Εκλογή Διαχειριστή Πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Μαρ 23, 2010 12:34 am

nomos έγραψε:Επίσης δεν καταλαβαίνω πως θα πληρώσουν οι διαφωνούντες συνιδιοκτήτες που αρνούνται την ανάληψη διαχείρισης με τα αναλογούντα χιλιοστά...αφού δεν βγαίνουν στην πράξη επειδή υπολείπονται τα χιλιοστά εκείνου που επιθυμεί να αναλάβει

Θεωριτικά γίνεται:
Προφανώς υπάρχει παρανόηση στον τρόπο επιμερισμού των κοινοχρήστων. Έχουμε συνηθίσει να λέμε και να υπολογίζουμε δια 1000 (ποσό συμμετοχής διαμερίσματος = έξοδα x χιλιοστά διαμερίσματος / 1000). Αυτό είναι λάθος. Στην περίπτωση του Stavi, αν ο υπολογισμός γίνει με τον παραπάνω τρόπο-τύπο, τότε το άθροισμα συμμετοχής των διαμερισμάτων δεν είναι ίσο με τα έξοδα. Το "1000" πρέπει να αντικατασταθεί με το "990,26", δηλ. το σύνολο των χιλιοστών των διαμερισμάτων-χώρων που συμμετέχουν στη δαπάνη.
¶ρα ο τύπος υπολογισμού πρέπει να είναι: (ποσό συμμετοχής διαμερίσματος = έξοδα x χιλιοστά διαμερίσματος / σύνολο χιλιοστών ανοικτών διαμερισμάτων).

http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?t=2398

Πρακτικά όμως όχι:
Δε νομίζω ότι υπάρχει εταιρεία που να χρησιμοποιεί πρόγραμμα με τόσες παραμέτρους.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό nomos » Τρί Μαρ 23, 2010 7:57 am

Νομίζω Γιώργο πως πρέπει να φτιάξεις ένα πρόγραμμα....ως Κύρος Γρανάζης. :lol:
Άβαταρ μέλους
nomos

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Μαρ 23, 2010 12:07 pm

nomos έγραψε:Νομίζω Γιώργο πως πρέπει να φτιάξεις ένα πρόγραμμα
Δες τα τελευταία posts εδώ: http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?t=2022

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Πότε πρέπει να γίνει η εκλογή διαχειριστή;

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Γεωργακόπουλος » Κυρ Απρ 11, 2010 8:50 pm

Καλησπέρα, είμαι ο μοναδικός κάτοικος σε νέα πολυκατοικία. Τα υπόλοιπα διαμερίσματα ανήκουν στον εργολάβο και στον οικοπεδούχο (από αντιπαροχή) και δεν έχουν ολοκληρωθεί. Επίσης, δεν έχουν ολοκληρωθεί οι κοινόχρηστοι χώροι.

Μήπως γνωρίζει κάποιος το πότε προβλέπει ο νόμος ότι πρέπει να γίνει η εκλογή διαχειριστή; Ο κανονισμός της πολυκατοικίας δεν αναφέρει κάτι σχετικό.

Με απασχολεί κυρίως το θέμα της αστικής ευθύνης. Χωρίς διαχειριστή και γενική συνέλευση δεν μπορεί να γίνει ασφάλιση αστικής ευθύνης για το κτίριο. Αν ξεκολήσει ένα τούβλο από την πρόσοψη και χτυπήσει έναν περαστικό θα πληρώνω κι εγώ αφού δεν υπάρχει ασφάλιση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χρήστος Γεωργακόπουλος

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Δευτ Απρ 12, 2010 11:20 am

Χρήστο καλημέρα και μπράβο για το ενδιαφέρον σου για το χώρο που θα ζήσεις.

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση, που η οικοδομή δεν έχει παραδοθεί πλήρως, δεν γνωρίζω αν ο κατασκευαστής έχει την πλήρη ευθύνη και συγκεκριμένα ένα είδος ασφάλισης επί του έργου.

Γενικά μιλώντας, κάθε κτίριο έχει ένα υπεύθυνο (διαχειριστή). Αν δεν ισχύει το παραπάνω (ευθύνη κατασκευαστή) μπορείς σε συνεργασία με τον κατασκευαστή και τον οικοπεδούχο να συγκαλέσετε Γενική Συνέλευση και να αναλάβει κάποιος χρέη διαχειριστή και να προχωρήσετε στην ασφάλιση των κοινοχρήστων χώρων. Να ξέρεις όμως ότι -συνήθως- ο κατασκευαστής απαλλάσεται για κάποιο χρονικό διάστημα που αναφέρεται στον Κανονισμό από την συμμετοχή στα κοινόχρηστα έξοδα, τα οποία επιβαρύνεσαι εσύ και ο οικοπεδούχος για διαμερίσματα της αντιπαροχής εφόσον έχει γίνει η μεταβίβαση των διαμερισμάτων αυτών.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Εκλογή νέου διαχειριστή εν απουσία τωρινού

Δημοσίευσηαπό giotagioni » Δευτ Ιούλ 19, 2010 4:23 pm

Καλησπέρα..Την Κυριακή είχαμε συνέλευση χωρίς τη παρουσία του διαχειριστή κατόπιν δικιά του πρόσκληση..Το μόνο που μπορέσαμε να συζητήσουμε αφού δεν είχαμε το πρακτικό της συνέλευσης και του ταμείου, είναι η εκλογή καινούργιου διαχειριστή αφού η πλειοψηφία της πολυκατοικίας είναι δυσαρεστημένη με τον τωρινό διαχειριστή..Συγκεντρώσαμε 706% και τις αντίστοιχες υπογραφές αλλά όλα αυτά σε ένα πρόχειρο χαρτί..Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο όλο αυτό, αφού δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο..
Ευχαριστώ
:!:
giotagioni

Δημοσίευσηαπό stavi » Δευτ Ιούλ 19, 2010 7:34 pm

Καλησπέρα.
Θα πρέπει πρώτα να ρωτήσετε τον λόγο που δεν ήταν παρόν ο διαχειριστής, ανωτέρα βία κλπ κλπ.
Ο κανονισμός σε μας αναφέρει:

ΑΡΘΡΟ 13
ΔΙΟΙΚΗΣΗ
παρ.3.....Σε περίπτωση αμέλειας του διαχειριστή την συνελευση την συγκαλεί οποιοσδήποτε συνηδιοκτήτης.........
παρ.4 Έκτακτα συγκαλείται η γενική συνέλευση οποτεδήποτε είτε με πρόσκληση του διαχειριστή είτε με πρόσκληση συνιδιοκτητών που εκπροσωπούν το ένα τέταρτο(1/4) της συνιδιοκτησίας. Η πρόσκληση αυτή πρέπει κοινοποιηθεί στους συνιδιοκτήτες και το διαχειριστή πριν τρείς(3) ημέρες ή με συστημένη επιστολή ή με την παράδοσή της σ' αυτούς και να περιέχει τα προς συζήτηση θέματα.

Εφόσον επομένως σε σας η πρόσκληση έχει γίνει και αποφασίσατε την αλλαγή διαχειριστή, θα πρέπει να πάρετε από τα χέρια του το βιβλίο πρακτικών για να γραφούν και υπογραφούν πεπραγμένα και οι αποφάσεις.
Το ταμείο, τον κανονισμό της πολυκατοικίας, πίνακα κατανομής ποσοστών σνηδιοκτησίας, και τις άδειες λειτουργίας ανελκυστήρα και αν έχετε, Φ.Α. την άδεια λειτουργίας του Φ.Α. Όλα αυτά θα γίνουν με την υπογραφή προτοκόλου παραλαβής παράδοσης. Αν δεν τα παραδώση ένας δικηγόρος για να τον οχλήση είναι η καλύτερη λύση.
stavi

Δημοσίευσηαπό giotagioni » Δευτ Ιούλ 19, 2010 10:16 pm

Ακόμη και αν δεν μπορούσε να παρευρεθεί στη συνέλευση ο ίδιος για οποιονδήποτε λόγο, δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να στείλει κάποιον εκπρόσωπο του;
Τώρα που εμείς κάναμε τη γενική συνέλευση, και έχουμε ορίσει μια τριμελής επιτροπή μπορούμε κάλλιστα να πάμε από τον ίδιο να πάρουμε όλα τα απαραίτητα (πρακτικό συνέλευσης, ταμείου, κλειδιά κτλ);
giotagioni

Δημοσίευσηαπό stavi » Δευτ Ιούλ 19, 2010 10:17 pm

Ασφαλώς και μπορείτε.
stavi

Δημοσίευσηαπό giotagioni » Δευτ Ιούλ 19, 2010 10:26 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. :-D
giotagioni

Δημοσίευσηαπό gat7 » Δευτ Σεπ 13, 2010 1:23 pm

Καλημερα σας!!!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Ειμαι ενοικιαστρια απο το Μαιο.Τον Ιουνιο αλλαξε η διαχειρηση της πολυκατοικιας χωρις να γινει συνελευση και απλα η προηγουμενη διαχειριστρια παρεδωσε την διαχειρηση στην τωρινη.

Ειχε προγραμματιστει συνελευση αλλα δεν πηγε κανεις και ετσι παραδωθηκε η διαχειριση.Γνωριζω οτι αυτο που εγινε δεν ειναι σωστο και σκεφτομαι την τεταρτη οπου θα γινει συνελευση να θεσω προς συζητηση νεα εκλογη διαχειριστη.Οπως διαβασα εδω,διαχειριστης μπορει να γινει και αυτος που εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα ιδιοκτησιας.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση η κυρια που της αναλογουν τα περισοτερα ποσοστα δεν θελει να αναλαβει με αποτελεσμα το επομενο διαμερισμα με μεγαλα ποσοστα ιδιοκτησιας ειναι το δικο μου,αλλα οι ιδιοκτητες μενουν εκτος Αθηνων.Το ερωτημα μου ειναι αν εγω σαν ενοικιστρια μπορω ν'αναλαβω διαχειριση.Απ'οτι μου ειπαν στους ενοικιαστες απαγορευουν την συμμετοχη στην διαχειριση!!!

Ευχαριστω
gat7

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Δευτ Σεπ 13, 2010 6:24 pm

gat7 καλησπέρα.

Καταρχήν μπράβο σου για το ενδιαφέρον στα κοινά της πολυκατοικίας αλλά μάλλον έχεις παρερμηνεύσει ή σου ξέφυγαν κάποια θέματα που έχουν συζητηθεί στο forum.

Ως ενοικιαστής η παρουσία σου στη Γ.Σ. ως σκοπό έχει την προώθηση και υποστήριξη θεμάτων σου αλλά δεν έχεις δικαίωμα ψήφου εκτός αν έχεις έγγραφη εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη, οπότε αποκτάς πλήρη δικαιώματα στη λήψη αποφάσεων.

Χρέη διαχειριστή μπορεί να αναλάβει οποιοσδήποτε ένοικος ή τρίτος (εταιρεία) που θα αποφασίσει η Γ.Σ. Σε περίπτωση διαφωνίας επιλέγετε η λύση των χιλιοστών και ως έσχατη λύση η εταιρεία. Η ανάθεση καθηκόντων διαχειριστή σε ενοικιαστή αν και δεν απογορεύεται, δεν συνηθίζεται εφόσον υπάρχουν ιδιοκτήτες πρόθυμοι να αναλάβουν, αλλά και πάλι είναι στην ευχέρεια της Γ.Σ. αν θα το επιτρέψει.

Τέλος, η παράδοση της διαχείρισης "χέρι με χέρι" μπορεί να μην είναι σύνομη, αλλά γι' αυτό μπορεί να εκφράσει αντιρρήσεις μόνο η Γ.Σ. Εσύ μπορείς να εκφράσεις τα παράπονά σου στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος, εκτός βέβαια αν εχεις εξουσιοδότηση, όπως είπαμε παραπάνω.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση στη διάθεσή σου.
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Εκλογή Διαχειριστή Πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό navigation » Σάβ Μάιος 14, 2011 9:06 pm

Καλησπέρα σας, καταρχην ενα μεγαλο μπραβο για το forum...ξαφνιαστικα η αλήθεια είναι αλλα ανακουφήστικα κιολας!!! :-D
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: την Δευτερα έχουμε Γ.Σ. και ο διαχειριστής που έχουμε δεν θέλει να ξανα-αναλάβει. επειδή δεν υπάρχει καμία προθημία είπαμε με μια συγκάτικο της πολυκατοικίας να τα αναλλάβουμε μαζι? κατα πόσο είναι εφικτό να αναλάβουμε και οι δύο?..είναι νόμιμο?
Και το δευτερο ερωτημα μου είναι το εξής: Το σπίτι είναι στης μητέρας μου το όνομα αλλα μένω εγώ, το καταστατικό λέει οτι διαχειριστής πρέπει να ειναι ιδιοκτίτης-συνιδιοκτίτης...εγώ πως μπορώ να "φηλάξω τα νότα μου", ώστε να μην μπορέσει κανείς μετα να μου πει εσύ ως τι ανέλαβες την διαχείρηση?Υπάρχει μια γενικότερη αρνητικότητα (οχι στο προσωπό μου) στην πολυκατοικία απο 2-3 άτομα και δεν θέλω να βρεθώ και υπόλογη μετά...
Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
navigation

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Σάβ Μάιος 14, 2011 9:46 pm

Καλωσήρθες. Τον βρήκες το ...δρόμο σου ;-)

Για την συν-διαχείριση, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Ενδεχομένως, ο ένας να χαρακτηριστεί ως βοηθός.

Για το ποιος μπορεί να αναλάβει διαχειριστής θα δεις τον Κανονισμό. Συνήθως επιτρέπεται να αναλάβει τρίτο πρόσωπο.
Ως τρίτο πρόσωπο, αναλαμβάνουν οι εταιρείες.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Κυρ Μάιος 15, 2011 11:59 am

καλημερα σε ολους !

Μπορειτε να ορισετε εναν διαχειριστη και βοηθους,μπορειτε επισης να ορισετε μια διαχειριστικη επιτροπη, αλλα τυπικα διαχειριστης ειναι παντα ενας !
Και οταν λεω τυπικα εννοω οτι σε μια στραβη , για να το πω λαϊκα, ενας θα εχει την ευθυνη,οι αλλοι δεν εχουν καμια νομικη ευθυνη.

Αναφορικα με το αλλο θεμα , δεν υπαρχει κανενα προβλημα , αρκει να εχεις μια υπευθυνη δηλωση απο την μητερα σου (επικυρωμενη απο τα ΚΕΠ) οτι σε οριζει ως αντιπροσωπο της .

χαιρετω
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες