Ανάρτηση των αποδείξεων στους πίνακες κοινοχρήστων

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
stefi75

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΟΦΕΙΛΕΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ

Δημοσίευση από stefi75 »

Ειναι καθ΄ολα νομιμο ο διαχειριστης να αναρτει στην εισοδο της πολυκατοικιας τα ονοματα των οφειλετων σε κοινη θεα?

mimis50

Re: ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΟΦΕΙΛΕΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ

Δημοσίευση από mimis50 »

Καλημέρα, και καλώς ήλθες στο forum.
Διάβασε εδώ και θα βρεις απάντηση.
viewtopic.php?f=1&t=3685

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Ανάρτηση των αποδείξεων στους πίνακες κοινοχρήστων

Δημοσίευση από gtsoukn »

Σήμερα από απλή περιέργεια κοίταγα τα επιβληθέντα πρόστιμα από την Γ.Γ. Προστασίας Καταναλωτή και έπεσα πάνω στα παρακάτω:
Είδος Επιχείρησης: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ
Περιγραφή Παράβασης: Δεν βρέθηκε αναρτημένο στον πίνακα ανακοινώσεων το αποδεικτικό για τη δαπάνη «επισκευή πόρτας εισόδου αξίας 30 ευρώ» για την περίοδο Μάρτιος-Απρίλιος 2016.
Επιβληθέν Πρόστιμο: 2000€ λόγω υποτροπής

Είδος Επιχείρησης: ΕΜΠΟΡΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΕΙΔΩΝ & ΣΥΝΑΦΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ
Περιγραφή Παράβασης: Σε πολυκατοικία δεν βρέθηκε πίνακας με τα χαρακτηριστικά που απαιτούνται σύμφωνα με το άρθρο 88 παρ. 1. Στον πίνακα ανακοινώσεων της εν λόγω πολυκατοικίας βρέθηκε η συγκεντρωτική αναλυτική κατάσταση του μήνα Απριλίου 2016 και οι δαπάνες/παραστατικά που αφορούσαν τα έξοδα διαχείρισης της εταιρείας και τα έξοδα του βόθρου. Ωστόσο δεν βρέθηκαν αναρτημένα τα παραστατικά δαπανών για τη συντήρηση του ανελκυστήρα και του νερού. Η εταιρεία *** ασκεί τη διαχείριση της πολυκατοικίας. Κατά τον έλεγχο ευρέθησαν τα παραστατικά που αφορούσαν τα έξοδα του νερού.
Επιβληθέν Πρόστιμο: 1000€
Οι συγκεκριμένες περιπτώσεις πιθανό να είναι από καταγγελίες.
Εφόσον είναι μετά από καταγγελία, θα τη δικαιολογήσω μόνο αν κάποιος ένοικος ζήτησε τα δικαιολογητικά και δεν του δόθηκαν. Και πιθανό η καταγγελία να έγινε με την έννοια του "...θα σου δείξω εγώ".
Όπως έχω ήδη τοποθετηθεί, εγώ είμαι αντίθετος σ' αυτό το είδος προστίμου.
Αλλά αν οι εταιρείες αυθαιρετούν, όπως αρκετές φορές έχει αναφερθεί στο παρόν forum, ίσως είναι ένας τρόπος συμμόρφωσης.

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Γιώργο γεια σου.
Πολύ χρήσιμη η δημοσίευσή σου. Τη βρήκες την κατάλληλη στιγμή, λίγο πριν τις τακτικές Γενικές συνελεύσεις, για να ενημερωθούν οι ένοικοι και οι Διαχειριστές.

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

και γιατι δεν πληρωνετε στην ωρα σας να εισαστε κυριοι και να μην μπορει κανεις να πει κατι? θα σας αρεσε εσας να πληρωνετε και ολοι οι αλλοι να την βγαζουν τζαμπε? μην τα θελουμε ολα δικα μας. μαθαμε τωρα στο "δεν πληρωνω". ετσι ομως κοινωνια δεν μπορει να λειτουργησει. η κοινωνια ειναι σαν μια επιχειριση. πρεπει να εχει εσοδα. ολοι μας πρεπει να συμβαλλουμε. το ιδιο και στην κοινωνια της πολυκατοικιας. πρεπει να ειμαστε καλοπληρωτες για να μπορεσει να λειτουργησει η πολυκατοικια. πως θα σου φαινονταν αν δεν πληρωνες και σου εκοβαν την θερμανση ενω ολοι οι αλλοι εχουν?
ας αφησουμε τις πονηριες με τα ονοματα των οφειλετων. ας πληρωσουν για να δουν το ονομα τους σβησμενο.

kg27gr

Δημοσίευση από kg27gr »

καλησπερα, στην πολυκατοικια που βρισκομαι μεχρι πριν μερικους μηνες αναρτωνταν κανονικα τα αντιγραφα των λογαριασμων, μετα απο αποφαση για μια μεγαλη εργασια σταματησαν να αναρτωνται ενω η απαντηση σε mail προς την στην εταιρια διαχειρισης ηταν οτι μπορουν να μου στειλουν οποια αντιγραφα θελω, απο τοτε εχουν αναρτηθει 2 συγκεντρωτικες καταστασεις μηνων και εχω επαναλαβει το mail προς την εταιρια αλλα δεν εχω λαβει καμια απαντηση
Τελευταια κινηση που σκεφτομαι να κανω ειναι να αναγραψω στην κατασταση "παρακαλω να αναρτηθουν οι αποδειξεις πληρωμων" με παραλληλη "σταση πληρωμων" μεχρι να λαβω απαντηση και αντιγραφα των αποδειξεων
αν δεν υπαρξει αποτελεσμα ειναι μονοδρομος η καταγγελια αλλα πως και που μπορω να το κανω;
θα εχω προβλημα με την "σταση πληρωμων" ;

Petran1965

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ

Δημοσίευση από Petran1965 »

Με έγγραφό μου στον πίνακα ανακοινώσεων ζητώ από τον διαχειριστή να μου προσκομίσει συγκεντωτικές καταστάσεις κοινοχρήστων και αποδείξεις .
Ο διαχειριστής δεν βγάζει καμία απόδειξη στον πίνακα ανακοινώσεων και κάνει αλχημίες.Τον έχω ενημερώσει ότι ειναι υποχρέωσή του να τις βγάζει βάσει του νόμου του που υπάρχει από το Υπουργείο Οικονομικών και Ανάπτυξης.

Ο διαχειριστής αφέρεσε την πρώτη κιόλας ημέρα το έγγραφο από τον πίνακα ενημερώσεως και δεν μου προσκόμισε κανένα δικαιολογητικό.

Ποιές οι επόμενες ενέργειές μου ?

Άβαταρ μέλους
OIKOANALYSI
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από OIKOANALYSI »

Καλησπέρα,

δεν μας έχετε διευκρινίσει αν είστε συνιδιοκτήτης στην πολυκατοικία ή ενοικιαστής.

Στην περίπτωση που είστε συνιδιοκτήτης, έχετε δικαίωμα να απαιτήσετε βάση του κανονισμού της πολυκατοικίας σας, από τον διαχειριστή Έκτακτη Γενική Συνέλευση για να δοθούν από τον διαχειριστή οι απαιτούμενες εξηγήσεις. Σε περίπτωση που δεν συγκαλέσει την Γενική Συνέλευση που ζητάτε ο διαχειριστής, ο κανονισμός σας γράφει με τι ποσοστό ψήφων μπορείτε να συγκαλέσετε νόμιμη Γενική Συνέλευση και να εξετάσετε την "κακοδιαχείρηση" καθώς και την αποπομπή του.

Σε περίπτωση που είστε ενοικιαστής, λειτουργείτε πάντα εκ μέρους του εκμισθωτή σας, και θα σας συμβούλευα να απαιτήσετε από τον εκμισθωτή σας να διαλευκάνει την υπόθεση.

Σας συμβουλεύω σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιείτε τον γραπτό λόγο, και να ζητάτε αντίστοιχα γραπτές απαντήσεις για ευνόητους λόγους.

Με εκτίμηση

Ιωσηφίδης Νικηφόρος

eleni74

Δημοσίευση από eleni74 »

Καλημέρα,

Είναι τελικά υποχρεωτικό να βάζουμε στο πίνακα ανακοινώσεων τις αποδείξεις; Εγω τα έχω σε ένα ντοσιέ κάθε μήνα και όταν έρχονται να πληρώσουν το δίνω σε οποιον θελει να τα δει . Αλλιως θα μπορούσα να τα στέλνω με email στους ιδιοκτήτες και να είμαι καλυμμένη;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα Ελένη και καλωσήρθες.

Ο σχετικός νόμος είναι η Αγορανομική Διάταξη 02/2013 (ΦΕΚ 874Β/11-4-13)
Σκοπός του νόμου είναι για "την ανάγκη θέσπισης μέτρων αναφορικά με την ανάρτηση των νομίμων παραστατικών στοιχείων κατά την έκδοση κοινοχρήστων για την προστασία του καταναλωτικού κοινού".

Το Άρθρο 1 του σχετικού νόμου αναφέρει:
Τα φυσικά και νομικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες έκδοσης κοινοχρήστων, οφείλουν να αναρτούν στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας, μαζί με τον μηνιαίο κατάλογο κοινοχρήστων, και αντίγραφα των νόμιμων παραστατικών εγγράφων, από τα οποία αποδεικνύονται οι δαπάνες που αναφέρονται σε αυτά. Στην περίπτωση έλλειψης πίνακα ανακοινώσεων, οφείλουν, μαζί με το ειδοποιητήριο πληρωμής των κοινοχρήστων να επισυνάπτουν σε αυτό και απλές φωτοτυπίες των παραστατικών των ανωτέρω δαπανών.
Κατά συνέπεια, εφόσον οι αποδείξεις κοινοποιούνται στους ενοίκους με οποιονδήποτε τρόπο, καλύπτεσαι.

* Κατά την άποψή μου, η ανάρτηση στον πίνακα ανακοινώσεων ως κύριος τρόπος ενημέρωσης είναι για τον περιορισμό των αντιγράφων κάθε απόδειξης.

eleni74

Δημοσίευση από eleni74 »

Καλησπέρα και ευχαριστω για την γρήγορη απαντηση σου.
Θα φροντισω να βαζω τα εξοδα στον πινακα καθε μηνα ετσι οποιος θελει να ενημερωνεται.

kg27gr

Δημοσίευση από kg27gr »

καλησπερα, ακομα δεν εχω λαβει καποια απαντηση ή αντιγραφο απο την εταιρια εκδοσης κοινοχρηστων
τον διαχειριστη δυστυχως λογω ωρων εργασιας δεν μπορω να τον πετυχω πουθενα
επομενο βημα λοιπον, που κανω καταγγελια για την μη αναρτηση αποδειξεων;

bdimos666

Δημοσίευση από bdimos666 »

Παρακαλώ τη βοήθεια σας..
Στην πολυκατοικία που διαμένω δεν υπάρχει πίνακας ανακοινώσεων, δεν αναρτώνται οι αποδείξεις δαπανών, στα ειδοποιητήρια αναγράφει ότι για τις δαπάνες ενημερώθηκαν τηλεφωνικά(!!!!).
Αρνούνται πρισματικά (όχι μόνο η διαχειρίστρια!!!) να τοποθετήσουν πίνακα ανακοινώσεων και όταν ενημέρωσα την εταιρία που εκδίδει τα ειδοποιητήρια μου είπαν να τα βρω με τη διαχειρίστρια και ότι ο νόμος που επικαλέστηκα
• ΦΕΚ 874 Β/8-4-2013 άρθρο 1 &2
• ΦΕΚ 2044Β Β/22-8-2013 άρθρο 88
είναι πολύ παλιός και δεν ισχύει.
Είμαι συνεπείς στις πληρωμές μου, δε χρωστάω ούτε ένα euro αλλά δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω..
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????????????????

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”