Κοινόχρηστα φώτα

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Απάντηση
Πέτρος Δαλέζιος

Σχετικά με τα φώτα της πολυκατοικίας

Δημοσίευση από Πέτρος Δαλέζιος »

Διάβασα σχεδόν όλο το forum και πουθενά δε βρήκα απάντηση στο εξής:
Για το αν τα φώτα της πολυκατοικίας πρέπει να ανάβουν ή όχι το βράδυ εξαρτάται από το καταστατικό της πολυκατοικίας ή υπάρχει σχετική νομοθεσία που το υπερβαίνει;
Δηλαδή είναι υποχρεωτικό οι ένοικοι της πολυκατοικίας να ανάβουν τα φώτα το βράδυ ή όχι; Από που εξαρτάται;
Παρακαλώ βοηθήστε με!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Πέτρο καλημέρα και καλωσήρθες στο forum.

Το ερώτημά σου είναι θέμα της Γ.Σ. καθώς δεν αναφέρεται σε κανένα κανονισμό και απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία. Στην εποχή όμως που ζούμε ίσως είναι κάτι που επιβάλεται.
Καλές λύσεις είναι η τοποθέτηση φωτοκύταρου ώστε να ανάβουν με ανίχνευση κίνησης ή η αντικατάσταση των κοινών λαμπτήρων με λαμπτήρες οικονομίας. Δυστυχώς για την ώρα δεν μπορεί να γίνει συνδυασμός και των δυο.
Περισσότερα εδώ: ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΛΑΜΠΕΣ

Γιώργος.

Πέτρος Δαλέζιος

Δημοσίευση από Πέτρος Δαλέζιος »

Σε ευχαριστώ.
Ως προς την ασφάλεια είμαι υπέρ των λαμπών οικονομίας λόγω του ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταστρέψει σε δευτερόλεπτα κάποιο φωτοκύτταρο...
Ή ίσως κάποιος συνδιασμός όπως κάποιο φωτοκύτταρο για τις μη οικονομίας και οι υπόλοιπες οικονομίας και ανοιχτές...
Όπως και να έχει δύσκολα μπορεί να συμφωνούν όλοι σε όλα και πάντα θα δημιουργούνται προβλήματα.
Στη δικιά μου π.χ. προτιμούν σκοτάδι και από ό,τι φαίνεται το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω να κλέψουν κάποιον...
Τέσπα. Το σλόγκαν μου είναι πια: "Μονοκατοικία και ας βρίσκεται σε μέτρια περιοχή!"
Και πάλι ευχαριστώ.

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Κοινόχρηστα φώτα

Δημοσίευση από ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΤΗΝ ΛΗΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΦΩΤΟΝ

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

Re: s

Δημοσίευση από GoldenFS »

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΤΗΝ ΛΗΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΦΩΤΟΝ
Αυτό εξαρτάται από την αλλαγή που θέλετε να κάνετε στην λειτουργία των κοιν. φώτον. Ίσως να χρειαστεί να καλέσετε γεν. συνέλευση εάν για παράδειγμα αυτή η αλλαγή έχει έως αποτέλεσμα αύξιση εξόδων.
Golden Facility Solutions
Έκδοση Κοινοχρήστων & Διαχείριση Κτιρίων
Καθαρισμοί - Απολυμάνσεις - Συντηρήσεις Κήπων
Web:http://www.golden-fs.com

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Re: Κοινόχρηστα φώτα

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΞΩΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΥΟ. ΚΑΙ Η ΑΛΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΚΥΤΑΡΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΒΗ ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ. ΑΛΑ ΑΥΤΟΙ Η ΔΥΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΕ ΛΟΓΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΝΟΜΙΚΑ. ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ;

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Καταρχήν που στηρίζουν το γεγονός οτι τίθεται θέμα ασφαλείας?? Ισα ίσα που με το κλασικό χρονοδιακόπτη κλιμακοστασίου, μπορεί να σβήσουν τα φώτα ενώ είσαι στα σκαλοπάτια μεταξύ δύο ορόφων και μπορεί να φας τα μούτρα σου. Κατά δεύτερον (εφόσον δεν ισχύει το πρώτο), απο την στιγμή που υπάρχει πλειοψηφία, που το πρόβλημα?

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΗΠΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΚΑΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ.

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

οχι απ'οσο ξερω χωρις να ειμαι δικηγορος ,δεν εχω ακουσει να ισχυει κατι τετοιο .
Για να ειστε νομικα καλυμενος πρεπει να παρθει αποφαση απο την Γ.Σ. δηλαδη να ψηφισει η πλειοψηφια υπερ της προτασης που κανετε.Απλα ειναι τα πραγματα.

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΠΑΡΧΗ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΩ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΓΙΑ; ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

dr_sn1p3r

Δημοσίευση από dr_sn1p3r »

Καλησπερα, δε χρειαζεται να μιλας με ΚΕΦΑΛΑΙΑ για να σε καταλαβουμε, σημαινει οτι φωναζεις...

Ευχαριστω...

stavi

Δημοσίευση από stavi »

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ έγραψε:ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΞΩΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΔΥΟ. ΚΑΙ Η ΑΛΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΚΥΤΑΡΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΒΗ ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ. ΑΛΑ ΑΥΤΟΙ Η ΔΥΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΕ ΛΟΓΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΝΟΜΙΚΑ. ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ;
Σε περίπτωση που υπάρχει ατύχημα (πτώση) και δεν έχουν μέσω ΓΣ αναλάβει και οι υπόλοιποι τις ευθύνες τότε έχεις πρόβλημα. Θα σου αναφέρω το εξείς παράδειγμα σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος, κατά τις βράδυνές ώρες και δεν υπάρχει φωτισμός ασφαλείας, και χτυπήσει κάποιος, την ευθύνη την έχει ο διαχειριστής. Έξάλου πόσο ρεύμα πληρώνεται στο τετράμηνο; για το 1,5 λεπτό που μένουν τα φώτα αναμένα.

dr_sn1p3r

Δημοσίευση από dr_sn1p3r »

Καλησπερα...

Σχετικα με το αν καινε οι λαμπες ή οχι θα πω οτι ειναι μικρη η αξια... Το λεω ως εκ πειρας μιας και ειμαι Διαχειριστης σε μια πολυκατοικια 24 διαμερισματων... Την αξια την ανεβαζουν ο ανελκυστηρας (κατα την ανοδο) καθως και το πιεστικο( για την καλυτερη υδροδοτηση..)

Σχετικα με το πιεστικο, οταν μπηκε απο προηγουμενο διαχειριστη το τοποθετησε στο υπογειο της πολυκατοικιας με αποτελεσμα να μην εχουμε το πλεονεκτημα της πιεσης *(αν ηταν στην ταρατσα), καθως ενεργοποιειται σχετικα συχνα με αποτελεσμα να "γραφει" το ρολοι παρα πολυ... Συνολικα σε καθε εκκαθαριστικο "καιμε" απο 2900 εως 4500 KW.

Υπαρχει καποια σκεψη απο συναδελφο διαχειριστη οπου στη πολυκατοικια του εχουν παρομοιο συστημα πιεσης; (Εχει δυο αντλιες και μια αποθηκη 5.000λιτρων).

Ευχαριστω...

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

dr_sn1p3r έγραψε:Την αξια την ανεβαζουν ο ανελκυστηρας (κατα την ανοδο)
Κατά την εκκίνηση
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”