Άρνηση Παράδοσης Διαχείρισης

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
arisva

Άρνηση Παράδοσης Διαχείρισης

Δημοσίευση από arisva »

Ηθελα να ρωτησω το εξης,ειμαι ιδιοκτητης σε μια πολυκατοικια τα τελευταια 5 χρονια,ολα αυτα τα χρονια οι γενικες συνελευσεις που εγιναν ηταν 2 τα δυο πρωτα χρονια,εκτοτε δεν εχει ξαναγινει,οι διαχειριστες αυθαιρετα δεν παραδιδουν τη διαχειριση και αρνουνται να συγκαλεσουν την ετησια συνελευση,οταν πριν απο δυο χρονια ρωτησα γιατι δεν γινεται συνελευση μου απαντησαν οτι δεν υπαρχουνθεματα προς συζητηση,οταν επισης τους ζητησαμε να παραδωσουν τη διαχειριση απαντησαν οτι αυτο θα γινει οποτε το αποφασισουν αυτοι.Τι μπορουμε να κανουμε σε αυτη τη περιπτωση?Μια φορα που καναμε συνελευση οι υπολοιποι ιδιοκτητες, δεν παρευρεθησαν και μας ειπαν οτι ειμασταν παρανομοι για τη συγκαλευση συνελευσης παροτι ειχαν ενημερωθει.

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

εχουμε και λεμε:

1. η συνελευση ειναι υποχρεωτικη βαση καταστατικου καθε χρονο (το να μην υπαρχει αυτο στο καταστατικο ειναι ΣΧΕΔΟΝ απιθανο!) για 2 λογους ασχετα αν υπαρχουν θεματα ή οχι :
α. γιατι πρεπει να γινει απολογισμος της χρονιας
β. εκλογη καινουριου διαχειριστη (ή φυσικα επανεκλογη του ιδιου)

2. Εφοσον δεν εχει γινει συνελευση ολα αυτα τα χρονια ο διαχειριστης ειναι παρανομος ( παντα με την προυποθεση οτι η ετησια συνελευση ειναι υποχρεωτικη βαση καταστατικου,κατι που οπως λεω και πανω θεωρω σχεδον βεβαιο !!) .

Αν αρνειται να κανει συνελευση μπορειτε εσεις με υπογραφες που αντιστοιχουν στα 250/1000 του κτηριου να εγκαλεσετε συνελευση και φυσικα πριν γινει να ενημερωσετε συμφωνα με το καταστατικο παλι και τους υπολοιπους.

Σε καθε περιπτωση αν το καταστατικο αναφερει την ετησια συνελευση και ο διαχειριστης δεν την εχει κανει ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ !

χαιρετω (και καλα ξεμπερδεμετα!!!)
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

1. Όταν συγκαλέσατε Γ.Σ. συντάξατε και υπογράψατε οι συγκαλούντες συνιδιοκτήτες κάποιο σχετικό έγγραφο ώστε να επέχει θέση ισχύος;
2. Έχετε κανονισμό πολυκατοικίας;

arisva

Δημοσίευση από arisva »

[quote="nomos"]1. Όταν συγκαλέσατε Γ.Σ. συντάξατε και υπογράψατε οι συγκαλούντες συνιδιοκτήτες κάποιο σχετικό έγγραφο ώστε να επέχει θέση ισχύος;
2. Έχετε κανονισμό πολυκατοικίας;Υ\
Υπαρχει κανονισμος πολυκατοικιας και γραφει οτι πρεπει να γινεται ετησια συνελευση,μονο που ο διαχερειριστης αρνειται γιατι αυθερετα θεωρει οτι δεν υπαρχουν θεματα για να γινει συνελευση

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Επίσης ο Κανονισμός κάπου θα γράφει και τη διάρκεια θητείας του διαχειριστή.

Και όταν στις περισσότερες των περιπτώσεων οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να ακούσουν καν το ενδεχόμενο ανάληψης καθηκόντων διαχειριστή μπορώ να σκεφτώ οτιδήποτε (πονηρό) για τον συγκεκριμένο διαχειριστή.

Γιώργος.

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Σύσταση-κανονισμό, την απόφαση της Γ.Σ. ανά χείρας και όσοι μπορείτε, να πάτε σε ένα καλό δικηγόρο για τις περεταίρω νόμιμες διαδικασίες..
Να είστε όμως σίγουροι πως έχετε διαβάσει το σημείο εκείνο του κανονισμού σας που αναφέρει το ποσοστό των συνιδιοκτητών που δικαιούται να συγκαλέσει έκτακτη συνέλευση έτσι ώστε να μην κριθεί άκυρη εκ των υστέρων.

georgina

Δημοσίευση από georgina »

Καλησπέρα σας.
Μπήκα στο forum να πω τον πόνο μου και έχω ανατριχιάσει!
:shock:
Τι σημαίνει δεν παραδίδουν τη διαχείριση? :shock:
Δεν είναι τσιφλίκι του διαχειριστή η εκάστοτε πολυκατοικία!
Ο διαχειριστής είναι εντολοδόχος των ιδιοκτητών και είναι υποχρεωμένος μετά την ανάληψη τις διαχείρισης στο όνομά του να πράτει τα δέοντα, νόμιμα πάντα για την εύρυθμη λειτουργεία του κτηρίου!
Φαντάσου μια εταιρεία. Ο γενικός διευθυντής είναι Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ!
Μόνο με την πλειοψηφία, όπως αυτή απαιτήται σε κάθε περίπτωση πέρνονται οι αποφάσεις.
Μου μυρίζει άσχημα η περίπτωση σου. Συγκαλέστε άμεσα συνέλευση.
Εάν υπάρχει καταστατικό στην πολυκατοικία ανατρέξτε σε αυτό.Αν δεν το έχετε, ρωτήστε το συμβολαιογράφο που σας έκανε τα συμβόλαια, αν υπάρχει καταστατικό αυτός το έχει συντάξει.
Αν δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοκίας, (συμβαίνει σε παλιές συνήθως πολυκατοικίες) μιλήστε με έναν δικηγόρο. Το καταστατικό της κάθε πολυκατοικίας δεν είναι νόμος του κράτους. Το αντίθετο, ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ σε νόμους του κράτους.
Εύχομαι τα καλύτερα.

lingagos

Κακός διαχειριστής - άρνηση παράδοσης

Δημοσίευση από lingagos »

Καλημερα θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής πρόβλημα :
Είμαι ιδιοκτήτης σε πολυκατοικία με φυσικο αέριο κεντρική θέρμανση.Τρία διαμερίσματα έχουν αυτονομηθεί με δικό τους λέβητα και δε πληρώνουν συμμετοχή στις δαπάνες τις κεντρικής .Εχουν περάσει 4 χρόνια και ο διαχειριστής δε κάνει τίποτα παρά μόνο μας κοροιδέυει οτι σημερα αύριο πάει σε δικηγόρο
Του ζητήσαμε να παραδόσει τη διαχείρηση γιατί τον περασμένο χρόνο δεν άσκεισε τα καθήκοντά του σωστά , ούτε καν την μηνιαία έκδοση των κοινοχρήστων με αποτέλεσμα να έχουν συσσορευτεί προβλήματα, αλλά αρνήται να παραδόσει
Τί γινεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Πρέπει να πληρώσουν τα παραπάνω διαμερίσματα θέρμανση ? Πως θα αλλάξουμε διαχειριστή που κάθεται με το έτσι θέλω?
Εΰχαριστώ πολύ

Dorita

Δημοσίευση από Dorita »

στην περίπτωση που οι υπόλοιποι δεν ενδιαφέρονται να γίνει γενική συνέλευση για παράδοση της διαχείρησης απολογισμό κλπ κλπ και συμφωνούν να μείνει διαχειριστής ο ίδιος, είναι παράνομος/η εάν δεν καλέσει απο μόνος/η του γσ ??

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Ό,τι αναφέρει σχετικά ο Κανονισμός της πολυκατοικίας.
Συνήθως αναφέρεται ότι η διάρκεια της θητείας του διαχειριστή είναι ένας (1) χρόνος. Ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος στη λήξη της θητείας του να συγκαλέσει Γ.Σ. η οποία θα εκλέξει νέο διαχειριστή που μπορεί να είναι και ο ίδιος.
Επίσης, η Γ.Σ. πέραν της εκλογής νέου διαχειριστή ή ανανέωσης της θητείας του ίδιου, μπορεί να κάνει και έλεγχο των πεπραγμένων (οικονομικών) ;-)

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Το καταστατικό της κάθε πολυκατοικίας δεν είναι νόμος του κράτους. Το αντίθετο, ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ σε νόμους του κράτους.
Το καταστατικό της πολυκατοικίας είναι ο νόμος της πολυκατοικίας...

Aggio

Αυθαιρεσίες Διαχειριστή

Δημοσίευση από Aggio »

Εδώ και ένα χρόνο έχει αναλάβει την διαχείριση της πολυκατοικίας (9 διαμερίσματα), κάποια κυρία η οποία αυθαιρετεί συστηματικά. Δεν πληρώνει τους συντηρητές (ανελκυστήρα, καυστήρα), αργεί να εκδώσει κοινόχρηστα, χρεώνει βαψίματα στην πολυκατοικία χωρίς προηγούμενη έγκριση από την συνέλευση, δεν ανάβει καθόλου το καλοριφέρ, δεν κρατάει βιβλίο πρακτικών, ούτε συγκαλεί συνέλευση κτλ.

Οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες καλέσαμε συνέλευση, στην οποία (αφού έχει παρέλθει ο χρόνος διαχείρισής της) θα εκλέξουμε νέο διαχειριστή.

Το ερώτημά μου είναι αν νομιμοποιούμαστε να προχωρήσουμε σε εκλογή νέου διαχειριστή μέσω μυστικής ψηφοφορίας, έτσι θα αποκλείσουμε την πιθανότητα παρόμοιων φαινομένων στο μέλλον. Το καταστατικό προβλέπει εκλογή βάσει ποσοστού συνιδιοκτησίας. Επίσης ενδεχομένως δεν θα παραστεί και ούτε θα παραδώσει. Πώς να το αντιμετωπίσουμε αυτό;

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

Σας προτεινω να μην κανετε μυστικες ψηφοφοριες κτλ.
Θα κανετε κανονικα οτι λεει ο κανονισμος σας και θα την καλεσετε με εξωδικο την διαχειριστρια αν δεν δεχεται να ερθει !

χαιρετω
γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

endotreatment

Re: Άρνηση Παράδοσης Διαχείρισης

Δημοσίευση από endotreatment »

Μπήκα σε αυτό το forum γιατί μετά την αγορά της επαγγελματικής μου στέγης κληρονόμησα και μια διαχειρίστρια παράνομη κατά την γνώμη μου αφού έχει κάνει παραμάγαζο την διαχείριση και δεν έχει συγκάλέσει γενική συνέλευση τα τελευταία 6-8 χρόνια. Όταν της ζήτησα το λόγο έλαβα την απάντηση ότι δεν ενδιαφέρεται κανείς ιδιοκτήτης αφού πρόκειται για επαγγελματικές στέγες που οι περισσότεροι είναι ενοικιαστές. Αυτή η διαχειρίστρια εγκατέλειψε την πολυκατοικία στο έλεος κάθε αυθαιρεσίας αφού άφηνε να εγκαθιστούν καναπέδες σε κοινόχρηστους διαδρόμους και θερμοσίφωνες σε κοινόχρηστες τουαλέτες και για να βρούμε το δίκιο μας έπρεπε να πληρώνουμε δικηγόρους και εξώδικα. Εγώ αποφάσισα να μην ξαναπληρώσω τίποτα αν δεν γίνει γενική συνέλευση και αν δεν αλλάξει η διαχειρίστρια. Έστειλα μια επιστολή σε όλους τους ενοίκους συγκαλώντας γενική συνέλευση και περιμένω να δω ποιός θα ανταποκριθει. Αυτή η διαχειρίστρια είναι άσχετη με την πολυκατοικία (ούτε ένοικος, ούτε ιδιοκτήτρια). Πληρώνεται από τα κοινόχρηστα και παίρνει εξουσιοδοτήσεις από ιδιοκτήτες με πολλά ακίνητα στο κτήριο για να έχει την πλοιοψηφία και να νομίζει ότι δεν χρειάζονται οι συνελεύσεις. Εγώ δεν δέχομαι εξουσιοδοτήσεις σε άτομα που έχουν σχέση εργασίας με την πολυκατοικία γιατί είναι διαβλητές. Αν έχει κάποιος κάτι άλλο να μου προτείνει που θα βοηθήσει την κινητοποίησή μου αυτή μια και δεν είμαι νομικός θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

nomos
Επικοινωνία:

Re: Άρνηση Παράδοσης Διαχείρισης

Δημοσίευση από nomos »

Καλή Χρονιά.
Αν σε προηγούμενη συνέλευση είχε συμφωνηθεί με πλειοψηφία να αναλάβει εκείνη την διαχείριση της πολυκατοικίας και εν συνεχεία σιωπηρά συνέχιζε να την εξασκεί με την συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Όχι ότι αυτό είναι και το σωστό.
Από την στιγμή που ένας εκ των συνιδιοκτητών απαιτεί Γ.Σ. για εκλογή διαχειριστή όπως ο κανονισμός ορίζει, υποχρεούται ο νυν διαχειριστής να την εγκαλέσει.
Αυτό που θα ήθελα να καταλάβω είναι αν τελικά ενδιαφέρονται οι ένοικοι για την πολυκατοικία λόγω του ότι αναφέρετε πως για να βρείτε το δίκιο σας έπρεπε να πληρώνετε εξώδικα και δικηγόρους.
Το πρόβλημα που αναφέρετε απ' ότι καταλαβαίνω είναι η Διαχειρίστρια και ο τρόπος με τον οποίο αρκετά χρόνια διαχειρίζεται την πολυκατοικία.
Την τελική απόφαση όμως την έχουν οι συνιδιοκτήτες.
Εκείνοι με απλή πλειοψηφία μπορούν να ορίσουν τον Διαχειριστή, ακόμη και επί πληρωμή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”