Παρανομη εγκατασταση ηλιακου θερμοσιφωνα

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Παρανομη εγκατασταση ηλιακου θερμοσιφωνα

Δημοσίευσηαπό karkaletsi » Τρί Αύγ 14, 2012 5:31 pm

Καλησπέρα σας.
Θερμά συγχαρητήρια για το site.
Συνιδιοκτήτης της πολυκατοικίας εγκατέστησε ηλιακό θερμοσίφωνα στην κεραμοσκεπή κατεβάζοντας τους σωλήνες απο τον αεραγωγό του μπάνιου,παρ'όλο που το καταστατικό της οικοδομής το απαγορεύει ρητώς, ισχυριζόμενος πως δεν γνώριζε πως απαγορεύεται.
Ηδη με την πρώτη βροχή ειχε διαρροή,με αποτέλεσμα να εισχωρήσουν νερά στο εσωτέρικο της σκεπής.
Ενημερώθηκε το γραφείο διαχείρησης και προγραμμάτισε γενική συνελευση η οποία δεν πραγματοποιήθηκε ακόμη. Ρώτησα όλους του ιδιοκτήτες (12) και οι περισσότεροι ειναι υπέρ της εγκατάστασης εκτος εμού και ενος ακόμη που κατοικούμε στον τελευταίο όροφο.
1) Μπορεί η αρνητική ψήφος ενος και μόνο ιδιοκτήτη να αποτρέψει την εγκατάσταση;
2) Ο ιδιοκτήτης τού ηλιακού αρνείται να τον αφαιρέσει. Μπορώ να τον υποχρεώσω εγώ η το γραφείο διαχείρισης;
3) Αν για κάποιο λόγο δεν μπορέσω να αποτρέψω την εγκατάσταση του,πως μπορώ να διασφαλίσω την αποζημιωσή μου,απο τυχόν διαρροή και κατά συνέπεια καταστροφές στο διαμέρισμα μου;
4)Ο εν λόγω ιδιοκτήτης λέει πως ότι καί να γίνει εκείνος θα τον τοποθετήσει και αν δεν μου αρέσει να του κάνω μύνηση.Τι θα κάνω αν και οι υπόλοιποι 10 ιδιοκτήτες εγκαταστήσουν τον δικό τους ηλιακό κάνοντας άλλες 10χ4= 40 τρύπες στην σκεπή μου;
Ευχαριστώ.
karkaletsi

Re: Παρανομη εγκατασταση ηλιακου θερμοσιφωνα

Δημοσίευσηαπό xsterg » Τρί Αύγ 14, 2012 8:08 pm

για αρχη φιλε μου η σκεπη ειναι κοινοχρηστη. δεν ειναι δικη σου. εγω θα σου ελεγα να βαλεις και εσυ ηλιακο. το βρισκω ηλιθιο καποιος να μην θελει να μπει ηλιακος. φυσικα ομως θα πρεπει να μπει με την σωστη εγκατασταση και οχι με τροπους που φερνουν κινδυνο στην ιδιοκτησια του αλλου. εγω θα σου ελεγα να του προτεινεις να βελτιωσει την εγκατασταση και οχι να την ακυρωσει.
xsterg

Δημοσίευσηαπό karkaletsi » Τετ Αύγ 15, 2012 12:08 am

Φίλε μου xsterg γνωρίζω οτι η σκεπή ειναι κοινόχρηστη και οχι δική μου.Κατω απο αυτη τη λογικη αλλωστε απο εναν κοινοχρηστο χωρο δεν εχουμε μονο ωφελη μα και υποχρεωσεις.Οντως κι εγω ισως μπορεσω να βαλω ηλιακο καποια στιγμη.Το θεμα μου ειναι να διασφαλιστω για τυχον ζημιες δεδομενου οτι σε προσφατη βλαβη στα λουκια της οικοδομης,οι ενοικοι των κατω οροφων δεν ηταν προθυμοι να πληρωσουν για την επισκευη τους.
Γενικοτερα οι περισσοτεροι θεωρουν αυτονοητο οτι αν χαλασει η εξοπορτα της πολυκατοικιας θα πρεπει να συμβαλουν ολοι,ενω αν σπασουν 5 κεραμιδια,η αν πρεπει να μονωθει η σκεπη θα πρεπει να επιβαρυνθουν οι του τελευταιου οροφου.
Επισης η κεραμοσκεπη δεν ειναι χωρος να κανουμε περαντζαδα. Τι θα γινει αν ο καθενας οποτε θελει παιρνει ενα κρουστικο και εγκαθιστα εναν ηλιακο,την δορυφορικη,την κεραια του και οτι αλλο του κατεβει;
karkaletsi

Δημοσίευσηαπό xsterg » Τετ Αύγ 15, 2012 9:12 am

ακριβως οπως τα λες ειναι. μονο με συννενοηση θα λυθει το προβλημα. τωρα αν οι συγκατοικοι σου δεν ειναι συνεργασιμοι, τοτε ακολουθεις την δικαστικη οδο.
xsterg

Δημοσίευσηαπό karkaletsi » Δευτ Αύγ 20, 2012 2:42 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ας ελπίσουμε πως θα βρούμε λύση.
karkaletsi

Δημοσίευσηαπό GoldenFS » Τρί Αύγ 21, 2012 11:30 pm

karkaletsi έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ας ελπίσουμε πως θα βρούμε λύση.

Εφόσον ο κανονισμός το απαγορεύει θέλει ομοφωνία. Δηλαδή, η αρνητική σου ψήφος αποτρέπει οποιαδήποτε αλλαγή σε κοινόχρηστο χώρο. Εάν δεν συμμορφωθεί μαζί και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες μπορείς να προχωρήσεις δικαστικά. Καλό είναι η εταιρία διαχείρισης να διαβάσει τον κανονισμό στην γενική συνέλευση με σκοπό να αποτρέψει παρόμοιες μελλοντικές παρανομίες.
Golden Facility Solutions
Έκδοση Κοινοχρήστων & Διαχείριση Κτιρίων
Καθαρισμοί - Απολυμάνσεις - Συντηρήσεις Κήπων
Web:http://www.golden-fs.com
Άβαταρ μέλους
GoldenFS

Δημοσίευσηαπό daskalos » Σάβ Αύγ 25, 2012 10:58 pm

karkaletsi έγραψε:Φίλε μου xsterg γνωρίζω οτι η σκεπή ειναι κοινόχρηστη και οχι δική μου.Κατω απο αυτη τη λογικη αλλωστε απο εναν κοινοχρηστο χωρο δεν εχουμε μονο ωφελη μα και υποχρεωσεις.Οντως κι εγω ισως μπορεσω να βαλω ηλιακο καποια στιγμη.Το θεμα μου ειναι να διασφαλιστω για τυχον ζημιες δεδομενου οτι σε προσφατη βλαβη στα λουκια της οικοδομης,οι ενοικοι των κατω οροφων δεν ηταν προθυμοι να πληρωσουν για την επισκευη τους.
Γενικοτερα οι περισσοτεροι θεωρουν αυτονοητο οτι αν χαλασει η εξοπορτα της πολυκατοικιας θα πρεπει να συμβαλουν ολοι,ενω αν σπασουν 5 κεραμιδια,η αν πρεπει να μονωθει η σκεπη θα πρεπει να επιβαρυνθουν οι του τελευταιου οροφου.
Επισης η κεραμοσκεπη δεν ειναι χωρος να κανουμε περαντζαδα. Τι θα γινει αν ο καθενας οποτε θελει παιρνει ενα κρουστικο και εγκαθιστα εναν ηλιακο,την δορυφορικη,την κεραια του και οτι αλλο του κατεβει;

Τι σε πειραζει ρε φιλε που ο ανθρωπος εβαλε ηλιακο θερμοσιφωνα;Εσυ τον πληρωσες;Και τι ζημια μπορει να γινει αν μπει ηλιακος θερμοσιφωνας ,η μια δορυφορικη κεραια;Ελεος δηλαδη !!!Θα μονωθει η σκεπη επειδη μπηκε ηλιακος!!!Λες και αυτοι που θα τον τοποθετησουν δεν ξερουν τη δουλεια τους και θελουν να κανουν ζημια!!!
daskalos

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης