Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Re: Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Δημοσίευσηαπό MikeConom » Σάβ Φεβ 18, 2012 11:31 am

Δες τι αναφέρει το καταστατικό για τα κλειστα διαμερισματα.
Λογικά η θέρμανση στο κλειστο δεν λειτουργει για αυτο και η εννοια κλειστο
MikeConom

Δημοσίευσηαπό Antonis M » Παρ Φεβ 24, 2012 1:00 pm

Καλημερα σε ολους

Ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος σε μια οικοδομη και εχω τα εξης προβληματα και εχω πελαγωσει

στην οικοδομη κατοικουντε 6 διαμερισματα σε συνολο 25(τα υπολοιπα 19 ειναι των οικοπεδπυχων ακατοικητα)
δεν εχουμε καταστατικο στην οικοδομη γιατι εχουμε υπογραψει στα συμβολαια των σπιτιων (και οι 6 ιδιοκτητες) οτι δινουμε πληρεξουσιο στον εργολαβο να συνταξει αυτος το καταστατικο και δεν το εχει κανει ακομα εδω και 3 χρονια

οι οικοπεδουχοι αρνουντε να πληρωσουν οτιδηποτε απο τα κοινοχρηστα και ολα τα πληρωνουμε εμεις οι 6

εμεις οι 6 εχουμε αυτονομη θερμανση ενω τα υπολοιπα διαμερισματα των οικοπεδουχων ειναι συνδεδεμενα στην κεντρικη που λειτουργησε μονο για εναν χειμωνα και μετα τη σταματησαμε.

Πως μπορουμε να υποχρεωσουμε τους οικοπεδουχους να πληρωσουν εστω και κατι απο τα κοινοχρηστα(ΔΕΗ, ασανσερ κτλ)?
Antonis M

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Παρ Φεβ 24, 2012 1:28 pm

Καλημέρα.

Έμμεσα το ερώτημά σου έχει απαντηθεί.
Συνηθίζεται ο κανονισμός να περιλαμβάνει όρο με τον οποίο τα απούλητα διαμερίσματα απαλλάσονται των κοινοχρήστων εξόδων για ένα (1) χρόνο από την ολοκλήρωση της πολυκατοικίας. Στην περίπτωσή σας, που δεν υπάρχει κανονισμός, έπρεπε να πληρώνουν από την πρώτη στιγμή.

Προτείνω, να απαιτήσετε την έκδοσή του πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε χρέωση των διαμερισμάτων αυτών.
Με την εξουσιοδότηση που έχετε υπογράψει, ο κατασκευαστής ίσως βάλει όρο μη συμμετοχής των διαμερισμάτων αυτών για όσο διάστημα είναι απούλητα. Αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω αν αυτός ο όρος μπορεί να σταθεί νομικά.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Κλειστό σπίτι με έπιπλα

Δημοσίευσηαπό natasa_27 » Παρ Ιουν 15, 2012 2:23 pm

Καλησπέρα!

Μένω σε μια πολυκατοικία η οποία έχει 2 κλειστά διαμερίσματα αλλά στα κοινόχρηστα, το 30% το πληρώνει μόνο το ένα με τη δικαιολογία ότι έχει έπιπλα μέσα ενώ το άλλο επειδη δεν έχει έπιπλα δεν πληρώνει τίποτα (παρα μόνο το ταμείο της οικοδομής).
Να σας διευκρινήσω ότι :
1.Δυστυχώς δεν έχουμε καταστατικό.
2. Την πληροφορία με τα "έπιπλα" την έδωσε το γραφείο που μας βγάζει τα κοινόχρηστα, στον διαχειριστή.

Ερώτηση 1: Ισχυεί αυτό με τα έπιπλα? (Κλειστό σπίτι δίχως έπιπλα δεν πληρώνει τίποτα ενώ κλειστό σπίτι με έπιπλα πληρώνει το προβλεπόμενο 30% ? )

Ερώτηση 2: Εφόσον δεν υπάρχει καταστατικό για να λυθεί το θέμα...και αποτι κατάλαβα δεν πρόκειται να κάνουν κάτι σύντομα γι αυτό.... Υπάρχει νόμος που να στηρίζει είτε να πληρώνουν είτε όχι τα κλειστά διαμερίσματα με ή χωρίς έπιπλα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
natasa_27

Δημοσίευσηαπό taz » Παρ Ιουν 15, 2012 7:20 pm

Την έχουμε καλύψει την ερώτηση (χρησιμοποίησε την Αναζήτηση), εν ολίγοις ας ταπώσει τα καλοριφέρ να πάρει την έκπτωση όποιο διαμέρισμα είναι κλειστό, και κάνοντας αυτό τι σημασία έχει μετά αν έχει έπιπλά μέσα ή όχι αφού δεν συμμετέχει στην θέρμανση...
taz

Re: Κλειστό σπίτι με έπιπλα

Δημοσίευσηαπό GoldenFS » Σάβ Ιουν 16, 2012 10:04 am

natasa_27 έγραψε:Καλησπέρα!

Μένω σε μια πολυκατοικία η οποία έχει 2 κλειστά διαμερίσματα αλλά στα κοινόχρηστα, το 30% το πληρώνει μόνο το ένα με τη δικαιολογία ότι έχει έπιπλα μέσα ενώ το άλλο επειδη δεν έχει έπιπλα δεν πληρώνει τίποτα (παρα μόνο το ταμείο της οικοδομής).
Να σας διευκρινήσω ότι :
1.Δυστυχώς δεν έχουμε καταστατικό.
2. Την πληροφορία με τα "έπιπλα" την έδωσε το γραφείο που μας βγάζει τα κοινόχρηστα, στον διαχειριστή.

Ερώτηση 1: Ισχυεί αυτό με τα έπιπλα? (Κλειστό σπίτι δίχως έπιπλα δεν πληρώνει τίποτα ενώ κλειστό σπίτι με έπιπλα πληρώνει το προβλεπόμενο 30% ? )

Ερώτηση 2: Εφόσον δεν υπάρχει καταστατικό για να λυθεί το θέμα...και αποτι κατάλαβα δεν πρόκειται να κάνουν κάτι σύντομα γι αυτό.... Υπάρχει νόμος που να στηρίζει είτε να πληρώνουν είτε όχι τα κλειστά διαμερίσματα με ή χωρίς έπιπλα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εφόσον δεν έχετε καταστατικό μπορείτε να απευθυνθείτε στα πρακτικά –βιβλίο συνελεύσεων με σκοπό να δείτε εάν έχει ψηφιστεί κάτι τέτοιο. Εάν όχι τότε η πληροφορία που σας έδωσαν είναι άκυρη.
Golden Facility Solutions
Έκδοση Κοινοχρήστων & Διαχείριση Κτιρίων
Καθαρισμοί - Απολυμάνσεις - Συντηρήσεις Κήπων
Web:http://www.golden-fs.com
Άβαταρ μέλους
GoldenFS

Δημοσίευσηαπό mits » Τετ Σεπ 12, 2012 4:13 pm

Καλησπερα και απο μένα. Έχουμε το εξής θέμα στην οικοδομή μας.

Σε συνολο 11 διαμερισμάτων, έχουν πουληθεί τα 6 ενώ τα 5 είναι απούλητα.
Από τα 6 κατοικούνται τα 3 ενώ τα άλλα 3 είναι κλειστά

Καταστατικό δεν υπάρχει και στα συμβόλαια που υπογράψαμε αναφέρεται πως δίνουμε εξουσιοδότηση στον εργολάβο να κάνει καταστατικό με όποιον τρόπο θέλει και με ότι όρους θέλει. (αλλιώς είναι η διατύπωση, απλά το γράφω λαϊκά)

Πριν από 5 μήνες ο εργολάβος "απαίτησε" να πληρώνει το 30% μέρους των κοινοχρήστων (θερμανση, ανελκυστηρας, καθαριοτητα) και να εξαιρείται πλήρως από κάποια άλλα έξοδα (αναλώσιμα, καθαριστικά κλπ)

Όλοι οι υπόλοιπο συμφωνήσαμε (προφορικά και όχι με πρακτικά ΓΣ) πως το αποδεχόμαστε προκειμένου να μην μπούμε σε προστριβές με τον εργολάβο και λόγω προηγούμενης καλής σχέσης (μετά το πέρας της οικοδομής και για ένα χρόνο πληρωνε τον κηπουρό και δεν ηταν στα κοινόχρηστα). επίσης συμφωνήσαμε πως και τα κλειστά πληρώνουν το 100%

Εδώ και 2 μήνες ο ένας ιδιοκτήτης κλειστού διαμερίσματος δεν πληρώνει καθόλου με το πρόσχημα πως εφόσον ο εργολάβος πληρώνει το 30% σε κλειστό, απαιτεί να γίνεται το ίδιο και σε αυτόν.

Παρακαλώ μόνο έγκυρες απαντήσεις που να βασίζονται σε νόμο (ν.3741/1929 δεν ξέρω αν είναι ο μόνος. τον διάβασα χωρίς να μπορώ να έχω πλήρη απάντηση), καθώς επίσης και ποιος θα ήταν ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης (απόφαση ΓΣ, σύνταξη κανονισμού κλπ) και αμεσης λύσης του προβλήματος.
mits

Δημοσίευσηαπό ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ » Πέμ Σεπ 13, 2012 3:55 pm

Νόμος 3741/1929 ΦΕΚ Α' 4/9-1-1929 Περι της ιδιοκτησίας κατ΄ορόφους

Αρθ 5
Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως προς τα δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων, κρατούσι τα εξής:

παρ α
Έκαστος των συνιδιοκτητών δικαιούται να ποιήται απόλυτον χρήσιν των κοινών πραγμάτων, και να προβαίνει εις την επισκευήν και ανανέωσιν αυτών, υπό τον όρον να μη βλάπτη τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών μηδέ να μεταβάλλη τον συνήθη προορισμόν αυτών.
παρ.β
΄Εκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρει εις τα κοινά βάρη επί τη βασει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ου είναι κύριος.
παρ γ
Κοινά βάρη θεωρούνται η συντήρησις και επισκευή των εν αρθρο 2 παρ.1 του παρόντος μερών του ακινήτου, εφ' ων καθορίζεται αναγκαστική μεταξύ των κατ΄ιδίαν συνιδιοκτησία και οι παντός είδους φόροι οι βαρύνοντες την κοινήν οικοδομήν.

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο από τις παρ.β και παρ.γ. Οι ιδιοκτήτες πληρώνουν κανονικά κοινόχρηστα ανεξαρτήτως του εάν το διαμέρισμα είναι κλειστό ή όχι.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr
Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ

ΝΕΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό Jovanna » Κυρ Νοέμ 18, 2012 4:18 pm

Καλησπέρα σας,

Μήπως γνωρίζετε να με ενημερώσετε τι ισχύει στην περίπτωση αγοράς σπιτιού, που δεν κατοικώ μέσα ακόμη, εάν δικαιούμαι κάποια εκπτωση κοινοχρήστων; Θέρμανση δεν πληρώνω, είναι αυτόνομη. Όπως πληρώνω 75 ευρώ λόγω πολύ υψηλού λογαριασμου κοινοχρηστου ηλεκτρικου 479 ευρώ για τον Οκτωβριο, 210 ευρώ κηπουρο, 160 ευρώ καθαριστρια, 80 ευρώ συντήρηση ασανσερ. Το σπιτι μου ειναι 100τμ.
Jovanna

Re: ΝΕΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό taz » Κυρ Νοέμ 18, 2012 5:45 pm

Jovanna έγραψε:Καλησπέρα σας,

Μήπως γνωρίζετε να με ενημερώσετε τι ισχύει στην περίπτωση αγοράς σπιτιού, που δεν κατοικώ μέσα ακόμη, εάν δικαιούμαι κάποια εκπτωση κοινοχρήστων; Θέρμανση δεν πληρώνω, είναι αυτόνομη. Όπως πληρώνω 75 ευρώ λόγω πολύ υψηλού λογαριασμου κοινοχρηστου ηλεκτρικου 479 ευρώ για τον Οκτωβριο, 210 ευρώ κηπουρο, 160 ευρώ καθαριστρια, 80 ευρώ συντήρηση ασανσερ. Το σπιτι μου ειναι 100τμ.

Στα κοινόχρηστα συμμετέχετε κανονικά. Η ΔΕΗ πόσο σας ήρθε, και σε τι αντιστοιχεί το 479? Πάντως καθαρίστρια και συντήρηση ανσασέρ εγώ τα βρίσκω αρκετά ακριβά, νομίζω το ίδιο θα σας πουν και οι υπόλοιποι. Και κάτι βασικό, νόμιμα παραστατικά υπάρχουν για τις δαπάνες;
taz

Δημοσίευσηαπό Jovanna » Κυρ Νοέμ 18, 2012 9:00 pm

ειναι 2 πολυκατοικιες μαζι, η 1 εχει 5 διαμερισματα, το 1 ειναι το δικο μου ενω η αλλη πρεπει ναχει παραπανω. δε μενω ακομα οποτε δε γνωριζω λεπτομερειες. 479 ευρω ειναι το κοινοχρηστο ρευμα. δεν ειναι παρα πολυ;;;
Jovanna

Δημοσίευσηαπό taz » Κυρ Νοέμ 18, 2012 9:34 pm

Προσωπικά το βρίσκω υπερβολικά πολύ. Είμαστε σχετικά μεγάλη πολυκατοικία (30 διαμερίσματα) και καλοκαίρι η ΔΕΗ κυμαίνεται στα 150 ευρώ το δίμηνο...
taz

Δημοσίευσηαπό bogiasnikos » Πέμ Δεκ 27, 2012 1:11 pm

Πολύ ξεκάθαρο το άρθρο σου βάση της νομοθεσίας
bogiasnikos

Δημοσίευσηαπό anmarg » Τρί Μαρ 05, 2013 3:55 pm

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ....ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΚΡΗΤΗ. ΕΙΧΑΜΕ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΝΟΙΚΙΑΣΑΝ (ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΦΥΣΙΚΑ)ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ. Η ΔΙΑΧΕΡΙΣΤΡΙΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ. ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑΝ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟΠΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΚΑΙ Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΕΓΚΑΙΡΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΑΧΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΔΙΩΞΑΜΕ ΤΟΥΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΕΣ (ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ) ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΦΥΓΑΝ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΟ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΝΤΕΛΟΣ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΡΘΙΟ ΜΕΣΑ, ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Η ΖΗΜΙΑ, ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ Η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΡΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΗΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΗΛΑΤΗΣΑΝ. Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΡΙΑ ΠΛΕΟΝ ΑΦΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ 1- 2 ΕΤΩΝ ΠΙΣΩ.....ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΟΣΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΦΙΑΞΩ ΠΙΑ.!ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΚΑΠΟΥ?
anmarg

Δημοσίευσηαπό taz » Τρί Μαρ 05, 2013 5:03 pm

Για τις ζημιές στο διαμέρισμά σου εφόσον όλα είναι νομότυπα η μόνη οδός είναι η δικαστική. Για τα κοινόχρηστα δυστυχώς παρότι έπρεπε να σε ενημερώνει η διαχειρίστρια για το ότι δεν πληρώνουν, τώρα που έφυγαν τα οφείλεις πλέον εσύ ως ιδιοκτήτρια, και τα οποία θα τα διεκδικήσεις και αυτά δικαστικώς, εννοείται για δαπάνες για τις οποίες υπάρχουν νομότυπα παραστατικά...

ΥΓ. Σε παρακαλώ μην χρησιμοποιείς μόνο κεφαλαία για να γράφεις. ;-)
taz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες