Είναι σωστά τα κοινόχρηστα που πληρώνω?

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Απάντηση
efilippatos

Είναι σωστά τα κοινόχρηστα που πληρώνω?

Δημοσίευση από efilippatos »

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοηθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό αλλά δυστυχώς δεν είχα καταφέρει και προλάβει να βρώ απάντηση.

Τελευταία ανακάλυψα δαφορές στα κοινόχρηστα που πληρώνω, σε διαμέρισμα που είμαι ένοικος, με άλλα διαμερίσματα των ίδιων τετραγωνικών αλλά διαφορετικού ορόφου.
Τι θέλω να πώ με αυτό.

Κοινόχρηστα όπως καθαρίστρια, κηπουρό, νερό για το γκαζόν, ηλεκτρικό ρεύμα και συντήρηση ασανσέρ, χωρίζονται όλα βάση χιλιοστών του ανελκυστήρα (δηλαδή χιλιοστά που προκύπτουν βάση τετραγωνικών και ορόφου) και όπως είναι γνωστό ο τελευταίος όροφος έχει παραπάνω χιλιοστά ανελκυστήρα απο κάποιον άλλο.

Δηλαδή καταλήγω να πληρώνω παραπάνω καθαρίστρια, κηπουρό και νερό για το γκαζόν (ΔΕΥΑΠ), με άλλα διαμερίσματα ακριβώς των ίδιων τετραγωνικών αλλά διαφορετικού (χαμηλότερου) ορόφου (δεν μιλάω για το ασανσέρ και την συντηρησή του).

Όταν ανέφερα το πρόβλημα αυτό στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (που κατοικεί αλλού) μου είπε ότι όλοι οι ιδιοκτήτες στην αρχή είχαν συμφωνίσει ότι όλα θα πηγαίνουν βάση χιλιοστών ανελκυστήρα, εκτός της θέρμανσης. Στην πολυκατοικία αυτή είμαι ο μόνος ένοικος. Οι άλλοι είναι ιδιοκτήτες.

Και ερωτώ εγώ ο άμοιρος που δεν συμφώνησα με κανέναν τίποτα, υπάρχει κανένας νόμος που διέπη των χωρισμό των κοινοχρήστων αυτών και σε ποιές κατηγορίες πρέπει να μπαίνουν? Δηλαδή υπάρχει νόμος που να λέει ότι η καθαρίστρια, ο κηπουρός και το νερό θα πληρώνονται βάση τετραγωνικών και όχι βάση ορόφου οπως πληρώνεται το ασανσέρ? Ή μπορούν οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας να αποφασίζουν ότι αυτοί θέλουν?

Γιατί άμα είναι έτσι σε πολυκατοικία με έναν ιδιοκτήτη που κατοικεί εκεί και τα άλλα διαμερισματα τα ενοικιάζει μπορεί να κάνει συμβόυλιο μόνος του και να αποφασίσει αυτός να μήν πληρώνει καθόλου κοινόχρηστα.

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Re: Είναι σωστά τα κοινόχρηστα που πληρώνω?

Δημοσίευση από HaVai »

efilippatos έγραψε:Όταν ανέφερα το πρόβλημα αυτό στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (που κατοικεί αλλού) μου είπε ότι όλοι οι ιδιοκτήτες στην αρχή είχαν συμφωνίσει ότι όλα θα πηγαίνουν βάση χιλιοστών ανελκυστήρα, εκτός της θέρμανσης. Στην πολυκατοικία αυτή είμαι ο μόνος ένοικος. Οι άλλοι είναι ιδιοκτήτες.
Πες του να σου δείξει τη σχετική απόφαση της Γενικής Συνέλευσης... και τις υπογραφές των ιδιοκτητών.
efilippatos έγραψε:Και ερωτώ εγώ ο άμοιρος που δεν συμφώνησα με κανέναν τίποτα, υπάρχει κανένας νόμος που διέπη των χωρισμό των κοινοχρήστων αυτών και σε ποιές κατηγορίες πρέπει να μπαίνουν? Δηλαδή υπάρχει νόμος που να λέει ότι η καθαρίστρια, ο κηπουρός και το νερό θα πληρώνονται βάση τετραγωνικών και όχι βάση ορόφου οπως πληρώνεται το ασανσέρ? Ή μπορούν οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας να αποφασίζουν ότι αυτοί θέλουν?
Η κατανομή των κοινοχρήστων ορίζεται από το καταστατικό. Συνήθως τα έξοδα κατανέμονται με βάση τα χιλιοστά διάφορων κατηγοριών, όπως αυτά των εξόδων των ιδιοκτητών, του ασανσέρ, της θέρμανσης, κλπ[/quote]
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

efilippatos

Re: Είναι σωστά τα κοινόχρηστα που πληρώνω?

HaVai έγραψε:
efilippatos έγραψε:Όταν ανέφερα το πρόβλημα αυτό στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (που κατοικεί αλλού) μου είπε ότι όλοι οι ιδιοκτήτες στην αρχή είχαν συμφωνίσει ότι όλα θα πηγαίνουν βάση χιλιοστών ανελκυστήρα, εκτός της θέρμανσης. Στην πολυκατοικία αυτή είμαι ο μόνος ένοικος. Οι άλλοι είναι ιδιοκτήτες.
Πες του να σου δείξει τη σχετική απόφαση της Γενικής Συνέλευσης... και τις υπογραφές των ιδιοκτητών.
Οκ. Εαν και εφόσον μου τις δείξει οτι έτσι έχουν αποφασίσει και υπογράψει, τότε μπορούν να κατηγοριοποιούν τα έξοδα όπως θέλουν αυτοί?
HaVai έγραψε:
efilippatos έγραψε:Και ερωτώ εγώ ο άμοιρος που δεν συμφώνησα με κανέναν τίποτα, υπάρχει κανένας νόμος που διέπη των χωρισμό των κοινοχρήστων αυτών και σε ποιές κατηγορίες πρέπει να μπαίνουν? Δηλαδή υπάρχει νόμος που να λέει ότι η καθαρίστρια, ο κηπουρός και το νερό θα πληρώνονται βάση τετραγωνικών και όχι βάση ορόφου οπως πληρώνεται το ασανσέρ? Ή μπορούν οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας να αποφασίζουν ότι αυτοί θέλουν?
Η κατανομή των κοινοχρήστων ορίζεται από το καταστατικό. Συνήθως τα έξοδα κατανέμονται με βάση τα χιλιοστά διάφορων κατηγοριών, όπως αυτά των εξόδων των ιδιοκτητών, του ασανσέρ, της θέρμανσης, κλπ
Σωστά. Και εγώ ρωτώ εάν υπάρχει κάποιος νόμος που να διέπει την κατηγοριοποίηση αυτήν ή ο καθένας μπορεί να βάζει τα έξοδα εκεί που θέλει? Δηλαδή όταν έχουν αποφασίσει ότι ο κηπουρός θα μπαίνει στην ίδια κατηγορία με την κατηγορία του ασανσέρ είναι νόμιμο? Γιατί να πληρώνω παραπάνω για τον κηπουρό με κάποιον που έχει ακριβώς τα ίδια τετραγωνικά σπίτι αλλά είναι σε έναν όροφο πιο κάτω? Μπορούν να το κάνουν αυτό ή υπάρχει κάποιος νόμος που να ξεχωρίζει τα έξοδα?

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Η κατανομή των διαφόρων εξόδων ορίζεται από το καταστατικό.
Υπάρχει απόφαση της Γενικής Συνέλευσης που να έχει τροποποιήσει το καταστατικό και την κατανομή των εξόδων έτσι όπως αναφέρεις;;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.

efilippatos

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά απο ότι νομίζω η απόφαση αυτή είχε παρθεί εξαρχής, κατα την δημιουργία του καταστατικού. Οπότε ο χωρισμός των εξόδων στην τωρινή τους μορφή είναι όπως προφανώς ορίζει το καταστατικό. Χωρίς βέβαια να είμαι 100% σίγουρος.

Εαν όμως δε είναι στο κατασταστικό πρέπει να υπάρχει απόφαση απο την Γενική συνελευση υπογεγγραμένη απο τους ιδιοκτήτες για να ισχύσει κάποια νέα κατάταξη των εξόδων.

Οπότε εάν κατάλαβα καλά είται με τον ένα (καταστατικό) είται με τον άλλο τρόπο (συνέλευση) μπορούν οι ιδιοκτήτες να αποφασίσουν να κατατάσουν τα έξοδα όπως θέλουν και όπως τους συμφέρει εις βάρος των ενοικιαστών.

Δηλαδή ότι αποφασίσουν οι ιδιοκτήτες το λούζετε ο ένοικος.... Έτσι δεν είναι?

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Βεβαιώσου για αυτά που αναφέρεις για να μην μιλάμε με υποθέσεις...

efilippatos

Ωραία απάντηση. Καλλιτερα να έλεγες ότι δεν γνωρίζεις. Δεν είναι ντροπή.

Δεν υπάρχουν υποθέσεις στο ερωτημά μου. Εξαρχής το ερώτημα ήταν απλό και ξεκάθαρο. Υπάρχει νομικό πλαίσιο κατάταξης των εξόδων της πολυκατοικίας ή ότι ορίζει μόνο το καταστατικό και άρα ότι αποφασίσουν οι ιδιοκτήτες? Δυστυχώς απάντηση ακόμα δεν έχω πάρει απο κανέναν.
Μόνο ερωτωαπαντήσεις απεκφυγής.

Κανένας που να γνωρίζει ρε παιδιά?

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

efilippatos έγραψε:Ωραία απάντηση. Καλλιτερα να έλεγες ότι δεν γνωρίζεις. Δεν είναι ντροπή.
Εγώ προσπαθώ να σε καταλάβω και να σε βοηθήσω και εσύ με ειρωνεύεσαι... λυπάμαι πολύ.

Δεν έχω ποτέ υποστηρίξει ότι τα ξέρω όλα και ποτέ δεν ντράπηκα να πω ότι δεν τα ξέρω όλα. Για το λόγο αυτό άλλωστε δημιούργησα αυτό το forum και όχι για να με ειρωνεύεται ο κάθε πικραμένος.
efilippatos έγραψε:Δεν υπάρχουν υποθέσεις στο ερωτημά μου. Εξαρχής το ερώτημα ήταν απλό και ξεκάθαρο. Υπάρχει νομικό πλαίσιο κατάταξης των εξόδων της πολυκατοικίας ή ότι ορίζει μόνο το καταστατικό και άρα ότι αποφασίσουν οι ιδιοκτήτες? Δυστυχώς απάντηση ακόμα δεν έχω πάρει απο κανέναν.
Μόνο ερωτωαπαντήσεις απεκφυγής.
Υποθέσεις υπάρχουν στα λεγόμενα σου. Δες ακολούθως:
efilippatos έγραψε:Εαν και εφόσον μου τις δείξει οτι έτσι έχουν αποφασίσει και υπογράψει, τότε μπορούν να κατηγοριοποιούν τα έξοδα όπως θέλουν αυτοί?
efilippatos έγραψε:Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά απο ότι νομίζω η απόφαση αυτή είχε παρθεί εξαρχής, κατα την δημιουργία του καταστατικού. Οπότε ο χωρισμός των εξόδων στην τωρινή τους μορφή είναι όπως προφανώς ορίζει το καταστατικό. Χωρίς βέβαια να είμαι 100% σίγουρος.
Απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου κάνω δεν δίνεις... υπεκφεύγεις...

Η απόφαση αυτή που αναφέρεις είχε παρθεί εξαρχής, κατα την δημιουργία του καταστατικού;;

Αν όχι, υπάρχει απόφαση της Γενικής Συνέλευσης που να έχει τροποποιήσει το καταστατικό και την κατανομή των εξόδων έτσι όπως αναφέρεις;;
efilippatos έγραψε:Δυστυχώς απάντηση ακόμα δεν έχω πάρει απο κανέναν
Η συμπεριφορά σου δεν βοηθά την προσφορά βοήθειας από τα υπόλοιπα μέλη.

Αν απαντήσεις στις ερωτήσεις αυτές όντας 100% σίγουρος, τότε οι δικηγόροι θα μπορέσουν να σου απαντήσουν πως να κινηθείς περαιτέρω. Χωρίς απαντήσεις στις ερωτήσεις αυτές, οι υποθέσεις που κάνεις για το πως ορίστηκε η κατανομή των έξοδων θα μείνουν αναπάντητες.

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Το μονο νομικό πλαίσιο κατάταξης των εξόδων της πολυκατοικίας οπως το αναφερετε ειναι το ιδιο το καταστατικο της πολυκατοικιας,ειτε εξ'αρχης ειτε με τροποποιηση, οπως πολυ σωστα αναφερε ο Administrator HaVai.

Και πολυ σωστα οτι αποφασισουν οι ιδιοκτητες, ειναι υποχρεωμενος να τηρησει ο ενοικιαστης, (με την ενοια του νομου παντα).

Επιτρεψτε μου επισης να αναφερω οτι το παρον forum απο τοτε που δημιουργηθηκε, απεκτησε με ενδελεχεια τον απαραιτητο σεβασμο απο ολα τα μελη του, πραγμα δυσκολο και σπανιο στην ελληνικη πραγματικοτητα.
Αν κατι δεν αναφερθηκε σωστα ή δεν εγινε κατανοητο, μπορουμε χωρις επικρισεις, να το διευθετουμε με τον γραπτο (δια-λόγο) οπως γινεται
μεχρι τωρα.

manxa

Δημοσίευση από manxa »

καλη χρονια σε ολους
οπως το καταλαβαινω εγω, ο φιλος ρωταει εαν υπαρχει καποια νομοθετικη διαταξη συμφωνα με την οποια κατανεμονται και τα υπολοιπα -πλην θερμανσης για τα οποια υπαρχει- εξοδα μιας πολυκατοικιας

δηλ. υπαρχει καποιο οριο στο τι θα γραψουν οι ιδιοκτητες στο καταστατικο, ή ειναι ελευθεροι να συμφωνησουν οτι θελουν?

π.χ. μια ακραια περιπτωση θα ηταν
μια πολυκατοικια 5 διαμερισματων οπου
στο 5ο μενει ο ιδιοκτητης που ειναι ιδιοκτητης και των 5
στους αλλους 4 μενουν μονο ενοικιαστες γιατι ο ιδιοκτητης τα εχει για εκμεταλλευση

εαν π.χ. ο ιδιοκτητης (που ειναι ο μοναδικος) αποφασισει να γραψει στο καταστατικο οτι (χονδρικα) "τα εξοδα καθαρισμου, κηπου, νερουεπιβαρυνουν μονο τα 4 αλλα διαμερισματα" αυτο μπορει να γινει δεκτο χωρις αντιλογο ή νομικο ελεγχο?

και ερχομαι εγω να ενοικιασω το ενα απο τα 4, υπογραφω το συμβολαιο στο οποια αναφερεται η υποχρεωση μου για τις κοινοχρηστες δαπανες "οπως οριζει το καταστατικο"-οπως σε δεκαδες αλλες περιπτωσεις που εχω νοικιασει-, και ΔΕΝ -πολυ κακως- κοιταω ποιο ειναι αυτο το καταστατικο

μπορω να καλυφθω νομικα -σε μετεπειτα προσφυγη μου- θεωρωντας οτι η κατανομη αυτων των δαπανων δεν ειναι η συνηθης?

και ακομα πιο μακρια...κατοικω ηδη στο διαμερισμα επι χρονια με καθεστως συνηθους κατανομης δαπανων (τμ, χιλιοστα, οροφος, κτλ)
αλλα καποιο ωραιο πρωϊνο αποφασιζει ο ιδιος ιδιοκτητης οτι πληρωνει πολλα, κανει αλλαγη του καταστατικου οπως παραπανω και με ενημερωνει αναλογως...
μπορω να στηριχτω καπου νομικα, και να ζητησω νομικο ελεγχο του νομοτυπου του καταστατικου?

ή απλα αποφασιζω οτι ετσι εχουν τα πραγματα "επαιξα και εχασα" και παω γι αλλα?

θα με ενδιεφερε και εμενα το θεμα αυτο, ευχαριστω

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Το αναφερατε και εσεις πολυ σωστα, οτι και ΔΕΝ -πολυ κακως- κοιταω ποιο ειναι αυτο το καταστατικο .

Το ιδιο δεν γινεται και με τα ψιλα γραμματα των συμβασεων δανειων με τις τραπεζες;

Εαν θα πατε στο δικαστηριο θα σας ρωτησουν: Οταν υπογραψατε...τι υπογραψατε; Και εσεις τοτε τι θα πειτε; (οχι εσεις προσωπικα), οτι υπεγραψα ενα χαρτι με ψιλα γραμματα. Καταλαβαινετε...

Ο ιδιοκτητης των 5 διαμ/των εχει δικαιωμα να βαλει τους δικους του ορους .Δικα του ειναι...

Αν δεν συμφωνει ο ενοικιαστης δεν το ...ενοικιαζει.

Μπορειτε να καταφυγετε σε νομικη λυση αλλα δεν σας συμφερει κατα την προσωπικη μου αποψη.

Αν αλλαξει το καταστατικο και εχει την πλειοψηφια τοτε πρεπει να σας ενημερωσει και αν εχετε διαφωνια, το προτιμοτερο ειναι...να τον αφησετε...μονο του.

manxa

Δημοσίευση από manxa »

nomos έγραψε:Το αναφερατε και εσεις πολυ σωστα, οτι και ΔΕΝ -πολυ κακως- κοιταω ποιο ειναι αυτο το καταστατικο .

Το ιδιο δεν γινεται και με τα ψιλα γραμματα των συμβασεων δανειων με τις τραπεζες;

Εαν θα πατε στο δικαστηριο θα σας ρωτησουν: Οταν υπογραψατε...τι υπογραψατε; Και εσεις τοτε τι θα πειτε; (οχι εσεις προσωπικα), οτι υπεγραψα ενα χαρτι με ψιλα γραμματα. Καταλαβαινετε...

Ο ιδιοκτητης των 5 διαμ/των εχει δικαιωμα να βαλει τους δικους του ορους .Δικα του ειναι...

Αν δεν συμφωνει ο ενοικιαστης δεν το ...ενοικιαζει.

Μπορειτε να καταφυγετε σε νομικη λυση αλλα δεν σας συμφερει κατα την προσωπικη μου αποψη.

Αν αλλαξει το καταστατικο και εχει την πλειοψηφια τοτε πρεπει να σας ενημερωσει και αν εχετε διαφωνια, το προτιμοτερο ειναι...να τον αφησετε...μονο του.
ευχαριστω πολυ για την αμεση ενημερωση, ηταν ...αναμενομενη

απλα εχω μια απορια επιπλεον:

εαν υπαρχει αυτη η ελευθερια κινησεων απο τον ιδιοκτητη των 5 διαμερισματων του παραδειγματος, τοτε

α. σχετικα με τη κατανομη του κοστους θερμανσης, μπορει να "αυθαιρετει" παρομοιως, ή υποκειται και ειναι υποχρεωμενος να βασιζεται στο γνωστο προεδρικο διαταγμα "περι αυτονομιας σε πολυκατοικιες μετα το 87" κτλ, κτλ, με fi, εi, κτλ, κτλ

β. (θεωρητικο ερωτημα) εαν στο α. η απαντηση ειναι οτι "ειναι υποχρεωμενος να σεβαστει το νομο",
τοτε γιατι ο νομοθετης δεν εχει προνοησει να προτεινει και αντιστοιχα διαταγματα περι κατανομης κοστους καθαριοτητας, κηπουρου, ηλεκτροδοτησης, κτλ, κτλ

στο κατω-κατω της γραφης οι δαπανες θερμανσης αφορουν 4 το πολυ μηνες απο τους 12, και ολες οι υπολοιπες αφορουν 12 απο τους 12, ειναι δηλ. πολυ πιο "σημαντικες" σε συνολικο κοστος...

ευχαριστω και παλι....

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Κατα καποιον τροπο νομιζω πως μπορει να 'αυθαιρετει'!!

Ο νομοθετης ισως ''εξυπνα'' δημιουργησε τον κανονισμο της πολυκατοικιας,
οπως και οποιασδηποτε μορφης συμβολαια...

Αν πας στο δικαστηριο και δειξεις τον κανονισμο, ο δικαστης θα σε δικαιωσει...βαση κανονισμου, πλην των... εξαιρεσεων.

Πχ δικαιωνεσαι γιατι ο κοινοχρηστος χωρος δεν μπορει να χρησιμοποιειται ως χωρος σταθμευσης, (βαση καταστατικου), οχι ομως στην αλλαγη θερμανσης (φυσικο αεριο) οπου το καταστατικο μπορει να αναφερει 100% ομοφωνια, αλλα τωρα ο νομος αναφερει 50%+ 1 ψηφο.(Να αγορασουμε και φυσικο αεριο απο την Ρωσια, μην πεφτουν τσαμπα οι υπογραφες).

Οπως και να εχει η λογικη ειναι απλη. Τα δικαστηρια υπαρχουν για να λυνουν τις διαφορες οπου λογικοι ή μη ανθρωποι δεν τηρουν τους λογικους ή μη κανονες που υπεγραψαν.Αν κατι απο τα δυο ειναι λογικο ή μη, ακομη και αν ειναι αδικο ο δικαστης θα κρινει με... το γραμμα του νομου...ειτε λογικα ειτε δικαια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”