Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Re: ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ

Δημοσίευσηαπό xsterg » Τετ Μαρ 06, 2013 8:13 pm

dr.sakis έγραψε:Καλημερα κ καλως σας βρηκα.Εχω αγορασει ενα σπιτι στο οποιο πηγαινω 2 με 3 φορες την βδομαδα εχω πραγματα μεσα,κ μεχρι τωρα πληρωνα το 30% που μου αντιστοιχει εαν δεν ειχα πραγματα θα πληρωνα το 10% κ η ρουφιανα η διπλανη μου παει κ λεει στην εταιρια διαχειρισης οτι μενω κανονικα απο το φεβρουαριο κ μου ερχονται τωρα τα κοινοχρηστα στα 100¤ με χρεωσεις απο τον φεβρουαριο.τι μου προτεινεται να κανω κ εαν εχω δικιο σε ευτο που λεω για το 30% που πιστευω οτι ειναι υπερ αρκετα για τις μερες που πηγαινω εκει.ευχαριστω

φιλε μου γιατι ειναι ρουφιανα η διπλανη σου που απαιτησε το σωστο ασχετα με το οτι δεν σε βολευει? το οτι εσυ εισαι απατεωνας σε βολευει σαν χαρακτηρισμο? γιατι πες μου πως αλλιως λεγεται αυτος που εξαπατα τον αλλο με σκοπο να εχει οφελος απο αυτο που κανει?
xsterg

Δημοσίευσηαπό HaVai » Τετ Μαρ 06, 2013 8:28 pm

xsterg έγραψε:
dr.sakis έγραψε:Καλημερα κ καλως σας βρηκα.Εχω αγορασει ενα σπιτι στο οποιο πηγαινω 2 με 3 φορες την βδομαδα εχω πραγματα μεσα,κ μεχρι τωρα πληρωνα το 30% που μου αντιστοιχει εαν δεν ειχα πραγματα θα πληρωνα το 10% κ η ρουφιανα η διπλανη μου παει κ λεει στην εταιρια διαχειρισης οτι μενω κανονικα απο το φεβρουαριο κ μου ερχονται τωρα τα κοινοχρηστα στα 100¤ με χρεωσεις απο τον φεβρουαριο.τι μου προτεινεται να κανω κ εαν εχω δικιο σε ευτο που λεω για το 30% που πιστευω οτι ειναι υπερ αρκετα για τις μερες που πηγαινω εκει.ευχαριστω

φιλε μου γιατι ειναι ρουφιανα η διπλανη σου που απαιτησε το σωστο ασχετα με το οτι δεν σε βολευει? το οτι εσυ εισαι απατεωνας σε βολευει σαν χαρακτηρισμο? γιατι πες μου πως αλλιως λεγεται αυτος που εξαπατα τον αλλο με σκοπο να εχει οφελος απο αυτο που κανει?

Δεν μπορώ να καταλάβω τη σημασία της απάντησης σε ερώτηση που είχε τεθεί στις 20 Ιούλ 2010, 11:30, και μάλιστα με αναφορά σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς... Παρακαλώ να μην δοθεί συνέχεια.
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό xsterg » Πέμ Μαρ 07, 2013 9:00 pm

HaVai έγραψε:
xsterg έγραψε:

Δεν μπορώ να καταλάβω τη σημασία της απάντησης σε ερώτηση που είχε τεθεί στις 20 Ιούλ 2010, 11:30, και μάλιστα με αναφορά σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς... Παρακαλώ να μην δοθεί συνέχεια.

οι χαρακτηρισμοι δεν ειναι προσωπικοι. τον χρηστη δεν τον γνωριζω. κατεθεσα μονο την αποψη μου.
xsterg

Re: Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Δημοσίευσηαπό michalis073 » Πέμ Αύγ 29, 2013 2:15 pm

Καλησπέρα σας
Είμαι νέος διαχειριστής σε πολυκατοικία όπου αποτελείτε από πέντε όροφοδιαμερίσματα.
Ένας έκτον ιδιοκτήτων μου ανακοίνωσε ότι έχει σκοπό να φύγει μετανάστης και δεν θα νοικιάσει το διαμέρισμα του, θα το κλείσει.
Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση με τα κοινόχρηστα του; Υπάρχει κάποια νομοθεσία που προβλέπει να πληρώνει κάποιο ποσοστό (δεν εννοώ το πάγιο του πετρελαίου)΄;
Ευχαριστώ
michalis073

Δημοσίευσηαπό ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ » Τετ Σεπ 04, 2013 8:55 am

Η απάντηση στο ερώτημά σου βρίσκεται σε πάρα πολλές μεριές στο φόρουμ. Αφού θα κλείσει το διαμέρισμά του, το σωστό, το νόμιμο και το σύμφωνα με το καταστατικό που πρέπει να κάνεις ως διαχειριστής, είναι να πληρώνει όλα τα κοινόχρηστά του κανονικά, πλην των κοινοχρήστων θέρμανσης για τα οποία θα πληρώνει αποκλειστικά το πάγιο.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr
Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό michalis073 » Τρί Σεπ 10, 2013 3:08 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση ,
Έχω διαβάσει όλο το forum ,εδώ όμως έχουμε όμως την εξής περίπτωση (νεότερα ύστερα από συζήτηση με τον ιδιοκτήτη).
- Ο ιδιοκτήτης ρώτησε δικηγόρο και του πρότινε να μην πλήρωση ώστε εγώ να τον πάω δικάστηκα και τότε του είπε ότι υπάρχει νομός αλλά δεδικασμένες υποθέσεις έτσι ώστε να βγει απόφαση για να πληρώνει μόνο κάποιο ποσοστό.
Έχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο ή ο δικηγόρος άπλα ψάχνει πελάτες !!!!!
Υ.Γ :Το καταστατικό σίγουρα δεν αναγραφή κάτι για την περίπτωση
michalis073

Σε κλειστό γραφείο, πληρώνω κοινόχρηστα;

Δημοσίευσηαπό Panagiotisss » Τετ Ιούλ 09, 2014 6:11 pm

Χαιρετώ το πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο φόρουμ σας.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα κοινόχρηστα του γραφείου μου.
Έχω γραφείο, επαγγελματικό χώρο (ιδιοκτησία μου), στον πρώτο τετραόροφης πολυκατοικίας.
Το δούλευα μέχρι 31/12/2014 που έκανα διακοπή επαγγέλματος.
Τώρα το 'χω βάλει προς ενοικίαση, αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν έχει βρεθεί ενοικιαστής.
Εγώ πηγαίνω καθημερινά και κάθομαι μιας και δεν έχω και τίποτα να κάνω ως άνεργος πλέον.
Έχει ρεύμα και νερό.
Υποχρεούμαι να πληρώνω κανονικά κοινόχρηστα σαν να δουλεύει κανονικά το γραφείο;
Panagiotisss

Re: Σε κλειστό γραφείο, πληρώνω κοινόχρηστα;

Δημοσίευσηαπό taz » Τετ Ιούλ 09, 2014 6:21 pm

Όπως έχουμε πει, τα κλειστά διαμερίσματα, δηλαδή αυτά που δεν κατοικούνται και έχουν σφραγιστεί τα καλοριφέρ, συνήθως δικαιούνται έκπτωσης στην θέρμανση μόνο, και συμμετέχουν κανονικά στις υπόλοιπες δαπάνες. Εκτός και αν το καταστατικό σας προβλέπει κάτι διαφορετικό.
taz

Re: Σε κλειστό γραφείο, πληρώνω κοινόχρηστα;

Δημοσίευσηαπό Panagiotisss » Τετ Ιούλ 09, 2014 6:25 pm

Η θέρμανση δεν είναι στα κοινόχρηστα.
Οπότε πληρώνω κανονικά...
Το καταστατικό δεν το γνωρίζω, δεν το 'χω δει ποτέ.
Panagiotisss

Δημοσίευσηαπό subgr » Κυρ Οκτ 30, 2016 7:42 pm

Για οσους ζητησαν τον "νομο" για τη θερμανση στα κλειστα διαμερισματα υποννοωντας, χωρις σπουδή, οτι κατι τετοιο δεν υφισταται, τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα και ισχύει :

α) Για τις πολυκατοικίες (προ 1985) που ΔΕΝ ακολουθούν τον Τεχνικό Κανονισμό Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης (Π.Δ. 27 ΦΕΚ 631/Δ/7-11-1985 :

Ισχυει τότε ο κανονισμός σχέσεων συνιδιοκτητών του Ο.Ε.Κ. (ΦΕΚ 1296/Β/16-12-1977) ΚΑΙ προβλέπεται ότι ένα αρχησιμοποίητο (κλειστό) διαμέρισμα για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 30 ημερών, μπορεί να έχει έκπτωση 70% στις δαπάνες λειτουργίας της κεντρικής θέρμανσης. Εάν υπάρχει σύστημα αυτονομίας στην κεντρική θέρμανση (καταμέτρησης της κατανάλωσης) και δεν προβλέπεται πάγιο, τότε τα κλειστά διαμερίσματα δεν θα συμμετέχουν στις δαπάνες θέρμανσης, καθώς θα εμφανίζουν μηδενική κατανάλωση. Στις περιπτώσεις κεντρικής θέρμανσης χωρίς αυτονομία (μετρητές), θα μπορούσε να συμφωνηθεί ένα σύστημα κατανομής με πάγιο, όπου τα κλειστά διαμερίσματα θα συμμετέχουν μόνο κατά το ποσοστό του παγίου που τους αναλογεί, με την απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν απενεργοποιήσει («κλείσει») την θέρμανση και να μην χρησιμοποιούνται (κατοικούνται).

β) Για τις πολυκατοικίες που ακολουθούν τον Τεχνικό Κανονισμό (μετα 1985) ο οποιος συμπληρωθηκε και τροποποιηθηκε με τον Ν.3175/2003 ισχυει οτι :

για τα κτίρια συντάσσεται μελέτη θέρμανσης από μηχανικό και στο αρθρο 1 του Π.Δ. υπολογιζεται με μαθηματικο τυπο το ποσοστο επιβαρυνσης των κλειστων διαμερισματων.

Τωρα ποιες πολυκατοικιες γνωριζουν αυτα τα θεματα ; Καμια αν δεν εχουν σχεσεις με εταιρειες κοινοχρηστων. Αν λοιπον δεν αναφερεται ρητα κατι στον κανονισμο πολυκατοικιας εφαρμοζεται αναλογα με το ετος αδειας ο ενας ή ο άλλος κανονισμος.
subgr

Δημοσίευσηαπό Mariacrim » Κυρ Ιουν 11, 2017 6:36 pm

Καλησπέρα σας.
Αν και βλέπω ότι από καιρό τώρα δεν έχει γράψει κάποιος εγώ θα κάνω την ερώτηση μου και αν βρεθεί κάποιος που ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Σε οικοδομή με 2 οροφοδιαμερισματα και μια γκαρσονιέρα στη πιλοτη, πωλήθηκε ο 2ος όροφος και ακόμα δεν έχε έρθει ο νέος ιδιοκτήτης να μείνει. Εμείς πέρα από το ρεύμα δεν έχουμε άλλα κοινόχρηστα.
Όμως έχουμε φθορές, άρα και κοινές δαπάνες.
Α) Όπως η κλειδαριά που χάλασε, αλλά και οι αφαλόι στις πόρτες των κοινόχρηστων που θα αλλαχθούν πρέπει να πληρωθούν.
Β) ή αντλία ομβρίων που χάλασε θέλει επίσης αλλαγή
Γ) και τέλος νομιμοποίησαμε κάποιους ημιυπαίθριους σε κοινόχρηστους χώρους

Όλα αυτά πρέπει να πληρωθούν γιατί ξεπερνάνε τα 1200€ και τα έχουμε επωμιστεί εγώ και η γκαρσονιέρα.
Καταστατικό δεν υπάρχει και 1ος με γκαρσονιέρα κάνουν το 61%

Γνωρίζω ότι στην περίπτωση Α και Β θα πρέπει να πληρώσει ο 2ος και το δικό του μερίδιο, όμως δεν τον βρίσκουμε για να τον ενημερώσουμε, είναι και ξένος και το κάνει ποιο δύσκολο.
(Μια φορά τον είδα και αυτό από το θυροτηλέφωνο αλλά δεν τον προλαβα)
Θέλω να ρωτήσω πως μπορούμε να τον ενημερώσουμε αφού ούτε που ξέρουμε ποιος είναι, τηλέφωνο του δεν έχουμε. Μήπως να βάζαμε έναν πίνακα ανακοινώσεων και οπότε έρθει να το δει; αλλά πόσο καιρό θα περιμένουμε, αν αυτός ξανά έρθει σε 6 μηνές τι κανουμε;

Στη περίπτωση Γ τι γίνεται με την νομοθεσία; μπορούμε να του "επιβάλουμε" να πληρώσει το ποσοστό του ή οχι;
Γιατί εμείς νομιμοποίησαμε τελευταία στιγμή και το σπίτι το αγόρασε τον Φεβρουάριο και δεν τον είδαμε ποτέ για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε, ο άνθρωπος αυτός πείρε ένα σπίτι και εξαφανίστηκε.

Η ανέγερση της οικοδομής έγινε αρχές του 1990
Mariacrim

Κοινόχρηστα

Δημοσίευσηαπό giota1986 » Παρ Αύγ 18, 2017 7:14 pm

Καλησπέρα. Πριν τέσσερα χρόνια αγορασα ενα σπιτι στην Θεσσαλονίκη αλλα δεν κατοικώ προς το παρόν εκει. Εγω που δεν μενω εκει και δεν το ενοικιαζω πρεπει να πληρώνω το 100% από τα κοινόχρηστα η λιγότερο?
giota1986

Re: Κοινόχρηστα

Δημοσίευσηαπό xsterg » Παρ Αύγ 18, 2017 8:58 pm

το 100% των κοινοχρηστων πλην της θερμανσης οπου αν ειναι κεντρικη δικειουστε την εκπτωση και παλι αν το διαμερισμα δεν εχει καθολου επιπλα μεσα.
xsterg

Δημοσίευσηαπό Koinoxrista_info » Δευτ Σεπ 25, 2017 10:35 pm

Καθώς τα πράγματα αλλάζουν και εξελίσονται θα ήθελα να παραθέσω την ισχύουσα νομοθεσία για τα κενά διαμερίσματα. Σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους στην Ελλάδα, ένα σοβαρό κριτήριο για τον νομοθέτη αποτελεί το είδος της θέρμανσης που χρησιμοποιεί η πολυκατοικία. Πιο συγκεκριμένα διαχωρίζονται δύο κατηγορίες: 1. Πολυκατοικίες που διαθέτουν κεντρική θέρμανση και 2. Πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση. Στην πρώτη των περιπτώσεων το κάθε διαμέρισμα κατά την έκδοση των κοινοχρήστων υπολογίζεται κανονικά σε όλες τις χρεώσεις, ανεξαρτήτως από το αν κατοικείται ή όχι. Διαβάστε το συγκεκριμένο Νόμο 3741/29. Στη δεύτερη περίπτωση ο κάθε ιδιοκτήτης διαμερίσματος επιβαρύνεται για την αυτόνομη θέρμανση μόνο με το πάγιο της θέρμανσης. Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι χρεώνεται κανονικά με όλες τις υπόλοιπές χρεώσεις των κοινόχρηστων χώρων της πολυκατοικίας. Με άλλα λόγια στην περίπτωση αυτή απαλλάσσεται από τα διάφορα αναλώσιμα έξοδα του πετρελαίου. Διαβάστε το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα του 1985...
Koinoxrista_info

Προηγούμενη

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 3 επισκέπτες