Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Re: Κοινόχρηστα και κλειστό διαμέρισμα

Δημοσίευσηαπό agnostos85 » Τετ Φεβ 16, 2011 11:04 am

Δηλαδή δεν ισχύει ότι πρέπει να πληρώνει το 100% στα κοινόχρηστα που αναλογεί σε ρεύμα ,ανελκηστήρα, κ.λ.π?Αφού δεν υπάρχει καταστατικό και δεν συμφωνούν στην συνελευση να γίνει κάποια μείωση??
agnostos85

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τετ Φεβ 16, 2011 11:45 am

Συγνώμη, δικό μου το λάθος που δεν το διευκρίνησα.
Αναφέρομαι στη θέρμανση. Το πάγιο (εi x fi) θεωρείται ότι αντιστοιχεί στο 20-30%.
Στα υπόλοιπα κοινόχρηστα συμμετέχει κανονικά (χωρίς έκπτωση).
Αν ο δικηγόρος του έχει τέτοιο νόμο απαλλαγής, ζήτησέ τον και αν τον βρει δώστον κι εδώ να το μάθουμε κι εμείς.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό kosmasm » Τρί Απρ 05, 2011 6:02 pm

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω:

1ον. το πάγιο θέρμανσης είναι 20% ή 30%; (δεν ορίζεται από κανονισμό πολυκατοικίας - δεν υπάρχει)

2ον. τα κοινόχρηστα (ΔΕΗ - Νερό - Συντήρηση Ασανέρ) πως κατανέμονται ανά διαμέρισμα; (ανάλογα τα τατραγωνικά, ανάλογα τον όροφο, υπάρχει τύπος ή κάτι άλλο;;;)

3ον. τα κλειστά διαμερίσματα πληρώνουν κανονικά κοινόχρηστα;

4ον. ένα διαμέρισμα που δεν έχει φτιαχτεί ακόμα (είναι στα τούβλα και ίσως να μην προχωρήσει για πολλά χρόνια ακόμα) θεωρείται κλειστό; συμμετέχει στις δαπάνες;

5ον. ένα διαμέρισμα που έχει φτιαχτεί αλλά δεν έχει πάρει ρεύμα και που μάλλον ο ιδιοκτήτης του σκέφτεται να πάρει από παρκείμενο διαμέρισμα, δε συμμετέχει και αυτό κανονικά;

Υποσημείωση: έστω ότι δεν πρόκειται να υπάρξει ομόφωνη απόφαση ιδιοκτητών των διαμερισμάτων, όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με τα ανωτέρω, ας απαντήσει σύμφωνα με το τι ισχύει νομοθετικά ή ως πιο ορθά, αφού δεν υπάρχει και κανονισμός.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κοσμάς
kosmasm

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Τρί Απρ 05, 2011 7:11 pm

Κοσμά καλησπέρα και καλωσήρθες.

Σε γενικές γραμμές η μόνη απαλλαγή που μπορεί να υπάρξει σε κλειστό διαμέρισμα είναι στη θέρμανση, πουθενά αλλού.

1. Προφανώς η πολυκατοικία διαθέτει θέρμανση με αυτονομία. Σ' αυτή την περίπτωση υπάρχει μαθηματικός τύπος με ενσωματωμένο το πάγιο. Περισσότερα στο Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση
Σημ.: Κακώς δεν υπάρχει Κανονισμός. Προβείτε άμεσα στη σύνταξή του.

2. Με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος. Αναφέρονται στη "Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας Πολυκατοικίας".

3. Κανονικότατα (με την επιφύλαξη του 1).

4. Είναι κλειστό και συμμετέχει κανονικά (με την επιφύλαξη του 1).
Υποχρεώστε τον ιδιοκτήτη να κλείσει τα ανοίγματα λόγω ύπαρξης απωλειών.

5. Συμμετέχει κανονικά (με την επιφύλαξη του 1).
Το από πού θα πάρει ρεύμα δεν σας ενδιαφέρει και δεν έχει να κάνει με τα κοινόχρηστα (εκτός αν πάρει από το κοινόχρηστο).

Η συμμετοχή στα κοινόχρηστα δεν έχει να κάνει με αποφάσεις των ιδιοκτητών αλλά με το Ν. 3741/1929.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό Cheimoniadis.Iosif » Πέμ Απρ 07, 2011 12:45 am

Καλημέρα και από εμένα,

Έχω μια ερώτηση σε μια λίγο-πολύ μπερδεμένη κατάσταση για εμένα. Είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία 7 διαμερισμάτων. Σύμφωνα με το καταστατικό ισχύουν τα παρακάτω:
1) Ένα διαμέρισμα θεωρείται κλειστό όταν είναι τελείως άδειο (μα τελείως!) και πάλι είναι υποχρεωτικό να καταβάλλει κάποια κοινόχρηστα (έχουμε ορίσει συμμετοχή εξ αδιερέτου 10% στη θέρμανση ως απώλεια, συντήριση καυστήρα/ασανσέρ, και κάποια άλλα κατόπιν συννενόησης)
2) Ως ρήτρα καθυστέρησης έχουμε ορίσει το μισό ποσό των κοινοχρήστων που θα μπαίνει και στο αποθεματικό
3) Ως χρόνο πληρωμής έχουμε ορίσει τις πρώτες 10 μέρες του μήνα αλλά δεν έχει τηρηθεί για λόγους ανθρωπιάς (το ξέχασε, άργησε να πληρωθεί, δεν ταίριαξαν τα προγράμματα, ξέμεινε από λεφτά), εξάλλου με εξαίρεση στην περίπτωση που θα αναφερθώ δεν είχε χρειαστεί ποτέ να τηρηθεί αυτός ο κανονισμός

Στο ένα διαμέρισμα που ανήκει σε μία συμβολαιογράφο, η εν λόγω κυρία επιμένει ότι δεν θέλει να πληρώνει κοινόχρηστα για τους εξής λόγους (οι οποίοι παρεπιμπτόντως υπόθηκαν σε βάθος χρόνου και εννοείται ποτέ γραπτώς):
1) Εφόσον εκείνη δεν μένει στην Αθήνα αλλά στην Κέρκυρα θεωρεί ότι βάση νόμου το διαμέρισμα είναι κλειστό αγνοώντας το καταστατικό της πολυκατοικίας και το ότι το σπίτι είναι πλήρως επιπλωμένο, και φυσικά όταν η κόρη της θα κατεβαίνει στην Αθήνα δεν μας εγκυάται ότι δεν θα μένει σε αυτό το "κλειστό" σπίτι
2) Τα κοινόχρηστα κατά περιόδους της έχουν φανεί αυξημένα και βέβαια δεν εμφανίστηκε σε κάποια γενική συνέλευση όταν την ειδοποιήσαμε ούτε μας εξέφρασε κάποιο συγκεκριμένο παράπονο τηλεφωνικά ή γραπτά
3) Δεν πληρώνει γιατί δεν έχει πάρει το καταστατικό ακόμη στα χέρια της

Η ιστορία αυτή κρατάει και μας τυρανάει 6 χρόνια τώρα (7-8 μήνες δεν πλήρωνε καθόλου και μετά τα πλήρωνε σε 3-4 δόσεις). Τον τελευταίο χρόνο δεν έχει πληρώσει τίποτα (€400,00). Από πλευράς μας:
1) Της έχουμε μιλήσει και συμφωνήσει κάθε πότε προτιμάει να πληρώνει (λόγω απόστασης, κάθε 2-3 μήνες) το οποίο και δεν τήρησε
2) Το έχουμε θέσει και ως θέμα γενικής συνέλευσης, στην οποία ήταν και καλεσμένη και δεν ήρθε
3) Της έχουμε στείλει υπογεγραμένη από τους παρευρισκομένους επιστολή, στην οποία αναφέρουμε το ποσό, το χρόνο που αφορά το ποσό, επιγραμματικά τι λέει το καταστατικό, για ποιους λόγους μέχρι τώρα δεν έχουμε κινηθεί αυτστηρά βάσει καταστατικού και ότι αν και το απευχόμαστε, αν χρειαστεί, θα κινηθούμε

Κατά την άποψή μου μας δουλεύει ψιλό γαζί, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Παρόλα αυτά επειδεί οι νόμοι έχουν και δυσνόητες πλευρές για όσους δεν ξέρουν υπάρχουν κάπου ξεκάθαρα πότε ισχύει ο νόμος και πότε το καταστατικό; υπάρχουν ξεκάθαρες οδηγίες για το πότε ένα διαμέρισμα είναι κλειστό και πότε όχι; Εκτός από τη συμβουλή δικηγόρου, που εκ των πραγμάτων δεν γλιτώνουμε, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε σαν πολυκατοικία;

Ευχαριστώ

Ιωσήφ
Cheimoniadis.Iosif

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Πέμ Απρ 07, 2011 9:13 am

Καλημερα,

νομιζω οτι εχετε κανει ο,τι πρεπει να κανετε απο την πλευρα σας και με το παραπανω. Τετοιες περιπτωσεις εμεις συναντουμε παρα πολλες και ειναι απλα ανθρωποι που δεν θελουν να πληρωσουν και βρισκουν δικαιολογιες.
Καντε ενα εξωδικο καλωντας την να πληρωσει αμεσα και μετα απλα αναγκαστικα δικαστηριο. Δεν υπαρχει αλλη λυση δυστυχως.

χαιρετω
Γιωργος

υ.γ
εχετε υποψην σας δε οτι αν σας χρωστει λεφτα πανω απο 5 χρονια παραγραφονται....οποτε οσο συνεχιζεται το θεμα τοσο οι υπολοιποι θα πληρωνουν για αυτην,καθως οπως καταλαβαινεις ο,τι δεν πληρωνει καποιος απλα το παιρνουν στην πλατη τους οι αλλοι...
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό Cheimoniadis.Iosif » Πέμ Απρ 07, 2011 10:20 pm

Καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας
Cheimoniadis.Iosif

Δημοσίευσηαπό kosmasm » Παρ Απρ 08, 2011 8:42 pm

Καλησπέρα.

Σε συνέχεια προηγούμεου ζητήματος με τα κοινόχρηστα θα ήθελα να ρωτήσω:
Είμαστε μία πολυκατοικία 8 διαμερισμάτων στα Χανιά, που έχουν ολοκληρωθεί τα 7 και το 8ο ενδεχομένως να μην ολοκληρωθεί ούτε τα επόμενα 15 χρόνια (είναι στα τούβλα).
Η πολυκατοικία είναι οικογενειακή, ζούμε τα παιδιά και οι γονείς μας, ο καθένας σε ένα διαμέρισμα και σιγά σιγά μπαίνουν και ενοικιαστές. Σε 3 από τα ολοκληρωμένα διαμερισμάτα, τα αδέρφια μου τα χρησιμοποιούν μόνο τα καλοκαίρια, γιατί ζούνε στην Αθήνα και στο Εξωτερικό.
Ο πατέρας μου όταν φτιάχναμε τα πρώτα διαμερίσματα, θεώρησε καλό να βάλει ένα μεγάλο λέβητα για τη θέρμανση και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν έγινε και μελέτη και ως εκ τούτου, μπήκε ένας 200αρης λέβητας με αυτονομία ωρών για όλη την πολυκατοικία, ενώ απ' ότι μας είπαν αργότερα, χρειαζόταν 120αρης.
Ως αποτέλεσμα ο λέβητας να καίει πολύ (μας βγαίνει 10 ευρώ η ώρα θέρμανσης), συνυπολογίζοντας ότι τα 3 διαμερίσματα που λειτουργούν μόνο καλοκαίρι δεν έχουν καν σώματα και ότι προς το παρόν δεν πληρώνουν ούτε πάγιο θέρμανσης.
Τώρα και έπειτα από ψάξιμο που έκανα εδώ, είδα ότι πρέπει στο πάγιο θέρμανσης να συμμετέχουν όλοι. Ακόμα όμως κι έτσι έχουμε έναν πολυέξοδο λέβητα.
Προτάθηκαν οι εξής λύσεις:
Α) να βάλει κάθε διαμέρισμα compact αυτόνομο λέβητα, που όμως θα υπάρξει τελικά έλλειψη χώρου και επίσης θα πρέπει να τροφοδοτείται με ρεύμα και καύσιμα ατομικά (σκέψη για την ταράτσα)
Β) να μπει ένας μικρότερος λέβητας.
στην Β) περίπτωση που πιστεύω ότι είναι και η πιο σωστή, τίθεται το ερώτημα:

1. να μπει 120αρης λέβητας ως είναι η σωστή μελέτη, ή να μπει ένας μικρότερος αφού τα 3 διαμερίσματα κατοικούνται μόνο το καλοκαίρι;
2. σε κάθε περίπτωση, για την αγορά του, δεν πρέπει όλοι να συμμετέχουν και να πληρώνουν και πάγιο θέρμανσης;
3. Επίσης, το διαμέρισμα στα τούβλα, αφού δεν έχει τελειώσει, συμμετέχει στα έξοδα θέρμανσης ή κοινοχρήστων; και αν ναι με τι ποσοστό;
4. Όταν πρωτολειτούργησε ο μεγάλος αυτός λέβητας που έχουμ,ε βάλαμε τα 3 πρώτα διαμερίσματα από το ανάλογο μερίδιο για να γεμίσει το ντεπόζιτο 1000lt. Έπειτα συνδέθηκε ένα ακόμη. Αυτό όπως επίσης και τα επόμενα δεν πρέπει να μας πληρώσουν συμμετοχή στο 1ο γέμισμα; Ή απλά ότι καταναλωθεί θα πληρώσουν;

Ευχαριστώ ξανά εκ των προτέρων Κοσμάς
kosmasm

Δημοσίευσηαπό navigation » Δευτ Μάιος 23, 2011 4:08 pm

Καλησπέρα σας,...κλειστό διαμέρισμα λοιπόν και θέλω την βοήθεια σας!!!!! :help:
Ο προηγούμενος διαχειριστής δεν αναγνώριζε το δικαίωμα του ιδιοκτήτη περί κλειστού διαμερίσματος ωστε να γλιτώνει κάποιο ποσο από την θέρμανση. (έχουμε κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου) Τώρα που ανέλαβα εγώ και κατόπιν συζητησεις με άλλους ιδιοκτήτες που μένουν στην πολυκατοίκια είπαμε οτι αφού υπάρχει αυτό το δικαίωμα στα κλειστά διαμερίσματα γιατι να μην το εφαρμόσουμε! αλωστε ζούμε δύσκολες οικονομικά ημέρες και ολοι μας αν ειχαμε κλειστό διαμέρισμα το ίδιο θα θέλαμε.
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας το γραφει ξεκάθαρα: "Εξαιτετικως απαλλάσεται των 3/4 βαρύνοντων το διαμέρισμα του εξόδων του μηνός, της δαπάνης μόνον δια την παρεχόμενη θέρμανση, ο ιδιοκτήτης της οποίας θέλει να απουσίάσει εκ του διαμερίσματος του κατα χρονικόν διάστημα 30 τουλαχιστον ημερών κατα το διάστημα 15 Νοεμβρίου έως 15 Απριλίου, για τον χρόνον της απουσίας του μόνον, εφόσοσν το διαμέριμσα του παρέμεινε εξ ολοκλήρου ακατήκητον και το σύστημα παροχετευσης κεντρικής θερμάνσεως ειχε προηγουμένος απομονωθει με δαπάνες του αιτούντος ιδιοκτήτη ή ενοίκου. Ο προτιθέμενος να απουσιασει ιδιοκτήτης διαμερίσματος πρεπει να ειδοποιησει εγκαίρως τον διαχειριστη και να καθιστά εις τούτον δυνατή την εξακριβωση και τον έλεγχο περί της μη χρήσεως της θερμάνσεως".
Ποιες ένεργεις πρέπει να κάνω εγω? Πρέπει να σφραγιστούν τα καλοριφέρ? Με ποιον τρόπο?
Ουφ....ευχαριστώ!!!!
Άβαταρ μέλους
navigation

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Δευτ Μάιος 23, 2011 6:02 pm

καλησπερα,

δεν χρειαζεται να κανετε και πολλα βασικα. Πρεπει ο καθε ιδιοκτητης το διαμερισμα του οποιου ειναι κλειστο( ή θα μεινει κλειστο) για πανω απο ενα μηνα να σας το πει και παρουσια σας θα κλεισει (αυτος ή ενας υδραυλικος -αυτο ειναι πολυ σημαντικο σε περιπτωση που η πολυκατοικια ειναι παλια ,αλλα δεν αφορα αμεσα εσας , απλα μια συμβουλη ειναι) ολα τα καλοριφερ του διαμερισματος .
Αυτο μονο . Θεωρω οτι κανεις δεν θα προσπαθησει να σας κοροιδεψει μενοντας ουσιαστικα μεσα και να δηλωνει κλειστο το διαμερισμα.

χαιρετω
Γιωργος
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό navigation » Δευτ Μάιος 23, 2011 6:46 pm

Δεν το ψαχνω γιατι φοβάμαι μηπως μας κοροϊδεψουν....αλλωστε σε κάθε όροφο υπάρχουν 5 διαμερίσματα οπότε οι....καλοι γείτονες ξέρουν ανα πάσα στιγμη αν μπαίνει κάποιος και σε πιο σπίτι!!!!!!!!!!!!!!!1 :lol: :lol: :lol:
Το ψάχνω από..."νομικής" αποψης...μηπως χρειάζεται υπευθυνες δηλώσεις και λοιπή χαρτούρα ωστε να είμαι καλημένη στην πολυκατοικία...
Αν δεν σου κάνει κόπο ανεπτιξέ μου το σκεπτικό του να τα κλείσει υδραυλικος τα σώματα (η πολυκατοικία είναι παλιά)
Σκεφτομαι και κατα το κλείσιμο των σωμάτων να είναι παρών 1-2 ατομα που μένουν μόνιμα στην πολυκατοικία!
Άβαταρ μέλους
navigation

Δημοσίευσηαπό gtsoukn » Δευτ Μάιος 23, 2011 7:00 pm

Καλησπέρα.

Ο Γιώργος σου λέει να τα κλείσει υδραυλικός γιατί λόγω παλαιότητας, πολλών βαψιμάτων κλπ, ενδεχομένως να έχουν κολήσει οι διακόπτες και να μην κλείνουν καλά. Επίσης, ο υδραυλικός πιθανό να έχει μολυβδοσφραγίδες (όταν κάποιος προσπαθήσει να ανοίξει τα σώματα, αυτές θα σπάσουν).

Υπεύθυνη δήλωση, δεν είναι απαραίτητη, αλλά δεν είναι και κακό αν την έχεις.

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευσηαπό _ASTERAS_ » Δευτ Μάιος 23, 2011 8:20 pm

ο μονος λογος που το λεω οπως ειπε και ο Γιωργος ειναι για να μην γινει λογω παλαιοτητας το διαμερισμα πισινα .
Στις παλιες πολυκατοικιες υπαρχει ο κινδυνος να "σπασουν" οι βαλβιδες οταν προσπαθησει καποιος να τις ανοιξει/κλεισει.
Υπευθυνη δηλωση δεν ειναι απαραιτητη ,δεν κανουν και κακο σιγουρα, οπως σιγουρα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και αλλοι εκει .,αρκει να ειναι ο διαχειριστης .
www.asteras.eu
Άβαταρ μέλους
_ASTERAS_

Δημοσίευσηαπό navigation » Τρί Μάιος 24, 2011 8:42 am

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας...ενεργήτε άμεσα και αυτό μου αρέσει πολύ! επίσης οι απαντήσεις σας είναι τεκμηριωμένες και μπράβο σας για αυτό!
Ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
navigation

Δημοσίευσηαπό xlembouras » Σάβ Ιαν 28, 2012 5:41 pm

Καλησπέρα και από εμένα,
Εγώ βρίσκομαι στην απέναντι πλευρά... Είμαι ενοικιαστής και τους τελευταίους μήνες παρατήρησα στα κοινόχρηστα που μου ήρθαν ότι έχει ένα πεδίο:
"Επιβάρυνση λόγω κλειστών διαμερισμάτων"
στο οποίο φαίνεται να χρεωνόμαστε σύμφωνα με τα χιλιοστά θέρμανσής μας, τα κοινόχρηστα του κλειστού διαμερίσματος. Παραδειγμα:
εγώ έχω χρέωση 168 ευρώ, και τα 19 από αυτά είναι τα 180 του κλειστού, επί τα 82.5 χιλιοστά μου.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το διαμέρισμα που έχει μείνει κλειστό, συνεχίζει να έχει αναμένη την κεντρική θέρμανση (από το ποσό που φαίνεται) και οι υπόλοιποι επιμεριζόμαστε αυτό το έξοδο αντί για τον ιδιοκτήτη.

Θα ήθελα να ρωτήσω τί μπορώ να κάνω για αυτό; Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να απαλλάσει τον ιδιοκτήτη από τα κοινόχρηστα του διαμερίσματός του και να επιβαρύνει άλλους ενοικιαστές;
xlembouras

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 7 επισκέπτες