Κρεμαστές γλάστρες στο μπαλκόνι

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Απάντηση
stroumfita

Κρεμαστές γλάστρες στο μπαλκόνι

Δημοσίευση από stroumfita »

Γνωριζετε αν επιτρεπεται ή απαγορευται βαση καποιου νομου, το να τοποθετεις γλαστρες κρεμαστες, απο την εξωτερικη πλευρα του μπαλκονιου?

Ρωταω επειδη η μητερα μου εχει προβλημα με τη γειτονισσα απο επανω, που εχει σε ολο το μπαλκονι της κρεμαστρες γλαστρες εξωτερικα, και καθε μερα ποτίζοντάς τες, πέφτουν τα βρωμικα νερα με αποτελεσμα να λερωνεται η τεντα!
Απ΄οσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιο καταστατικο, για να ελεγξω αν αναφερεται εκει μεσα κατι. Ειναι υποχρεωτικο αληθεια να υπαρχει καταστατικο?

Υπαρχει καποιος νομος, που να τα ρυθμιζει αυτα?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Καταρχήν είναι επικίνδυνο για τους διερχόμενους από το πεζοδρόμιο, στην περίπτωση που πέσει καμιά γλάστρα.
Μάλλον πρέπει να το ψάξεις νομικά το θέμα, ισως κάποιος δικηγόρος να σε ενημερώσει.

stavi

Δημοσίευση από stavi »

Στο καταστατικό της πολυκατοικία σας σίγουρα πρέπει να αναφέρει την απαγόρευση. Είναι ΝΟΜΟΣ.

Βικτωρας

Re: Νερα σε τεντα απο κρεμαστες γλαστρες...

Δημοσίευση από Βικτωρας »

Φιλε μου, μετα τον σεισμο του '99 απαγορευτηκαν δια νομου ολες οι κρεμαστες εξωτερικες γλαστρες.

marsy

Re: Κοινόκτητοι & Κοινόχρηστοι Χώροι

Δημοσίευση από marsy »

Καλησπερα και εδω!
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενεργεια του ενοικιαστη του διαμερισματος στον 1ο οροφο της πολυκατοικιας μας.
Σημερα ειδα οτι εχει τοποθετησει κατα μηκος του μπαλκονιου του ωστε να ακουμπανε στα στηθαια ξυλινες περγκολες 6 τον αριθμο οι οποιες φτανουν μεχρι το ταβανι.Φανταζομαι οτι ο λογος που τα εβαλε ειναι για σκιαση και για να μην τον βλεπουν απο απεναντι μπορει και για προστασια των παιδιων του...Τελοσπαντων,αισθητικα ειναι ενα μαυρο χαλι..Δεν ειναι μια μετρια περγκολα σε μια ακρη του μπαλκονιου του να πεις ενταξει..Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση???Το καταστατικο αναφερει για κρεμαστες γλαστρες και φυτα αλλα οχι για περγκολες...
Υπαρχει καποια συμβουλη επι τουτου??

Άβαταρ μέλους
neteng
Επικοινωνία:

Re: Κοινόκτητοι & Κοινόχρηστοι Χώροι

Δημοσίευση από neteng »

marsy έγραψε:Καλησπερα και εδω!
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενεργεια του ενοικιαστη του διαμερισματος στον 1ο οροφο της πολυκατοικιας μας.
Σημερα ειδα οτι εχει τοποθετησει κατα μηκος του μπαλκονιου του ωστε να ακουμπανε στα στηθαια ξυλινες περγκολες 6 τον αριθμο οι οποιες φτανουν μεχρι το ταβανι.Φανταζομαι οτι ο λογος που τα εβαλε ειναι για σκιαση και για να μην τον βλεπουν απο απεναντι μπορει και για προστασια των παιδιων του...Τελοσπαντων,αισθητικα ειναι ενα μαυρο χαλι..Δεν ειναι μια μετρια περγκολα σε μια ακρη του μπαλκονιου του να πεις ενταξει..Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση???Το καταστατικο αναφερει για κρεμαστες γλαστρες και φυτα αλλα οχι για περγκολες...
Υπαρχει καποια συμβουλη επι τουτου??
είναι παράνομο

violetta_kouts

Re: Νερα σε τεντα απο κρεμαστες γλαστρες...

Δημοσίευση από violetta_kouts »

Αληθεια εχουν απαγορευτει οι κρεμαστες γλαστρες?
Στην πολυκατοικια μου μαλλον δεν ειναι γνωστες οι ενοικοι.

charispol

Γλαστρες γαντζομενες στο μπαλκονι απο την εξωτερικη πλευρα!

Δημοσίευση από charispol »

χαιρεται αγαπητοι φιλοι θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και γνωριζεται απο νομοθεσιες πολυκατοικιων,..προσφατα μετακομισα σε ισογειο με αυλη στον ακαλυπτο και διαπιστωσα οτι οι απο πανω ιδιοκτητες των διαμερισματων λογο της ελλειψης χωρου στα μπαλκονια τους εχουν τοποθετησει απο την εξω πλευρα τις γλαστρες τους με αποτελεσμα τα νερα απο το ποτισμα να πεφτουν στον δικο μου χωρο και να υπαρχει κινδυνος με καποιο δυνατο αερα ή λογο φθορας των σιδερενιων βασεων που τοποθετουνται να μου ερθουν στο κεφαλι!! αραγε ειμαι υποχρεωμενος να καθαριζω για ολους που δεν προσεχουν και να εχω τον νου μου μην μου ερθει καμια γλαστρα ουρανοκατεβατη???? :roll: :roll: :idea:

καποια ιδεα,κανεις?????????

bmagigr

Re: Κρεμαστές γλάστρες στο μπαλκόνι

Δημοσίευση από bmagigr »

Απαγορευεται ρητα Η σχετικη διαταξη ειναι αυτη
Αστυνομική Διάταξη : 7/1997 . Υπ΄αριθ. 1023/2/37-μγ /1997 - ΦΕΚ-Β-90/11.2.1997

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”