ΑΔΙΑΘΕΤΑ - ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Απάντηση
Τάσος

ΑΔΙΑΘΕΤΑ - ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

Δημοσίευση από Τάσος »

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το τι ισχύει για τα αδιάθετα - ακατοίκητα διαμερίσματα κατασκευαστή στη συμμετοχή τους στα κοινόχρηστα όταν δεν αναφέρεται κάτι στον κανονισμό. Κάποι λένε ότι συμετέχουν κατά 30%. Ισχύει? Υπάρχει κάποιος νόμος γι' αυτό? Και εάν ισχύει για πόσο χρονικό διάστημα. Κάποιοι λένε ότι συμετέχει κατά 100%.
Τι ισχύει τελικά και βάσει ποιας νομοθεσίας?

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

ΠΕΤΡΟΣ Κ.

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. »

Οταν ένα διαμέρισμα είναι απούλητο, αρα κλειστό, συμμετέχει μόνο στο παγιο θέρμανσης, που είναι περίπου 25% με 30% (βγαίνει από την μελέτη θέρμανσης του μηχανικού) και μάλλον συμμετέχει και στα έξοδα υποδομής πχ βάψιμο οικοδομής, τοποθέτηση καγκέλων κτλ.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: ΑΔΙΑΘΕΤΑ - ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

Δημοσίευση από gtsoukn »

Τάσος έγραψε:Τι ισχύει τελικά και βάσει ποιας νομοθεσίας?
Εσείς βγάλτε κανονικά τα κοινόχρηστα και για τα απούλητα διαμερίσματα και να σας πει ο κατασκευαστής βάσει ποιού νόμου δεν πληρώνει.

Φίλε Τάσο καλωσήρθες στο forum του Διαχειριστή.
Συνηθίζεται η απαλλαγή των απούλητων διαμερισμάτων από την καταβολή κοινοχρήστων εξόδων για ένα χρόνο αλλά γραμμένο στο καταστατικό και όπως λες το καταστατικό δεν αναφέρει τίποτα. Επίσης και ο νόμος 3741/1929 "Περί της ιδιοκτησίας κατ' ορόφους" δεν αναφέρει τίποτα σχετικό. Εξάλλου και τον κατασκευαστή τον ενδιαφέρει η καλή λειτουργία της πολυκατοικίας. Φαντάσου για παράδειγμα να έφερνε έναν υποψήφιο αγοραστή και να έβλεπε ένα χάλι. (Το ίδιο ισχύει και για ιδιοκτήτες που έχουν το διαμέρισμά τους κλειστό και αρνούνται να πληρώσουν.)

Γιώργος.

princeelf

Δημοσίευση από princeelf »

ΠΕΤΡΟΣ Κ. έγραψε:Οταν ένα διαμέρισμα είναι απούλητο, αρα κλειστό, συμμετέχει μόνο στο παγιο θέρμανσης, που είναι περίπου 25% με 30% (βγαίνει από την μελέτη θέρμανσης του μηχανικού) και μάλλον συμμετέχει και στα έξοδα υποδομής πχ βάψιμο οικοδομής, τοποθέτηση καγκέλων κτλ.
Πέτρο αυτό το λες γιατί το ξέρεις σύμφωνα με το κάποιο νόμο?

Δηλαδή το νερό για τον κήπο δεν χρειάζεται να τον πληρώνει ο εργολάβος με τα απούλητα? Αφού σύμφωνα με τα χιλιοστά του ανήκει μέρος απο τον κήπο και πρέπει να συμμετέχει.
[img]http://img221.imageshack.us/img221/4472/userbar542812qk8.gif[/img]

byron

Re: ΑΔΙΑΘΕΤΑ - ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

Δημοσίευση από byron »

Εχω το εξης πρόβλημα. Νοικιαζω απο το καλοκαίρι ένα διαμερισμα πολυκατοικιας κατασκευης του 2007 4 οροφου 58τμ. Ακριβως απο επάνω μου διπλα μου και απο κάτω μου υπάρχουν κλειστα διαμερίσματα (3) απο σύνολο 10 που έχει η πολυκατοικία. Στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναφέρεται πως για ένα χρόνο (2007) απο τη κατασκευη της πολυκατοικιας οι συνιδιοκτήτες δεν συμμετέχουν στα κοινοχρηστα έξοδα και στα δαπάνες θέρμανσης. Επίσης αναφέρει πως το σύστημα αυτονομης θέρμανσης φυσικου αερίου που λειτουργει με θερμιδομετρητές λέει πως θα κατατεθεί μελλοντικά απο ειδικο μηχανολόγο μηχανικο. Εψαξα στο υποθηκοφυλακειο αν έχει κατατεθεί εκ των υστέρων η μελετη θέρμανσης αλλα δεν υπάρχει κάτι. Η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος μου είναι αρχιτέκτων και οικοπεδούχος εν μέρει του οικοπέδου και είναι και η εργολήπτρια της κατασκευής της πολυκατοικίας. Δεν έχει δώσει την διαχείριση σε εταιρεία και βγάζει χειρόγραφα τον πίνακα κοινοχρήστων μας χρεώνει για τα κλειστά διαμερίσματα με δαπάνες θέρμανσης που δεν μπορώ ναυπολογίσω το πάγιο καθώς δεν έχω τη μελετη αλλά μας χρεώνει τα κλειστα και για το ασανσερ και για τα κοινοχρηστα. Επίσης στις κοινοχρηστες δαπάνεις βγάζει 845 χιολιοστα και τα 155 απο θεσεις σταθμευσεις αλλά και υπογείου που περισσευουν τις αφαιρεί ασχετως αν η πραξη συστασης της οριζόντιας ιδιοκτησίας τα περιλαμβάνει στα κοινοχρηστα έξοδα. Για όλους αυτούς του λόγους δεν δίνει και τα κοινοχρηστα σε εταιρεία. Πλήρωσα για ένα μήνα 180 αεριο το καιω 2 ώρες την ημέρα.

Σύγγνωμη αν κούρασα αλλα θέλω τη γνώμη σας για το πως μπορώ να κινηθώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”