Ανάρτηση των αποδείξεων στους πίνακες κοινοχρήστων

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό psili » Πέμ Απρ 18, 2013 2:36 pm

καλησπερα!μου ειπαν οτι βγηκε νεος νομος ο οποιος υποχρεωνει τους διαχειρηστες να αναρτουν τις αποδειξεις εξοδων της πολυκατοικιας.εχετε ακουσει κατι?που 8α μπορουσα να τον βρω?
psili

Re: νεος νομος-αναρτηση αποδειξεων

Δημοσίευσηαπό HaVai » Πέμ Απρ 18, 2013 2:54 pm

Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό vagvagvag » Κυρ Απρ 21, 2013 3:03 pm

Αν εγω εχω κανονισει με ολους τους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας και δεν εχουν προβλημα με το να ΜΗΝ βαζω τις αποδειξεις στον πινακα ανακοινωσεων αλλα τους τα στελνω με email παλι ειμαι παρανομος?Εδω δεν ισχυει η αποφαση της γενικης συνελευσης?
vagvagvag

Δημοσίευσηαπό vagvagvag » Τρί Μάιος 21, 2013 11:13 am

vagvagvag έγραψε:Αν εγω εχω κανονισει με ολους τους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας και δεν εχουν προβλημα με το να ΜΗΝ βαζω τις αποδειξεις στον πινακα ανακοινωσεων αλλα τους τα στελνω με email παλι ειμαι παρανομος?Εδω δεν ισχυει η αποφαση της γενικης συνελευσης?

Καποια απαντηση??? Κανεις δεν ξερει για αυτη την περιπτωση? ΔΗλαδη ολοι εσεις που ειστε διαχειριστες εχετε αρχισει και βγαζετε ολες τις αποδειξεις αναρτημενες στην πολυκατοικια σας?
vagvagvag

Δημοσίευσηαπό HaVai » Τρί Μάιος 21, 2013 3:26 pm

vagvagvag έγραψε:Αν εγω εχω κανονισει με ολους τους ιδιοκτητες της πολυκατοικιας και δεν εχουν προβλημα με το να ΜΗΝ βαζω τις αποδειξεις στον πινακα ανακοινωσεων αλλα τους τα στελνω με email παλι ειμαι παρανομος?Εδω δεν ισχυει η αποφαση της γενικης συνελευσης?

Η απόφαση αυτή υπαγορεύεται από την ανάγκη διαφάνειας στις δαπάνες που επιβαρύνουν τα κοινόχρηστα πολυκατοικιών. Από τη στιγμή που εσύ κοινοποιείς τις σχετικές αποδείξεις με email, κατόπιν απόφασης της Γενικής Συνέλευσης, δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σε χαρακτηρίσει παράνομο...
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό dioz » Δευτ Ιουν 10, 2013 4:11 pm

Καλησπέρα σας,

Σύμφωνα με το παρακάτω, είναι υποχρεωτική η ανάρτηση των αποδείξεων / μήνα στον πίνακα κοινοχρήστων.

http://www.mindev.gov.gr/?p=10461

Σε περίπτωση που κάποιο συνεργείο μου δίνει απλή απόδειξη (όχι διάτρητη) τι γίνεται?
Θα πρέπει να τους ζητήσω να μου δίνουν διάτρητη,
οπότε σε πιθανό έλεγχο να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα ως διαχειριστής?

Παρακαλώ τα φώτα σας!
Ευχαριστώ!
dioz

Δημοσίευσηαπό mimis50 » Πέμ Ιουν 13, 2013 5:43 pm

HaVai έγραψε:

Η απόφαση αυτή υπαγορεύεται από την ανάγκη διαφάνειας στις δαπάνες που επιβαρύνουν τα κοινόχρηστα πολυκατοικιών. Από τη στιγμή που εσύ κοινοποιείς τις σχετικές αποδείξεις με email, κατόπιν απόφασης της Γενικής Συνέλευσης, δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σε χαρακτηρίσει παράνομο...

Η πιο πάνω απόφαση δεν υπαγορεύεται μόνο "από την ανάγκη διαφάνειας στις δαπάνες που επιβαρύνουν τα κοινόχρηστα πολυκατοικιών" , αλλά και για την "αντιμετώπιση φαινομένων προμήθειας αγαθών κι εκτέλεσης έργων (καύσιμα, κηπουρικές-οικοδομικές εργασίες κλπ) χωρίς την ύπαρξη των από το νόμο προβλεπομένων παραστατικών". (Είσπραξη ΦΠΑ και φόρου).
Κατά συνέπεια η ανάρτηση των αποδείξεων είναι υποχρεωτική, διότι υπάρχει περίπτωση επίσκεψης και ελέγχου από το ΣΔΟΕ στον πίνακα αναρτήσεων και σε περίπτωση παρατυπίας θα εφαρμοσθεί η παράγραφος: "σε περίπτωση μη τήρησης της διάταξης, επιβάλλεται πρόστιμο 2.000 ευρώ". (Απάντηση γνωστού μου Εφοριακού).
mimis50

Re: Ανάρτηση των αποδείξεων στους πίνακες κοινοχρήστων

Δημοσίευσηαπό mimis50 » Πέμ Ιουν 13, 2013 6:04 pm

dioz έγραψε:Καλησπέρα σας,

Σύμφωνα με το παρακάτω, είναι υποχρεωτική η ανάρτηση των αποδείξεων / μήνα στον πίνακα κοινοχρήστων.

http://www.mindev.gov.gr/?p=10461

Σε περίπτωση που κάποιο συνεργείο μου δίνει απλή απόδειξη (όχι διάτρητη) τι γίνεται?
Θα πρέπει να τους ζητήσω να μου δίνουν διάτρητη,
οπότε σε πιθανό έλεγχο να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα ως διαχειριστής?

Παρακαλώ τα φώτα σας!
Ευχαριστώ!

Καλησπέρα.
Σύμφωνα με τον Κώδικα Φορολογικής Αναμόρφωσης Στοιχείων (Κ.Φ.Α.Σ.) που ισχύει από 1-1-2013, ορισμένοι επαγγελματίες υποχρεούνται να εκδίδουν διάτρητες αποδείξεις, ενώ άλλοι όχι. Π.χ. ηλεκτρονικός Μηχανικός για παροχή υπηρεσιών εκδίδει θεωρημένες (διάτρητες) αποδείξεις σε ιδιώτες, ενώ σε επαγγελματίες εκδίδει τιμολόγια παροχής αθεώρητα (μη διάτρητα). Επειδή τα φορολογικά δεν είναι απλή περίπτωση, πιστεύω ότι θα πρέπει για κάθε περίπτωση να πάρουμε τη γώμη του ειδικού φοροτεχνικού. Σε διαφορετική περίπτωση (όπως κάνω κι εγώ) ρωτάμε τον πάροχο της υπηρεσίας για το αν η απόδειξη είναι σύνομη και βασιζόμαστε στα λόγια αυτού. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν επισημάνεις σε κάποιον που συνεργάζεσαι για το νόμιμο της απόδειξης και ότι στο τέλος του χρόνου θα την καταθέσεις στη Δ.Ο.Υ., πρέπει να είναι το λιγότερο αφελής και κακός εαγγελματίας για να σου δώσει άκυρη απόδειξη.
Χαιρετώ, Δημήτρης.
mimis50

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό blanco44 » Παρ Σεπ 06, 2013 10:01 am

καλημερα σε ολους. επειδη ανελαβα διαχειριστης προσφατα και φροντιζω να ενημερωνομαι οσο το δυνατον περισσοτερο ηρθαν στα χερια μου το ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. Α2-861 / ΦΕΚ Β 2044 / 22.8.2013 καθως και το Αριθμ. Α4 −333 Αγορανομική Διάταξη 02/2013 (ΦΕΚ Β' 874/11-04-2013)τα οποια αναφερουν και τα δυο οτι πρεπει να αναρτωνται οι αποδειξεις. Αλλα στο μεν πρωτο αναφερει για ατομικες επιχειρησεις και νομικα προσωπα ενω στο δευτερο μιλαει για φυσικα και νομικα προσωπα. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ο διαχειριστης αν αποτελει ατομικη επιχειρηση ή σκοπιμως αποκριπτεται αυτη η επεξηγηση και αν οχι τοτε τι γινεται με αυτα τα δυο ΦΕΚ, καταργηθηκε το Β' 874? ή μηπως τελικά κρυβεται παγιδα ωστε να πεφτουν τα προστιμα στον διαχειριστη και οχι σε εταιριες .γιατι με την εταιρια εκδοσης κοινοχρηστων που μιλησα μου ειπε οτι κανενα εξοδο δεν θα μπαινει μεσα αν δεν υπαρχει αποδειξη. και η καθαριστρια που δεν κοβει αποδειξη?αν δεν την βαζουμε μεσα στην εκδοση αλλα συμφωνησουν ολοι να ειναι ετσι και αλλιως η ιδια απλα ο καθε ενοικος θα προσμετρα στα κοινοχρηστα και το στανταρ ποσό που του αναλογει απο την καθαριστρια,και ερθει ελεγχος ξαφνικα ή καποιος καινει καταγγελια και ''τσιμπησουν'' την καθαριστρια τοτε τι γινεται ο διαχειριστης?
blanco44

Δημοσίευσηαπό Theofanis » Παρ Σεπ 06, 2013 10:58 am

ο διαχειριστής στην πολυκατοικία αρνείται να αναρτησει τις αποδείξεις στον πινακα. τι μπορω να κανω? να τον καταγγείλω που? ποια κρατικη υπηρεσία τον ελέγχει?
Theofanis

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Παρ Σεπ 06, 2013 11:16 am

Ζήτησες να τις δεις και αρνήθηκε;
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό blanco44 » Παρ Σεπ 06, 2013 11:19 am

καλημερα σε ολους. επειδη ανελαβα διαχειριστης προσφατα και φροντιζω να ενημερωνομαι οσο το δυνατον περισσοτερο ηρθαν στα χερια μου το ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. Α2-861 / ΦΕΚ Β 2044 / 22.8.2013 καθως και το Αριθμ. Α4 −333 Αγορανομική Διάταξη 02/2013 (ΦΕΚ Β' 874/11-04-2013)τα οποια αναφερουν και τα δυο οτι πρεπει να αναρτωνται οι αποδειξεις. Αλλα στο μεν πρωτο αναφερει για ατομικες επιχειρησεις και νομικα προσωπα ενω στο δευτερο μιλαει για φυσικα και νομικα προσωπα. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω ο διαχειριστης αν αποτελει ατομικη επιχειρηση ή σκοπιμως αποκριπτεται αυτη η επεξηγηση και αν οχι τοτε τι γινεται με αυτα τα δυο ΦΕΚ, καταργηθηκε το Β' 874? ή μηπως τελικά κρυβεται παγιδα ωστε να πεφτουν τα προστιμα στον διαχειριστη και οχι σε εταιριες .γιατι με την εταιρια εκδοσης κοινοχρηστων που μιλησα μου ειπε οτι κανενα εξοδο δεν θα μπαινει μεσα αν δεν υπαρχει αποδειξη. και η καθαριστρια που δεν κοβει αποδειξη?αν δεν την βαζουμε μεσα στην εκδοση αλλα συμφωνησουν ολοι να ειναι ετσι και αλλιως η ιδια απλα ο καθε ενοικος θα προσμετρα στα κοινοχρηστα και το στανταρ ποσό που του αναλογει απο την καθαριστρια,και ερθει ελεγχος ξαφνικα ή καποιος καινει καταγγελια και ''τσιμπησουν'' την καθαριστρια τοτε τι γινεται ο διαχειριστης?
blanco44

Δημοσίευσηαπό Theofanis » Παρ Σεπ 06, 2013 12:18 pm

ναι δεν τις δινει, τι κανω?
Theofanis

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Παρ Σεπ 06, 2013 12:33 pm

Εαν δεν σου τις δείχνει με το "έτσι θέλω" και χωρίς σοβαρό λόγο κάνε ό,τι νομίζεις.
Προτείνω πρώτα να συζητηθεί το θέμα σε Γενική Συνέλευση.

Όπως έχω πει πολλές φορές, ο Διαχειριστής είναι εκπρόσωπος-υπάλληλος της Γ.Σ. και κατ' επέκταση της πολυκατοικίας.
Δεν ενεργεί αυτοβούλως.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό Theofanis » Κυρ Σεπ 08, 2013 3:28 pm

ο συγκεκριμένος διαχειριστής το παίζει "αποφασίζουμε και διαταζουμε", έχει καταργησει τις γενικες συνελευσεις. που μπορω να ρωτησω? τον συνηγορο του καταναλωτη? στο υπουργείο αναπτυξης? ευχαριστώ
Theofanis

Επόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης