Κοινόκτητοι & Κοινόχρηστοι Χώροι

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
nikoletta+

Re: Κοινόκτητοι & Κοινόχρηστοι Χώροι

Δημοσίευση από nikoletta+ »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση σας. Χαίρομαι που ακούω ότι δεν είμαι παράλογη σε αυτο που ζηταω. Μίλησα πάλι με το γραφείο και επειδή μου μιλούσαν σαν να είμουν μωρό. Τους είπα ότι θα πάω την δευτέρα από το γραφείο τους να δω τα νόμιμα έγγραφα. Φυσικά τα λόγια μου παραφράστικαν και είπαν στην ιδιοκτητρια του 1ου ότι θελω να τους πάω στα δικαστήρια. Εντομεταξύ ενημέρωσα τους ένοικους του 3ου που δεν ειχαν ιδέα αφού ήταν καινούργιοι και αυτοί με την σειρα τους τον ιδικτητη τους που δεν γνώριζε τίποτα. Το γραφειο το διαβεβαίωσα οτι μολις επιστρέψουμε στο παλιό καθεστως θα πληρώσω αμέσως. Κατι τελευταίο θελω να ρωτήσω. Πιστεύτε ότι πρέπει να αφήσω τον ιδιοκτήτη μου να το τρέξει ή πρέπει να το αναλάβω εγώ?

Φιλικά
Νικολέττα

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.
nikoletta+ έγραψε:Πιστεύτε ότι πρέπει να αφήσω τον ιδιοκτήτη μου να το τρέξει ή πρέπει να το αναλάβω εγώ?
Υπεύθυνος και αρμόδιος είναι ο ιδιοκτήτης, άσχετα αν τα κοινόχρηστα τα πληρώνεις εσύ.
Κι επειδή όπως είπες, "όπως φαίνεται δεν ενδιαφέρθηκε τόσο πόλύ (είναι και σχετικά μεγάλος σε ηλικία)" αν μπορείς ανέλαβε εσύ. Ενδεχομένως να απαιτηθεί έγγραφη εξουσιοδότηση.
Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για ό,τι κάνεις.

Για τα κοινόχρηστα, αν δεν πληρώσεις, υπόχρεος είναι ο ιδιοκτήτης (μετά αυτός "κυνηγάει" εσένα).
Άρα πρέπει να έχεις βάσιμη αιτιολογία για το γιατί δεν πλήρωσες.

Και αν γνωρίζεις πες μας για τα ερωτήματα του προηγούμενου post μου.
1. Ποιος και με τι αιτιολογικό απάλλαξε τον 1ο όροφο από τα έξοδα του ανελκυστήρα;
2. Υπάρχει κανονισμός και χιλιοστά κοινοχρήστων; (Ρώτα τον ιδιοκτήτη)

nikoletta+

Καλημέρα και πάλι. Έκανα λιγο καιρό να σας απαντήσω γιατι περίμενα να δω τι θα γίνει με το θέμα. Τελικά φαινομενικά λύθηκε το ζήτημα. Ήρθε εκκαθάριση και μας αφαίρεσαν ένα ποσό από τους προηγούμενους λογαρισμούς. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι 'ηρθαν τα κοινόχρηστα και του Σεπτ.-Οκτωβ. και είπαν ότι τα θέλουν προκαταβολικά για να πληρώσουν τους χρωστούμενους λογαριασμούς. Τα πλήρωσα αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη για την πράξη μου. Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάτι ύποπτο? Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στο συγκεκριμένο γραφείο.

ευχαριστώ

nikoletta+

[quote="gtsoukn"
Και αν γνωρίζεις πες μας για τα ερωτήματα του προηγούμενου post μου.
1. Ποιος και με τι αιτιολογικό απάλλαξε τον 1ο όροφο από τα έξοδα του ανελκυστήρα;
2. Υπάρχει κανονισμός και χιλιοστά κοινοχρήστων; (Ρώτα τον ιδιοκτήτη)[/quote]

gtsoukn οσόν αφορά γι΄αυτά που με ρωτήσατε
1. Η εταιρία απάλλαξε τον 1ο όροφο λόγο έπειτα από την παρακίνηση της ιδιοκτήτριας του 1ου που η εταιρία την θεωρεί διαχειρίστρια.
2. Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα χιλιοστά ο ιδιοκτήτης μου δεν είναι και τόσο συνεργάσιμος.Καταστατικό παντως δεν υπάρχει.

alex26

πραγματα σε κοινοχρηστους χωρους

Δημοσίευση από alex26 »

καλησπέρα σας εχω μια υπογεια γκαρσονιερα ανοικιαστη.πριν από μερικους μηνες που πηγα να κανω καποιες επισκευες βρηκα πραγματα απ εξω στρωμα-ξυλα-μπουκαλια.τα ξυλα και τα μπουκαλια τα πεταξα για το στρωμα ειδοποιησα το γραφειο που εχει την διαχειριση και απομακρυνθηκε.τωρα παλι στα τρια μετρα από την εισοδο του σπιτιου μου είναι ένα ψυγειο και μια κουζινα.ειδοποιησα το γραφειο και εβαλε μια ανακοινωση για να απομακρυνθουν.θελω να ρωτησω το εξης αν τα πεταξω μονος μου κανω κατι παρανομο;διαβασα στο forum ότι χρειαζεται γενικη συνελευση είναι ομως σωστο η πλειοψηφια να αποφασισει αν στους κοινοχρηστους χωρους του υπογειου θα υπαρχουν πραγματα;δεν αρκει οτι απαγορευεται απο τον κανονισμο;με την ιδια λογικη μπορούν να αποφασισουν πχ ότι στις σκαλες του γ οροφου μπορούμε να βαλουμε ένα ψυγειο;

stava

Δημοσίευση από stava »

Καλημέρα

θα ηθελα να ρωτησω το εξης: στη ταράτσα εχει βαλει καποιος ιδιοκτητης γλαστρες(μεγαλες-μικρες) σε διαφορα σημεια με συνεπεια να δυσχεραινει τη προσβαση σε ηλιακους ή οτιδηποτε αλλο. θα πρεπει να γινει καποια συνελευση για να τις απομακρυνει ή μπορει ο διαχειριστης με μια απλη ανακοινωση του;

Ευχαριστω

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

stava έγραψε:Καλημέρα

θα ηθελα να ρωτησω το εξης: στη ταράτσα εχει βαλει καποιος ιδιοκτητης γλαστρες(μεγαλες-μικρες) σε διαφορα σημεια με συνεπεια να δυσχεραινει τη προσβαση σε ηλιακους ή οτιδηποτε αλλο. θα πρεπει να γινει καποια συνελευση για να τις απομακρυνει ή μπορει ο διαχειριστης με μια απλη ανακοινωση του;

Ευχαριστω
Προτείνω να επικοινωνήσει το πρόβλημα ο Διαχειριστής στον ιδιοκτήτη και αν δεν υπάρξει συννενόηση τότε να γίνει Συνέλευση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

stava

Δημοσίευση από stava »

σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση, και εαν παμε σε συνελευση χρειαζεται πλειοψηφια ή καθολικη;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

stava έγραψε:σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση, και εαν παμε σε συνελευση χρειαζεται πλειοψηφια ή καθολικη;
Κανονικά δεν χρειάζεται να γίνει Συνέλευση για να εφαρμόσει ο Διαχειριστής τα αυτονόητα, δηλαδή την ελεύθερη πρόσβαση στους κοινόχρηστους χώρους. Άλλωστε αν καταλαβαίνω καλά, ο ιδιοκτήτης αποφάσισε μόνος του για την τοποθέτηση γλαστρών στην ταράτσα... αλήθεια έλαβε υπόψη του τους όποιους κινδύνους και τα απαραίτητα μέτρα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

stava

Δημοσίευση από stava »

Καλησπερα,
απο οσο ξερω δεν εγινε καποια συνεννοηση για να μπουν οι γλαστρες στη ταρατσα. και οχι μονον αυτο αλλα στο υπογειο κατω απο τη σκαλα εχει καποια παλια ντουλαπια, και αυτα δεν θα πρεπει να φυγουν απο εκει αφου ειναι κοινοχρηστος χωρος;

thev

Δημοσίευση από thev »

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες τις οποίες παρέχετε μέσω του forum σας.

Είμαι διαχειριστής σε ενιαίο συγκρότημα 17 κατοικιών το οποίο καθορίζεται ως πολυκατοικία στο καταστατικό μας. Το συγκρότημα είναι σχετικά νέο (επταετίας) και είναι γεμάτο από κατασκευαστικές κακοτεχνίες, κοινά αποδεκτές από τους συνιδιοκτήτες, διά μέσου των οποίων περνάει υγρασία από τις εξωτερικές οριζόντιες επιφάνειες οι οποίες μπορεί να είναι ιδιόκτητες, αποκλειστικές χρήσεις ή κοινόχρηστες, αλλά και μέσω υδρορροών, στα ταβάνια και στην τοιχοποιία των περισσοτέρων διαμερισμάτων. Για όλα τα διαμερίσματα είναι σε ισχύ η εγγύηση του κατασκευαστή.

Μιας και οι υγρασίες οφείλονται σε κακοτεχνίες και η εγγύηση του κατασκευαστή είναι σε ισχύ, αν ένας συνιδιοκτήτης έχει την οικονομική δυνατότητα μπορεί να προβεί σε επισκευή των κοινοκτήτων-κοινοχρήστων που επηρρεάζουν την δική του ιδιοκτησία και να διεκδικήσει την συγκεκριμένη δαπάνη από τον κατασκευαστή μέσω της εγγύησης;

Δικαιολογείται κάποιος να απαιτήσει οι επισκευές τέτοιου είδους κακοτεχνιών να πληρωθούν από όλους τους συνιδιοκτήτες;

Ειδικότερα, αν π.χ. μία υδρορροή η οποία εμπίπτει στις παραπάνω κακοτεχνίες επισκευασθεί, η δαπάνη αυτή πρέπει να βαρύνει Α) μέσω της εγγύησης της ιδιοκτησίας που προέβη στην επισκευή τον κατασκευαστή, Β) όλους συνολικά τους ιδιοκτήτες ανάλογα με τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας των, ή Γ) τις δύο εξυπηρετούμενες από τη συγκεκριμένη υδρορροή ιδιοκτησίες;

Ένα μέρος του κήπου της πολυκατοικίας αναφέρεται στο καταστατικό ως αποκλειστικής χρήσης μου. Η δαπάνη κηπουρού για αυτή την αποκλειστική χρήση βαρύνει εμένα ή τις κοινόχρηστες δαπάνες; Δεν αναφέρεται κάτι σχετικό στο καταστατικό μας, ωστόσο έως σήμερα την δαπάνη αυτή την θεωρούμε κοινόχρηστη αλλά κάποιοι συνιδιοκτήτες εκφράζουν παράπονα.

Θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε γιατί δεν βγάζουμε άκρη με τις συνελεύσεις... :?:

Σας ευχαριστώ,
Βασίλης Θ.

thev

Δημοσίευση από thev »

Επειδή σε δύο εβδομάδες θα κάνουμε συνέλευση επί των θεμάτων που αναφέρω πιο πάνω, παρακαλώ μπορείτε να μου απαντήσετε τουλάχιστον ως προς τις κακοτεχνίες στα κοινόχρηστα και κοινόκτητα αν ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι να κινηθούμε νομικά από κοινού οι συνιδιοκτήτες κατά του κατασκευαστή ή αν θα μπορούσε κάποιος ιδιοκτήτης να διεκδικήσει αποζημίωση από τον κατασκευαστή για εξωτερικές μονώσεις που θα πραγματοποιήσει στην δική του ιδιοκτησία επειδή μπορεί να θέλει να κινηθεί γρήγορα για να αποφύγει επέκταση του προβλήματος υγρασίας ή επειδή έχει την οικονομική άνεση που δεν την έχουν κάποιοι άλλοι; Αν πρέπει να κινηθούμε ως πολυκατοικία, θα πρέπει να έχει ΑΦΜ η πολυκατοικία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βασίλης

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Καλημέρα Thev.
Επειδη είμαι σε διακοπές, σου απαντώ σύντομα.
Οποιαδήποτε κοινοχρηστη δαπάνη (όπως οι δικές σας) πληρώνεται απο όλους τους συνιδιοκτήτες σύμφωνα με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας.
Εννοείται οτι, αν ισχύει η εγγύηση, η δαπάνη αποκατάστασης βαρύνει τον κατασκευαστή.
Μπορεί κάποιος να προβεί στην αποκατάσταση και να διεκδικήσει τη δαπάνη δικαστικά. Πιστεύεις όμως οτι ο κατασκευαστής δεν θα αμφισβητήσει το μέγεθος της αποκατάστασης και της δαπάνης που θα κάνεις;
Επίσης μπορεί κάποιος να κινηθεί μόνος του δικαστικά. Αλλά για ποιες αποκαταστάσεις και δαπάνες αφού όλες είναι κοινόχρηστες;
Άποψή μου είναι να κάνετε Γενική Συνέλευση το γρηγορότερο, να αποφασίσετε για να λύσετε το θέμα δικαστικά και να ορίσετε δικηγόρο, ο οποίος θα σας συμβουλεψει για τις λεπτομέρειες. Διαφορετικά το θέμα θα διαιωνίζεται και οι φθορές θα μεγαλώνουν.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

thev

Δημοσίευση από thev »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση mimis50, και εκτιμώ το γεγονός ότι απαντήσατε όντας σε διακοπές. Άρα η κοινή δικαστική οδός είναι η καλύτερη λύση. :-(
Θα το θέσω στην συνέλευση και ότι γίνει. Αυτό που βλέπω να γίνεται είναι ότι θα μας πει ο δικηγόρος να βρούμε μία τεχνική εταιρεία, θα πληρώσουμε 30 - 50 χιλ ευρώ τουλάχιστον για τις επισκευές και με τα παραστατικά να πάμε σε δίκη. Έλα όμως που δεν έχουν όλοι τα 2-3 χιλιάρικα που αναλογούν στον καθένα... εκτός αν η τεχνική εταιρεία δεχθεί -χλωμό το κόβω αυτό- να αυτοχρηματοδοτήσει τις επισκευές και να πληρωθεί μετά την επιτυχή έκβαση της δίκης.
Ευχαριστώ και πάλι
Βασίλης

xrimol

Re: Περιορισμοί Χρήσεως Κοινόκτητων & Κοινόχρηστων Χώρων

Δημοσίευση από xrimol »

Καλησπέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν εχω δικαιωμα να τοποθετησω γλάστρες εξω απο την πορτα μου στο διαδρομο της πολυκατοικίας
με την προυποθεση οτι δεν εμποδιζουν κανεναν αλλο ενοικο αφού η προσβαση στις σκαλες και στο ασανσερ είναι ελεύθερες

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”