Κανονισμός/Καταστατικό πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
lprotopapas

Re: Κανονισμός/Καταστατικό πολυκατοικίας

Δημοσίευση από lprotopapas »

Καλημέρα σε όλους.

Αγόρασα ένα διαμέρισμα σε μια παλαιά πολυκατοικία, η οποία δεν έχει υπογεγραμμένο καταστατικό.

Μέχρι πρότινος δεν υπήρχε κανένα θέμα με τα κοινόχρηστα. Πλεόν υπάρχει ...

Θέλουμε να φτιάξουμε ένα καταστατικό. Τι ποσοστό χρειάζεται για να υπογραφεί; Έχω ακούσει για 100% και για 66,7%; Τι ισχύει;

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

lprotopapas έγραψε:Καλημέρα σε όλους.

Αγόρασα ένα διαμέρισμα σε μια παλαιά πολυκατοικία, η οποία δεν έχει υπογεγραμμένο καταστατικό.

Θέλουμε να φτιάξουμε ένα καταστατικό. Τι ποσοστό χρειάζεται για να υπογραφεί; Έχω ακούσει για 100% και για 66,7%; Τι ισχύει;
Καλησπέρα και καλως ήλθες στο forum.

Για κατάρτηση καταστατικού απαιτείται τουλάχιστον το 60% των ψήφων και για τροποποίηση καταστατικού απαιτείται τουλάχιστον το 65% των ψήφων βάσει του άρθρου 9 του Ν.1562/1985.

Για λεπτομέριες διάβασε εδώ
viewtopic.php?f=1&t=39&start=105#p7372

ή βρες και το Νόμο στο Εθνικό τυπογραφείο.
http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-1 ... earch-laws

Χαιρετώ, Δημήτρης.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

mimis50 έγραψε:

Για κατάρτηση καταστατικού απαιτείται τουλάχιστον το 60% των ψήφων και για τροποποίηση καταστατικού απαιτείται τουλάχιστον το 65% των ψήφων βάσει του άρθρου 9 του Ν.1562/1985.

Χαιρετώ, Δημήτρης.
Διευκρίνιση. Τα πιο πάνω ποσοστά ισχύουν για να κινηθείτε δικαστικά, όταν διαφωνούν ορισμένοι συνιδιοκτήτες. Για σύνταξη ή τροποποίηση καταστατικού με συμφωνία των συνιδιοκτητών χωρίς δικαστήριο, απαιτείται παμψηφία.

vasilis36

Δημοσίευση από vasilis36 »

καλησπερα ειμαι καινουριος και δεν ξερω αν μπορω να θεσω το προβλημα μου εδω

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

vasilis36 έγραψε:καλησπερα ειμαι καινουριος και δεν ξερω αν μπορω να θεσω το προβλημα μου εδω
Καλωσήρθες. Ποιο είναι το πρόβλημα σου;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

sst

Δημοσίευση από sst »

mimis50 έγραψε:
mimis50 έγραψε:

Χαιρετώ, Δημήτρης.
Διευκρίνιση. Τα πιο πάνω ποσοστά ισχύουν για να κινηθείτε δικαστικά, όταν διαφωνούν ορισμένοι συνιδιοκτήτες. Για σύνταξη ή τροποποίηση καταστατικού με συμφωνία των συνιδιοκτητών χωρίς δικαστήριο, απαιτείται παμψηφία.
Καλησπέρα σε όλους.
Δυο ερωτήσεις έχω:
1)Για την διευκρίνιση που γίνεται(τροποποίηση καταστατικού μόνο με παμψηφία) ξέρουμε μήπως το ΦΕΚ για να το βρώ;
2)Βλέπω οτι ο νόμος 1562 έχει ψηφιστεί το 1985, για καταστατικά που έχουν συνταχθεί παλαιότερα τι ισχύει;Έχει αναδρομική ισχύει μήπως;
Ευχαριστώ.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Γεια σου sst.
Διάβασε στις Νομολογιακές συνθέσεις του Γιάννη Αδαμόπουλου από τη σελίδα 397 και κάτω, και θα λυθούν όλες οι απορίες σου σχετικά με τον κανονισμό.

https://www.scribd.com/doc/50130084/35/ ... E%99%CE%91

Χαιρετώ, Δημήτρης

sst

Δημοσίευση από sst »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Καλη σου μέρα :)

happiness

Δημοσίευση από happiness »

Γεια σας. Σε πολυκατοικία που έχει έναν μόνο ιδιοκτήτη, ο οποίος μένει σε ένα από τα διαμερίσματα και νοικιάζει τα υπόλοιπα, είναι νόμιμο να μην υπάρχει κανένας κανονισμός/καταστατικό; Ευχαριστώ.

nikosdll

ΕΡΩΤΗΣΗ ΥΨΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΥΩΝ

Δημοσίευση από nikosdll »

Καλησπέρα, για ποιές δαπάνες απαιτείται η συγκρότηση Γ.Σ.? Και ποιο το χρηματικό όριο για δαπάνες με απευθειας απόφαση του διαχειριστή?? :-D

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

happiness έγραψε:Γεια σας. Σε πολυκατοικία που έχει έναν μόνο ιδιοκτήτη, ο οποίος μένει σε ένα από τα διαμερίσματα και νοικιάζει τα υπόλοιπα, είναι νόμιμο να μην υπάρχει κανένας κανονισμός/καταστατικό; Ευχαριστώ.
Σε συμβολαιογράφο που ρώτησα παλαιότερα, μου είπε τα εξής;
Οι σχέσεις των συνιδιοκτητών και των ενοικιαστών σε μία πολυκατοικία διέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία. Η νομοθεσία όμως αναφέρεται σε γενικές καταστάσεις. Οι λεπτομέρειες και οι ειδικές καταστάσεις που υπάρχουν σε κάθε πολυκατοικία και δεν προβλέπονται από τη Νομοθεσία, πρέπει να ρυθμίζονται με τον κανονισμό. Αυτός όμως δεν είναι υποχρεωτικός. Γι αυτό και ο δικός σας ιδιοκτήτης δεν σύνταξε κανονισμό, όπως δεν έγινε και στη δική μας οικοδομή το 1987.

mimis50

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΥΨΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΥΩΝ

Δημοσίευση από mimis50 »

nikosdll έγραψε:Καλησπέρα, για ποιές δαπάνες απαιτείται η συγκρότηση Γ.Σ.? Και ποιο το χρηματικό όριο για δαπάνες με απευθειας απόφαση του διαχειριστή?? :-D
Και για τα δύο ερωτήματά σου θα βρεις απάντηση στον κανονισμό της οικοδομής σας. Αν δεν υπάρχει κανονισμός θα πρέπει να τα καθορίσετε με Γενική Συνέλευση.
Κατά κανόνα όλες οι τρέχουσες – τακτές δαπάνες ( ΔΕΗ, ύδρευση, μηνιαία συντήρηση ανελκυστήρα, ετήσια συντήρηση θέρμανσης και αγορά καύσιμης ύλης, καθαριότητα, κ.λ.π.) και οι επείγουσες ή μικρές σχετικά δαπάνες (αποκατάσταση οποιασδήποτε διαρροής, απόφραξη αποχέτευσης, επισκευή εξώπορτας, αποκατάσταση οποιασδήποτε μικροφθοράς κ.λ.π.) αντιμετωπίζονται άμεσα από τον Διαχειριστή, χωρίς Γ.Σ.
Εργασίες έκτακτες, όχι επείγουσες και υψηλού κόστους (βαφή πολυκατοικίας, συντήρηση ανελκυστήρα ή εγκατάστασης θέρμανσης με αλλαγή ανταλλακτικών, εργασίες ανελκυστήρα για τη συμβατότητα με την ισχύουσα νομοθεσία, μόνωση ταράτσας ή πυλωτής, αντικατάσταση εξώπορτας, κ.λ.π.), απαιτείται απόφαση της Γενικής Συνέλευσης.

tasos1970

παλαιο καταστατικο

Δημοσίευση από tasos1970 »

Καλησπερα. θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. Σε πολοικατοικια 25ετιας που υπαρχει καταστατικο αλλα δεν οριζεται πως παιρνονται οι αποφασεις (πλειοψηφια ή παμψηφια ) τι ισχυει ? Υπαρχει καποιος νομος ?

Kanalis

Δημοσίευση από Kanalis »

Είμαι διαχειριστής σε πολυκατοικία (1975) με πέντε ιδιοκτήτες. Υπάρχει κανονισμός (συμβόλαιο) πολυκατοικίας από το 1975.

Είναι υποχρέωση του διαχειριστή ή του ιδιοκτήτη που πούλησε ένα διαμέρισμα, για να παραδώσει τον κανονισμό της πολυκατοικίας στον νέο ιδιοκτήτη???????

Ευχαριστώ για την επικοινωνία......................

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Kanalis έγραψε:
Είναι υποχρέωση του διαχειριστή ή του ιδιοκτήτη που πούλησε ένα διαμέρισμα, για να παραδώσει τον κανονισμό της πολυκατοικίας στον νέο ιδιοκτήτη???????
Καλημέρα.
Κανονικά είναι υποχρεώση του Συμβολαιογράφου να ζητήσει τον κανονισμό από τον παλιό ιδιοκτήτη και να τον παραδώσει στιον νέο με τη σύνταξη και παράδοση του συμβολαίου. Και αυτό γιατί μπορούμε να πουμε ότι ο κανονισμός αποτελεί συνημμένο έγγραφο του συμβολαίου αφού μνημονεύεται στο συμβόλαιο. Δυστυχώς όμως αυτό πολλές φορές δεν γίνεται, λόγω άγνοιας το αγοραστή και αδιαφορίας του παλιού ιδιοκτήτη μετά την πώληση.
Γι' αυτό πολλοί ζητούν τον κανονισμό από τον Διαχειριστή. Εσύ σε ένδειξη καλής θέλησης και γειτονίας μπορείς να τον δώσεις στον νέο ιδιοκτήτη να βγάλει ένα αντίγραφο. Πιστεύω ότι εσύ έχεις μόνο υποχρεώση να επιδείξεις τον κανονισμό για ανάγνωση σε γενική Συνέλευση, ή αν στο ζητήσει κάποιος ένοικος.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”