Κανονισμός/Καταστατικό πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Kanalis

Re: Κανονισμός/Καταστατικό πολυκατοικίας

Δημοσίευση από Kanalis »

mimis50 Σε ευχαριστώ
Μετά από επικοινωνία μου με το νέο ιδιοκτήτη με ενημέρωσε ότι τον έχει τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Πάντως δεν βγάζω άκρη γιατί τον κανονισμό τον διαβάζει με τον δικό του τρόπο και όλοι οι συνιδιοκτήτες μετά από 40 χρόνια έχουν προβληματιστεί με την συμπεριφορά του εν λόγω συνιδιοκτήτη και μάλλον θα πάμε στα δικαστήρια.... δυστυχώς.....

kpanago

Δημοσίευση από kpanago »

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΠΩΛΕΣΘΕΝΤΟΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ
Σε κάθε συμβόλαιο αγοραπωλησίας διαμερίσματος, υπάρχει υποχρέωση αναφοράς της "ιστορίας" του διαμερίσματος που ξεκινά από τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας η οποία καθορίζει ποιά είναι τα διαμερίσματα ανα όροφο που δημιουργούνται με τη συνεισφορά καθενός σε (1) ψήφους, (2) δαπάνες κοινοχρήστων, (3) δαπάνες θέρμανσης, και (4) δαπάνες ανελκυστήρα. Στην ιστορία αυτή αναγράφεται το όνομα του συμβολαιογράφου που κατάρτησε το οποιοδήποτε συμβόλαιο, τα στοιχεία του συμβολαίου, και η περίληψη του συμβολαίου. Ο κανονισμός της πολυκατοικίας συμπεριλαμβάνεται στην πράξη "σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας" η οποία εκδίδεται επίσημα (δηλ. σε χαρτοσημασμένα αντίτυπα) σε 1 αντίτυπο για το υποθηκοφυκακείο της περιοχής που βρίσκεται το ακίνητο, 1 αντίτυπο για το συμβολαιογράφο, και απο 1 αντίτυπο για τον κάθε συμβαλλόμενο. Κάθε διαμέρισμα και ο διαχειριστής οφέιλουν να έχουν στα χέρια τους ενα αντίτυπο. Εάν δεν το έχουν ή το έχουν χάσει, θα πρέπει να γνωρίζουν οτι μπορούν να πάρουν ενα νέο επίσημο αντίτυπο με αίτησή τους από το τμήμα μεταγραφών του αρμόδιου για την πολυκατοικία υποθηκοφυλακείου. Έπίσης, εναλλακτικά, μπορούν να πάρουν επίσημο αντίτυπο και από τον συμβολαιογράφο που το κατάρτησε, ή αν αυτός συνταξιοδοτήθηκε ή απεβίωσε, από αυτόν που ανέλαβε το χαρτοφυλάκειο του προηγούμενου. Ποιός είναι ο νέος που έχει το χαρτοφυλάκειο θα το πληροφορηθεί ο ενδιαφερόμενος από τον σύλλογο συμβολαιογάφων, αλλα αντί να μπεί κανείς στη διαδικασία ανζήτησης του συμβολαογράφου με το χαρτοφυλακειο παλαιότερου, είναι συντομότερη η προσέλευση στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο της περιοχής στην οποία βρίσκεται η πολυκατοικία. (πχ για την περιοχή του Δήμου Αθηναίων, αρμόδιο υποθηκοφυλάκειο είναι αυτό της οδού Αριστοτέλους 175 Αθήνμα τηλ 8641499. Υπόψη οτι απαιτείται τηλεφωνική επικοινωνία για να βεβαιωθείτε οτι αυτό το υποθηλάκειο ήταν αρμόδιο για την πολυκατοικία σας κατά την περίοδο που αυτή κατασκευάστηκε). Κατά την προσέλευση του ενδιαφερόμενου στο αρμόδιο υποθηκοφυλάκειο, απαιτείται η σύνταξη αίτησης για παραλαβή της πραξεως συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας που περιλαμβάνει και τον κανονισμό λειτουργίας της πολυκατοικίας αποδεικνύοντας και το έννομο συμφέρον (δηλ. οτι είστε ιδιοκτήτης διαμερίσματος σε αυτή βάσει της φορολογικής σας δηλώσεως), καθώς και πληρωμή παραβόλου το οποίο ανέρχεται σε 4,5 Ευρώ ανά σελίδα που επιθυμείτε να πάρετε αντίτυπό της (τιμή Δεκ 2015). Αν λάβουμε υπόψη οτι μια συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας για 20 διαμερίσματα είναι γύρω στα 50 φύλλα και ο κανονισμός της πολυκατοικίας είναι γύρω στα 20 φύλλα, αυτό μεταφράζεται σε 70 φύλλα, ήτοι 140 σελίδες, ήτοι 140 επί 4,5 ευρώ ανά σελίδα, ήτοι σε 630 ευρώ συνολικό κόστος έκδοσης ενός αντιτύπου. Αντίστοιχο είναι και το κόστος σε συμβολαιογράφο. Για το λόγο αυτό οι πολυκατοικίες συνήθως βγάζουν μόνο ένα επίσημο αντίτυπο, του οποίου το κόστος μοιράζεται σε όλους τους συνιδιοκτήτες, που οφείλει να το κρατά στα χέρια του ο εκάστοτε διαχειριστής για να το χρησιμοποιεί σε οποιοδήποτε διένεξη η λύση της οποίας θα αναζητηθεί δικαστικά, και το οποίο οφείλει να παραδίδει σε κάθε επόμενο όπως κάνει με το αποθεματικό και τις αποδείξεις με σχετική μνημόνευση στο πρωτόκολλο παράδοσης -παραλαβής, ενώ κάθε διαμέρισμα απλώς εφοδιάζεται με μιά απλή φωτοτυπία του που είναι σαφώς πολύ φθηνότερη.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Σωστή και ακριβής ενημέρωση!

asterix2

Δημοσίευση από asterix2 »

Καλημέρα σας, είμαι ιδιοκτήτης δύο διαμερισμάτων σε μια πολυκατοικία 4όροφη (βάση του συμβολαίου αποδοχής κληρονομίας έχω το 51 % και την πλειοψηφία των ψήφων).
Η πολυκατοικία είναι πολύ παλιά και δεν υπάρχει καταστατικό - κανονισμός πολυκατοικίας.
Τα τελευταία 3 χρόνια ένας από τους άλλους 2 ιδιοκτήτες δεν πληρώνει κοινόχρηστα διότι δεν συμφωνεί με κάποια πράγματα. Π.Χ θέλει να κάνουμε συντήρηση στο ασανσερ κάθε δύο μήνες αντί για μία φορά το μήνα που το κάνουμε τώρα (Υ.Γ. το ασανσερ δεν έχει άδεια και είναι παλιό).
Επειδή το τελευταίο διάστημα έχουν αρχίσει να δημιουργούνται αρκετές φθορές στο κτίριο, λόγο της παλαιότητάς του και την μή σωστή συντήρηση αυτού, και σε κάποια πράγματα υπάρχει ακόμα και κίνδυνος και για την σωματική ακεραιότητα των ανθρώπων, μπορώ έχοντας την πλειοψηφία των ψήφων καθώς και το μεγαλύτερο ποσοστό επί της όλης οικοδομής, να δημιουργήσω διαχείρηση και να κάνω γενικές συνελεύσεις προκειμένω να επισκευαστούν κάποια πράγματα ακόμα και αν οι άλλοι δύο ιδιοκτήτες έχουν αντίθετη άποψη σε κάποια θέματα? (κοινός αποφασίζω και διατάζω)

Υ.Γ. Σαφώς και η κατανομή των κοινοχρήστων θα γίνεται σύμφωνα με τον πίνακα αναλογισμού που υπάρχει στο συμβόλαιο.

mandigav

Δημοσίευση από mandigav »

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΑΣ, ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΈΧΩ ΤΗΝ ΓΝΏΜΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΖΩ. ΕΊΜΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΝΌΣ ΜΙΚΡΌΥ 48 Τ.Μ. ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ 26 ΣΥΝΟΛΙΚΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ. ΔΙΑΠΊΣΤΩΣΑ ΌΤΙ ΧΡΕΟΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΑ ΜΕ ΛΆΘΟΣ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΑΠΌ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΟΥ. ΖΉΤΗΣΑ ΑΠΌ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΉ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΔΏΣΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΣΤΑ ΧΈΡΙΑ ΤΟΥ ΏΣΤΕ ΝΑ ΚΆΝΩ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΠΊΣΤΩΝΩ ΠΏΣ ΈΧΕΙ ΣΤΑ ΧΈΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΏΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΧΩΡΊΣ ΤΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΑΛΛΆΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ. ΜΕΤΆ ΑΠΌ ΕΠΊΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΥΠΟΘΗΚΟΦΥΛΑΚΙΟ ΕΠΙΒΕΒΑΊΩΣΑ ΌΤΙ ΕΓΏ ΈΧΩ ΤΑ ΣΩΣΤΆ ΜΕΤΆ ΤΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ. ΑΦΟΎ ΕΝΗΜΈΡΩΣΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΉ ΜΟΥ ΕΊΠΕ ΌΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΟΡΘΏΣΕΙΣ ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΚΑΛΈΣΕΙ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΕ ΑΠΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΟΜΌΦΩΝΗ ΑΠΌΦΑΣΗ. :wall: ΡΩΤΏ ΝΟΜΙΚΆ ΤΙ ΕΥΣΤΑΘΕΊ? ΤΟ ΑΥΤΌ ΝΟΗΤΌ ΕΊΝΑΙ Η ΆΜΕΣΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ . ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΔΕ ΌΤΙ ΑΥΤΉ ΤΗ ΣΤΙΓΜΉ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΠΟΥ ΔΊΝΕΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΊΑ ΓΙΑ ΈΚΔΟΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΎΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΈΧΕΙ ΣΤΑ ΧΈΡΙΑ ΤΟΥ.! ! ! Ο ΛΌΓΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΗΚΕ ΉΤΑΝ ΌΤΙ ΈΤΣΙ ΤΑ ΒΡΉΚΕ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΉ? ΤΙ ΚΆΝΩ?

andrewwww14

Καταστατικο και υποχρεωσεις

Δημοσίευση από andrewwww14 »

Καλησπερα παιδια.Προσφατα κληρονομησα ενα διαμερισμα σε ενα 3ωροφο.καταστατικο δεν υπαρχει.επειδη τα 2 διαμερισματα τα εχουν αδερφια μπορουν να κανουν οτι θελουν?δηλαδη να φτιαξουν καταστατικο με το οποιο εγω δεν συμφωνω η και να περνανε πράγματα τα οποια εγω δεν θελω?επισης με τα κοινοχρηστα τι γινεται?καναμε μια ψευτοσυνελευση που την γραψαμε σε ενα τετραδιο και βαλαμε υπογραφες και μου ειπαν για τα κοινοχρηστα αλλα θα θελα να το ψαξω παραπανω.Τα κοινοχρηστα ειναι ουσιαστικα θεμα καταστατικου η οχι?

andrewwww14

Re: Καταστατικο και υποχρεωσεις

επισης εχουν βαλει ανελκυστηρα τον οποιο δεν θελω να χρησιμοποιω καθως ειναι τελειως χαζο.ο οροφος που ειναι το σπιτι (1ος) ειναι κυριολεκτικα 10 σκαλια.ειμαι αναγκασμενος να πληρωνω κατι η οχι?

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

το ασανσερ θα πρεπει να το πληρωνεις. και 1 σκαλοπατι να εχεις αν εχει σταση στον οροφο σου το πληρωνεις.

andrewwww14

xsterg έγραψε:το ασανσερ θα πρεπει να το πληρωνεις. και 1 σκαλοπατι να εχεις αν εχει σταση στον οροφο σου το πληρωνεις.

εαν φωναξω μηχανικο και αφαιρεσει το κουμπι του οροφου μου?το ασανσερ βγαζει μεσα στο σπιτι επομενως ειναι αδυνατο να το χρησιμοποιησεις για να πας σε καποιον αλλο οροφο.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

σε αυτην την περιπτωση δεν ξερω. αλλα το γενικο ισχυει. αποδεχθηκες κατα την αγορα του ακινητου ολες του τις ιδιομορφιες οι οποιες θα συνεχισουν να υπαρχουν μεχρι το τελους της οικοδομης. δεν νομιζω οτι ειναι θεμα πληκτρου. ειναι γενικοτερα θεμα υπαρξης η μη του ασανσερ. αν αποφασισουν οι 9 στους 10 οτι δεν το θελουν θα επωμισθει ο ενας ολη την λειτουργια και τις βλαβες? η αν αργοτερα το πουλησεις και ο νεος ιδιοκτητης το χρειαστει τι θα γινει?

Maryblossom

Ελλειψη καταστατικού

Δημοσίευση από Maryblossom »

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω όταν δεν υπάρχει καταστατικό στην πολυκατοικία τότε η Γενική συνέλευση είναι το ανώνατο όργανο για την λήψη αποφάσεων και οι ψήφοι πάνε ανάλογα με τα χιλιοστά του μηχανικού;

Άβαταρ μέλους
OIKOANALYSI
Επικοινωνία:

Re: Ελλειψη καταστατικού

Δημοσίευση από OIKOANALYSI »

Γειά σας,

το καταστατικό της πολυκατοικίας δεν αναγράφει τις ψήφους. Η Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας παρέχει τέτοια στοιχεία και από αυτή ο μηχανικός σας συνέταξε τον σχετικό πίνακα που αναφέρετε.
Κατά την Γενική Συνέλευση χρησιμοποιήστε τις ψήφους ή τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας ή τα χιλιοστά κοινοχρήστων που αναγράφονται στον πίνακα του μηχανικού.

Συμπληρωματικά ζητήστε από τον κατασκευαστή σας ένα αντίγραφο της Σ.Ο.Ι και του κανονισμού και αν δεν τα έχει, απευθυνθείτε στον συμβολαιογράφο.

Με εκτίμηση

Ιωσηφίδης Νικηφόρος

Loaderini

Ελλιπές -πολύ ελλιπές- καταστατικό

Δημοσίευση από Loaderini »

Καλημέρα!
Η σελίδα σας με βοηθάει πάρα πολύ διότι είμαι στην ουσία αρχάριος αλλά και "μόνιμος" διαχειριστής στην οικοδομή μου, μιας και κανείς άλλος δεν έχει όρεξη να το κάνει.

Η πολυκατοικία μας είναι καλή περίπτωση. Από τα 11 διαμερίσματα τα 5 είναι μονίμως κατοικημένα, ενώ τα υπόλοιπα έχουν είτε προσωρινούς ενοίκους/φοιτητές είτε μένουν κενά για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Πρόκειται για πολύ μικρά διαμερίσματα στα οποία δεν χωράνε οικογένειες με παιδιά.

Έχω -προς το παρόν- δύο ερωτήσεις:
1) Το καταστατικό και ο κανονισμός της πολυκατοικίας είναι δύο διαφορετικά πράγματα ή είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα;
2) Όταν το καταστατικό είναι εξαιρετικά ελλιπές, σε τί κανόνες θα βασιστεί η διαχείριση και οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων;

Ευτυχώς όσοι ζούμε στο κτίριο συνενοούμαστε μια χαρά μεταξύ μας, αλλά ακόμα κι έτσι χρειαζόμαστε κάποιου είδους κοινούς κανόνες ώστε να μην χρειάζεται να συζητάμε και να υποθέτουμε το καθετί που προκύπτει. Το καταστατικό μας είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Αναφέρει απλά πώς υπολογίζονται οι χρεώσεις θέρμανσης, ποιές χρήσεις διαμερισμάτων απαγορεύονται, τί απαγορεύεται στους εξώστες και εξωτερικούς τοίχους και τίποτα άλλο.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Ελλιπές -πολύ ελλιπές- καταστατικό

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα και καλωσήρθες.

Το ότι υπάρχει συνεννόηση μεταξύ σας είναι πολύ θετικό και σπάνιο αλλά όπως λες πρέπει να υπάρχει κάποια βάση.
Ο Κανονισμός της πολυκατοικίας και όχι το καταστατικό όπως κακώς έχει επικρατήσει να λέγεται.
Αν θυμάμαι καλά, δεν έχω μπροστά μου, η πλήρη ονομασία είναι Κανονισμός σχέσεων και λειτουργίας της πολυκατοικίας και είναι ένα μέρος συμβολαιογραφικού εγγράφου που περιλαμβάνει και τη σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Ο Κανονισμός δεν ορίζει αλλά διευκρινίζει τα θέματα λειτουργίας με βάση το Νόμο 3741/1929 "Περί της ιδιοκτησίας κατ' ορόφους" και ποτέ δεν αντίκειται σ' αυτόν. Αν ψάξεις εδώ στο forum θα τον βρεις.
Επίσης θα βρεις νομοθεσία για επιμέρους θέματα όπως για θέρμανση και ανελκυστήρα.

megalos21

ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από megalos21 »

Καλησπέρα σας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με βοηθήσει στο παρακάτω φλέγον θέμα? Γίνεται αλλαγή του κανονισμού πολυκατοικίας χωρίς τη συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών? Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που καλύπτει το θέμα αυτό?ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”