)...σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται;;;τι πρεπει να κανουμε οι υπολοιποι για να το αφαιρεσει;;;;

Σας ευχαριστω πολυ
akaliptos

Παλιά πολυκατοικία και κανονισμός

Δημοσίευσηαπό stac » Τρί Νοέμ 13, 2012 12:19 pm

Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα "οικογενειακό" μπέρδεμα που έχει προκύψει.
Μένω σε μια πολυκατοικία, άκρως οικογενειακή, και εξηγούμαι...
Στο ισόγειο υπάρχουν δυο διαμερίσματα, στο ένα κατοικούν οι γονείς μου και στο άλλο ο πρώτος μου εξάδερφος. Τα διαμερίσματα αυτά έχουν το κάθε ένα ξεχωριστή είσοδο στην πρόσοψη της πολυκατοικίας. Στον πρώτο όροφο κατοικεί η πρώτη μου εξαδέρφη και στον δεύτερο εγώ (εμείς χρησιμοποιούμε κοινή σκάλα-είσοδο). Το θέμα είναι ότι η πολυκατοικία είναι του 1970 (με μόνη διαφορά τον όροφο μου που έγινε προσθήκη το 1980) και δεν έχει κανονισμό πολυκατοικίας. Επειδή όπως συμβαίνει με όλες τις οικογένειες, έχουμε και εμείς τα θέματα μας και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, θέλω να κινήσω διαδικασίες για κανονισμό πολυκατοικίας. Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας σε κάποιες απορίες:
1. Είναι χρονοβόρα διαδικασία (θέλει δλδ πάνω από 2 χρόνια);
2. Για να κινήσω την διαδικασία απευθύνομαι σε κάποιον δικηγόρο;
3. Σε περίπτωση που δεν επιθυμούν τα εξαδέρφια μου να γίνει κανονισμός, μπορούν να μου θέσουν κάποιο βέτο και να πάει η όλη διαδικασία άκλαφτη;

Γενικότερα, αν κάποιος έχει να καταθέσει κάποια προσωπική εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
stac

Δημοσίευσηαπό taz » Τρί Νοέμ 13, 2012 7:19 pm

Με ομοφωνία συντάσσετε ένα καταστατικό και το δίνετε σε υμβολαιογράφο (οι συμβολαιογράφοι έχουν υποδείγματα).

Χωρίς ομοφωνία χρειάζεται να συμφωνεί το 65% και κατόπιν δικαστήριο εγκρίνει το νέο καταστατικό.

Καλό θα ήταν αν δεν έχετε κάποια εμπειρία με τα θέματα που θέλετε να καλύπτει και να εμπεριέχει το καταστατικό να ρωτήσετε δικηγόρο.

Τώρα αν δεν έχετε και πίνακες κατανομής δαπανών/χιλιοστών ιδιοκτησίας κλπ (δεν ξέρω πώς βγάζετε τα κοινόχρηστα/θέρμανση κλπ), θα χρειασείτε επίσης μηχανολόγο κοκ.
taz

Δημοσίευσηαπό lamprosjo » Παρ Φεβ 22, 2013 8:42 pm

Καλησπέρα σε όλους. Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα εδώ και κάποιους μήνες. Πρόσφατα ζήτησα τον κανονισμό από τον ιδιοκτήτη και μου πε πως δεν τον έχει. Με παρέπεμψε να το ζητήσω από τον διαχειριστή. Σήμερα που το ζήτησα απο τον διαχειριστή μου είπε πως εκείνος για να το πάρει πλήρωσε 100 ένα δικηγόρο που το πήρε από το υποθηκοφυλάκιο(;;;). Ισχύει κάτι τέτοιο; Μάλιστα εμμέσως πλην σαφώς μου αρνήθηκε να το δώσει καθώς εκείνος πλήρωσε, εγώ τσάμπα;;;
Η ερωτήσεις μου:
1) Πως μπορώ να πάρω εγώ το καταστατικό; ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να μου το δώσει ο διαχειριστής, ή μήπως πρέπει να μου το φέρει ο ιδιοκτήτης πληρώνοντας και εκείνος για να το πάρει;

2) Τόσους μήνες το μόνο που βλέπουμε είναι η κατάσταση με τα κοινόχρηστα. Ποτέ δεν έχουμε δει μία απόδειξη πληρωμής ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, καθαρίστριας ή ασανσέρ. Το περίεργο είναι πως κάθε φορά η ΔΕΗ για παράδειγμα χρεώνεται στα κοινόχρηστα 60€, 70€, 60€, 70€. Φαίνεται δηλαδή πως γίνεται μία στρογγυλοποίηση ποιος ξέρει σε τι βαθμό. Δεν θα έπρεπε να φαίνεται κάπου κάποιος λογαριασμός; Παρεπιμπτόντως δεν έχω προλάβει να δω κάποιο λογαριασμό. Πάντα προλαβαίνει και τον παίρνει ο διαχειριστής.

3) Επειδή ο διαχειριστής μου είπε πως όλες οι υποχρεώσεις καλύφθηκαν ενώ τον προηγούμενο μήνα είχαμε κάποιους που δεν πλήρωναν κοινόχρηστα εδώ και έξι μήνες περίπου, είμαι έτοιμος να του ζητήσω τους τελευταίους λογαριαμούς ΔΕΗ ΕΥΔΑΠ ασανσέρ και καθαρίστριας για να βεβαιωθώ πως αυτό αληθεύει. Υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθεί ή να μου πει πως π.χ. τους λογαριασμούς τους έχει η εταιρία που βγάζει τα κοινόχρηστα;
lamprosjo

Δημοσίευσηαπό nikpap » Δευτ Μαρ 11, 2013 6:31 pm

Διαμένω σε πολυκατοικία με καταστατικό που συντάχθηκε περί το 1972 από τον οικοπεδούχο (- δικηγόρο -) της πολυκατοικίας. Το καταστατικό προβλέπει παράλογα άνιση κατανομή δαπανών εις βάρος των υπολοίπων ιδιοκτητών των διαμερισμάτων και εις όφελος του οικοπεδούχου. Υπάρχει τρόπος τροποποίησης του καταστατικού και αν ναι ποιός είναι αυτός? Προφανώς δεν συμφωνεί ο οικοπεδούχος που κατέχει και πάνω από το 50% της πολυκατοικίας.
nikpap

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες