Απαγόρευση εγκατάστασης ηλιακού θερμοσίφωνα

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό stavi » Παρ Σεπ 10, 2010 7:14 pm

Με απόφαση της Γ.Σ. και έχοντας το 50+1 μπορείς να τοποθετήσεις. Όπως ακριβώς έγινε και με τα επιτοίχια του Φ.Α. που το απαγόρευαν αλλά τελικά όλοι έβαλαν με απόφαση Γ.Σ. Τώρα η απαγόρευση για τον ηλιακό είναι στενομυαλιά εφόσον αφορά το περιβάλλον και την εξοικονόμηση ενέργειας. Εφόσον έχει χώρο που είναι το πρόβλημα. Να κοιτάτε και το μέλλον χωρίς να υπάρχει ηλιακός δεν μπορείτε να τοποθετήσεται φωτοβολταικά, δεν το λεώ εγώ αλλά είναι το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ έχει γίνει ποστάρισμα λίγο ποιό πάνω.
stavi

ΥΠΕΚΑ

Δημοσίευσηαπό paranoia » Κυρ Σεπ 12, 2010 11:05 am

Ευχαριστω για την απαντηση.

Θεωρω τη στενομυαλια δεδομενη (για τις δορυφορικες ο ιδιος κανονισμος ενω τις απαγορευει αφηνει απαρθυρακι - ενω τον ηλιακο τον αποκλειει κατηγορηματικα!!!!!).

Εχω στειλε email και στο ΥΠΕΚΑ. Στο κατω κατω της γραφης μια απλη υπουργικη αποφαση ειναι η οποιαδ θα υπερισχυει σε καθς περιπτωση του οποιουδηποτε κοντοφθαλμου καταστατικου.

Αλλα καμια απαντηση φυσικα προς το παρον (τρεχουν ολοι ΔΕΘ!!!!)
Think Green!!!
paranoia

ηλιακοι θερμοσιφωνες

Δημοσίευσηαπό Αλεξανδρος Φουφας » Πέμ Σεπ 30, 2010 5:59 pm

Καλησπερα σας,
Θελω την συμβουλη σας για το εξης θεμα:
Ειμαι ιδιοκτητης διαμερισματος 3ου οροφου σε πολυκατοικια 4 οροφων και
θελω να εγκαταστησω ηλιακο θερμοσιφωνα στην ταρατσα οπου ειναι η μονη
επιλογη.
Η ταρατσα αναφερεται στον κανονισμο πολυκατοικιας ως κοινοχρηστη
Ο διαχειριστης δεν θελει ουτε καν να ακουση για ηλιακους θερμοσυφωνες στην ταρατσα ισχυριζομενος οτι εχουν συμφωνησει απο τοτε που οικοδομηθηκε η πολυκατοικια,ολοι οι ιδιοκτητες να μην εγκαταστησουν ηλιακους θερμοσυφωνες πραγμα που δεν φαινεται πουθενα
Εκανε μαλιστα γεν.συνελευσι και παρουσιασε 4 εξουσιοδοτησεις ιδιοκτητων που τον εξουσιοδοτουν να πραξη αντ'αυτων
Νομιζω οτι δεν ειναι γνησιες οι εξουσιοδοτησεις αυτες,παροντες ηταν ο διαχειριστης,2 ιδιοκτητες και εγω.Απο τους παροντες μονο εγω αντεδρασα κατα της αποφασις τους να μην εγκατασταθουν ηλιακοι θερμοσιφωνες
Προσεφυγα σε δικηγορο ο οποιος με συμβουλευσε να εγκαταστησω τον ηλιακο μου θερμοσιφωνα και ας μου κανει ασφαλιστικα μετρα.
Οταν ηλθε το συνεργειο για την εγκαταστασι του ηλιακου θερμοσιφωνα βρηκα την κλειδαρια της πορτας που οδηγει στην ταρατσα αλλαγμενη και
την πορτα της ταρατσας κλειστη.Ζητησα το κλειδι της πορτας της ταρατσας απο τον διαχειριστη αλλα αρνηθηκε και αρνειται να μου το δωση οποτε η πορτα παραμενει κλειστη και ο ηλιακος μου θερμοσιφωνας μεταφερθηκε σε
αποθηκη προς φυλαξι.
Τωρα προκυπτει και θεμα ασφαλειας καθ'οσον δεν εχω προσβασι στην ταρατσα και σε περιπτωσι σεισμου η πυρκαιας δεν μπορω να προσφυγω εκει
Επιπροσθετως στην ταρατσα υπαρχουν οι υδρομετρητες των διαμερισματων
και δεν μου ειναι δυνατον ο ελεγχος του υδρομετρητη μου.
Σκεπτομαι να καταγγειλλω το συμβαν στην Πυροσβεστικη Υπηρεσια Χιου
για να ανοιξη ο διαχειριστης την πορτα της ταρατσας η να μου δωσει το κλειδι.
Τι μου προτεινεται εσεις;
Σας ευχαριστω για την προσοχη

Αλεξανδρος Φουφας,Χιος
Αλεξανδρος Φουφας

Δημοσίευσηαπό stavi » Πέμ Σεπ 30, 2010 9:29 pm

Τοποθετείς τον ηλιακό σου, χωρίς να τους ρωτήσεις κάνεις εξοικονόμηση ενέργειας και βοηθάς το περιβάλον. Οι τράπεζες δανειοδοτούν τέτοιες επενδύσεις και επικροτούντε και από το κράτος οπότε κανεις δεν μπορεί να σε σταματήσει. Για το κλείδωμα της ταράτσας γνωρίζω οτι το κλειδί πρέπει να είναι πάνω στην πόρτα. Αν άλαξαν κλειδαριά και δεν σου παρέδωσαν κλειδιά μπορείς να κινηθείς νομικά εξώδικα, ασφαλιστικά μέτρα κλπ ο δηκηγόρος σου γνωρίζει καλύτερα. Η στενοκεφαλιά μερικών δεν θα περάσει. Συμφωνώ με τον δικηγόρο σου.

Υ.Γ. Εμείς στην πολυκατοικία μας δεν έχουμε ταράτσα αλλά κεραμίδια, από τα 16 διαμερίσματα έχουν τοποθετήση τα 8 και στο εγγύς μέλλον θα τοποθετήσουν και οι υπόλοιποι. Χωρίς να υπάρχουν έτοιμες παροχές από τον μηχανικό.
stavi

Δημοσίευσηαπό nomos » Σάβ Οκτ 02, 2010 9:59 am

Η Πολεοδομία απαγορεύει την εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα στην κοινόκτητη-κοινόχρηστη ταράτσα χωρίς την απαιτούμενη συναίνεση που ορίζει ο κανονισμός.

Πριν προβείτε σε οποιδήποτε νόμιμη ενέργεια σας, επικοινωνήστε με την Πολεοδομία της περιοχής σας.
Η ταράτσα πρέπει να είναι πάντα κλειδωμένη για λόγους ασφαλείας και όλοι οι ένοικοι δικαιούνται να έχουν αντικλείδι.
Άβαταρ μέλους
nomos

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΗΛΙΑΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό stavi » Κυρ Δεκ 19, 2010 1:57 am

Για κοιτάξτε και αυτό:ΦΕΚ 917/Β/19.5.2008
stavi

Re: Απαγόρευση εγκατάστασης ηλιακού θερμοσίφωνα

Δημοσίευσηαπό marsy » Σάβ Μάιος 19, 2012 10:10 am

Επαναφερω ενα παλιο θεμα στο οποιο επεσα ψαχνοντας πληροφοριες γενικα για την διαχειριση πολυκατοικιας.
Στο καταστατικο της πολυκατοικιας μας αναφερεται οτι απαγορευεται η τοποθετηση ηλιακων μιας και δεν υπαρχει ταρατσα αλλα σκεπη με κεραμιδια στην οποια μαλιστα δεν υπαρχει προσβαση απο κοινοχρηστη σκαλα μιας και το ασανσερ/κλιμακα σταματα στον 5ο οροφο οπου υπαρχει η μεζονετα (5ος-6ος).
Βλεπω σχετικα λογικο να μην επιτρεπει ο ιδιοκτητης της μεζονετας προσβαση στην σκεπη μιας και για να γινουν οι εργασιες θα πρεπει να περασουμε μεσα απο το σπιτι του....και εφοσον υπογραψαμε αλλα λογια να αγαπιομαστε λεω τωρα....αλλα ειναι πραγματι τοσο ξεκαθαρα τα πραγματα και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτε σχετικα..???
marsy

Δημοσίευσηαπό neteng » Κυρ Ιουν 03, 2012 12:10 pm

αναθέστε σε μηχανικό να ελέγξει την άδεια
μπορεί να βουν λαυράκια....
Άβαταρ μέλους
neteng

Δυνατότητα τοποθέτησης συλλεκτών κενού σε ΠΡΟΣΟΨΗ της βεράντ

Δημοσίευσηαπό papad12 » Τρί Δεκ 25, 2012 10:58 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Στην πολυκατοικία δεν επιτρέπεται ηλιακός θερμοσίφωνας στην ταράτσα λόγω κακοτεχνιών στην πλάκα της.

Ο μηχανικός μου μου είπε οτι μπορούμε με τον ΝΟΜΟ και μονο με μια αδεια μικρης κλιμακας να τοποθετήσουμε τον boiler στην βεράντα και τους συλλέκτες κενού στην ΠΡΟΣΟΨΗ της, απο την έξω πλευρά. Η βεραντα ειναι ΝΟΤΙΑ.

Λεει οτι δεν μπορούν να πουνε τιποτα οι αλλοι ενοικοι γιατι συμφωνα με ενα νομο του 2010 (δεν ξερω ποιον) η εγκατασταση ηλιακου θερμοσιφωνα στην βεραντα και οι συλλεκτες στην προσοψη ειναι δικαιωμα του καθε ιδιοκτητη.

Επειδη μαλλον θα αντιδρασουν καποιοι οτι χαλαμε την εμφανιση της πολυκατοικιας, εχουν νομιμο δικαιωμα να μας σταματησουν? Η' υπερισχυει ο νομος περι δυνατοτητας τοποθετησης συλλεκτη στην ΠΡΟΣΟΨΗ?

Ο μηχανικος μου ειπε 2 φορες οτι δεν θα εχω κωλυμα (εκτος του οτι θα χαλασω ισως σχεσεις με καποιους, αλλα δεν θα μπορουν να μου επιβαλουν να τα αφαιρεσω). Κατι δεν μου φαινεται ομως ενταξει σε αυτο.

Μπορειτε να με διαφωτισετε αν θα ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΝΤΑΞΕΙ (νομικα) να βαλω τους συλλεκτες κενου απο την ΕΞΩ πλευρα της προσοψης του μπαλκονιου μας? ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η προσοψη ειναι με ΤΣΙΜΕΝΤΟ (οχι τζαμι) μεχρι τα 70 cm και μετα εχει ενα μονο καγκελο.

Ευχαριστώ, ελπιζω να με διαφωτισετε γιατι θα ηθελα να το προχωρησω.
papad12

μεχρι ποσους ηλιακους θερμωσιφωνες τοποθετουμε:

Δημοσίευσηαπό prokyma » Παρ Μάιος 17, 2013 12:11 pm

γεια σας είμαι καινούργιος εδώ και έχω την εξής απορία..
είμαι διαχειριστείς σε μια παλαιά πολυκατοικία 16 διαμερισμάτων...
πάνω στην ταράτσα υπάρχουν 2 ηλ. θερμοσίφωνες. ένας παλαιός και ένας νέος.
Έγινε ανακαίνιση σε ένα από τα διαμερίσματα και ο ιδιοκτήτης θέλει και αυτός να βάλει ηλιακό.
οπότε προέκυψε το θέμα οτι απο την στιγμή που δεν υπάρχει στο καταστατικό κάποιος περιορισμός να μην γίνεται αυθαίρετη εγκατάσταση ηλιακών στην ταράτσα ,ο ιδιοκτήτης του απο κατω διαμερίσματος φοβάται οτι θα γέμιση η ταράτσα ηλιακούς και θα εχει πρόβλημα λόγο όγκου και βάρους στην ταράτσα.
Υπάρχει κάποιο όριο μέχρι πόσους ηλιακούς μπορούν να τοποθετηθούν στην ταράτσα ; υπάρχει πρόβλημα στατικοτητας ;
ευχαριστώ πολύ.
prokyma

Re: μεχρι ποσους ηλιακους θερμωσιφωνες τοποθετουμε:

Δημοσίευσηαπό xsterg » Παρ Μάιος 17, 2013 5:20 pm

σιγα το βαρος. αντε ο καθε ηλιακος με τα νερα του να ειναι 300 κιλα. και δεκα να μπουνε ειναι 3 τονοι. εχεις αναλογιστει ποσο ζυγιζουν τα πλακακια, τα μαρμαρα τα επιπλα? νομιζεις οτι αν γινει ενα παρτυ στην ταρατσα και μαζευτουνε 50 ατομα (75*50=3750) οτι θα υπαρχει προβλημα στατικοτητας στο κτηριο?
οι ηλιακοι ειναι απο τα ωραιοτερα πραγματα. ειλικρινα μου ανεβαινει η πιεση οταν ακουω προφασεις για να μην τους βαλει καποιος. προβλημα στατικοτητας δεν θα υπαρξει.
xsterg

Δημοσίευσηαπό mimis50 » Παρ Μάιος 17, 2013 9:50 pm

Καλησπέρα.
Πριν προβεί κάποιος σε οποιαδήποτε εγκατάσταση ηλιακού θερμοσύφωνα στο δώμα, απαιτείται συναίνεση των συνιδιοκτητών (50%+1) και άδεια εργασιών μικρής κλίμακας από τη Δ/νση Πολεοδομίας. Για αναλυτικότερη ενημέρωση διάβασε εδώ:
http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=2481.
Χαιρετώ, Δημήτρης.
mimis50

Δημοσίευσηαπό xsterg » Σάβ Μάιος 18, 2013 8:57 pm

mimis50 έγραψε:Καλησπέρα.
Πριν προβεί κάποιος σε οποιαδήποτε εγκατάσταση ηλιακού θερμοσύφωνα στο δώμα, απαιτείται συναίνεση των συνιδιοκτητών (50%+1) και άδεια εργασιών μικρής κλίμακας από τη Δ/νση Πολεοδομίας. Για αναλυτικότερη ενημέρωση διάβασε εδώ:
http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=2481.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

αγαπητε φιλε, απο οτι ξερω για τον ηλιακο θερμοσιφωνα και μονο δεν απαιτειται καμμια αδεια. επίσης δεν απαιτειται συνεναιση. επίσης το υψος του ηλιακου δεν περιοριζεται απο το υψος του κτηριου, μπορει να γινει υπερβαση για το υψος του ηλιακου.
xsterg

Δημοσίευσηαπό mimis50 » Τρί Μάιος 21, 2013 3:39 pm

Φίλε xsterg καλησπέρα.
Επειδή στα προηγούμενα που έγραψα βασίστηκα σε σχετικές αναφορές του site χωρίς να το ψάξω ιδιαίτερα, διαβάζοντας το ΝΟΚ (παραθέτω τα σχετικά άρθρα), διαπίστωσα ότι πράγματι δεν απαιτείται καμία άδεια παρά μόνο 48 ώρες πριν έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης. Προσοχή θέλει η παράγραφος: "με τοποθέτηση του δοχείου σε άμεση επαφή με την άνω στάθμη του δώματος και τοποθέτηση του συλλέκτη πάνω από αυτό" Αν ο ηλιακός δεν είναι αυτής της μορφής, υπάρχει παράβαση.
Δεν βρήκα όμως κάτι που να μην απαιτείται η συναίνεση τουλάχιστον κατά απόλυτη πλειοψηφία για την χρήση κοινόχρηστων μερών όπως είναι το δώμα και οι εξωτερικοί τοίχοι. Γι' αυτό, μέχρι να ρωτήσω την Υπηρεσία Δόμησης, θα το κάνω αλλά δεν βρήκα χρόνο, πιστεύω ότι αυτή η συναίνεση αποτελεί απαραίτητο δικαιολογητικό για την τοποθέτηση ηλιακού θερμοσήφωνα στο δώμα.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

Νέος Οικοδομικός Κανονισμός. (Ν.Ο.Κ.)
Άρθρο 4

Παρ. 3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:
α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του, συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παραγράφου 2 του άρθρου 27.
β. Εσωτερικούς και εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων.
γ. Αλλαγή ή επισκευή δαπέδων.
δ. Συντήρηση, επισκευή ή διασκευή εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων.
ε. Αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα.
στ. Συντήρηση, επισκευή στεγών χωρίς χρήση ικριωμάτων.
ζ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό χωρίς χρήση σενάζ, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου.
η. Κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο. Κατασκευή εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους.
θ. Τοποθέτηση ασκεπούς δεξαμενής νερού η πισίνας, μέγιστης επιφάνειας 50 τ.μ., που εξυπηρετούνται με εξωτερικά συστήματα μηχανοστασίου τύπου compact και δεν απαιτείται για την εγκατάστασή τους τοιχίο από οπλισμένο σκυρόδεμα και με την προϋπόθεση ότι το ύψος όλων των κατασκευών σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει περισσότερο το ένα μέτρο (1,00 μ.) από την οριστική στάθμη εδάφους και εφόσον δεν απαιτούνται εκσκαφές ή επιχώσεις του φυσικού εδάφους μεγαλύτερες από 1,00 μ. για την τοποθέτησή της και τηρείται η απαιτούμενη φύτευση του υποχρεωτικώς ακαλύπτου χώρου. Για την εγκατάσταση απαιτείται δήλωση αρμόδιου μηχανικού που αναλαμβάνει την ευθύνη της στατικής και ηλεκτρομηχανολογικής ασφάλειας της κατασκευής και των εγκαταστάσεων.
ι. Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους με πέτρα μέχρι συν/πλην 0,50 μ. από το φυσικό έδαφος.
ια. Τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λέβητων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης, σε υφιστάμενα κτίρια σύμφωνα με την παράγραφο 10 του άρθρου 16, εγκατάσταση συστοιχίας επίτοιχων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου (ρυθμιστές, μετρητές, παροχετευτικοί αγωγοί), εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), υπέργειοι σταθμοί διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου σύμφωνα με το άρθρο 17.
ιβ. Τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων σύμφωνα με την παράγραφο 2β΄ και γ΄ του άρθρου 19.
ιγ. Η κατασκευή φυτεμένων δωμάτων και φυτεμένων επιφανειών.
ιδ. Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, εφόσον δεν αλλοιώνονται οι όψεις.
Για τις ανωτέρω εργασίες απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα.
Με προεδρικό διάταγμα, το οποίο εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, μπορούν να καθορίζονται επιπλέον των παραπάνω και άλλες περιπτώσεις, όπου δεν απαιτείται άδεια δόμησης, αλλά έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή ενημέρωση της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ. με την επιφύλαξη των περιπτώσεων των παραγράφων 1 και 3.

Άρθρο 19
Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1.
Όλες οι κατασκευές πάνω από το κτίριο πρέπει να αποτελούν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολο, μπορεί να συνδέονται ή να περιφράσσονται με ελαφρά ή διάτρητα στοιχεία και οι θέσεις τους αποτυπώνονται υποχρεωτικά στις μελέτες που συνοδεύουν την άδεια δόμησης.

2.
Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται:

α) Σε νέα και υφιστάμενα κτίρια, χώροι κύριας χρήσης αποκλειστικής ή κοινόχρηστης, μέγιστης επιφάνειας 35 τ.μ., με προϋπόθεση τη δημιουργία φυτεμένου δώματος που καλύπτει το 80% της συνολικής επιφάνειας του δώματος και με αναλογία ένα (1) τ.μ. χώρου ανά πέντε τ.μ. Φύτευσης. (5)

β) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων με τοποθέτηση του δοχείου σε άμεση επαφή με την άνω στάθμη του δώματος και τοποθέτηση του συλλέκτη πάνω από αυτό, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής.

γ) Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, εφόσον εγκαθίσταται φυτεμένο δώμα ή σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης.

δ) Στηθαία και κιγκλιδώματα ασφαλείας τοποθετούνται στη θέση του περιγράμματος του υποκείμενου ορόφου.

ε) Ασκεπείς πισίνες, διακοσμητικά χωροδικτυώματα μέγιστου ύψους 3,00 μ., μόνιμες γλάστρες φυτών και γενικά εγκαταστάσεις για τη δημιουργία κήπων με τον εξοπλισμό τους, που κατασκευάζονται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, τοποθετούνται υποχρεωτικά μέσα στο χώρο που ορίζεται από στηθαία ή κιγκλιδώματα ασφαλείας.

στ) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών, πέργκολες που μπορούν να επικαλύπτονται από ελαφρά εύκαμπτα υλικά ή κινητά συστήματα, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα και μόνο σε οριζόντια θέση.

ζ) Στέγες. Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται κατασκευές που δημιουργούν κατακόρυφα ανοίγματα και διαφοροποιούν την ενιαία κλίση και στερεομετρία της στέγης.

3. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και έξω από το ιδεατό στερεό επιτρέπεται η τοποθέτηση αλεξικέραυνου.
mimis50

Δημοσίευσηαπό mimis50 » Τετ Ιουν 05, 2013 4:18 pm

Συνεχίζοντας την έρευνα για το πιο πάνω ερώτημα και μετά από μετάβαση στην Υπηρεσία Δόμησης, πήρα την απάντηση ότι για την εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα στο δώμα απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών. Στην ερώτηση για το απαιτούμενο ποσοστό ψήφων απάντησαν ότι πρέπει να συναινέσει το σύνολο των συνιδιοκτητών (100% των ψήφων), σύμφωνα με το άρθρο 4 του Νόμου 3741/1929. Τα πιο πάνω μπορούν να τα δώσουν γραπτά μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου. Επίσης μου είπαν ότι οποιοδήποτε άλλο ποσοστό συναίνεσης θα γίνει αποδεκτό από την Υπηρεσία Δόμησης μόνο μετά από έκδοση σχετικής δικαστικής απόφασης.
mimis50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες