Διαχωριστικό Μπαλκονιών

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Διαχωριστικό Μπαλκονιών

Δημοσίευσηαπό ΞΙΟΥΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τετ Φεβ 28, 2007 4:34 pm

Είμαι Διαχειριστής σε μια καινούργια πολυκατοικια με 6 διαμερισματα. Ωστόσο υπαρχουν καποιες εργασιες που πρεπει να γινου απο τον κατασκευαστη, τουλαχιστον όσον αφορα τη διαμορφωση των εξωτερικων χωρων της πολυκατοικιας.Μια απο αυτες τις εργασιες ειναι και η τοποθετηση των διαχωρηστικών μεταξυ των μπαλκονιών που επικοινωνουν.
Καποιοι ιδιοκτητες ωστοσο δεν θελουν να τα βαλουν γιατι λενε οτι χανουν καποιο κομματι απο τη θεα του μπαλκονιου τους.
Επιπλεον στο καταστατικό δεν γινεται λογος για διαχωρηστικα.
Πρεπει να γινει συνελευση για να αποφασισουμε τι πρεπει να γινει;
Ειναι υποχρεωμενοι ολοι να βαλουν αν δεν θελουν;
Εγω πχ θελω να τα βαλουμε, ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ολοι να τα βαλουν αν τα θέλει εστω κι ενας;[/b]
ΞΙΟΥΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό HaVai » Τετ Φεβ 28, 2007 6:47 pm

Στο καταστατικό της πολυκατοικίας μου αναφέρεται ότι η διαμόρφωση της εξωτερικής και εσωτερικής εμφάνισης της πολυκατοικίας θα γίνει (έχει ήδη γίνει) σύμφωνα με την απόλυτη κρίση της εργολήπτριας. Κάθε θέμα που δεν προβλέπεται ούτε ρυθμίζεται από το καταστατικό λύεται και ρυθμίζεται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης, εκτός αν ο νόμος ορίζει διαφορετικά.
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό ΞΙΟΥΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Πέμ Μαρ 01, 2007 2:51 pm

Ωστόσο αν αποφασιστεί να μην μπει διαχωρηστικό, εγώ μπορώ χωρίς κανένα πρόβλημα (από το δικό μου μπαλκόνι) να βάλω μια τέτντα ενδιάμεσα στα μπαλκόνια...!!! Σωστά;
ΞΙΟΥΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό HaVai » Παρ Μαρ 02, 2007 3:49 pm

Τα μπαλκόνια είναι ξεχωριστά ή υπάρχει ένα ενιαίο μπαλκόνι;
Αν είναι ξεχωριστά που θα έμπαινε το διαχωριστικό;
Τέντα ανάμεσα στα μπαλκόνια πρώτη φορά ακούω...
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό ΞΙΟΥΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Δευτ Μαρ 05, 2007 9:27 am

Το μπαλκονι ειναι ενιαίο, με ένα τοιχο αναμεσα του περίπου 1,5 μετρο υψος. Το προβλημα ειναι οτι οταν βγαινεις στο μπαλκονι εισαι "μαγουλο με μαγουλο" με τον διπλανο σου και βλεπει ανετα ο ενας το σαλονι του αλλου.
ΞΙΟΥΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό LIFT » Δευτ Μαρ 05, 2007 10:03 pm

Και γιατί δεν βάζεις πράσινο (φυτά); πρέπει να βάλεις αντιαισθητική τέντα ,να λες και καμιά καλημέρα τον συγκάτοικο σου το πρωί , άσε που δεν μπορεί να σου πει και κανένας , γιατί έβαλες πράσινο στο μπαλκόνι σου σαν διαχωριστικό :wink:
ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ Β.ΕΛΛΑΔΟΣ
http://www.ANELKISTIRAS.com
Άβαταρ μέλους
LIFT

Δημοσίευσηαπό ΞΙΟΥΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τρί Μαρ 06, 2007 11:31 am

Κι εγω το σκεφτηκα αυτο, αλλα το κακο ειναι οτι η πολυκατοικια ειναι σε υψομετρο και το μπαλκονι βλεπει στο Βορια, οποτε οποιαδηποτε γλαστρα θα ηταν αδυνατο να σταθει σε εκεινο το σημειο.
ΞΙΟΥΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό LIFT » Τρί Μαρ 06, 2007 11:43 pm

Δεν ξέρω για σένα ,εγώ έδωσα 120 ευρώ και έβαλα δυο δύμετρα λεμονοκυπάρησα κολλητά, και ησύχασα, και δεν το πήραν στραβά και οι διπλανοί μου
ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ Β.ΕΛΛΑΔΟΣ
http://www.ANELKISTIRAS.com
Άβαταρ μέλους
LIFT

Δημοσίευσηαπό klelia » Κυρ Ιούλ 06, 2008 7:50 am

Εχουμε μεγαλο προβλημα εδω και χρονια με τον διπλανους μας, οι αποιοι καπνιζουν αριμανιως απο 3 πακετα τσιγαρα ο καθενας και ειναι 3!!!!!!!, εχουν κατεβασει τις τεντες μπρος - πισω και καταλαβαίνετε τι γινεται :roll: Και δεν φτανει αυτό εδω και δυο χρόνια ο απο πανω τους στο δευτερο έκλεισε με ενα κομμάτι ξύλο το μοναδικο αεραγωγό που υπάρχει μεταξυ του δικου μου διαμερίσματος και του αραπη καπνιστη διπλανου και κοντεύουμε να πνιγουμε απο την τσιγαρίλα και την μποχα. Συν της αλλης καιγανε και σιδηρόξυλα στο τζακι τους με αποτέλεσμα να βρομοκοπάει ολη η γειτονιά και μετα απο φασαρίες τελικα καθάρισαν την καπινάδα τους και τριτον βαλανε και ενα 24αρι aircondition σύριζα στο διαχωριστικό με αποτέλεσμα ολη αυτη η θερμότητα απο το μοτερ να περνάει στο μπαλκόνι μας αφου το διαχωριστικό ειναι πλαστικο

Προσπαθουμε να βρουμε μια λύση για το πως να προστατευτουμε απο ολα αυτά, μπορώ να βαλω τεντα συριζα στο διαχωριστικό απο την δική μου πλευρα κατα μηκος του μπαλκονιου?? ή ειναι παράνομο .
Κια μια 2η λύση που εχουμε σκεφτεί είναι η ξύλινη περγκόλα αλλ αυτή δεν σταματαει την μπόχα της τσιγαρίλας :roll:

Θ α σας παρακαλούσα αν υπαρχει καλυτερη λύση να με βοηθήσετε γιατι είμαστε απελπισμένοι
klelia

Δημοσίευσηαπό nomos » Δευτ Ιούλ 07, 2008 5:27 pm

Εγω παντως που ειχα το ιδιο μπαλκονι εβαλα 2 ντουλαπες η μια διπλα στην αλλη και ειμαι μια χαρα...
Άβαταρ μέλους
nomos

Δημοσίευσηαπό nomos » Δευτ Ιούλ 07, 2008 5:36 pm

ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ
Ν. 1577/1985 όπως ισχύει από 13/6/2000

Αρθρο 11
Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων

11. Μεταξύ των ημιυπαίθριων χώρων, στους εξώστες και στους υπαίθριους χώρους των κτιρίων, επιτρέπονται στηθαία και διαχωριστικά στοιχεία μεταξύ των όμορων ιδιοκτησιών ή των συνιδιοκτησιών σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26.

Δεν ξερω αν αυτο βοηθαει...
Άβαταρ μέλους
nomos

Δημοσίευσηαπό klelia » Δευτ Ιούλ 07, 2008 8:21 pm

Και εμεις βάλαμε ντουλαπες αλλα δεν γινεται τιποτα η βρώμα έρχεται απο πάνω απο το κενό και απο το μπροστινό μερος του διαχωριστικού

Απ'ότι κατάλαβα μπορώ να βάλω τέντα καταμηκος του διαχωριστικού συμφωνα με τον νόμο? Το μπαλκόνι είναι ενιαίο και για τα δυο διαμερίσματα απλως χωρίζεται με ενα λευκό πλαστικό παραθύρου (διαχωριστικό)

Παρακαλώ βοηθήστε, είναι σκέτη απελπισία αυτή η ιστορία και βρωμάει το σύμπαν
klelia

Δημοσίευσηαπό nomos » Τρί Ιούλ 08, 2008 8:17 pm

Απ'οτι θυμαμαι η τεντα σε διαχωριστικο δεν απαγορευεται,αλλα δεν μπορω να βρω το σχετικο αρθρο.
Για αυτο που ειμαι σχεδον σιγουρος, ειναι οτι στο καταστατικο της πολυκατοικιας αναφερεται οτι απαγορευεται η οχληση των ενοικων της πολυκατοικιας απο οσμες, ουσιες, θορυβους κτλπ, στο δικο μου καταστατικο το γραφει...
Πανω εκει μπορειτε να βασιστειτε και ζητησετε την υπαρξη ενος διαχωριστικου που να σας προφυλασει απο την επικινδυνη ουσια του καπνου και την ανεπιθυμητη οσμη του.(Να με συγχωρησουν οι αναγνωστες καπνιστες...ημουν και εγω καποτε...)
Ο νομος οπως γνωριζετε ειναι αυστηρος με θεματα υγιεινής και αν φερουν αντιρρηση ειναι σιγουρο πως αν πατε σε ενα δικηγορο ειδικο σε θεματα αστικου δικαιου θα δικαιωθειτε.
Φυσικα δεν νομιζω οι διπλανοι να εχουν την διαθεση να πανε και αυτοι σε δικηγορο για να υποστηριξουν την ενοχληση της αγαπημενης τους συνηθειας.
Ετσι πιο λογικο ειναι ολοι να μεινουν στις συνηθειες τους καπνιζοντες και μη...

Μια αλλη λυση ειαναι αυτη:

http://www.atfreeforum.com/tgeoponos/vi ... =tgeoponos

Και αρωμα και ομορφια και διακοσμηση και υγεια και λιγοτερη ενοχληση
και φυσικα δεν απαγορευεται.

Αν τωρα ουτε αυτο θελουν ή δεν εξυπηρετει προτεινω ενα τεραστιο λυκοσκυλο δεμενο διπλα στο διαχωριστικο που θα τους κοιταει και θα τους λεει το παλιο καλο τραγουδι του Καρβελα '' ή το τσιγαρο ή εγω τελεσιγραφο" ....

Ε, τι παθαμε...
Άβαταρ μέλους
nomos

Δημοσίευσηαπό klelia » Τρί Ιούλ 15, 2008 12:40 am

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ρωτήσαμε δικήγορο και μας ειπε οτι μπορούμε να κλείσουμε το διαχωριστικό αρκει να μην αλλάξει η οψη της πολυκατοικίας και να είναι απο το ίδιο υλικό. Ετσι λοιπόν σήμερα τηλεφώνησα στον αλουμινά να έρθει να παρει μετρα και να το κλείσει επιτέλους, να μπορέσουμε και εμείς να κατεβάσουμε τις τεντες μας και να κάτσουμε σαν άνθρωποι στο μπαλκόνι μας .

Και εγώ πιστεύω πως το θέμα θα σταματήσει εδώ αφου και ο ιδιοκτήτης μας είναι σύμφωνος, μάλιστα αυτός ρώτησε τον δικηγόρο του.

Οσο για τον σκύλο :P είναι μια πολυ καλή λύση αλλά τι φταίει το ζωντανό να αναπνεει όλη συτή την μπόχα :)
klelia

Δημοσίευσηαπό nomos » Κυρ Ιούλ 20, 2008 7:59 pm

Σωστο και αυτο.....
Άβαταρ μέλους
nomos

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης