Κανονισμός/Καταστατικό πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
stavroula

Δαπάνες - Έλλειψη Κανονισμού πολυκατοικίας

Δημοσίευση από stavroula »

Γειά σας!

Έχω ένα διαμέρισμα, 30 μέτρων με 10/1000 χιλιοστά στο οικόπεδο, το οποίο το νοικιάζω σε μια φοιτήτρια.
Κανονισμός πολυκατοικίας δεν υπάρχει. Αποφασίστηκε - πώς και τι δεν γνωρίζω - να γίνουν επισκευές 2500 Ευρώ. Μια γιαγιά είναι διαχειρίστρια και ένας από την οικοδομή κάνει μερεμέτια και νομίζω ότι τα έκανε αυτός.
Μου ζητούν 165 ευρώ. Τι να κάνω; Να τα δώσω;
Επίσης, θέλω να φτιαχτεί κανονισμός πολυκατοικίας έτσι ώστε να είναι ξεκάθαρο πόσα λεφτά πρέπει να δίνει ο καθένας, Πώς θα γίνει αυτό;

Ευχαριστώ πολύ,
Σταυρούλα

princeelf

Ίσως πολύ απλή ερώτηση....

Δημοσίευση από princeelf »

Καλώς με βρήκατε στην ωραία παρέα σας.
Αγόρασα ένα διαμέρισμα σε νέα πολυκατοικία 9 διαμερισμάτων.Από αυτά τα 3 έχουν μόνο πουληθεί και μάλλον έτσι θα παραμείνει για αρκετό διάστημα (χρόνια) μια που ο εργολάβος δεν ρίχνει τις τιμές (κρίση? ποια κρίση ? )
Στο καταστατικό πολυκατοικίας που μου δώθηκε μαζί με την οριζόντιο ιδιοκτησία και το συμβόλαιο γράφει ότι για 1 + 1/2 χρόνο από τον Σεπτέβρη του 2007 ο εργολάβος ΔΕΝ θα πληρώνει για κοινόχρηστα .Είχα προσπαθήσει να φέρω αντιρήσεις όταν το είδα αλλά δεν έβγαλα άκρη.
Το απλό ερώτημα μου τώρα ειναι για το αν από όταν περάσει η περίοδο "Χαριτος" δηλαδή σε κανα μήνα θα πρέπει ο εργολάβος να συμμετέχει κανονικά σε ΟΛΑ τα έξοδα :
1) ΝΕΡΟ (κήπος με νερό 400 ευρώ το καλοκαίρι το 4μηνο)
2) ΔΕΗ
3) ΑΝΣΑΣΕΡ ( συντήρηση)
4) Τα μικρά αλλα σημαντικά ποσά που πρέπει να πληρώνει για την θέρμανση παρόλο που τα διαμερίσματα ειναι κλειστά σύμφωνα με τον πίνακα κατανομής.

Σημείωση ότι τα διαμερίσματα είναι απούλητα. Υπάρχει κανένας νόμος-άρθρο που να το καθορίζει αυτό?
[img]http://img221.imageshack.us/img221/4472/userbar542812qk8.gif[/img]

Ελένη Κοντογεώργου

Δημοσίευση από Ελένη Κοντογεώργου »

Για τα διαμερίσματα που είναι απούλητα πρέπει να πληρώνει κανονικά τα κοινόχρηστα σύμφωνα με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος. Για τη θέρμανση πρέπει να πληρώνει ένα ποσοστό εφόσον είναι κλειστά τα διαμερίσματα και δεν λειτουργούν τα σώματα καλοριφερ.

princeelf

Δημοσίευση από princeelf »

Ελένη Κοντογεώργου έγραψε:Για τα διαμερίσματα που είναι απούλητα πρέπει να πληρώνει κανονικά τα κοινόχρηστα σύμφωνα με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος. Για τη θέρμανση πρέπει να πληρώνει ένα ποσοστό εφόσον είναι κλειστά τα διαμερίσματα και δεν λειτουργούν τα σώματα καλοριφερ.
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Και εγώ αυτό γνωρίζω απλά θα περίμενα να υπήρχε και κάποιος νόμος
για το προφανές.
[img]http://img221.imageshack.us/img221/4472/userbar542812qk8.gif[/img]

Ελένη Κοντογεώργου

Δημοσίευση από Ελένη Κοντογεώργου »

Ο νόμος της κάθε πολυκατοικίας είναι το καταστατικό της. Όπου είναι ελλειπής ο κανονσμός της πολυκατοικίας εφαρμόζεται ο ν.3741/1929.

varvaragio

Δημοσίευση από varvaragio »

καλησπέρα κ' απο'μενα.
Διαβάζοντας τα παραπάνω, συμπέρανα ότι:
α)Για να λάβει χώρα κάτι που δέν αναγράφετε στη σύσταση - καταστατικό,(όσον αφορά κοινόχρηστους χώρους) χρειάζεται πλειοψηφία...
β) Για να αλλάξει κάτι στη σύσταση - καταστατικό, χρειάζεται ομοφωνία!
Έχω καταλάβει καλά μέχρι εδώ?
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω άν σε θέση κοινόχρηστου χώρου που στα σχέδια είναι χαρακτηρισμένος ως κήπος, εμείς(πλειοψηφία) φτιάξουμε μπάρμπεκιου, προσβάλει τη σύσταση???
Ευχαριστώ!
VG

ΜΑΡΙΟΝ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΝ »

Ανέλαβα πριν ένα μήνα τη διαχείριση της πολυκατοικίας.Απ΄όσους παλαιούς ιδιοκτήτες και βεβαια προηγούμενους διαχειριστές ζήτησα το καταστατικό της πολυκατοικίας μου απάντησαν ότι υπήρχε άλλα ποιός ξέρει πως ,στη πορεία χάθηκε. Εγώ αγόρασα διαμέρισμα πριν ένα χρόνο (παλαιά πολυκατοικία γύρω στα 30 χρόνια) και δεν γνωρίζω τίποτα περί καταστατικού.Μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρώ? Σε υποθηκοφυλακείο ή σε κάποια άλλη υπηρεσία? Ευχαριστώ

brutus

Δημοσίευση από brutus »

ΜΑΡΙΟΝ έγραψε:Ανέλαβα πριν ένα μήνα τη διαχείριση της πολυκατοικίας.Απ΄όσους παλαιούς ιδιοκτήτες και βεβαια προηγούμενους διαχειριστές ζήτησα το καταστατικό της πολυκατοικίας μου απάντησαν ότι υπήρχε άλλα ποιός ξέρει πως ,στη πορεία χάθηκε. Εγώ αγόρασα διαμέρισμα πριν ένα χρόνο (παλαιά πολυκατοικία γύρω στα 30 χρόνια) και δεν γνωρίζω τίποτα περί καταστατικού.Μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρώ? Σε υποθηκοφυλακείο ή σε κάποια άλλη υπηρεσία? Ευχαριστώ
Θα διαβάσεις καλά το συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού σου και θα φτάσεις σε κάποιο σημείο που θα λέει ότι η οριζόντια ιδιοκτησία συστάθηκε με την υπ' αρ. χχχχ πράξη του συμβολαιογράφου.....
Αυτή η πράξη σύστασης στο 99% των περιπτώσεων περιλαμβάνει και το καταστατικό, οπότε μπορείς να απευθυνθείς στο συμβολαιογράφο που την συνέταξε για να πάρεις αντίγραφο.
Πάντως αυτό το «στην πορεία χάθηκε» ποτέ μου δεν το κατάλαβα...

ALEXD

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ - ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΩΝ ΠΟΣΟΣΤΩΝ ΓΙΑ

Δημοσίευση από ALEXD »

Ορισμένες βασικές αποφάσεις απαιτούν το 100% των ιδιοκτητών . Το πρόβλημα είναι ότι είμαστε 37 ιδιοκτήτες και μόνο 2 κατοικούν ή ενδιαφέρονται για την οικοδομή. Πως μπορούμε να μειώσουμε την απαιτούμενη πλειοψηφία του 100% σε 51% Ο κανονισμός είναι του 1968

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ - ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΩΝ ΠΟΣΟΣΤΩΝ

Δημοσίευση από gtsoukn »

ALEXD έγραψε:... μόνο 2 κατοικούν ή ενδιαφέρονται για την οικοδομή.
Αυτό είναι το χάλι (συγνώμη για την έκφραση) των πολυκατοικιών. Κάποιοι ενδιαφέρονται να εισπράτουν μόνο τα ενοίκια.

Ο κανονισμός αλλάζει μόνο με συμβολαιογραφική πράξη και παμψηφία (100%) των ιδιοκτητών.

Περισσότερα εδώ: Κανονισμός πολυκατοικίας

Αν οι ιδιοκτήτες που δεν ενδιαφέρονται, δεν εμφανίζονται στις συνελεύσεις, οι οποίες γίνονται νόμιμα, τότε οι δυο που παραβρίσκονται αποτελούν το 100% των ιδιοκτητών. Διάβασε προσεκτικά τον κανονισμό.

Γιώργος.

Άβαταρ μέλους
charoush

Δημοσίευση από charoush »

Να κάνεις επαναληπτική και την τρίτη φορά ισχύει η πλειοψηφία των παρόντων οπότε μην αγχώνεσε.
Δυο είναι αρκετοί !
8-)

dims

Δημοσίευση από dims »

καλησπέρα

στην πολυκατοικία μας δεν υπάρχει κανονισμός. θέλουμε να προβούμε σε αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της κατανάλωσης πετρελαίου (εγκατάσταση θερμιδομετρητή, αντί για ωρομετρητή).

τι ποσοστό απαιτείται για την αλλαγή;
αν κάποιος δεν συμφωνεί, μπορούμε να τον βγάλουμε υποχρεωτικά εκτός θέρμανσης;;

Ευχαριστώ

agnostos85

ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ

Δημοσίευση από agnostos85 »

ΕΠΕΙΔΗ Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ WORD ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Απευθύνσου σε συμβολαιογράφο που έτσι κι αλλιώς θα πας. Πιθανό να σου δώσει κάποιο υπόδειγμα.

Άβαταρ μέλους
Ηλιάνα

Re: Κανονισμός πολυκατοικίας

Δημοσίευση από Ηλιάνα »

Καλησπερα
Κατ αρχας συγχαρητηρια για το υπεροχο σαιτ :-D
Ειμαι νεα διαχειριστρια σε πολυκατοικια που δεν εχει δικο της κανονισμο. Ολοι οι ιδιοκτητες συμφωνουμε σε συνταξη νεου κανονισμου πλην ενός. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση ? Αρκει η συμφωνια των υπολοιπων ? και σε τι ποσοστο ψήφων ?
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις
Ηλιάνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”