Λογαριασμός ΔΕΗ

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Απάντηση
georgep800

Λογαριασμός ΔΕΗ

Δημοσίευση από georgep800 »

Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις του διαχειριστή και ποιά του ενοικιαστή ώς αναφορά τον λογαριασμό της ΔΕΗ.
Για παράδειγμα, είναι λογικό ο διαχειρηστής να έρχεται και να μου λέει ότι οφήλω για την ΔΕΗ Χ ευρώ, χωρίς να μου δείχνει κάποιο λογαριασμό ή να μου λέει πως τα έβγαλε;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Οπως μπορεις να διαβασεις στα καθήκοντα του διαχειριστή της πολυκατοικίας, ο διαχειριστής πρέπει να φροντίζει να υπάρχει διαφάνεια σε όλες του τις ενέργειες και να μπορεί να αιτιολογήσει τις πράξεις του όταν του ζητηθεί.

Δεν νομιζω οτι συνηθιζεται παντως ο διαχειριστης οταν χρεωνει καθε διμηνο στα κοινοχρηστα τη ΔΕΗ κοινοχρηστων να δειχνει και τον αντιστοιχο λογαριασμο σε ολους τους ενοικους. :roll: Την ιδια απαιτηση θα μπορουσε να ειχε κανεις και για τα υπολοιπα εξοδα ... σκεψου τι θα γινοταν ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

georgep800

Έχεις δίκιο, ΑΛΛΑ όταν ο διαχειρηστής μου έφερε τον πρώτο λογαριασμό, επειδή μου φάνηκαν πολλά, ζήτησα να μου εξηγήσει πως προκύπτουν, πράγμα το οποίο ποτέ δεν έκανε. Τα έβγαλα μόνος μου και επιβεβαίωσα αυτό που φοβόμουν. Δεν κατέληξα ότι είναι πολλά, αλλα υπερβολικά πολλά!!
Τι μου προτύνεις να κάνω όταν θα έρθει για τον επόμενο λογαριασμό;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Τα κοινοχρηστα τα εκδιδει εταιρεια διαχειρισης πολυκατοικιων;
Ειναι μηχανογραφημενα με ειδοποιητηριο διαμερισματος και εξοφλητικη αποδειξη ; Αν ναι τοτε φαινεται αναλυτικα καθε εξοδο για το καθε διαμερισμα. Αν οχι, αν δηλαδη τα "βγαζει στο χερι" τοτε υπαρχουν πολλα ερωτηματικα ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.

georgep800

Όχι, τα "βγαζει στο χερι"...
Και εκτώς όλων των άλλων ΔΕΝ δίνει αποδείξεις ή τουλάχιστων κάποιο χαρτί που να λέει ότι έχεις πληρώσει!
Σκέφτομαι, όταν θα έρθει για τον επόμενο λογαριασμό, αν δεν μου αιτιολογήσει πώς προκύπτουν, να μην πληρώσω.. :x

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

georgep800 έγραψε:Όχι, τα "βγαζει στο χερι"...
Και εκτώς όλων των άλλων ΔΕΝ δίνει αποδείξεις ή τουλάχιστων κάποιο χαρτί που να λέει ότι έχεις πληρώσει!
Στην επομενη συνελευση θεσε το θεμα της εκδοσης των κοινοχρηστων και των ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ.
georgep800 έγραψε:Σκέφτομαι, όταν θα έρθει για τον επόμενο λογαριασμό, αν δεν μου αιτιολογήσει πώς προκύπτουν, να μην πληρώσω.. :x
Με την τακτικη που ακολουθει και να τον πληρωσεις, παλι μπορει να ισχυριστει οτι δεν τον πληρωσες αφου δεν σου δινει αποδειξη ...

dim_pan

Δημοσίευση από dim_pan »

Γειά σας είμαι καινούργιος στο site και θέλω να μάθω πως γίνετε η κατανομή του κοινόχρηστου λογαριασμού της Δ.Ε.Η..
Δηλαδή σε φωτισμό , φωτισμό , θέρμανση.

JLo
Moderator

Δημοσίευση από JLo »

dim_pan έγραψε:Γειά σας είμαι καινούργιος στο site και θέλω να μάθω πως γίνετε η κατανομή του κοινόχρηστου λογαριασμού της Δ.Ε.Η..
Ο κοινοχρηστος λογαριασμος της ΔΕΗ προστιθεται στα κοινοχρηστα εξοδα και υπολογιζεται με βαση τα χιλιοστα επιβαρυνσης του καθε διαμερισματος για τα κοινοχρηστα εξοδα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”