Κοινόκτητοι & Κοινόχρηστοι Χώροι

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας

Δημοσίευσηαπό Prometheus » Κυρ Οκτ 22, 2006 9:06 pm

Οι σωληνες που μεταφερουν το νερο των καλοριφερ ειναι κοινοκτητα?
Η τοπικη αντικατασταση τους ειναι κοινοχρηστο εξοδο?
Prometheus

Δημοσίευσηαπό sirenia » Σάβ Μάιος 05, 2007 9:30 pm

Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν επιτρέπεται στν κοινοχρηστη πισω αυλή που έχω με τους ενοικιαστές του διπλανού ισογείου να μπει κάποιο διαχωριστικό? π.χ. μια καλαμωτή? Θα ήθελα να επισυμάνω πως φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει καταστατικό μιας και είναι διώροφη κατοικία με 4 διαμερίσματα και ανήκουν ολα σε ένα ιδιοκτήτη.
sirenia

Δημοσίευσηαπό HaVai » Σάβ Μάιος 05, 2007 9:43 pm

sirenia έγραψε:Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν επιτρέπεται στν κοινοχρηστη πισω αυλή που έχω με τους ενοικιαστές του διπλανού ισογείου να μπει κάποιο διαχωριστικό? π.χ. μια καλαμωτή? Θα ήθελα να επισυμάνω πως φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει καταστατικό μιας και είναι διώροφη κατοικία με 4 διαμερίσματα και ανήκουν ολα σε ένα ιδιοκτήτη.

Διαχωριστικό που να χωρίζει τι;; Είναι ορισμένο το τμήμα της κοινόχρηστης αυλής που θέλεις να "χωρίσεις"; Εσύ θα θέσεις τα όρια του τμήματος της αυλής που θέλεις να κάνεις αποκλειστική χρήση;
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό sirenia » Σάβ Μάιος 05, 2007 10:04 pm

HaVai έγραψε:Διαχωριστικό που να χωρίζει τι;; Είναι ορισμένο το τμήμα της κοινόχρηστης αυλής που θέλεις να "χωρίσεις"; Εσύ θα θέσεις τα όρια του τμήματος της αυλής που θέλεις να κάνεις αποκλειστική χρήση;

Διαχωριστικό που να χωρίζει την καθε πλευρά. Μας αναλογεί περίπου απο 5 μέτρα. Αν θέλουν τους δίνω και παραπάνω. απλά δεν νιώθω άνετα στο ότι εχουν κάνει πραγματική κατάληψη στη πλεύρα μου. Με απλώστρες κλπ.
sirenia

Δημοσίευσηαπό HaVai » Σάβ Μάιος 05, 2007 10:09 pm

sirenia έγραψε:Διαχωριστικό που να χωρίζει την καθε πλευρά. Μας αναλογεί περίπου απο 5 μέτρα. Αν θέλουν τους δίνω και παραπάνω. απλά δεν νιώθω άνετα στο ότι εχουν κάνει πραγματική κατάληψη στη πλεύρα μου. Με απλώστρες κλπ.

Βάση ποιας απόφασης σας αναλογούν 5 μέτρα; Να σημειώσω ότι ανέφερες ότι μάλλον δεν υπάρχει καταστατικό...
Εικόνα
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό sirenia » Σάβ Μάιος 05, 2007 10:14 pm

Δεν υπάρχει κάποια απόφαση κατα την οποία να μας αναλογούν αυτά τα μέτρα, ειναι περίπου το μισο του μήκους της αυλής. Σε περίπτωση που συμφωνουν οι γειτονές και ο ιδιοκτήτης μπορώ να το κανω η υπάρχει καποιο πρόβλημα??
sirenia

Δημοσίευσηαπό HaVai » Σάβ Μάιος 05, 2007 10:19 pm

sirenia έγραψε:Δεν υπάρχει κάποια απόφαση κατα την οποία να μας αναλογούν αυτά τα μέτρα, ειναι περίπου το μισο του μήκους της αυλής. Σε περίπτωση που συμφωνουν οι γειτονές και ο ιδιοκτήτης μπορώ να το κανω η υπάρχει καποιο πρόβλημα??

Αν συμφωνούν όλοι, τι πρόβλημα να υπάρχει; Αρκεί να μην χτίσεις κανένα τοίχο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
HaVai
Administrator

Δημοσίευσηαπό sirenia » Σάβ Μάιος 05, 2007 10:29 pm

Δεν ξέρω ειμαι λιγο μικρούλα να τα ξέρω αυτά και μιλάμε μονο για μια καλαμώτη. Προφανως θα μου πουν πως δεν εχουν προβλημα οι γειτονες, αν και φαντάζομαι πως θα τους πειράξει λίγο διότι τόσο καιρο δεν μιλάω για οτι κάνουν, αλλα τι να κανουμε μένω 6 χρόνια σε αυτό το σπίτι και με τους 3 προηγουμενους ενοικιαστές του συγκεκριμένου διαμερίσματος δεν ειχα τα προβλήματα που εχω με αυτους και δεν χρειαστηκαν τετοιες λύσεις.
sirenia

Δημοσίευσηαπό kostassof » Παρ Ιούλ 20, 2007 6:21 am

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ 7ου ΟΡΟΦΟΥ ΕΠΤΑΟΡΟΦΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗΣ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.2 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ: ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ AIRCONDITION ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΤΗΣ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΚΑΘΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΟΡΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟΥ ΧΩΡΟΥ.ΑΑΥΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ? ΚΑΙ 2ον ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΠΕΡΓΟΛΑΣ.ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΚΕΡΑΜΟΣΚΕΠΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΟΠΤΕ ΤΡΟΠΟ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΤΗΣ.ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΡΑΜΥΔΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
kostassof

Δημοσίευσηαπό konstantina » Παρ Αύγ 03, 2007 9:40 am

εχω τη διαχειριση σε ενα συγκροτημα 10 διαμερισματων, οι 5 εχουν και θεση παρκινγκ σε παρκινγκ που εχει φτιαχθει απο τον μηχανικο σε μια πλευρα του συγκροτηματος και οι αλλοι 3 διαθετουν ο κααθενας το δικο του παρκινγκ διπλα στο διαμερισμα του.

το παρκινγκ των 5 εχει μια πορτα η οποια (αφου το παρκινγκ επικοινωνει με το συγκροτημα σαν ενιαιος χωρος) προσφερει προσβαση στο συγκροτημα. Οι ιδιοκτητες επιθυμουν να φτιαξουν την πορτα με μηχανισμο:

-ομως, η πορτα δεν ειναι κοινοχρηστη αφου εξασφαλιζει εισοδο στο συγκροτημα ?

-επομενως δεν ειναι και η δαπανη κοινοχρηστη ?

-δεν πρεπει να εχουν ολοι προσβαση σε αυτην ακομα και αν δε διαθετουν παρκινγκ ?
konstantina

Δημοσίευσηαπό ismini20 » Δευτ Οκτ 08, 2007 6:06 am

Καλημέρα
Μια ερώτηση κι από μένα:
Αν σε μια πολυκατοικία ανήκει σε κάποιο διαμέρισμα πχ 10μ2 αποκλειστική χρήση κήπου (τα 10μ2 σύμφωνα με τα συμβόλαια και το θεωρημένο από την πολεοδομία σχέδιο πυλωτής) και στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν 3μ2, ο ιδιοκτήτης τι πρέπει να πληρώνει? Για 10 ή για 3μ2?
Ευχαριστώ
I am one of those bad things
that happen to good people
ismini20

Δημοσίευσηαπό gponiris » Δευτ Ιαν 28, 2008 4:55 am

οταν σκαει το ταβανι της βεραντας ενος διαμερισματος στον τελευταιο οροφο πληρωνει ολη η πολυκατοικια ή μονο ο ιδιοκτητης?πιστευω ολη,μιας και οφειλεται σε ταρατσα(κοινχρηστο χωρο) το υπαρχων προβλημα.εσεις τι λετε?υπαρχει καποιος νομος για αυτο,που να το αποδεικνυει?
...βιος ανθοσπαρτος...εν ελλαδι
gponiris

κοινόχρηστοι χώροι

Δημοσίευσηαπό margaritis » Τετ Οκτ 15, 2008 11:10 am

Η πίσω αυλή της πολυκατοικίας εχει χαρακτηριστεί από τον εργολάβο ωσ κοινόχρηστος χώρος όμως πρόσβαση λογω κατασκεύης της οικόδομής υπάρχει μόνο από εμένα. άλλωστε εκεί είναι και οι μπαλκονόπορτές μου.
Για να προστατευτώ από νερά , σκόνες κλπ των απο πάνω διαμερισμάτων μπορώ να έχω κάποια κατασκευή( στέγαστρο κλπ) αν ναι ποιά; πρέπει να συνεννεσουν όλοι οι ιδιοκτήτες ;τι μπορώ να κάνω αν αρνηθούν; Πρόσβαση θυμίζω έχω μόνο εγώ. Ευχαριστώ
faber
margaritis

Δημοσίευσηαπό nomos » Πέμ Οκτ 16, 2008 4:28 pm

Η οποιαδηποτε αλλαγη ή χρηση κοινοχρηστου χωρου πρεπει να συμφωνουν ολοι οι ιδιοκτητες και αυτο κανονικα με αλλαγη του κανονισμου σε συμβολαιογραφο.
Τωρα, λογω του προβληματος μπορει να γινει κατι με συναινεση και παντα με πλειοψηφια, αλλα παντα με την πιθανοτητα καποιος, οποτεδηποτε, να επιδιωξει την αρχικη μορφη η χρηση του κοινοχρηστου χωρου.
Άβαταρ μέλους
nomos

κοινοχρηστος χωρος

Δημοσίευσηαπό g-cat » Παρ Νοέμ 07, 2008 12:28 am

Μενω σε μια μικρη πολυκατοικια στην Ιεραπετρα Κρητης.Ειμαστε 3 ενοικιαστες και ο ιδιοκτητης (ολων).Υπαρχει μικρη αυλη στο πισω μερος οπου μεχρι τωρα παιζει το ρολο αποθηκης,μπαζων και παρκινγ ποδηλατων.Ο ιδιοκτητης πλεον μας απογορευει να παρκαρουμε τα ποδηλατα εκει,γιατι ''λερωνουμε'' το διαδρομο οπως τα περναμε.Ειλικρινα προκειται για υπερβολη,,κι αν ακουμπησει τον τοιχο το τιμονι,συνηθως τον καθαριζω.Θελω να σας ρωτησω
1)εχει δικαιωμα να μας απαγορευσει τη χρηση κοινοχρηστου χωρου;
2)θεωρειται κοινοχρηστος χωρος η αυλη;
3)δεν ειναι υποχρεωση της καθαριστριας να καθαριζει και τον τοιχο μια στις τοσες ή αν αντιληφθει ενα λεκε;
4)θεωρειτε καλο αν βεβαια βρειτε πως εχω δικιο στα παραπανω,να ζητησω τον κανονισμο της πολυκατοικιας;που ειμαι βεβαιη οτι δεν υπαρχει!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
g-cat
g-cat

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] και 2 επισκέπτες